19" LCD televizory v testu

19" LCD televizory v testu | foto: Technet.cz

Test: 13 malých LCD televizí na chalupu i do ložnice. Nejlepší je samsung

  • 90
Malé LCD televizory s úhlopříčkou 48 centimetrů jsou ideální všude, kde není dost místa. Všechny mají tuner pro příjem digitální televize DVB-T, dva dokonce zvládnou i vysílání ve vysokém rozlišení nebo přehrávají filmy z integrovaného DVD přehrávače.

Jednoznačným vítězem testu 19" televizí se stal Samsung LE19B541, který konkurenci převálcoval především špičkovým obrazem, příjmem HD vysílání i kabelové televize a možností snadné instalace na zeď.

Velmi úspěšně test absolvoval Philips 19PFL5403D/10 s výborným obrazem, solidní výbavou a především jednoduchým grafickým rozhraním. Pohoršil si nepříliš dobrým zvukem a absencí časovače u elektronického programového průvodce.

Zaujal nás také televizor LG 19LU5000. Svěží, neokoukaný vzhled kombinující bílou a oranžovou si o umístění do kuchyně přímo říká. Velmi jednoduché a graficky elegantní rozhraní nenechá hospodyňku již déle tápat. Obrazově však patří spíš ke kompromisnímu průměru.

Kvalitativní rozdíly mezi testovanými televizory jsou veliké a nevyplatí se koukat pouze na cenovku. Bylo by škoda si po všech problémech s přechodem na digitální vysílání (DVB-T) kazit divácký zážitek nepovedeným či nekvalitním televizorem.

Ceny testovaných výrobků se pohybují od 5 000 do 8 300 Kč. 

Všechny dovedou

Všechny televizory jsou vybaveny DVB-T tunerem, samsung a LG i MPEG4 HD tunerem, se kterým můžete sledovat vysílání s vysokým rozlišením. Aktuálně tak můžete sledovat například testovací HD vysílání kanálů ČT1, Nova a Prima. Samsung k tomu přidává i DVB-C tuner pro příjem vysílání kabelové sítě.

Některé televizory seřadí kanály podle národního klíče, ale některé podle pořadí v multiplexu, a tak smíchají televizní a rozhlasové kanály dohromady. Všechny ale umožňují kanály přesouvat mezi předvolbami, takže při troše snahy můžete mít kanály vždy v pořadí, které vám vyhovuje.

V podstatě shodně jsou na tom televizory, co se týče lokalizace do českého prostředí. ČR nechybí jako předvolba národního prostředí, a tak nemusíte ručně nastavovat parametry sítě. Menu jsou v češtině (samozřejmě lze přepnout do světových jazyků), elektronický programový průvodce a teletext má v pořádku českou diakritiku. Výjimkou je philips, který v některých částech konfiguračního menu lpí na holandštině, a funai, který má chybnou diakritiku u EPG.

Všechny televizory mají alespoň jeden HDMI konektor, jeden SCART a jeden vstup kompozitního videa. Často na nich uvidíte i USB vstup, ale pozor, mimo modelů ECG 19 DHD 93 DVB-T a Finlux 19FLD850VHU, které mají i DVD přehrávač, jsou USB vstupy prouse pro servisní účely nebo aktualizaci firmwaru přístroje.

Mimo funaie mají všechny televizory slot na Common Interface karty pro příjem placených (kódovaných) kanálů.

Jak zapojit televizor?

Na videonávod, jak krok za krokem zapojit a nastavit televizor, se můžete podívat v článku Videonávod: jak správně zapojit televizor za 3 minuty 53 sekund.

Stejná střeva xkrát jinak

Zatímco samsung, LG, philips nebo sony sdílejí s ostatními maximálně část součástkové základny nebo zobrazovač, některé televizory se sdílejí celé. Tak například funai a JVC. Oba jsou na 99 procent identické. A není se čemu divit, oba vyrábí japonský Funai.

Další skupinku vytvořily produkty Mascom, Sencor a ECG, další potom výrobky Finlux, Gogen, Hyundai a částečně i druhý finlux. U nich je stejné chassis, elektronika, grafika menu, výbava, přípojné konektory. Liší se maximálně detaily v menu (odlišný překlad nebo pořadí prvků), někdy i obrazem (zřejmě jiná generace či jakost zobrazovacího panelu).

Všechny jsme sice podrobili stejným testům, ale do reportů zahrnuli jen případné odlišnosti.

Jak jsme testovali

Televizory jsme testovali v Praze, DVB-T signál přijímala externí aktivní anténa Schweiger. Analogové tunery jsme už nechali spát, jednak budou většinu životnosti přístroje nevyužity, jednak na ně v hlavním městě není co chytit.

Další vstupní signály dodávaly a výstupní zpracovávaly přístroje z naší referenční aparatury.

 Přístroje v testu:
Samsung LE19B541 
LG 19LU5000 
Philips 19PFL5403D/10 
Sony KDL-19S5500 
 Funai LT6-M19WB
 JVC LT-19DA1BU
 Mascom MC1934IDTV
 Sencor SLT 1911 DVBT
 ECG 19 DHD 93 DVB-T
 Finlux 19FLD850VHU
 Gogen LCD 19875 HD DVBT
 Hyundai HLHW 16820 DVBT
 Finlux 19WFLD760

Do testu jsme pozvali i televizory dalších značek, ale firmy buď neměly v tomto rozměru nové modely, nebo je nestihly včas dodat. Týká se to značek: Panasonic, Sharp a Toshiba.

