TEST: 8 cm MP3 CD přehrávač Philips Expanium EXP401 - konec přerostlých discmanů

  • 16
Pokud vás již nebaví tahat s sebou velký discman a "kartové" přehrávače se vám zdají drahé, stejně jako média, je pro vás možným řešením přehrávač na 8 cm CD. Testovaný miniaturní EXP401 přehrává i MP3 a AAC soubory.

Philips se snaží
Philips, jeden z největších výrobců elektroniky na světě, se již delší dobu pohybuje na půdě přenosného audia. Pozice společnosti nejsou ovšem příliš silné, proto před časem uvedla na trh řadu discmanů Expandium, které dokáží přehrávat MP3 CD. Nyní se mi dostal do ruky miniaturní discman EXP401. Jak dopadl? Čtěte dále…

Čím menší, tím lepší
Tímto heslem se určitě řídili vývojáři, když na jejich stolech „čtyřistajednička“ vznikala. Rozhodli se pro nepříliš rozšířený druh kompaktních disků o průměru 8 cm. Díky tomu je přístroj jen o něco málo větší než vaše ruka. Ovšem velikost není všechno. Přístroj  je sice velice malý, ale na můj vkus příliš silný. Shora vypadá opravdu pěkně, při pohledu ze strany už je to horší.
Obal je bohužel vyroben z umělé hmoty. Už z dálky na mě působil příliš plastově. Část předního krytu, pod kterou se otáčí CD, je ve stříbrné barvě a imituje kov (i když popravdě řečeno, ne moc přesvědčivě).  Přístroj funguje na jednu tužkovou baterii. Vkládá se ze strany v horní části. Na straně také nalezneme výstup pro sluchátka, ovládání hlasitosti a tlačítko „Hold“.
Nyní vše trošku podrobněji.

Philips

Philips

Ovládání
Hlavní ovládací prvky a display se nacházejí ve stříbrném kruhu. Ovládání je v této oblasti skutečně pohodlné. Pomocí tlačítka „Search“ přeskakujete ze skladby na skladbu. Z jednoho alba do druhého potom pomocí tlačítka „Album“. „Play“ a „Stop“ se nacházejí na krajích.
Můžete zvolit dva ze stupňů zdůraznění basů či naprogramovat přehrávání podle vašich potřeb. Na výběr jsou funkce opakovaní skladby, náhodné přehrávání, intro či opakování celého alba. Elektronickou ochranu proti otřesům lze zapnout či vypnout tlačítkem „ESP“. Paměť má velikost 100 vteřin pro MP3 a 45 vteřin pro audio CD.
Ovládání hlasitosti je na straně přístroje. Je dost nešikovně umístěno. Jelikož se jedná o kolečko, funkce „Hold“ na něj nepůsobí, a tak se vám může stát, že s ním při nošení nechtěně otočíte. Funkce „Hold“ je stejně jako hlasitost na straně. Má ovšem tři polohy. Polohu „Off“ , „Resume“ a „Hold“. Při posunutí do druhé zmiňované si přístroj po vypnutí pamatuje skladbu, ve které byl vypnut. Poté, co je znovu spuštěn, začne hudba hrát v místě, ve kterém bylo přehrávání přerušeno. Po posunutí do polohy „Hold“ se aktivuje „Resume“ a deaktivují všechna tlačítka (kromě hlasitosti).
Celkem se mi zdálo ovládání pohodlné. Kdyby nebyla hlasitost ovládána kolečkem, byl bych spokojen na 100 %.

Příslušenství
Kolikrát jsem se už rozčiloval nad výrobky a jejich příslušenstvím? U Philipse zřejmě z vyjetých kolejí neodbočím. V příslušenství jsou sluchátka, adaptér a dálkový ovladač, což není mnoho. Chybí mi brašnička na nošení, i pytlík by stačil. Adaptér je pouze na napájení, nikoli nabíjení v přístroji.
Sluchátka jsou samozřejmě pecky (naštěstí stříbrné). Nehrají špatně. Samozřejmě že basy jsou slabé a výšky trošku nepřesné, ale na pecky hrají vcelku slušně.
S dálkovým ovladačem to je slabší. Scházel mi na něm display. Mimoto je ovládána hlasitost také kolečkem. Tudíž může opět dojít k její nechtěné změně. Jinak je ovladač slušný. Barevně ladí k přístroji a ovládání je snadné.

Philips

Philips

Displej
Nyní se dostáváme zřejmě k nejslabšímu článku discmanu. Prvním nedostatkem displeje je jeho velikost, tedy spíše malost. Zobrazovací plocha je velice malá a znaky na ní zase moc velké. Přístroj nepodporuje ID3 tagy, což považuji za největší slabinu. Absence této funkce způsobuje dezorientaci v jednotlivých albech. Čitelný je display sice dobře, i za ostrého slunce, ale to nestačí.

Vlastnosti a reprodukce
EXP401 pracuje pouze s 8 cm velkými disky. Na ně lze nahrát MP3, AAC a klasickou audio stopu. Jelikož se prodávají tyto disky o různých kapacitách (testoval jsem na kompaktech velkých 156 a 200 MB), nelze přesně určit, kolik hodin hudby se ně dá vypálit (záleží také na datovém toku). Ale v MP3 i AAC se vždy jedná o zhruba 3 alba. Audio stopu bych skoro vyloučil. Celé album se na disk nevejde a pálit na disk tři nebo čtyři písničky nemá cenu. Jednak je to drahé (disk stojí cca 35 korun) a vyměňovat CD po deseti minutách by byla trochu otrava.
Samotnou reprodukci považuji naopak za silnější stránku přístroje. MP3 i AAC hraje skutečně dobře. Přehrávání CD-RW je o něco málo horší, ale netrénované ucho si ničeho nevšimne. Jedinou výtku mám ke zdůraznění basů. I při zapnutí druhého stupně se mi zdály stále slabé. Je to ovšem jen můj subjektivní pocit.

Baterie
Jak jsem již napsal v úvodu, napájení zajišťuje jedna tužková baterie. Z toho vyplývá, že se výdrž nepohybuje v desítkách hodin. Výrobce udává výdrž 3 hodiny na alkalickou baterii. S tímto údajem souhlasím, ale nejsem s ním nijak spokojen. Za předpokladu, že nepoužijete nabíjecí baterii (ta vydrží samozřejmě méně, protože má pouze 1,2 V), je provoz discmana dost drahý. Poslouchal jsem při ranní cestě MHD, občas při práci, při procházce venku a cestě domů a každý den jsem byl nucen vložit do přístroje ještě novou baterii (pro test jsem použil každé ráno novou).

Philips

Philips

Koupit či nekoupit?
Odpověď není jednoznačná. Reprodukce je kvalitní. Systém použití 8 cm velkých disků je zajímavý a šikovný. Ovšem o dost dražší než při použití klasických kompaktů. V podstatě platíte víc za menší množství úložného místa. Výdrž také není úplně přesvědčivá.
Cena? 7990 korun. To není zrovna málo. Za přístroj, jenž není špatný. Cena je však trochu neúměrná užitné hodnotě.
Závěr? Pokud máte zájem o výrobek ze stáje Philips, raději si pořiďte klasického MP3 discmana EXP501. V dohledné době by se na něho na Technetu měla objevit recenze. Jestli však máte dost peněz a toužíte po MP3 discmanu na malé kompakty, které se vám vejdou snadno do kapsy, nebudu vás od nákupu odrazovat. 

Zapůjčila společnost Philips Česká Republika


Témata: AAC, MP3