Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


TEST: Asus Prime je nejlépe vybavený tablet-netbook na trhu. Chybí mu 3G

aktualizováno 
Vylepšený tablet s dokovací klávesnicí od Asusu dostal do vínku poutavější design, silný pohon a nejnovější řídicí systém. Chybí mu mobilní připojení k síti a jeden reproduktor.

Tablet Asus Eee Pad Transformer Prime | foto: Roman Všetečka, Technet.cz

Jako první přinesl do Česka nový čtyřjádrový systém Tegra 3 od Nvidie a po aktualizaci i nejnovější Android 4. Tablet Asus EEE Pad Transformer Prime tak zatím vládne mezi tablety s operačním systémem Android. Platí to i o ceně, která patří mezi nejvyšší u tabletů bez stálého připojení k mobilní 3G síti.

Tablet s klávesnicí Asus Transformer Prime

Tablet s klávesnicí Asus Transformer Prime

Výkon, výdrž i obraz. Nový Transformer od Asusu je prostě nejlépe vybavený tablet s Androidem, který dnes může uživatel získat. S odnímatelnou dokovací klávesnicí zatím v této oblasti nemá konkurenci.

Formát bez změn

Od Transfomeru z roku 2011 se zase až tolik nezměnilo (více v tomto článku). Samozřejmě byl vylepšen systém uchycení klávesnice k tabletu a díky hliníkovému šasi vypadá Prime mnohem odolněji. Přes tato vylepšení je Prime hubenější a lehčí. Samotný tablet má hmotnost asi 598 gramů a je tlustý necelých devět milimetrů.

Tablet s klávesnicí Asus Transformer Prime
Tablet s klávesnicí Asus Transformer Prime

Bohužel se dokovací stanice nedá žádným způsobem schovat pod displej a celou dobu dělá z tabletu netbook. Problémem se to stane v okamžiku, kdy potřebujete Prime někam přenášet a zároveň na něm pracovat. Buď se budete muset obejít bez klávesnice, nebo jej jedou rukou držet někde v oblasti kloubu, což není příliš bezpečné. Ten samý problém nastane, pokud budete chtít při cestě dobíjet tablet z dokovací klávesnice. Asus má přitom podobnou nevýhodu s klávesnicí již vyřešenu. Důkazem je androidí Slider nebo otáčecí displej u windowsovského Tablet PC.

Horní část tabletu Asus Trnasformer Prime s HDMI konektorem, sluchátkovým 3,5mm

Horní část tabletu Asus Trnasformer Prime s microHDMI konektorem, microSD slotem a ovládáním hlasitosti na boku. Na přední hraně je tlačítko vypínání. Na spodní části tabletu pak fotoaparát a LED dioda pro svícení a blesk.

V zavřené poloze vypadá tablet Asus Eee Pad Transformer Prime jako lepoší

V zavřené poloze vypadá tablet Asus Eee Pad Transformer Prime jako lepší netbook

Jinak je unikátní formát přídavné klávesnice s rozšiřujícími porty a integrovanou baterií zatím v oblasti tabletů ojedinělý.

Spodní část dokovací klávesnice s USB a SD slotem na boku u tabletu Asus Prime

Spodní část dokovací klávesnice s USB a SD slotem na boku u tabletu Asus Prime

Spodní část dokovací klávesnice s připojovacím kloubem a se systémovým

Spodní část dokovací klávesnice s připojovacím kloubem a se systémovým konektorem na boku u tabletu Asus Prime

Spodní část dokovací klávesnice se systémovým konektorem na boku u tabletu Asus

Spodní část dokovací klávesnice se systémovým konektorem na boku u tabletu Asus Prime

Přístroj je vybaven slotem pro micro SD karty, 3,5mm kombinovaným audio jackem pro vstup i výstup a portem micro HDMI. Dokovací stanice nabízí uživatelům nejen klávesnici či touchpad, ale také prakticky neomezené možnosti rozšíření přes port USB a slot pro paměťové karty SD.