Samsung LE19B541

Designově velmi povedený televizor je nabízen v černé i bílé barvě – testem prošla bílá verze. Spodní hranu lemuje pruh z čirého průhledného plastu s červenou linkou, ovládací prvky jsou na pravé straně. Hezky se s nimi pracuje, vizuálně však působí oproti zbytku televizoru zbytečně lacině. Pochvalu zaslouží výtečně zpracovaný dálkový ovladač.

19iTV - Samsung

Instalace

Ladění probíhá v jednoduchém menu, na výběr máte ladění digitálního tuneru, analogového tuneru nebo obou zároveň. Ladění je rychlé a přesné. Řazení nalezených kanálů však odpovídá rozložení v multiplexech, takže jsou v jednom výběru "na přeskáčku“ televizní i rozhlasové stanice. Naštěstí můžete stanice ručně přeskupit a seřadit podle vlastních preferencí. Můžete si také vytvořit seznam oblíbených stanic.

Nastavení obrazu a zvuku

V nabídce nechybí klasické nastavení kontrastu, jasu, ostrosti, saturace barev a odstínu. Nadstandardní je desetistupňové nastavení intenzity podsvícení, nastavení hloubky černé barvy, režim dynamického kontrastu, volba kalorimetrického prostoru (automatika, přirozený), vyvážení bílé, gamy, nastavení pleťových odstínů a možnost zvýraznění kontur.

Test třinácti LCD TV: SamsungTest třinácti LCD TV: Samsung

Charakter zvuku můžete ovlivnit pětipásmovým ekvalizérem a prostorovým efektem SRS TruSurround HD. Nechybí možnost odpojení integrovaných reproduktorů při připojení k externímu reprodukčnímu zařízení (např. mikrosystém nebo aktivní reproduktory), automatické srovnání hlasitosti různých kanálů a dynamických špiček a samozřejmě nastavení stereováhy.

Funkce, EPG a GUI

Informace vyvolané na displej poskytují všechno potřebné. Vidíte aktuální čas a datum, název kanálu, název aktuálně vysílaného pořadu včetně časového vymezení jeho konce a začátku, nechybí ani grafické znázornění jeho průběhu. Pořad je doplněn o anotaci, dozvíte se také čas a název následujícího pořadu. Kanály můžete listovat postupným krokováním nebo vybírat ze seznamu. Ten je prakticky doplněn aktuálně vysílaným pořadem u každého kanálu.

Elektronický programový průvodce zobrazuje všechny kanály najednou, v základním zobrazení však zobrazuje pořady aktuální a následující. Do režimu zobrazení na časové ose, pokud ho chcete, se vždy musíte znovu přepnout. U každého pořadu si lze nastavit časovač se spuštěním televizoru, případně upozornění na změnu kanálu.

Test třinácti LCD TV: SamsungTest třinácti LCD TV: Samsung

Přípojná místa

Všechny konektory jsou umístěny na zadním panelu. V případě sluchátkového výstupu to ale vskutku šťastné řešení není. Jinak je výbava velmi dobrá – 1x HDMI, 1x SCART, jeden YUV vstup včetně zvuku, VGA počítačový vstup včetně zvuku, kompozitní videovstup včetně zvuku a digitální optický zvukový výstup a anténní vstup. Z boku přístroje naleznete jen CI slot pro dekódovací karty.

Test třinácti LCD TV: SamsungTest třinácti LCD TV: Samsung

Obraz a zvuk

Obrazem patří samsung ke špičce. Podtrhuje to MPEG4 tuner, díky kterému nyní můžete sledovat testovací HD vysílání v plné kvalitě. Nutno podotknout, že například záběry ze zpravodajského studia TV Nova jsou technicky naprosto perfektní.

Výborně hodnotím opravdu sytou černou, která není šedá ani při sledování ve tmě. Barvy jsou syté, nikoli však přesaturované, kontrast výborný.

HD signál z testovacího Blu-ray disku je vykreslen výborně. Gradace šedé barvy je jemná a detaily se ztrácejí až v opravdu tmavých místech obrazu. Horizontální pohyb je plynulý, znaky však více rozmazané. Po připojení k počítači výborně fungovalo rozlišení 1 360 x 768, zobrazení je dostatečně kvalitní na multimédia a hry, text ale není pro práci dostatečně ostrý. To je však v pořádku – není to monitor.

Zvuk je výrazný a perfektně srozumitelný, frekvenčně zastoupený především v oblasti středů a výšek. Při vyšší a vysoké hlasitosti začíná být ostřejší a pronikavější.

Celkové hodnocení

Výborně vypadající televizor s MPEG4 tunerem a výborným obrazem. Chybí některá pokročilejší výbava, ale běžným sledovacím nárokům vyhoví výborně. Cena: 8 299 Kč


LG 19LU5000

Největší designovou kreaci v testu předvedlo LG. Kombinuje bílý plast na předním krytu, sytě oranžový plast zadních partií a transparentní nožku z čirého plastu. Do moderní ložnice nebo kuchyně ideální, ve starobylé chaloupce trochu pěst na oko.

19iTV - LG

Instalace

Lokalizace do českého prostředí je kompletní a bezchybná. Ladění všech pásem probíhá v jednoduchém průvodci, který dokonce připomene nutnost připojení antény. Vyhledané stanice seřadí v pořadí DVB-T, DVB-HD, DVB-T rádia, analogové kanály. Stanice můžete mezi předvolbami přesouvat, případně je úplně vynechat. Díky hybridnímu tuneru  si poradí i s MPEG 4 HD vysíláním.

