Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Když peníze nehrají roli. Poslech, který docení jen nejnáročnější

Ačkoli se dnes dají sluchátka a USB převodník se sluchátkovým zesilovačem pořídit bez problémů za 3 000 Kč, můžete za ně utratit klidně stonásobek. Co za takové peníze můžete dostat a jak taková sestava bude hrát? Vyzkoušeli jsme reprodukční zařízení pro nejnáročnější a zároveň velmi bohaté posluchače.
Nejčastějším zdrojem hudby byl all-in-one počítač Acer Aspire Z24. Přehrával hudbu ze streamovací služby Tidal, i z NASu QNAP TS-251B uložených FLAC souborů.

Nejčastějším zdrojem hudby byl all-in-one počítač Acer Aspire Z24. Přehrával hudbu ze streamovací služby Tidal, i z NASu QNAP TS-251B uložených FLAC souborů. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Jsou věci, u kterých poměr ceny a „užitné hodnoty“ nemá z principu věci smysl řešit. Zpravidla jsou to produkty z té nejvyšší kvalitativní třídy: supersportovní auta, luxusní šperky, špičkový archivní alkohol, nebo – a to je naše dnešní téma – takzvaná high-endová elektronika.

V čím vyšších kvalitativních sférách se pohybujete, tím nákladnější je každé malé vylepšení. A pokud můžeme říci, že sluchátka za 4 000 Kč mohou (ale taky nemusí) být dvakrát lepší než sluchátka za 2 000 Kč, určitě neplatí, že sluchátka za 100 000 Kč jsou dvakrát lepší než sluchátka za 50 000 Kč. A přesto, pokud někdo dokáže takovou kvalitu ocenit a může za ni zaplatit, nejsou to zbytečně nebo špatně vynaložené peníze.

Jako zástupce sestavy vysloveně high-endové poslechové elektroniky pro nejnáročnější posluchače, pro kterou však nemusíte upravovat speciální poslechovou místnost, jsme zvolili technicky velmi zajímavou kombinaci digitálního „upscaleru“ Chord Hugo M-Scaler, D/A převodník se sluchátkovým zesilovačem Chord Hugo TT 2 a trojici sluchátek, řazeno abecedně: Audio-Technica ADX5000, Focal Utopia a Sennheiser HD820. Cena výsledné poslechové kombinace se tak podle zapojení pohybovala od 279 000 Kč po 334 000 Kč. 

Chord Hugo M-Scaler

Hugo M-Scaler lze v Češtině jen těžko označit jedním slovem. Je to zařízení pro upscaling a filtraci digitálních signálů. Co to dělá a k čemu to je?

Těm, kdo se zpracováním digitálního signálu zabývají do hloubky, se omlouvám předem – vše zde řečené bude velmi zjednodušené, je to článek, ne skripta. Kdo by si chtěl o tom co M-Scaler dělá počíst opravdu do podrobně, doporučuji článek Tapping Into Better Digital Audio od Keitha Howarda, který vznikl pro časopis HifiCritic.

Většina digitální hudby je dnes do digitální podoby převáděna pomocí pulzně kódované modulace (odtud známá zkratka PCM). Spojitý analogový signál se takzvaně navzorkuje, hodnota každého vzorku je vyjádřena odpovídající digitální hodnotou. V případně standardu hudebního CD se vytvoří 44 100 vzorků za sekundu, každý vzorek je vyjádřen 16bit digitální hodnotou. V případě takzvaného „hi-res“ audia, tedy zvuku s vysokým rozlišením, je to až 192 000 vzorků vyjádřených 24bit hodnotou.

Chord Hugo M-Scaler

Většina souvisejících standardů vznikala v době, kdy byly elektronické čipy nesrovnatelně pomalejší a kapacita záznamových médií nižší než dnes, a tomu odpovídají i tehdy zvolené parametry výsledného digitálního signálu – což je zejména ten již zmíněný standard 44.1 kHz / 16bit, který používá hudební CD, formát MP3 (se ztrátovou kompresí) nebo FLAC (s bezztrátovou kompresí). A většina hudby je dnes dostupná právě v tomto standardu, který zcela uspokojí běžné posluchače, ale ti nároční snadno narazí na jeho limity.