Detail připojovacího systému dokovací klávesnice k tabletu Asus Transformer

Detail připojovacího systému dokovací klávesnice k tabletu Asus Transformer Prime

Klávesnice má příjemný zdvih kláves a po chvilce cviku by většině lidí nemělo činit problémy na ní bez překlepů psát. Chybělo nám tlačítko pro zavináč, na které jsme si zvykli u softwarové klávesnice, a psaní adresy e-mailu je tak malé dobrodružství.

Nedostižný výkon

Nový systém Tegra 3 od Nvidie ukazuje, že i tablety mohou při slušném výkonu vydržet dlouho pracovat bez zásuvky.

Výkony tabletu TF201

Celkové skóre AnTuTu v2.6 - 10 339 bodů

CPU  / plovoucí des. čárka: 3503 / 2671

Grafika 2D / 3D: 292 / 1168

Výsledky testu Antutu u Asusu Transformer Prime

Výsledky testu Antutu u Asusu Transformer Prime

Porovnat výkon s dalšími tablety můžete na tomto obrázku.

Prime zvládne bez škobrtnutí přehrát Full HD video i nejnáročnější aplikace, které jsou pro Android k dispozici (některé dokonce ani na jiném tabletu nespustíte), přitom při běžném zatížení vydrží pracovat něco přes deset hodin (výrobce slibuje až 12 hod). My jsme jej využívali na brouzdání, přehrání filmu a hry při plném jasu displeje kolem 8,5 hodiny, než si řekl o připojení k napájení (15 % baterie). Integrovaná baterie má kapacitu 25 Wh.          

K tomu je třeba připočítat dokovací klávesnici, která běh prodlouží o další zhruba čtyři hodiny, i když má udávanou kapacitu 22 Wh. Trochu nás překvapilo, že je to tak málo. Je zajímavé, že baterie z dokovací klávesnice neslouží přímo k napájení tabletu, ale dobíjí tu integrovanou v baterii. Proto se při dobíjení systému nejdříve dobije tablet a teprve poté klávesnice. Dobíjení probíhá poměrně rychle, tablet je nabitý za zhruba tři hodiny.

Displej se zvýšeným jasem stejně na slunci vadne

Už Eee Pad Transformer nabídl IPS displej s pozorovacími úhly 178°, vyrobený ze speciálního skla Corning Gorilla Glass odolného proti poškrábání. Transformer Prime slibuje jasnější LED displej Super IPS+ a rozlišením 1280 × 800 pixelů.

Podporuje multidotykové ovládání deseti prsty. Rozlišení sice na téměř dvojnásobný počet pixelů u nového iPadu nemá, ale přesto je zobrazení na náš vkus bezproblémové. Tedy co se týká používání mimo přímé slunce.

Na sluníčku prostě ani možnost nadstandardního zvýšení jasu příliš nepomůže a lesklý displej bude odrážet okolní světlo a zvýrazňovat otisky prstů a dalších nečistot na povrchu. Přesto se dá s tabletem pracovat i na slunci, když si uživatel zvykne na špatný kontrast a horší barevné podání.

Za příplatek si uživatel může koupit nasazovací kryt, který může sloužit i jako
Za příplatek si uživatel může koupit nasazovací kryt, který může sloužit i jako
Za příplatek si uživatel může koupit nasazovací kryt, který může sloužit i jako

Dokoupit lze kryt, který může sloužit i jako opěrka. Pokud jím zakryjete displej, tablet se neuspí.

Vylepšený Android

ASUS Prime byl zprvu prodáván s operačním systémem Android 3, který bylo možné v únoru upgradovat na čtvrtou generaci s označení Ice Cream Sandwich (ICS).

Sofwarová nadstavba v nastavení Androidu 4 ICS u Asusu Transformer Prime

Softwarová nadstavba v nastavení Androidu 4 ICS u Asusu Transformer Prime

Nový operační systém přináší celou řadu vylepšení. Užitečnou funkcí, kterou oceníte zejména na cestách, je ukládání webových stránek a jejich následné prohlížení v režimu off-line, tedy bez připojení k internetu. Pokud se právě nenacházíte v dosahu žádné wi-fi sítě, ale přesto potřebujete přenést soubory mezi dvěma zařízeními podporujícími tuto technologii, můžete využít novou funkci Wi-Fi Direct, která se o vše postará.