Test třinácti LCD TV: LGTest třinácti LCD TV: LG

Nastavení obrazu a zvuku je relativně bohaté, zaujal mne především názorný průvodce. Krok za krokem procházíte nastavením obrazových parametrů, vždy je k dispozici testovací obrazec s popisem či znázorněním, jak má vypadat. Výsledek však není optimální, lepších parametrů jsme docílili klasickým ručním seřízením.

K dispozici je šestice přednastavených obrazových režimů a ruční seřízení kontrastu, jasu, ostrosti, barevné sytosti, barevného tónu a intenzity podsvícení.

Funkce, EPG a GUI

Televizor nabízí zajímavé ekologické funkce. Jednak je to tlačítko fyzického odpojení od sítě, umístěné na zadním panelu, jednak třístupňové utlumení výkonu podsvícení obrazovky – čím menší je, tím méně spotřebované energie.

Pro běžné sledování je to myslím nevyužitelné – když už si pořídím televizor, chci se dívat na co nejlepší obraz, a ne s tmavým obrazem šetřit peníze za elektřinu. Větší význam to má například na recepcích, kde televizor běží nonstop a obraz má spíše informativní charakter.

Zajímavější je ale možnost vypnout obrazovku a nechat hrát jen zvuk. Energii i obrazovku tak ušetříte při poslechu DVB-T rádia nebo při usínání u zvuku televize.

Stiskem tlačítka vyvoláte aktuální informace o vysílaném pořadu – název, čas začátku a konce, grafické znázornění průběhu pořadu, abstrakt, aktuální čas, název a číslo kanálu a právě vysílané rozlišení.
EPG patří mezi nejpřehlednější, je zobrazeno přes vysílaný obraz, zobrazuje informace o šesti kanálech naráz.

Kanály i časem můžete listovat, čas je k dispozici na týden dopředu. Vybrané pořady můžete nechat připomenout (spustit televizor) nebo v případě připojeného rekordéru nechat nahrát. Kanály můžete vybírat i z Quick Listu.

Test třinácti LCD TV: LGTest třinácti LCD TV: LG

Přípojná místa

Na boku sluchátkový výstup a CI slot; vzadu dva SCARTy, dva HDMI, PC VGA vstup i se zvukem, YUV se zvukem, anténa; základní ovládací prvky na vrchní straně. 

Obraz a zvuk

Obrazem se řadí k lepšímu průměru. Má velmi dobrou gradaci šedé a přirozené barvy. Nepotěšil však příliš ostrostí, především v pohyblivých scénách je nižší a kvůli tomu i působí méně detailně. Při změně úhlu pohledu se mění barevná teplota, nicméně u běžného použití s tím nebude problém. Obraz VGA je nepříjemně rozmazán při jakémkoli zkoušeném rozlišení.

Zvuk je příjemný jen při nižších hlasitostech, při vyšších však zkresluje. Maximální hlasitost navíc není nijak vysoká. Frekvenčně se pohybuje především v oblasti vyšších středních kmitočtů. Srozumitelnost hlasu je výborná.

Celkové hodnocení

Vzhledově nápaditý přístroj s velmi příjemným ovládáním. Kvalitou obrazu a zvuku se řadí k průměru testu, vítězové jsou přeci jen dál. Cena: 8 990 Kč


Philips 19PFL5403D/10

Na elegantním televizoru zaujme především límeček z průsvitného plastu s kulatými rohy. Všechna tlačítka a konektory jsou zboku či zezadu, eleganci čelního panelu tak nic neruší. Podstavec umožňuje pouze záklon obrazovky, nikoli její předklon či otočení od stran.

19iTV - Philips

Instalace

Instalace proběhne v jednom step-by-step menu, samotný proces ladění trvá zhruba tři minuty a uloží přitom jak digitální, tak analogové stanice. Seřazeny jsou v pořadí DVB-T televizní stanice, DVB-T rozhlasové stanice a analogové televizní stanice. Pořadí jednotlivých stanic však můžete snadno změnit přesouváním, nechtěné také vymazat. Při doplnění multiplexů dalšími stanicemi nemusíte instalaci opakovat celou, jednoduše necháte stanice aktualizovat.

Nastavení obrazu a zvuku

Nastavení obrazu nijak nevystupuje z běžného průměru. Kontrast, jas, barva, ostrost, odstín, teplota barev a redukce šumu. K dispozici je rozšířená nabídka poměrů stran: širokoúhlý, 4:3, zvětšení titulků, super zoom a rozšířené 14:9 a 16:9.

Test třinácti LCD TV: PhilipsTest třinácti LCD TV: Philips

Nastavení zvuku je víceméně standardní – korekce basů, výšek a vyvážení. Nechybí sjednocení hlasitosti jednotlivých kanálů (spojené se snížením dynamiky) a zvýraznění prostoru Incredible Surround.

Funkce, EPG a GUI

Na obrazovku můžete kdykoli vyvolat základní informace. Čas, číslo kanálu, název stanice, aktuálně vysílaný pořad, následující pořad a časy jejich začátků a konců. Bohužel chybí grafické vyjádření průběhu pořadu, které z možných informací považuji za nejpraktičtější. Po kanálech můžete krokovat nebo vybírat ze seznamu.

Programový průvodce je velmi přehledný, pro každý kanál zvlášť, lze jím listovat až sedm dní dopředu. Bohužel, EPG nelze využít pro programování časovače nebo připomínky pořadů. Časovač je pouze ruční, nastavíte začátek a konec spuštění televizoru, nelze jich však nastavit víc najednou. Nechybí však automatické vypnutí přístroje (funkce Sleep) po uplynutí 5 až 180 minut.