Klíčovým momentem určujícím kvalitu výsledného zvuku je převod digitálního signálu zpětně na souvislý analogový tak, aby výsledný analogový signál co nejvíce odpovídal tomu původnímu. Podle Roba Wattse, vývojáře společnosti Chord Electronic, je možné i z běžného 44.1 kHz/ 16bit signálu zrekonstruovat původní analogový signál ve výborné kvalitě, pokud jej špičkovému převodníku důkladně předpřipravíte. A tu přípravu dělá právě jím vytvořený M-Scaler.

Zadní strana obsahuje pouze digitální vstupy a výstupy.

Základním krokem je upscaling digitálního signálu na vzorkovací frekvenci 768 kHz, přičemž v této podobě putuje do takzvaného WTA (Watts Transient Aligned) filtru, přičemž slovo Watts zde neznačí fyzikální veličinu, nýbrž příjmení výše zmíněného vývojáře. Fyzicky je to výkonný FPGA čip Xilinx X7A200T se 740 DSP jádry, z nichž jich pan Watts svým roky vyvíjeným softwarem využívá 528. A právě onen software pracuje na uvedení digitálního signálu do ideální podoby, aby jej D/A převodník dokázal co nejlépe interpretovat. Zpracování signálu trvá až 0,6 sekundy, pokud byste přehrávali filmový zvuk, můžete tuto prodlevu eliminovat stiskem tlačítka video – processing se zjednoduší tak, aby byl téměř v reálném čase. 

Takto zpracovaný signál dostanete na celé řadě konektorů, nicméně v té nejlepší kvalitě v podobě signálu s 768 MHz jej dostanete na dvojici BNC konektorů, připravených na spojení s D/A převodníky Chordu se stejným rozhraním. Čímž se dostáváme k druhému zařízení. 

Chord Hugo TT 2

Hugo TT 2 je D/A převodník se sluchátkovým zesilovačem. Připojíte k němu zdroj digitálního signálu a do výstupu sluchátka. Můžete jej ale využít ve spolupráci s výkonným zesilovačem jako řídící zesilovač (předzesilovač), což však nebyl náš případ.

Chord Hugo TT2

Protože se zde pracuje i s analogovým signálem, dal si výrobce záležet na ochraně od neblahých externích vlivů. Elektronika tak není napojena přímo na přívod napájecího kabelu (od klasického spínaného napájecího zdroje), ale na kombinaci akumulátoru a vysokokapacitních kondenzátorů – systém je tak napájen z tvrdého a čistého zdroje a žádné ruchy z rozvodné sítě se do něj nedostanou. Zajímavé je i galvanické oddělení USB portu pro připojení počítače. 

I Hugo TT2 je postaven na výkonném FPGA čipu a softwarové sadě z produkce Chordu. Vše je řešeno v digitální doméně, včetně regulace hlasitosti. Uživatel může výsledný zvuk ovlivnit trojicí filtrů, které nepatrně mění ostrost a hloubku reprodukce, ale opravdu jen velice jemně a s běžnějšími sluchátky skoro nepostřehnutelně. Zajímavá je funkce Crossfeed, která dokáže posunout prostor reprodukce mírně před osu mezi ušima, takže zvuk více působí jako by hrál z reprosoustav. Potěšitelně se tím nijak nepoškozuje zvuková kvalita, a využití je opravdu jen otázkou chuti posluchače.

Chord Hugo TT2.

Výkonné obvody sluchátkového zesilovače si dokážou poradit s jakýmikoli sluchátky, současně můžete připojit dokonce troje sluchátka najednou pro partnerský poslech, jen musíte počítat s tím, že řízení hlasitosti je společné. 

Hugo TT 2 si poradí s prakticky jakýmkoli digitálním signálem PCM do frekvence 765 kHz a 32 bit a DSD 64, 128 a 256. 

Stejně jako M-Scaler hodně topí, je lepší nechat oba komponenty stát samostatně, aby lépe chladily.

Sluchátka: Audio-Technica, Sennheiser, Focal

K takto špičkové sestavě patří opravdu špičková sluchátka. A ta jsou také tím, co svým charakterem nejvíce ovlivní výslednou reprodukci. Zapůjčili jsme tři modely – Audio-Technica ATH-ADX5000, Sennheiser HD-820 a Focal Utopia.