Nový fotoaparát můžete používat přímo z výchozí obrazovky zamknutého zařízení. Místo odemknutí prostě vyberete nabídku na druhé straně kruhu.

Cloudové služby v Androidu 4 ICS u Asusu Transformer Prime

Cloudové služby v Androidu 4 ICS u Asusu Transformer Prime

Některé widgety v Androidu 4 ICS u Asusu Transformer Prime

Některé widgety v Androidu 4 ICS u Asusu Transformer Prime

Asus nabídku Androidu rozšiřuje o vlastní cloudové aplikace Asus a hudební @Vibe. K dispozici jsou aplikace jako MyNet, MyLibrary, MyCloud a další.

Například použitím aplikace MyNet lze Asus Transformer připojit do domácí sítě a využít DLNA protokol pro sdílení obsahu. MyLibrary zase slouží jako knihovna elektronických knih a časopisů. Asus také slibuje po dobu jednoho roku bezplatně k dispozici službu ASUS WebStorage s 8GB úložným prostorem pro ukládání svých dat.

Asus @Vibe má sloužit k přehrávání hudby z internetu, k přístupu k videosouborům, rádiovým stanicím, hrám, magazínům, elektronickým knihám, výukovým materiálům a živému TV vysílání. Alespoň v některých rozvinutějších zemích. Nám se podařilo rozchodit pouze internetové rádio.

Fotoaparát stále jen na momentky

Čelní fotoaparát s rozlišením 1,2 Mpix se hodí k pořádání videokonferencí. Zadní kameru s rozlišením 8 Mpix s funkcí automatického ostření a LED bleskem využijete k pořízení fotografií. Předností hlavního fotoaparátu je vysoká světelnost F2.4, BSI CMOS snímač, ostření dotykem a podle Asusu i redukce šumu při nízkém osvětlení.

Rozlišení videokamery v Androidu 4 ICS u Asusu Transformer Prime

Rozlišení videokamery v Androidu 4 ICS u Asusu Transformer Prime

Efekty videokamery v Androidu 4 ICS u Asusu Transformer Prime

Efekty videokamery v Androidu 4 ICS u Asusu Transformer Prime

Nastavení fotoaparátu v Androidu 4 ICS u Asusu Transformer Prime

Nastavení fotoaparátu v Androidu 4 ICS u Asusu Transformer Prime

Přes tyto papírové předpoklady nemůžeme tablet doporučit ani jako jednoduchou náhradu běžného fotoaparátu. Nepřekračuje totiž stín špatných integrovaných fotoaparátů, a tak lze zadní 8Mpix snímač doporučit opravdu jen ve velice nouzových situacích, kdy není po ruce nic lepšího.

Snímek z 8Mpix fotoaparátu Asus Transformer Prime

Snímek z 8Mpix fotoaparátu Asus Transformer Prime (po rozkliknutí se zobrazí originál snímku)

Ostatně jak vyplývá z přiloženého snímku. I při dobrém světle je vidět šum, ke krajům se zhoršuje ostrost a kontrast. Objevili jsme i další neřesti, jako je například chromatická aberace (barevná kontura) viditelná u některých větví.

Nové uživatelské rozhraní fotoaparátu Androidu 4 ICS má nový panoramatický režim, živé efekty a speciální pozadí pro pořizovaná videa. Vylepšená je i úprava fotografií. Základní úpravy (ořezání, úprava jasu, korekce barev, atd.) nyní nabízí přímo aplikace Galerie.

Jediný reproduktor na  boku tabletu s klávesnicí Asus Transformer Prime

Jediný reproduktor na boku tabletu s klávesnicí Asus Transformer Prime

Zvuk z jednoho reproduktoru

Transformer Prime má využívat zvukovou technologii SonicMaster od společnosti ASUS, která by měla vylepšit reprodukci zvuku. Tablet však nabízí jen jeden reproduktor, který se nachází na zadní straně.