Test třinácti LCD TV: PhilipsTest třinácti LCD TV: PhilipsTest třinácti LCD TV: Philips

Přípojná místa

Zadní panel opanuje dvojice HDMI vstupů, jeden SCART, VGA vstup pro počítač včetně zvuku, YUV vstup včetně zvuku, anténní konektor a digitální elektrický výstup. Na boku pak naleznete S-video a kompozitní video včetně zvuku, slot pro CI karty a sluchátkový výstup. Konektory jsou vždy v prohlubních, takže po instalaci nikde nic neční a nepřekáží. Jediné, co není v prohlubni a mohlo by komplikovat případné zavěšení na zeď, je síťový kabel.

Obraz a zvuk

Obraz televizního vysílání působí dobře, barvy mají mírnější přirozenou saturaci. Trochu horší je to s kontrastem a gradací jasu, černá je světlejší, má patrné odstíny modré barvy a v tmavých pasážích splývají odstíny a detaily. Optimální není ani podsvícení, které je u horní a dolní hrany obrazu světlejší než ve zbytku plochy.

Testovací disk potvrdil horší gradaci v tmavých pasážích, ale potěšil velmi plynulým horizontálním posunem. Během posunu však obrazce ztrácejí ostrost. Připojení počítače funguje nejlépe v rozlišení 1 280 x 720 a obraz je výborný. Pozorovací úhly jsou u televizního vysílání velmi dobré, ale na monochromatických plochách vidíme drobné tonální odchylky již při malé změně pozorovacího úhlu.

Zvuk je spíše průměrný, dobře srozumitelný a při běžných nižších hlasitostech bez zásadních negativních postřehů. Při vyšších a vysokých hlasitostech však klesá srozumitelnost, zvuk se celkově hltí a zkresluje drnčivými pazvuky rezonujících plastových částí televizoru.

Celkové hodnocení

Televizor s jednoduchým příjemným ovládáním, dostatečnou výbavou a velmi dobrým obrazem. Dojem kazí výtky k podání tmavých barev a především ke zvuku – přeci jen rezonance snad do digitálního televizoru nepatří. Cena: 8 499 Kč

O fous větší..

Jak to vypadá u o třídu větších úhlopříček? Vyzkoušeli jsme i 22“ Sony KDL-22S5500.

Instalace je stejná – kompletní česká lokalizace, polapí DVB-T i analog, výsledek můžete utřídit nebo promazat. Nastavení obrazu je bohaté – čtyři přednastavené průběhy a ruční nastavení podsvícení, kontrastu, jasu, barevné sytosti a ostrosti. Můžete zvolit i barevný tón a redukci šumu u analogu i MPEG.

Nastavení obrazu a zvuku

Zvuk lze nastavit trojicí předvoleb, ekvalizací basů a výšek, vyvážení, automatická hlasitost a aktivace prostorového zvuku. Nechybí ekologické nastavení s možností vypnout obrazovku či vypnutí nečinného televizoru.

EPG zobrazí naráz informace pro dvanáct kanálů, s možností listování až o týden. Je jednoduché a přehledné. Informacím vyvolatelným na obrazovku chybí grafické znázornění průběhu pořadu, jinak má vše potřebné.

Přípojná místa

Na boku přístroje naleznete CI slot, HDMI vstup, AV vstup (kompozitní video + audio) a sluchátkový výstup. Na zadním panelu jsou dva SCARTy, jeden HDMI vstup, komponentní video (YUV) vstup se zvukem, VGA D-SUB se zvukem a linkový zvukový výstup.

Obraz a zvuk

Obraz je lehce nadprůměrný, ale kvality vítězů testu nedosahuje. Překvapivě nedokázal zpracovat 1080p signál. Černá má nádech modré, což trochu odnáší kontrast, gradace šedé je relativně dobrá. Při horizontálním pohybu dochází k mírné neplynulosti a rozmazání. Barvy jsou přirozené. Obraz působí měkce.

Co se zvuku týče, Sony nabízí hodně nadstandardní výkon – v hlasitosti nemá v testu konkurenci. Zkreslení je navíc nízké i při vysokém výkonu.

Skupina první:

1) Funai LT6-M19WB

Jednoduchý střízlivý design je nabízen v černém a bílém provedení. Základní ovládací prvky jsou i z boku přístroje. Ovladač je archaicky velký a hranatý, základní prvky jsou však velké a palcem dobře dostupné.

19iTV - Funai

Instalace ve wizardu, nechybí lokalizace do češtiny. Ta je bezchybná v menu, ale u EPG si chybně poradí s českými znaky. Kanály uloží jako pelmel televizních i rozhlasových, setřídit je můžete dle národního klíče, sestupně i vzestupně abecedně, nebo přesunout ručně – v součtu praktické řešení.

Nastavení obrazu a zvuku

Obraz můžete upravit čtveřicí přednastavených efektů a manuálně parametry: jas, kontrast, saturace barev, ostrost a teplota barev. Zvuk ovlivníte jen nastavením úrovně basů a výšek.

EPG je trochu nesmyslně soustředěno jen do relativně malého pole uprostřed obrazu, takže jsou znaky malé a z větší dálky hůře čitelné. Vidíte program pro pět stanic najednou a na hodinu a půl dopředu. Lze jím listovat až o šest dní napřed. Ke každému pořadu lze vyvolat i detailní popis.