Sluchátka abecedně první v pořadí jsou v našem výběru i nejlevnější. Audio-Technica ATH-ADX5000 okamžitě příjemně překvapí nízkou hmotností, jsou doslova lehká jako pírko (pokud by pírko vážilo 270 gramů – bez kabelu). Za to může zejména konstrukce z hořčíkové slitiny potažené hliníkem. Na hlavě je skoro necítíte a můžete tak pohodlně poslouchat dlouhé hodiny. Zajímavostí je rozměrná a velmi plochá membrána s průměrem 58 mm, pro větší pevnost potažená wolframem.

Sluchátka Audio-Technica ATH-ADX5000

Sluchátka jsou circumaurální konstrukce, měkkými alcantarovými náušníky sedí na hlavě a boltce jsou volně uvnitř prostoru před ozvučnicí. Sluchátka jsou otevřená, což znamená že ozvučnice je perforovaná a rozkmitaný vzduch za membránou se pohybuje z ozvučnice dovnitř a ven. To jednoduše eliminuje některé akustické nectnosti, které uzavřená sluchátka musí různými finesami zpětně řešit, ale zároveň nese dvě nevýhody – sluchátka hrají i do okolí a okolní hluk snadněji pronikne do uší posluchače. Pokud ovšem posloucháte v místnosti sami, není to nijak na škodu.

ADX5000 hrají tak, jak působí – vzdušně a lehce. Otevřená konstrukce znamená menší objem basů (které nedoznívají v prostoru ozvučnice), které však v reprodukci nechybí, jsou v ní přirozeně zastoupené, docela přesné, umí jít hluboko a nesou dostatek detailů. Nemají takovou hutnost a důraznost jako uzavřená konkurence, což není výtka, ale upozornění na charakterový rys. Reprodukce má krásný prostor, vokál je plný, prezentní, detailní, někdy s trochu ostřejšími sykavkami. Výšky jsou přesné, oproti konkurentům trochu měkčí. Reprodukce je rychlá a dynamická, trošku chladnější (sušší) a otevřená směrem k výškám. V reprodukci je přehled a pořádek. Méně se mi líbilo podání rocku, tam bych ocenil důraznější bas.

O Sennheiser HD-820 jste na Technetu již jednou číst mohli – v loňském březnu jsme napsali jejich první recenzi v ČR. Nejvíce jsme byli zvědavi na jejich netradiční uzavřenou konstrukci, ve které se snoubí skleněná konkávní zadní strana ozvučnice, která odráží vlny ze zadní strany membrány do stran do absorbéru, který je pohltí. Jsou těžší než Audio-Technicy, váží 360 gramů, ale posezení na hlavě je velmi pohodlné.

Slucháta Sennheiser HD820

Vše ve zvuku HD820 je hutnější a pevnější než u ADX5000, ale zase nám trošku chyběl ten jejich nekonečný prostor. Basy jsou důraznější a objemově jich je více, u některých nástrojů bylo patrné, že je v nich méně informací než u japonské konkurence. Jakmile ovšem došlo kupříkladu na varhany nebo tvrdší rock, posluchač ocení jejich velkou energii. Reprodukce je detailní, ale zároveň zábavná. Střední pásmo je plné a podrobné, vokál je plný a výrazný a příjemně analyticky podaný – ne tolik, aby zmizela muzikálnost, ale dost na to, abyste si se zavřenýma očima mohli představovat, jak to při nahrávání ve studiu asi vypadalo. Výšky jsou čisté, ostré, ale nikoli pichlavé. Sluchátka nezarazí žádný žánr, ale jak jsme psali již v jejich detailní recenzi, mohly by být ještě trochu dravější.

Na cenovém vrcholu našeho výběru pak sedí sluchátka tradičního francouzského výrobce reprosoustav – Focal s modelem Utopia. Jsou to circumaurální sluchátka otevřené konstrukce, ne tak moc jako ADX5000, ale i tak z nich zvuk utíká pryč. Sluchátka jsou poněkud těžší, váží 490 gramů, ale hmotnost je dobře roznesena mezi náušníky a hlavový most, a tak nám překvapivě nevadila ani při delším poslechu. Technickou zajímavostí je určitě reproduktor s membránou z Berylia, což je velmi tvrdý a velmi lehký kov - stejný materiál výrobce používá pro výškové měniče svých reprosoustav.

Kožený povrch měkoučkých náušníků je perforovaný, prostor je tedy ventilovaný, a uši se tak příliš nepotí ani v letních teplotách.

