Těšíte se na GeForce5?

  • 4
Že ne? Tak se těšte, protože je opravdu na co. V souvislosti s reklamní kampaní "Are you ready" postupně vyplouvají na povrch další informace, které začínají dávat tušit, co tato novinka přinese. Ale pojďme pěkně popořadě - jak to všechno vlastně začalo?

O nástupci GeForce4 jsme se prvně zmínili na začátku dubna v tomto článku nazvaném "nVidia GeForce 5? Nebo jenom špatný vtip?", neboť právě v tu dobu se na internetu objevily první informace o tom, co dalšího nVidia chystá. V tu dobu se také pro nejmodernější grafický čip nVidie ujal a rozšířil pracovní název GeForce5.

Jistým povzbuzením zástupu skleslých čekatelů se staly překrásné screenshoty, o kterých jsme informovali v článku "První screenshoty z nvidia GeForce5?", ale u nichž nikdy nezmizely určité pochybnosti o jejich skutečném původu.

NVidia však tužby a očekávání počítačových hráčů (k všeobecnému údivu) nenaplnila a nedodržela zaběhnuté pravidlo, podle kterého uváděla na trh každých šest měsíců nový grafický čip. Jaké to mělo následky, nemusíme pravidelným čtenářům Technetu připomínat. Ztráta neochvějné, dominantní pozice na trhu a nástup Ati Technologies na pomyslný světový trůn, doprovázený nezpochybnitelnou korunovací Ati Radeon 9700 nejrychlejším grafickým akcelerátorem současnosti.

Nutno podotknout, že čekání na GeForce5 pokračuje (od února tohoto roku) až do těchto okamžiků.
Pro širokou laickou i odbornou veřejnost je tak jedinou nadějí nadcházející veletrh COMDEX, na kterém by měl být konečně následník GeForce4 slavnostně představen. Předpokládá se, že úzká skupinka šťastlivců z řad softwarových vývojářů po skončení této výstavy dostane testovací vzorky, aby si mohla vyzkoušet nové technologické vymoženosti v praxi a připravit odpovídající softwarové prostředí.

Těm ostatním nezbude nic jiného, než si čekání zpestřit plněním spořitelních prasátek bankovkami vysoké nominální hodnoty a doufat, že v inkriminovaný okamžik bude za co vysněnou GeForce5 pořídit. Času na to mají relativně dost. Protože dříve než na začátku roku 2003 se do našich obchodů nedostane.

Šílenství kolem GeForce5 v poslední době podporuje i rozruch způsobený akční hrou DOOM 3, o jejíž grafickou stránku se postaral slavný John Carmack a skupina vývojářů z iD Software. Tento nástupce legendárních her DOOM a DOOM 2 přijde do obchodů zhruba ve stejné době jako GF5.

Nedávný únik alfaverze této hry (nemající snad v celé herní historii obdoby) a její nekontrolovatelné šíření internetem zamotalo hlavu nejen samotnému Carmackovi, ale i všem dychtivým hráčům, kteří měli to štěstí a mohli si DOOM 3 vyzkoušet.

Pro dokreslení vzniklého šílenství a pro úplný popis celé atmosféry hry, o níž se tvrdí, že Allien vs Predátor 2 je proti ní slabým čajíčkem, byl z množících se ohlasů na internetu dokonce sestaven i seznam doporučeného vybavení pro její hraní. Kromě nejrůznějších medikamentů, jako prášků proti stresu a nespavosti, různých dalších pomůcek, jako například dětských plenek atd. určených přímo pro hráče, v něm najdeme i hardwarovou konfiguraci, na které DOOM 3 spolehlivě funguje.

Zjištění, že nic menšího než procesor taktovaný daleko za hranici 2 GHz a nejmodernější grafická karta v podobě GeForce4 Ti nebo Ati Radeon 9700, DOOM 3 nerozpohybuje, způsobilo paniku. A aby také ne. Vždyť kolik šťastných uživatelů vlastní počítač takové nebo podobné konfigurace? Velké množství jich určitě nebude. Nynější ujišťování vydavatele, že jde jen o neoptimalizovanou alfaverzi a že finální hra bude spolehlivě fungovat i na konfiguracích slabších, už nikdo nebere vážně. Každý si bude chtít zahrát na plné detaily a bez ztráty výkonu.

Ale vraťme se zpět k GeForce5. Je jisté, že další, extrémně náročné hry budou následovat, a kdo si bude chtít vychutnat úžasné grafické efekty, ten bude potřebovat kartu nejen velmi výkonnou, ale také takovou, ve které budou implementovány vyspělé moderní technologie.

Na tomto místě můžeme porovnat předpokládané vlastnosti GeForce5 (kódové jméno NV30) z dubna a informace zveřejněné nyní, které předpokládají:

  • Takt jádra 400 MHz a vyšší
  • Takt pamětí DDR-II SDRAM 500 MHz (tedy 1000 MHz efektivně)
  • 0.13 mikronová výrobní technologie
  • 8 renderovacích cest (pipelines)
  • 125 milionů tranzistorů (2x více než má procesor Intel Pentium 4!)
  • Více jak 2x vyšší výkon než předchůdce, GeForce4 !
  • Lepší Antialiasing (to může znamenat vylepšení kvality obrazu, tzn. vyšší stupeň antialiasingu, například 12 násobný, jako u karet Matrox Parhelia 512 - zároveň s menším dopadem na ztrátu výkonu při použití této metody vyhlazování - nebo úplně něco nového)
  • Vylepšená programovatelnost (pravděpodobně návaznost na nový programovací jazyk nVidie)
  • Podpora rozhraní DirectX 9.0 a podpora PS/VS3 (práce s už vypočítanými pixely - mimo jiné umožňuje čtení textur uvnitř Vertex Shaderu, což byla vlastnost přístupná dříve pouze Pixel Shaderům)

Jak sami vidíte, skutečné parametry vypadají mnohem šíleněji a lépe než ten nejšílenější předpoklad z dubna. Jenom vzhledem k předpokládanému výkonu se dá usuzovat, že se nesmírné riziko (spojené s předlouhým vývojem a vzniklou mezerou na trhu) nVidii vyplatí.

Nebude to ale tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Konkurence v podobě Ati Technologies nespí a už nyní plánuje jednoho z nástupců R300 (R300 = Radeon 9700). Čip označený R350 bude mít plnou podporou DirectX 9.0 a bude obsahovat další inovace. Ale i na jeho přítomnost se nVidia chystá odpovědět - čipem NV35.

Není bez zajímavosti, že v minulosti nVidia nepřekvapovala jenom vyspělými technologiemi, ale také kvalitou svého marketingu. Nelze nezmínit strategicky výhodné avšak často nepsané obchodní partnerství s mnoha firmami. Za všechny si připomeňme Microsoft, který jde nVidii "na ruku" způsobem, který nemá obdoby. Nebo je snad náhodou, že DirectX 9.0 bude k dispozici až s příchodem GF5? Můžeme se jenom dohadovat. Platí, že v momentě, kdy vedle sebe existují na trhu dva srovnatelné počítačové produkty za srovnatelnou cenu, rozhoduje o jejich oblibě u spotřebitele jenom to, zda na nich veškerý software funguje tak jak má. A zkuste odhadnout, čí produkty na tom bývají obvykle lépe.