Test třinácti LCD TV: FunaiTest třinácti LCD TV: Funai

Během sledování a přepínání kanálů lze na obrazovku vyvolat toolbar s názvem kanálu, číslem kanálu, názvem pořadu, čas začátku a konce pořadu, podrobný popis, technické parametry vysílaného signálu a aktuální čas. Bohužel chybí grafické zobrazení průběhu pořadu a programované připomenutí záznamu.

Žádnými speciálními funkcemi přístroj neoplývá, naleznete zde jen uspávací funkci sleep s rozsahem až 120 minut.

Přípojná místa

Konektory jsou rozmístěny v několika prolisech na zadním panelu. Díky prolisům kabely nepřesahují zadní stěnu přístroje, a proto je možné ho pomocí VESA závěsu připevnit na stěnu i bez distančních podložek. Je to bohužel výjimka – komponentní YUV vstup (se zvukem) je přímo na zadní stěně. Ale je pravda, že to není nejčastější připojení televizoru s touto úhlopříčkou.

Test třinácti LCD TV: FunaiTest třinácti LCD TV: Funai

Nepříjemné je také umístění anténního konektoru – je z boku přístroje a anténní kabel tak kouká z boku přístroje ven (můžete ale zapojit kabel s úhlovým konektorem). Jinak má standardní nabídku 1x SCART, 1x HDMI, 1 x VGA D-SUB (se vstupem pro zvuk), 1x S-Video a kompozitní video se zvukem a sluchátkový výstup. Šachta CI slotu je fyzicky přítomna, není však funkční.

Test třinácti LCD TV: FunaiTest třinácti LCD TV: Funai

Obraz a zvuk

Obraz TV tuneru je mírně rušen kompresními mapami na konturách objektů, ale jinak působí velmi dobře. Je sytě barevný se solidním podáním černé, která se ale při vertikální změně pozorovacího úhlu mění spíše na modrou. HD testovacími signály jsme zjistili, že znaky zůstávají i při horizontálním pohybu ostré a nemažou se. U velmi malých znaků však dochází k rozpadu a tím ke zhoršení jejich čitelnosti.

Obraz je evidentně elektronicky doostřovaný. Gradace šedé patří k těm lepším. Zvuk je trochu synteticky zkreslený, hraje pouze v oblasti vyšších středů. Hlas je dobře srozumitelný, maximální hlasitost vysoká, ale pro zkreslení zvuku ji prakticky nemůžete využít. PC vstup poslouží pro DivX video, jinak však zamrzí méně ostrý výsledek, který se mi navíc nepodařilo roztáhnout na celou plochu obrazovky.

Celkové hodnocení

Jednoduchý, příjemný přístroj s velmi dobrým obrazem z externího zdroje, spíše průměrným obrazem TV tuneru a lehce podprůměrným zvukem. Cena: 5 699 Kč


2) JVC  LT-19DA1BU

JVC dodalo televizor skoro na chlup stejný jako funai, což není překvapující, protože v obou případech je výrobcem právě Funai. Jde o identické přístroje s celkem dvěma odlišnostmi.

19iTV - JVC

Lokalizace JVC je dotažená o malý kousek dál, takže v EPG funguje bezchybná čeština. Druhou odlišností je nasměrování anténního konektoru dozadu z přístroje. Sice tak nekouká z boku přístroje, ale zase komplikuje instalaci přímo na zeď.

JVC - Test třinácti LCD televizíJVC - Test třinácti LCD televizí
JVC - Test třinácti LCD televizíJVC - Test třinácti LCD televizí

V ostatních parametrech a výkonech je přístroj prakticky shodný, u obrazu jsme zaznamenali menší problémy s pixelizací kolem kontur, zřejmě lépe nastavené obvody zpracování signálu. Obraz je velmi dobrý, opět zamrzí nízký vertikální pozorovací úhel. Cena: 7 990 Kč


Skupina druhá:
1) Mascom MC1934IDTV

Jednoduchý televizor s černým rámečkem na první pohled působí jako 4:3 televizor. Podílí se na tom jednak nestandardní výška obrazovky, jednak reproduktor pod ní umístěný.

19iTV - Mascom

Televizor nabízí u televizorů netradiční poměr stran obrazu 16:10 – je tedy o něco méně širokoúhlý, navíc při stejné šířce obrazovky tak nabízí větší plochu obrazu. Zároveň to však znamená, že 16:9 obraz je při standardním zobrazení na celé ploše obrazovky lehce poměrově deformován. Je ale pravda, že to při běžném sledování není patrné.

Instalace

Průvodce instalací je v češtině, programy uloží v pořadí, jak jsou v multiplexech – TV i rozhlasové stanice najednou. Uložené stanice máte možnost přesouvat mezi předvolbami, případně je ze seznamu smazat. Celkově je to však docela kostrbaté a kvůli pomalé odezvě systému i relativně pomalé. Kladně hodnotím možnost vytvořit si čtyři stanice jako oblíbené a mít je na rychlém výběru.

Jako jeden z mála nabízí v anténním konektoru napětí pro napájení aktivní antény – samozřejmě vypínatelné.

Nastavení obrazu a zvuku

Nastavení obrazu v žádném smyslu slova nepřekvapí: jas, kontrast, saturace barev, ostrost, teplota barev a aktivace redukce šumu. Nechybí tři přednastavené obrazové ekvalizace. Nastavení zvuku nabízí korekci basů, výšek, vyvážení stereováhy a dva režimy prostorové reprodukce.

Mascom nabízí časovač vypnutí nastavitelný v rozsahu 120 minut a dětskou pojistku. Dálkový ovladač je poměrně nepřehledný, spodní řádka tlačítek je navíc pouze pro parádu – televizor na ně nereaguje.