Zvuk z něj linoucí se sice dá poslouchat a reproduktor se drží i při vyšších hlasitostech. Čekali jsme víc. Takto můžeme pochválit především přehrávání mluveného slova, třeba ve filmech.

Prémiový Asus

Transformer Prime je i přes svou vyšší cenu jedním z nejlepších tabletů, které můžete v současné době na trhu získat. Díky dokovací klávesnici a nejnovější výbavě je to zároveň unikátní zařízení, které zatím ostatní výrobci nedokázali okopírovat.

Tablet s klávesnicí Asus Transformer Prime

O to více chybí podpora možnosti být neustále připojen k internetu přes 3G. Pokud se zároveň spokojíte s omezenými zvukovými možnostmi přístroje a také ze standardu nevybočující kvalitou fotoaparátu, pak má smysl o koupi tohoto přístroje uvažovat.

Zařízení se včetně klávesnice na českém trhu prodává od 15 990 Kč s DPH. Tablet se vyrábí ve dvou barevných provedeních - ametystové šedé a šampaňské zlaté.

Technická specifikace dle výrobce

Displej: 10,1" Super IPS+ displej s LED podsvícením (1280 × 800), multidotykové ovládání deseti prsty, ochranné sklo Corning Gorilla Glass.
Operační systém: Android 4.0 Ice Cream Sandwich),
CPU: Čtyřjádrový procesor NVIDIA Tegra 3,
Paměť: operační DDR2 1 GB, úložiště 32 GB / 64 GB  + doživotní webové úložiště ASUS WebStorage s kapacitou 8 GB,
Bezdrátové připojení: 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1+ EDR. Fotoaparát: 1,2 Mpx (přední) / 8 Mpx s automatickým ostřením a LED bleskem (zadní), vysoká světelnost F2.4.
Rozhraní Tablet: audio jack 2 v 1 (sluchátka/mikrofon); 1 × port micro HDMI; 1 × čtečka karet micro SD; 1 × integrovaný mikrofon; 1 × stereofonní reproduktor.
Rozhraní mobilní dokovací stanice: 1 × port USB 2.0; 1 × čtečka karet SD.
Čidla: Gravitační čidlo, světelné čidlo, gyroskop, E-compass, GPS
Speciální aplikace: ASUS launcher, @Vibe Music, ASUS WebStorage, MyLibrary, MyNet, MyCloud, správce souborů, ASUS sync, SuperNote, App Locker, App Backup, TegraZone, Polaris® Office
Baterie: 25Wh li-polymerová baterie, výdrž 12 hodin (2)Výdrž 18 hodin s dokovací stanicí; 25Wh (tablet) a 22Wh (mobilní dokovací stanice) li-polymerová baterie (2)
Rozměry: Tablet: 263 mm × 180,8 mm × 8,3 mm / 586 g, mobilní dokovací stanice: 263 mm × 180,8 mm × 8–10,4 mm / 537 g

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Žena s tabletem v hotelovém pokoji
Tablet vám pomůže získat zdarma knihy, ale třeba i nábytek

Vyzkoušejte si aplikaci inzertní služby Daruji za odvoz nebo nabídku knih anglicky píšících autorů, které si můžete stáhnout zcela zdarma. Hodit se může i...  celý článek

Alcatel Plus 12
Notebook, tablet, stylus a LTE za jedny peníze. Alcatel vypadá parádně

Barcelona (od zpravodaje Technet.cz) Je to zařízení 2v1, tedy tablet i notebook. Má vestavěný LTE modem, ve výbavě nechybí stylus pro Windows Ink, má rychlé USB 3.0 rozhraní, čtečku otisků prstů a...  celý článek

Nový iPad 2017 dostal nový procesor a staré tělo.
Apple uvedl bez humbuku nový tablet iPad. Vypadá jak z výprodeje

Společnost Apple uvedla v úterý nový iPad. Je bez bližšího označení a nahrazuje Air 2.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.