Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tesla 3.04t2 - P2P síť třetí generace útočí (recenze)

aktualizováno 
Zanedlouho už můžeme ke sdílení souborů prostřednictvím internetu používat docela jiné programy. Teď jsme zvyklí na KaZaa, Gnutellu, ale na obzoru jsou nové aplikace. Tesla přináší do P2P sítí radikální změnu, kromě obvyklých vlastností dbá především na bezpečí a anonymitu uživatelů.

Slavný vědec Nikola Tesla se in memoriam dočkal další pocty. Hold jeho vynálezům vzdali autoři zajímavé P2P aplikace, kterou pojmenovali právě po něm - celým názvem Tesla: Advanced Communication. Kromě výměny souborů všech možných typů a formátů nabízí svým uživatelům také online chat, diskusní fóra a mnoho dalšího. A chystá se ovládnout sdílení dat po internetu.

Systém
Tesla je decentralizovaná P2P síť třetí generace. Ke svému provozu nepotřebuje centrální server, a proto je prakticky nemožné její provoz nějak kontrolovat či omezit. Tesla se zaměřuje na soukromí uživatelů: všechny přenosy jsou kódované několika šifrovacími metodami a použitím speciální add-on utilitky Bouncer lze před zraky zvědavců ukrýt i IP adresu vašeho počítače. Program podporuje i externí linkování, tedy umístění odkazů na soubory v P2P síti na normální WWW stránky.

Instalace a konfigurace
Nejprve si z internetu stáhnete distribuční soubor o velikosti 1,7 MB. Jeho instalace není nijak komplikovaná, žádné složité nastavování nebo volitelné součásti setupu, stačí se jen proklikat ke konečnému tlačítku Finish. Tesla neobsahuje žádný dotěrný spyware. V klientu se pouze sem tam objeví banner s reklamou. Inu - každá firma se musí nějak živit.

Při prvním spuštění je třeba program řádně nakonfigurovat, k čemuž slouží přehledný průvodce. Je třeba nastavit parametry dostupného síťového připojení, např. zadat rychlost linky, která se bude zobrazovat ostatním uživatelům ve výsledcích vyhledávání, proxy, zvolit uživatelské jméno a heslo. Přihlašovací údaje svého účtu si můžete zaregistrovat a pak už vám vaše jméno na síti nikdo nevezme. Pokud tak neučiníte, bude jako ID použit náhodný řetězec.

Tesla 3.04t2

Průvodce vás následně vyzve k označení sdílených adresářů a pak dá na výběr ze dvou pracovních režimů: ve Free Share Mode budete v síti Tesla fungovat jako běžný uživatel, který může odkudkoliv stahovat a jeho počítač je otevřen zájemcům o sdílená data. Trade Mode je synonymum pro výměnný obchod. Soubory si od vás mohou uživatelé stáhnout jen s vaším svolením a ani vy nemůžete volně "sosat" z jiných počítačů podle výsledků vyhledávání. Následuje uvítací obrazovka a vzůru na síť!

GUI a funkce
Uživatelské prostředí je velice střídmé a na rozdíl od cirkusového layoutu klienta KaZaa také příjemně a seriozně vyhlížející. Rozdělení GUI je klasické, pod systémovým menu se nachází lišta s ikonami, odkazujícími na jednotlivé funkce programu. Lišta může mít dvojí podobu, buď pro začínající uživatele (pravidelné namodralé ikony), nebo pro zkušenější sdíleče. Přibližme si nyní základní funkce:

Tesla 3.04t2

Home je skok na hlavní stránku programu, tedy nic, co bychom ještě neviděli. Pomocí tlačítka Search už se můžeme pustit do vyhledávání souborů. Zde si můžeme tradičně zvolit, zda chceme najít zvuk, obraz, video, software, zabalené archivy či dokumenty a info soubory (.DOC, .PDF, .TXT, ale také .NFO, .DIZ aj.), webové stránky či soubory s nápovědou. Při vyhledávání lze také zvolit nejnižší akceptovatelnou rychlost spojení s počítačem na druhém konci drátu. Systém vrací výsledky tříditelné podle několika kategorií, u některých souborů (typicky MP3) také s detaily o použitém kódování.