Sluchátka Focal Utopia

Focal Utopia nemáme v reprodukci co vytknout. Perfektně kombinují analytickou přesnost, se kterou dokážou vykreslit i ty nejjemnější struktury jakéhokoli nástroje a v jakémkoli frekvenční pásmu. Sluchátka nehrají na první signální, není to „wow“ po třech sekundách poslechu. Basů je přesně tolik, kolik jich má být, jsou civilní, detailní, hluboké, hutné a přesné. U varhan mají energii, u kopáku rychlost. Středy jsou nesmírně detailní, u hlasu slyšíte vše, co mikrofon dokázal zachytit, naprosto skvělé. Výšky jsou přesné a zároveň jemné a pomáhají vytvořit skvělý prostor reprodukce. Žánrově jsou sluchátka naprosto univerzální, co do nich pustíte, to skvěle zahrají. Dynamika i mikrodynamika jsou referenční, zde naplno vynikne špičkový zesilovač Chordu, který dynamické špičky přenáší zcela samozřejmě a bravurně. Naprostá fantazie.

Závěr

Hugo TT 2 je zvukově vynikající D/A převodník se sluchátkovým zesilovačem sám o sobě. Připojením M-Scaleru se jeho kvality ještě rozvinou – rozšíří a zpřehlední se poslechová scéna a prostor, textury zvuku nástrojů zní ještě podrobněji a propracovaněji. 

Potvrdilo se, co jsme naznačili na začátku. Hugo TT 2 (za 120 000 Kč) hraje s M-Scalerem (za 105 000 Kč) jednoznačně lépe. Dvakrát lépe? Rozhodně ne. Vyplatí se tedy M-Scaler pořídit? Pokud si jej můžete dovolit a dokážete nárůst kvality ocenit tak rozhodně ano.

Zároveň jsme chtěli ukázat, že v této hladině to s trochou štěstí často není o tom, že jeden produkt hraje špatně a druhý dobře. V případě námi zkoušených sluchátek hrají výborně všechna troje. Jak ADX5000, tak HD820 jsou výborná sluchátka – každá hrají trochu jinak a posluchač si vybere (nebo by si alespoň měl vybrat) ta, která jsou jeho uchu a jeho představě o kvalitní reprodukci blíže. 

Focal Utopia pak představují zvukovou extratřídu, za kterou si však výrobce nechá mnohem více zaplatit. Zatímco ADX5000 pořídíte za 55 000 Kč a HD820 za 60 000 Kč, Utopia přijdou na 110 000 Kč. Hrají dvakrát lépe než o polovinu levnější konkurence? Ne. Má cenu si je tedy pořídit? Pokud znatelný nárůst kvality oceníte a můžete si je dovolit, pak určitě.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Napálili jsme se na Aliexpressu, abyste vy už nemuseli.

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Dva displeje, nebo jeden ohebný? Test nejzajímavějších notebooků na trhu

Asus Zenbook Duo (2024) a Lenovo ThinkPad X1 Fold 16

Jeden nabídne dvě plnohodnotné obrazovky, druhý jeden velký ohebný displej. Oba jsou kompaktní a...

Kompaktní mobil s parádním fotoaparátem od Leiky. Test Xiaomi 14

Xiaomi 14

Pokud hledáte menší smartphone s výbornou výbavou a operačním systémem Android, bude vás nejspíš...

Světová premiéra sluchátek, co jsou tak pohodlná, že je v uchu zapomenete

Bose Ultra Open Earbuds

Světovou premiéru si dnes odbyla první open-ear sluchátka společnosti Bose, nazvaná Ultra Open...

Drahé, nebo předražené? Televizor Sony ukazuje kouzlo špičkových přístrojů

Televizor Sony Bravia XR-65A95L

Stejně velký televizor se shodným rozlišením můžete koupit za desetinu ceny, stejně velký OLED...

Má mouchy, ale tento návrat potěší. Recenze HTC U23 Pro

HTC U23 Pro

Žádný smartphone není dokonalý a platí to i pro nečekaný návrat legendární značky HTC na náš trh....

Působivý obraz, ideální pro hráče. Televizor TCL C845 bychom brali i dražší

Televizor TCL 65C845

Jasový výkon 2 000 nitů, všechny používané HDR standardy, 120Hz panel i HDMI vstup, podpora...

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 138 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi je 1 příspěvek

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 14 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Snadno s fotkami už i ve Windows. Aplikace Fotografie vyrostla na novou úroveň

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Premium Aplikace Fotografie, která je pevnou součástí Windows, slouží nejen k prohlížení obrázků. Stejně...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...