Mascom - Test třinácti LCD televizíMascom - Test třinácti LCD televizí

EPG současně zobrazuje programovou nabídku šesti stanic s výhledem na dvě hodiny. Listovat lze až na týden dopředu. Bohužel písmo je spíše menší a navíc rozmazané – čitelnost není moc dobrá. Během sledování lze na obrazovku vyvolat informace o programu – aktuální a následující pořad včetně časů začátku a konce, název kanálu, číslo předvolby a aktuální datum a čas. Lze vyvolat i podrobné info o vysílaném pořadu. Opět, znaky jsou malé a rozmazané, informace tedy špatně čitelné.

Přípojná místa

Osazení konektory je spíše úsporné: 1x HDMI, 1x SCART (poradí si i s S-Video signálem), VGA vstup se zvukem, kompozitní video vstup se stereofonním zvukem a CI slot. Sluchátkový výstup chybí. Konektory jsou umístěny tak, že nebrání instalaci na stěnu.

Mascom - Test třinácti LCD televizíMascom - Test třinácti LCD televizí

Obraz TV tuneru patří k průměru, není příliš ostrý, hrany tupí pixelizace. Potěší velmi solidní podání černé barvy a celkem bezproblémové pozorovací úhly. Testovací HD obrazce (přístroj si poradí maximálně s 1080i) poukázaly jednak na výškovou deformaci obrazu, jednak na jeho neklid u drobnějších rastrů. Velké znaky jsou solidně ostré i u pohybu, drobné přestávají být čitelné. Gradace šedé není nejlepší, nejtmavší detaily se ztrácejí. Obraz z PC je slušný, ale opět, jako vždy, monitor nahradí jen na filmy či fotky.

Zvuk je perfektně srozumitelný, zkreslení je drženo na přijatelné úrovni. Maximální hlasitost nevybočuje z průměru.

Jde o průměrný televizor, který uspokojí základní nároky. V žádném ohledu však výrazněji nepřesvědčil. Cena: 6 990 Kč


2) Sencor SLT 1911 DVBT

Dalšími identickými stroji jsou televizory Mascom a Sencor. Mimo odlišného provedení krycí mřížky reproduktorů na čelním panelu jde o zcela shodné stroje. Na hodnocení se tedy podívejte k mascomu.

19iTV - Sencor

Při testu však jedna odlišnost zjištěna byla. Minusem sencoru je totiž pískot CCFL trubic při snížené úrovni podsvětlení. Na plný výkon jsou přitom tiché. V tomto případě může jít o kusovou vadu. Cena: 4 990 Kč

Sencor - Test třinácti LCD televizíSencor - Test třinácti LCD televizíSencor - Test třinácti LCD televizí

3) ECG 19 DHD 93 DVB-T

Mascom je stejný jako sencor a sencor je skoro stejný jako ... ano, jako ECG. Slovo skoro je na místě proto, že televizní část přístrojů je shodná, avšak ECG má z boku integrovaný DVD přehrávač. Jinak jsou přístroje identické.

19iTV - ECG

Funkčnost DVD přehrávače je výborná. Přehraje pálené DVD disky, potíže mu nečinily žádné DivX soubory, které jsme vyzkoušeli, a zobrazí i externí titulky. S perfektní diakritikou. Zobrazení fotek je rychlé, ale nerespektuje poměr stran snímku. Reprodukce MP3 je samozřejmostí. Stejná multimédia přehraje i z USB paměti.

ECG - Test třinácti LCD televizíECG - Test třinácti LCD televizíECG - Test třinácti LCD televizí

Během testu jsem narazil jen na jeden rozdíl – ECG má oproti oběma sourozencům ještě hůře nastavený tuner, kvůli čemuž má z této trojice nejhorší obraz. Neostrý, neklidný, s patrným šumem. Cena: 5 990 Kč


Skupina třetí:
1) Finlux 19FLD850VHU

Vzhledově jednoduchý a elegantní televizor, který se zbytečně deklasuje rozměrnou modrou diodou, která svítí v případě nečinnosti přístroje. Nemám tušení, jaký užitek může mít v ložnici svítící modré světlo, takže zde dávám body dolů.

Finlux

Lokalizace televizoru je kompletní, automatická instalace jednoduchá a svižná. Kanály jsou uloženy v pořadí umístění v multiplexech, ručně je však můžete přeskupit i přejmenovat. Jako jeden z mála dokáže napájet i aktivní anténu. Základní ovládací prvky jsou ve formě dotykových segmentů na čelním panelu.

Nastavení obrazu a zvuku

Podání obrazu ovlivníte trojicí přednastavených režimů a ručními parametry: kontrast, jas, ostrost, barva, teplota barev, redukce šumu. Zvuk nastavíte pětipásmovým ekvalizérem, vyvážením stereováhy a aktivací automatické hlasitosti. Nechybí dětská pojistka a časovač vypnutí s rozsahem 120 minut.

Finlux - Test třinácti LCD televizíFinlux - Test třinácti LCD televizí

Na obrazovku můžete vyvolat info o aktuálně vysílaném a následujícím pořadu. Potěší grafické znázornění časového průběhu vysílaného pořadu, předvolby a názvu kanálu. Nechybí podrobné informace o pořadu včetně anotace. EPG zabírá celou obrazovku a utlumí i zvuk – což není nejlepší řešení. Nicméně naráz vidíte nabídku jedenácti stanic s výhledem na dvě či čtyři hodiny a grafickým znázorněním aktuálně uplynutého času. Listovat můžete týden dopředu, využít lze časovače připomenutí pořadu.

