Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Takto si Microsoft představuje nejlepší počítač „vše v jednom“

Špičkový 4K displej naklopíte naplocho těsně nad desku stolu, nebo vytáhnete do výšky očí. Můžete jej ovládat prsty, dotykovým perem či speciálním otočným ovladačem. Vše je elegantní, promyšlené a precizně zpracované. Microsoft Surface Studio 2 není obyčejný počítač.
Vrchní pohled na Microsoft Surface Studio 2.

Vrchní pohled na Microsoft Surface Studio 2. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Počítače Microsoft Surface nejsou v českých končinách příliš známé, za což si může výrobce sám – oficiálně je do České republiky na volný trh nedováží. Je to škoda, protože zpravidla patří ke špičce ve své kategorii a rozhodně k tomu nejzajímavějšímu na trhu. V některých velkých českých e-shopech si je však koupit přesto můžete, a tak jsme se k testovanému kousku dostali i my.

Microsoft Surface Studio 2, jak se testovaný počítač jmenuje, patří na samý vrchol nabídky a je určen pro náročné zákazníky zejména z řad kreativců, pro které má připraveny různé nástroje a ne zcela standardní řešení. Námi testovaná konfigurace patří mezi ty základnější, k dispozici je i verze s dvojnásobnou kapacitou SSD i operační paměti a výkonnější grafickou kartou, přesto za ni zaplatíte 109 000 Kč. Včetně DPH.

Co je na Surface jiného?

Tím nejvýraznějším odlišením od většiny konkurence je uchycení displeje na dvojici ramen, díky kterým jej lze postupně v záklonu sklápět až do polohy, kdy leží v nízkém úhlu těsně nad deskou stolu.

Microsoft Surface Studio 2 v nejnižší sklopené poloze.

V takové poloze nejlépe využijete dotykové pero s rozlišením 4096 stupňů tlaku pro skicování, práci v grafických aplikacích, uplatnění ale najde i v kanceláři – dvojitým kliknutím snadno vytvoříte screenshot, uděláte do něj perem vpisky, poznámky, značky a nasdílíte kolegům.

Displej prochází z produkce Sharpu a lze jej označit jako naprosto špičkový. Pozorovací úhly jsou takřka neomezené, podání černé perfektní, rovnoměrnost podsvětlení byla u testovaného kusu vynikající, zvládne zobrazit barevné prostory S-RGB a DCI-P3 a má rozlišení 4500 x 3000 pixelů. Kritiku zaslouží jen jeho velmi lesklý povrch.

Pero lze snadno použít pro "připomínkování" obsahu. Zde pouze ilustračně ...

Dotyková vrstva detekuje až deset dotyků najednou. Díky systému PixelSense se displej výborně ovládá i prsty, u kompatibilních aplikací má v nabídce například přirozenou dotykovou interakci s 3D modelem, přičemž díky multidotykovému provedení s ním může najednou manipulovat i více lidí.

Výborný doplňkem je otočný ovladač Surface Dial, jehož otáčením můžete upravovat parametry a ovládat funkce některých programů, zejména grafických aplikací, 3D modelování, nebo při práci s videem – zvládne například úpravu a výběr barev, tloušťky štětce, posouvání timeline ... Co přesně za funkce nabídne, záleží na daném programu. 

Příklad použití Surface Dial ve webovém prohlížeči.

Využijete jej i s internetovým prohlížečem, kde může fungovat jako posuvník obrazovky, jako lupa nebo ovladač hlasitosti. Mezi funkcemi přepínáte stisknutím, podržením a výběrem z kontextové nabídky.

Pokud pracujete s více aplikacemi najednou, oceníte možnost položit ovladač Surface Dial přímo na displej, který pozná, kde je ovladač položený, a proto dostanete kontextovou nabídku vždy té správné aplikace.

Zbytečně maličký počítač

Displej je opravdu jen displejem, což jasně dává najevo i svou malou tloušťkou. Celý počítač, včetně napájecího zdroje, je umístěn v podstavci. Microsoft vše podřídil čistému designu, všechny porty jsou na zadní straně, ale upřímně, dva z USB portů a sluchátkový výstup bych raději viděl lépe přístupné na bočnicích, bylo by to prostě praktičtější. Ale bohužel – vždy je třeba jít dozadu.

Microsoftu se povedlo dostat výkonný počítač do poměrně malé skříně, ve které ještě muselo být místo na zátěž, aby byl počítač s velkou 28" obrazovkou stabilní a nechtěl se převracet při manipulaci s displejem.

Počítač je postaven na výkonném čipu Intel Core i7-7820HQ taktovaným na 2,9 GHz, grafické kartě Nvidia GeForce 1060 (ano, není to herní počítač, ale pro OpenCL a CUDA výpočty výkonné čipy potřebujete), 16 GB operační paměti a 1TB SSD od Toshiby.

Právě malý rozměr je důvodem pro kritiku – kvůli hlučnosti. Ne že by počítač dosahoval nějak zásadně vysokých hladin hluku, ale tichý šustot proudícího vzduchu slyšíte prakticky pořád, a člověk u takovéhoto designového stroje očekává spíše ticho. I online multimediální aplikace nebo přehrávání streamovaného videa v plném HD rozlišení dokážou motorky ventilátorů roztočit více, než by bylo milé. Není to žádné drama, třeba oproti herním notebookům je hluk významně tišší, nicméně jsme očekávali (a uvítali bychom) prakticky tichý provoz.

