TEST: 15-palcový LCD displej Dell E151FP - osvědčená kvalita stlačená až na 13 tisíc

Hledáte-li kvalitní LCD displej do kanceláře, ale i pro hraní her, zástupce Dellu by vás mohl uspokojit. Pokud se při jeho koupi zbavíte i svého starého monitoru, bude vás nové 15-palcové LCD stát necelých 13 tisíc, a to je celkem přijatelná cena, nemyslíte?
Prodej samotných LCD displejů tvoří u DELLů spíše okrajovou záležitost. Tento největší dodavatel kompletních počítačových sestav na světě bere displej či monitor jako jakýkoliv jiný komponent. Vzhledem k tomu, že je DELL pro výrobce jeden z největších obchodních partnerů, dostává se do pozice, kdy si může diktovat cenu (samozřejmě s ohledem na výrobní náklady). Z toho také vyplývá velice příznivá cena dnes recenzovaného LCD DELL E151FP, který se ale některými vlastnostmi řadí mezi zpravidla dražší přístroje.

Patnáctipalcové LCD displeje současnosti se stávají velice zajímavou alternativou klasickým "skleněným" monitorům. Cenově jsou sice ještě poněkud výše, ale především díky svými - pro oči výrazně příznivějšími vlastnostmi - si razí cestu do kanceláří a do dalších pracovišť.

Vzhled a vybavení

Malá krabice, která se vejde „pod rameno“, obsahuje velice úsporně řešený prostor. Je zde místo pro samotné 4,5 kilové Patnáctipalcový LCD displej DELL E151FPLCD s dvěma chrániči a s neoddělitelně připojeným VGA kabelem s d-sub konektorem, napájecí kabel a manuál. Chráněna je i samotná obrazovka, před kterou je přichycena plastiková fólie.

LCD panel tmavošedé barvy (tak aby odpovídal barvě počítačů Dell) je připevněn kloubem k noze podstavce, jenž mu umožňuje naklánění v rozmezí pouhých 25 stupňů. Pokud je potřeba displej natočit vertikálně, nezbývá, než jej otáčet i s podstavcem, což je samozřejmě náročnější. Noha není příliš vysoká a podstavec, do kterého ústí, je, co se místa týká, nenáročný. Možná i proto je v něm pro lepší stabilitu umístěn výsuvný modul.

Jediná odpojitelná šňůra je od napájení Příliš originality z pohledu designu nehledejte. Vše je podřízeno funkčnosti a omezeno na nejnutnější potřeby. Čelní strana obsahuje pět stříbrných ovládacích prvků, diodu signalizující napájení displeje. Vespod vpravo je pak umístěn ovladač, kterým se přístroj zapíná. Patnáctipalcové obrazovce by z našeho pohledu slušel více poněkud tenčí rám.

Na zadní část LCD Dell E151FP se na většině plochy střídají otvory s plnými částmi. Jak již bylo napsáno, k displeji je napevno připevněn kabel přivádějící obraz z grafické karty. Displej tedy nemá žádný další konektor pro příjem signálu, takže případný vlastník karty s DVI výstupem bude patrně zklamán. Jediná odpojitelná část je kabel napájení, jehož připojování do otvoru pod vlysem je poněkud náročnější, ale ne nemožné.

Vlastnosti a ovládání

Jedna z výhod LCD displejů je jejich malá hloubkaDoporučené rozlišení přístroje je 1024 x 768 obrazových bodů. Při něm je možno nastavit obnovovací frekvenci až 75 Hz. Displej samozřejmě umí i nižší rozlišení, ale frekvence se již nedá zvýšit, ostatně u LCD zařízení to ani není tolik potřeba. Udávaná rozteč bodů je 0.297 mm, čímž nijak nevybočuje přístroj z řady. Displej podporuje starší ergonomickou normu TCO 95 (dnes se používá TCO 99). Dle firemních údajů je možno na plochu obrazovky nahlížet v rozmezí 60 stupňů na každou stranu ve svislém i vodorovném pohybu beze změny obrazu. Dle našich zkušeností se ale především při vodorovném posouvání mění barevnost již od cca 40 stupňů. Tak jako většina displejů, i tento dokáže zobrazit 16,7 milionu barev. Podsvícení zajištěné dvěma světly typu CCFL není rovnoměrné, ale při běžné práci se to nepozná. Kontrastní poměr dle firemních údajů dosahuje hodnoty 350:1. Světlost odpovídá 250 candelám na metr čtverečný.

S většinou ovládání si poradí poměrně úspěšně automatické nastavení. K němu je snad větší výhrada pouze v nastavení teploty barev, která je automatem - z našeho pohledu - nastavená jako příliš studená.

Kvalita obrazu

Z podstavce lze vysunout opěrku pro lepší stabilituNa displeji jsme provedli standardní sérii testů, ale nenalezli jsme žádné výrazné chyby. Snad jen jednotnost barev byla mírně narušena, ale na tom mělo veliký podíl nerovnoměrné podsvícení. Nenalezli jsme ani žádný „mrtvý bod“ (neexistenci mrtvých bodů při výrobě dokonce Dell garantuje). Odezva bodů je dostatečná na kancelářské aplikace a běžné multimediální použití. Při náročnějších scénách se pak obraz mírně slévá.

Závěrem

Přístroj je určen do kanceláří, kde svou práci bez problémů zastane. Také pro domácí využití, kde se počítá s větším zatížením v podobě přehrávání filmů, hraní her atp., se nenechá Dell E151FP příliš zahanbit. Displej jsme testovali i na hrách typu Quake III Arena či Need for Speed, bez toho, aby byl díky minimálním problémů nějak ohrožen náš výkon.

Co se ceny týká, pokud se zdá být 16 900 korun bez DPH mnoho, Dell již delší dobu inzeruje akci, ve které za libovolný přinesený starý monitor získá potencionální zákazník slevu 4000 korun. Dell E151FP je pak za neuvěřitelných 12 900 bez DPH.