Tesla 3.04t2

Chat je popovídání s ostatními uživateli v tematicky zaměřených místnostech. Nabízí se analogie k IRC serverům, komunikace tu probíhá podobně. S kýmkoliv lze navázat DCC spojení a povídat si přímo mimo místnost. Tlačítko Friends spustí jednoduchého instant messengera, který vzdáleně připomíná ICQ. Umožňuje klasické psaní zpráv, realtime chat a posílání souborů. Záložka Messages odhalí soukromé zprávy od uživatelů v rámci sítě Tesla.

Tesla 3.04t2

Okno Transfers dává přehled o všech pohybech dat od nebo do vašeho počítače. Má pět dalších karet: Active Transfers zobrazuje právě aktivní přenosy, History zase stažené soubory, Watch List dává pozor na soubory, které v okamžiku vyžádání nebyly dostupné, Queue je fronta souborů ke stažení a Users spravuje uživatele v Trade módu. My Files je přehled souborů sdílených z vašeho počítače a Shop nabízí určitě senzační věci, jenže momentálně nefunguje. K políčku Options se ještě vrátíme.

Tesla 3.04t2

Ikonová lišta pro starší a pokročilé se od té základní radikálně liší, ale pouze na první pohled. Po podrobnějším prozkoumání zjistíme, že změna spočívá především v jiném pořadí ikon, ale najdeme i několik funkcí navíc. Favs slouží ke správě oblíbených diskusních kanálů, Away nastaví text, který se bude dotěrným uživatelům zobrazovat v době naší nepřítomnosti. Trio ikon Open/New/Save slouží k organizaci souborových katalogů.

Tesla 3.04t2

Další nastavení
Nyní přichází čas ikony Options. P2P klient umožňuje nastavit ohromné množství dalších parametrů, z nichž některé by běžný smrtelník mohl považovat za zbytečné. Kromě barvy písma, použitých zvuků nebo profilu vaší ctěné osoby jsou tu i důležité položky týkající se bezpečnosti, především pak nastavení šifrování a komunikační porty. Můžeme zvolit limit pro šíři datového toku, asociovat přípony souborů k jednotlivým kategoriím vyhledávání, je tu i rodičovský zámek kvůli IRC kanálům s nevhodným obsahem, seznam ignorovaných uživatelů a souborů a mnoho dalšího.

Tesla 3.04t2

Dojem
Současný klient sítě Tesla má dvě drobné vady na kráse. Tou první je nijak oslnivá stabilita. Může se stát, že najednou přestanou reagovat některá tlačítka nebo vypoví službu zobrazení vyhledávaných souborů. Východiskem z takové situace je jedině restart klienta. Druhým záporem je poměrně nízký počet uživatelů oproti zaběhlým sítím typu KaZaa, WinMX, Gnutella ad. Jejich počet během testování kolísal kolem 3 500 a online bylo kolem 10 TB dat. Autoři programu však mají vysoké cíle, touží po co nejmasovějším rozšíření jejich produktu a útoku na pozici špičky mezi programy pro sdílení souborů. A Tesla má rozhodně má velice slibný potenciál. Zkuste a posuďte sami.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Nabídka aplikací pro přehrávání videí ve Windows 10
V nových Windows patrně nebude Media Player

Příští týden má být uvedena nová verze Windows 10 s označením Fall Creators Update. Podle aktuálního zjištění má být z jeho součástí odstraněn multimediální...  celý článek

Google Home - domov pro Asistenta Google
Vyberte si pohlaví. Google Assistant nabídne i mužský hlas

Digitální asistentky měly zatím vždy ženský hlas, ale nyní si u Googlu můžete vybrat, stačí v nastavení přepnout z Voice 1 na Voice 2. A ozve se chlap.  celý článek

Notebook
Stáhněte si zdarma: Vdechněte právě pořízeným fotografiím retro vzhled

Jako kdyby byly pořízeny Polaroidem a před dávnou dobou. Přitom jsou to fotografie zcela nové. Chcete-li i vy takové vytvářet, použijte program XnRetro....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.