TEST: 15" LCD s živými barvami a výměnnými boky

Společnost Fujitsu-Siemens vychází vstříci svým záklazníkům v nabídce určitých perzonifikací svých systémů. K prakticky každé case počítače Scaleo naleznete několik barevných bočnic na výměnu. Podobně tomu je i dnes testovaného LCD.
Další patnáctipalcový LCD panel, který jsme měli možnost testovat, byl vyroben pod značkou Fujitsu-Siemens. Je vybaven integrovanými reproduktory a jeho příslušnost k modelové řadě sestav Scaleo je zdůrazněna i výměnnými barevnými bočními kryty. Ale více již v následujícím textu.

Vzhled a vybavení

Fujitsu-Siemens Scaleo CTM5020 včetně výměnných krytů Ani u balení patnáctipalcového displeje Scaleo CTM5020 (tak jako u již testovaného sedmnáctipalcového) nezapomněl výrobce na krabici umístit praktické plastové držadlo. Klasicky uspořádaný vnitřní prostor balení obsahuje přibližně 5 kg těžký displej s pevně připevněným podstavcem s rozměry 400 x 372 x 150 mm. Dále datový kabel s D-SUB konektory, externí trafo s kabelem, audiokabel s konektory typu stereojack, návod k obsluze a záruční list. Nedílnou součástí jsou i tři páry barevných bočních krytů v barvách modrá, červená a černá.

Připojený postavec má nepříliš velkou nohu. Kloub, kterým je displej k noze připojen umožňuje panelu naklánění v rozsahu cca 35 stupňů. Jak již bylo napsáno, na panelu je možné měnit boční kryty pouhým vysunutím. Reproduktory jsou taková znouzecnost, a jejich výkon se bude patrně pohybovat pod 1W. Pro nenáročné přehrávání MP3 skladeb, nebo hlasové komunikaci přes internet postačí.

Přední část je mimo obrazovky obsazena ještě dvěma reproduktory a čtyřmi ovládacími tlačítky. Největší tlačítko slouží k vstupu do menu a při delším než 1 sekundovém držení také pro vypínání a zapínání přístroje. Přímo pod ním se nachází tlačítko pro potvrzení výběru položky menu, které jako svou druhou funkci má otvírání přímého vstupu do ovládání hlasitosti reproduktorů. Ovladač s levou šipkou umožňuje pohyb v menu tímto směrem a zmenšování hodnoty vybrané vlastnosti, jeho sekundární funkcí je přímý přístup k autokonfiguraci. Poslední ovladač na přední straně s pravou směrovou šipkou má opačné vlastnosti v menu než předchozí zmíněný. Jako další funci nabízí přímí přístup k ovládání světlosti.

Ovládací prvky displeje Zadní část přístroje působí velice kompaktním dojmem, především díky zakrytému prostoru s konektory. Jednolitý design ruší snad jen čtyři otvory pro případně uchycení LCD na zeď a dva otvory v krytu pro konektory, kterými jsou ven vyvedeny kabely.

Po sejmutí krytu se otevře pohled na prostor s rozhraním D-SUB pro vstup videosignálu, dva konektory typu stereojack, jeden pro příjem signálu ze zvukové karty a druhý pro výstup na externí sluchátka. Posledním otvorem je zdířka, kam se připojuje kabel trafa.

Vlastnosti

Nejlepší obraz má displej v rozlišení 1024 x 768 bodů při frekvenci 60 Hz, maximálně displej zvládne 75 Hz. Zvládá ale celou škálu rozlišení od 640 x 480, i když v menších Zadní část Scalea CTM5020 působí kompaktním dojmemrozlišeních poněkud ztrácí na ostrosti. Viditelnou plochu 15 palců je bez větších změn sledovat z úhlů 100 stupňů v horizontálním směru a přibližně 90 stupňů vertikálně. Rozteč bodů je 0,297 milimetrů, což je běžný standard LCD. Přístroj dokáže zobrazit až 16,7 miliony barev. Podsvícení má hodnotu 220 candel na metr čtverečný a kontrastní poměr činí 300:1. Udávaná doba responze bodu je 30 ms.

Kvalita obrazu

Na tomto displeji byla k vidění jedna z nejhezčích černých barev ve srovnání s doposud testovanými monitory a i ostatní (především tmavší barvy) nebyly k zahození. V optimálním rozlišení 1024 x 768 je obraz ostrý při frekvenci 60 Hz, ale při důkladném zkoumání při frekvenci 75 Hz je u jednotlivých bodů vidět velice slabé vibrování, které však není při celkovém pohledu na obraz v podstatě vidět. Podsvícení displeje je bez Odkrytý prostor s konektoryproblémů a umožňuje tak zobrazení homogenních a sytých barev. Díky rychlosti odezvy není problém na displeji přehrávat filmy nebo hrát akční hry bez větší ztráty komfortu, kterou má uživatel na klasických CRT monitorech. Při hledání tzv. „mrtvých bodů“ se nám nepodařilo objevit ani jeden.

Závěr

Tento patnáctipalcový přístroj, který je designově přizpůsoben systémům Fujitsu-Siemens, nebude asi příliš vyhledávaným u uživatelů, kteří shánějí přístroj do domácnosti. Je to i částečně díky své ceně kolem 20 000 korun, která je mírně vyšší než u některých podobně kvalitních, ale levnějších LCD. Rozhodně se ale za něj nemusí stydět zákazníci, kteří si jej vyberou ke své sestavě od Fujitsu-Siemens. Mezi jeho přednosti patří kompaktnost a velice pěkné zobrazení barev.