Přípojná místa

Vybavením konektory patří k elitě testu: 2x HDMI vsup, 1x SCART, 1x VGA, 1x komponentní YUV, stereofonní zvukový vstup, 1x kompozitní vstup se zvukem, sluchátkový výstup, stereofonní analogový zvukový výstup a digitální zvukový elektrický SPDIF výstup.

DVD přehrávač si poradí i s vypálenými DVD disky, přehraje muziku v MP3 a obrázky v JPG. U těch nabízí i běžné efekty (rotace, překlopení ..), ale nerespektuje původní poměr stran. Přehrávač přehraje MPEG1 a 2 soubory, a dokonce i MPEG4 v kontejneru OGM. Bohužel, klasický DivX v AVI kontejneru nepřehraje. Stejná multimédia přehraje i z USB paměti.

Finlux - Test třinácti LCD televizíFinlux - Test třinácti LCD televizí

Obraz a zvuk

Obraz televizoru je velmi slušný, i když některé linie vykazují známky pixelizace. Barevnost i ostrost jsou na velmi dobré úrovni, potěší i solidní podání černé. HD testovací obrazce ukázaly solidní kresbu i u horizontálně scrollovaných znaků, gradace šedé je velmi slušná. Dojem kazí jen nezvykle výrazný obrazový šum, který je patrný především v tmavých plochách, a drobné chvění horizontálních čar při zastaveném obrazu a roztažení na 16:10 obrazovku.

Výborný výsledek však předvedl při připojení počítače – i text je výborně čitelný. Zvuk je velmi slušný, plný, výrazný a i při vyšší hlasitosti nezkreslený. Při nejvyšších hlasitostech pak nabírá na agresivitě.

Celkové hodnocení

Velmi dobře vybavený i hrající televizor se celkově zařadil mezi lepší stroje testu. Celkový dojem trochu kazí jak zmíněné výhrady k obrazu, tak především velmi nepřehledný dálkový ovladač. Cena: 7 690 Kč


2) Gogen LCD 19875 HD DVBT

Tento televizor je prakticky stejný jako model Finlux 19FLD850VHU, pouze se čtyřmi rozdíly. Má opravdu 16:9 obrazovku, nemá DVD přehrávač, ovládací prvky se přemístily na vrchní hranu a zmizel jeden HDMI vstup. Elektronika, menu a další prvky jsou zcela stejné.

19iTV - Gogen

Navzdory jiným rozměrům zde zobrazovací panel předvedl prakticky stejný výkon. Oproti finluxu má obraz menší potíže se stabilitou horizontálních linií. Příjemně překvapil zobrazením počítačového signálu, obraz je velmi dobrý.

GoGen - Test třinácti LCD televizíGoGen - Test třinácti LCD televizí
GoGen - Test třinácti LCD televizíGoGen - Test třinácti LCD televizí

Celkově povedený televizor s velmi slušným obrazovým a zvukovým výkonem. Cena: 5 390 Kč

O fous menší..

Pokud by se někomu zdálo 19" příliš, může zvolit i menší úhlopříčku. Výběr zde není nijak veliký, vyzkoušeli jsme 16" model nabízený pod značkou Hyundai.

Oříškem v soutěži "najdi pět rozdílů“ je podobnost televizorů Hyundai HLHW 16820 DVBT a Gogen. Rozdíly jsou totiž jen tři. Velikost úhlopříčky, průzvučný kryt reproduktorů přesunutý na spodní stěnu a odlišný dálkový ovladač. Vše ostatní – elektronika, menu, přípojná místa – je naprosto identické.

Hyundai - Test třinácti LCD televizíHyundai - Test třinácti LCD televizíHyundai - Test třinácti LCD televizí

Obraz patří k průměru, u drobnějších rastrů se ztrácí kresba a detaily, na hranách a liniích je drobná pixelizace, celkově však nepůsobí špatně. Zvuk působí stísněně, při nižších hlasitostech je dobře srozumitelný, při vyšších se slévá a zkresluje. Cena: 4 799 Kč

3) Finlux 19WFLD760

I tento finlux sdílí elektronickou základnu s televizory Hyundai a Gogen. I když v některých místech je menu trochu poupraveno, většina je shodná. Na rozdíly upozorníme.

19iTV - Finlux

Designovou změnou prošel EPG, který nyní nabízí živý náhled sledovaného pořadu v malém okně. V základním zobrazení je však uveden jen aktuálně vysílaný a následující pořad. Pro listování do vzdálenější budoucnosti je nutno přepnout do režimu "plán“, který je již bez náhledu i zvuku sledovaného pořadu.

V tomto režimu si taky nemůžete uložit připomínku pořadu. V menu však naleznete sekci "časovače“, kde si můžete nastavit jakékoli datum a čas spuštění televizoru na konkrétním kanálu. Díky opakování lze využít i k buzení.

Finlux - Test třinácti LCD televizí

Info-bar vyvolatelný na obrazovku netradičně zobrazuje i aktuální úroveň signálu. Průběh vysílaného pořadu bych v této grafice viděl raději. Zadní panel (ze spodní části) nabízí 1x HDMI, 1x SCART, 1x YUV včetně zvuku, stereofonní zvukový výstup, konektor pro sluchátka a VGA vstup.

Finlux nabídl netradiční doplněk dálkového ovladače. Uprostřed křížového ovladače je totiž umístěna lupa, se kterou slabozrací uživatelé mohou snadněji číst drobné písmo televizního programu. Umístění v kříži má jednu nevýhodu - pořád jsem měl tendenci lupu tisknout místo tlačítka OK.