Na zadní straně nalezneme 4x USB 3.2 porty, jeden USB-C (včetně Display Portu), ethernetové připojení, čtečku SD karet a sluchátkový výstup.

Kovové šasi počítače je poměrně teplé i při běžné práci, zajímalo nás, jak si systém poradí s odvodem tepla při plné zátěži – vytížení všech čtyř procesorových jader (osmi vlákny) a současném plném vytížení grafiky. 

Po asi patnácti minutách tortury byla vrchní část počítače opravdu horká, ne že byste se o ni spálili, ale dotyk již nebyl příjemný. Procesor ve špičce dosáhl podle HW infa 99°C na jádrech,102°C na obalu. Podle výrobce je maximální provozní teplota procesoru 100°C, zde je to tedy trochu na hraně. Grafický čip pak dosáhl 95°C, což je o stupeň víc, než maximum doporučené výrobcem. 

Je pravda, že takovéto totální vytížení počítač během běžného používání nezažije, minimálně ne dlouhodobě – současné plné vytížení procesoru a grafiky je výjimečný a zpravidla uměle navozený, stav. 

Dalšímu stoupání teploty bylo zamezeno takzvaným throttlingem, při kterém systém dočasně sníží výkon čipu, a tedy jeho teplotní emisi, aby zabránil poškození. Myslíme však, že zde evidentně měl hlavní slovo designér, nikoli vývojový technik, a je to škoda. Trochu větší šasi nebo mohutnější ventilační otvory by dávaly smysl.

Výkonově je na tom počítač velmi slušně, v PC Marku Extended dosáhl 4 579 bodů, ve VR Mark Orange Room pak velmi slušných 6 096 bodů (dosáhl 133 fps, cíl testu 109 fps). V GeekBench 4.3 dosáhl 4 664 bodů pro jedno jádro, 15 905 pro všechna jádra. V Cinebench R15 dosáhl v OpenGL testu 112,56 fps, v CPU testu 769 bodů. V 3D Mark TimeSpy získal 3 746 bodů. 

Kvalita vestavěné kamery je velmi dobrá, má syté barvy, rozlišení 1080p, dobře se vyrovnává s různým osvětlením, a i v tom špatném jen akceptovatelně šumí. Mikrofon je velmi dobrý, hlas je dobře srozumitelný, barevně ne zcela přirozený, ale je na komunikaci, ne vysílání rozhlasu, takže bez problémů.

Pro náročné tvůrce obsahu

Surface Studio 2 je hodně zajímavým počítačem, který zejména kreativce zaujme špičkovým displejem, kvalitním dotykovým perem, ovladačem Surface Dial a dostatkem výkonu pro náročnější práci. To vše má navíc ve velmi elegantním balení. 

Mezi mínusy je třeba počítat mírně vyšší provozní hluk a umístění všech přípojných míst na zadní straně. A také pořizovací cenu, 109 000 Kč je opravdu hodně. V dané cenové kategorii lze najít počítače s podstatně výkonnějšími (a někdy i modernějšími) vnitřnostmi. 

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Dva displeje, nebo jeden ohebný? Test nejzajímavějších notebooků na trhu

Asus Zenbook Duo (2024) a Lenovo ThinkPad X1 Fold 16

Jeden nabídne dvě plnohodnotné obrazovky, druhý jeden velký ohebný displej. Oba jsou kompaktní a...

Kompaktní mobil s parádním fotoaparátem od Leiky. Test Xiaomi 14

Xiaomi 14

Pokud hledáte menší smartphone s výbornou výbavou a operačním systémem Android, bude vás nejspíš...

Dlouhodobé zkušenosti: Apple iPhone 15 je nenápadně dobrý

Apple iPhone 15 a 15 Plus

Apple v uplynulých dvou generacích své iPhony rozdělil na dvě samostatné třídy. Modely Pro a běžné...

Světová premiéra sluchátek, co jsou tak pohodlná, že je v uchu zapomenete

Bose Ultra Open Earbuds

Světovou premiéru si dnes odbyla první open-ear sluchátka společnosti Bose, nazvaná Ultra Open...

Drahé, nebo předražené? Televizor Sony ukazuje kouzlo špičkových přístrojů

Televizor Sony Bravia XR-65A95L

Stejně velký televizor se shodným rozlišením můžete koupit za desetinu ceny, stejně velký OLED...

Skvělý obraz i zvuk. Zejména ve slevě je U8K od Hisense výbornou koupí

Hisense 65U8KQ

Papírově má vše, co od moderního televizoru filmoví nadšenci očekávají – Dolby Vision IQ, Dolby...

Tip na dárek pro ty, kterým wi-fi nedosáhne všude a štve je to

Takto samozřejmě nemá zapojení dokrývače smysl... Obě jednotky vedle sebe jen...

K přenosu dat využije běžné elektrické rozvody, na druhém konci vytvoří wi-fi síť a nabídne i...

  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 2 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...