Obrazově nás finlux nikterak nepotěšil. Nepříliš ostrý, s patrným neklidem, nepřesvědčivým kontrastem. I z připojeného Blu-ray přehrávače obraz trpěl jemným chvěním, v tmavých partiích dojmu nepřidaly nerovnosti podsvětlení u kraje obrazovky. Černá je spíše do šediva a i tak se při testu gradace jemnější detaily ztrácely. Zobrazení signálu z PC je solidní, dostatečné na hry nebo video. Cena: 6 590 Kč

 Testovací referenční sestava:  Kompletní přehled
 Set reprosoustav pro domácí kino  Elac série 240
 

Zbrusu nový high-endový set reprosoustav německého výrobce je osazen speciálními ručně vyráběnými výškovými JET měniči a reproduktory se sendvičovými Crystal membránami. Spolu s 300W subwooferem jsou ideální pro testování jak zvukových formátů s vysokým rozlišením, tak i komponentů pro domácí kino i stereofonní poslech prakticky všech cenových tříd.

www.panter-praha.cz
 Multikanálový AV zesilovač  Pioneer SC-LX71
Naprosto nekompromisní AV zesilovač si poradí i s novými formáty DTS HD Master Audio a Dolby TrueHD. Sedm 180W koncových zesilovačů s ICE Power technology přenese i ty největší dynamické špičky, zvukový projev byl doladěn v londýnských AIR Studios a je certifikován THX. Přizpůsobení místnosti i reprosoustavám zajistí devítipásmová MCACC kalibrace.
www.basys.cz
 LCD televizor  Sony KDL46W4500
 sony reference tv

100Hz LCD televizor s úhlopříčkou 46" a obrazovým procesorem Bravia Engine 2 nabízí DVB-T i DVB-C tunery s podporou HD vysílání v MPEG 4 AVC. Samozřejmostí je x.v.Color pro zpracování signálu s rozšířeným barevným gamutem a konektivita podle specifikace DLNA.

 LCD televizor  Samsung LE40F71B
  Zástupce cenově dostupné třídy LCD televizorů má 40" Full HD panel s odezvou 8ms a dynamický kontrast 6000:1. Používáme ho pro testy zdrojů signálu s vysokým i standardním rozlišením, často je k němu prostřednictvím HDMI připojen počítač.
 www.samsung.cz
 Herní konzole/Blu-ray přehrávač  Sony PlayStation 3
 

Herní konzole s gigantickým grafickým a výpočetním výkonem devítijádrového procesoru IBM Cell slouží také jako výborný Blu-ray přehrávač s podporou multimediálního obsahu BD-Live. Žádná interaktivní funkce nových Blu-ray titulů nám tak nezůstane skryta.

 www.sony.cz
 Blu-ray přehrávač  Panasonic BMP- BD30
  Moderní Blu-ray přehrávač střední třídy používáme jako zdroj HD (až 1080p) i SD signálu pro testování televizorů a recenzujeme na něm nové BD tituly. Prostřednictvím HDMI 1.3 přehrává i moderní zvukové formáty Dolby True HD, Dolby Digital Plus, DTS HD, DTS HD Master Audio a 7.1-channel PCM.
 Reprosoustavy (2.0 sestava)  Xavian XN-185II
 

Mezi milovníky špičkového zvuku vysoce ceněné reprosoustavy konstruktéra Roberta Barletty. Dvoupásmová bassreflexová ozvučnice je osazena elektroakustickými měniči Scan-Speak a vyniká čistým, analytickým a zároveň muzikálním přenosem v celém frekvenčním spektru. Snadno s nimi poznáme přednosti i nedostatky nahrávek, přehrávačů i zesilovačů.
www.xavian.cz

 Sluchátka  Beyerdynamic DT-880
 

Polootevřená circumaurální sluchátka patřící ke kvalitativní špičce. Velice neutrální přednes nechá vyniknout zvukovému charakteru nahrávky i reprodukčního zařízení, frekvenční rozsah 5-35 000 Hz ocením u hudebních formátů s vysokým rozlišením.

www.horakelektro.cz
 Blu-ray vypalovací mechanika (USB)  LG BE-06
 

Externí počítačová mechanika si poradí se čtením Blu-ray i HD DVD disků a vypalováním Blu-ray médií. Potíže jí nečiní jednovrstvé 25GB i dvouvrstvé 50GB jednorázové BD-R i přepisovatelné BD-RE disky. Testujeme s ní kompatibilitu nových filmových BD titulů se softwarovými přehrávači a zkoumáme možnosti zálohování a komprese filmových Blu-ray disků.

www.lge.cz 
 Zvuková karta (eXpress Card)  Creative X-Fi Extreme Audio
 

Externí zvuková karta pro notebooky s X-Fi procesorem. Funkce X-Fi Crystaliter obnovuje detaily a hudební informace ztracené při kompresi, pomocí adaptéru lze získat i prostorový 7.1 zvuk - karta umí dekódovat Dolby Digital EX a DTS. Je výborná například na testy aktivních počítačových reprosestav, reprodukujeme s ní prostorový zvuk Blu-ray titulů.

http://cz.europe.creative.com/
 Paměťové karty  Kingston
  Redakce má k dispozici flotilu paměťových karet Kingston - SD karty s kapacitami 2, 8 a 32 GB (Class 2, Class 4, Class 6), CF kartu s kapacitou 32 GB, MicroSD kartu s kapacitou 8 GB a USB stick DataTraveler Blackbox 8 GB s šifrováním obsahu. Používáme je především při testech fotoaparátů, videokamer a multimediálních přehrávačů.