Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Test: Co umí nejlevnější přijímače digitální televize

  10:00aktualizováno  10:00
Signál pozemního digitálního televizního vysílání zasahuje více než třetinu obyvatelstva ČR. Kdo chce novinku vyzkoušet, asi nebude chtít za externí přijímač utrácet mnoho. Podívali jsme se na čtveřici set top boxů v ceně do 1 500 Kč i s DPH. Co umí a jak se s nimi pracuje?

Přesně k takové televizi budete potřebovat set top box s RF modulátorm | foto: Profimedia.cz

Je to již téměř půl roku, co na Domažlicku nahradil většinu klasických analogových televizních kanálů jeden digitální multipelx. To donutilo obyvatele tohoto regionu buď natočit antény na jiné analogové vysílače, pořídit si satelitní nebo kabelovou televizi, případně zakoupit přijímače, které byly schopné digitální signál zpracovat.

Ze zveřejněných průzkumů nakonec vyplynulo, že se drtivá většina naposledy zmiňovaných rozhodla zakoupit set top boxy z té nejnižší cenové hladiny. I proto jsme se rozhodli, že právě zástupce této kategorie otestujeme.

Aktuální informace o digitálním vysílání a rady pro diváky najdete na našem serveru v této sekci.


Důraz na cenu

Nejlevnější model našeho malého testu Mustek DVB-T 350 jako jediný nemá displej, ale pouze stavovou diodu. Ta svítí červeně v pohotovostním (stand-by) režimu a zeleně při spuštění set top boxu. Jediný model z naší čtyřky je k sehnání i za méně než 1 000 Kč s DPH, a přesto příjemně v řadě funkcí překvapí.

Set-top box mustek DVB-T350 Set-top box mustek DVB-T350 - konektory

Především potěší plná podpora češtiny, která ulehčí řadě uživatelů život. Další praktickou položkou je možnost nechat si v menu zobrazit mapu kláves na dálkovém ovladači. Pak již stačí jen stisknout příslušnou klávesu a zobrazí se rovnou nápověda s tímto tlačítkem svázaná.

Set-top box mustek DVB-T350 - dálkové ovládání Set-top box mustek DVB-T350 - dálkové ovládání Set-top box mustek DVB-T350 - menu dálkové ovládání

Vraťme se ale na začátek k samotnému přístroji. Ten patřil s rozměry 27,0 × 4,0 × 15,0 cm k těm menším v našem testu. Stříbrné provedení a plechový kryt s přední plastovou stěnou také nikoho neurazí.

Přístroj na čelním panelu nabízí vedle ovládání napájení ještě prostor pro dvě tlačítka pro přepínání programů. Zadní stěna pak dává prostor vedle dvou SCART výstupů pro TV a video průchozím anténním konektorům a sériovému portu  pro upgrade firmware.

V základní výbavě uživatel vedle dálkového ovládání na dvě mikrotužkové baterie najde i malou jednoduchou prutovou pokojovou anténu. Citlivost přístroje je na průměru a vzhledem k tomu, že nepodporuje napájení antény, nejde interně ani nijak zlepšit.

Práce se zařízením je poměrně jednoduchá. Po spuštění nastavíte jazyk, rozměry obrazovky a přístroj nabídne automatické skenování kanálů, aby našel dostupné multiplexy a programy. Zvládne jich uložit až tisíc. Vybrané stanice lze zařadit do oblíbených položek a pohybovat se tak posléze mezi nimi. K omezení sledování nevhodných programů slouží dětská pojistka.

Přístroj nabízí i zobrazení teletextu.

Co se týká elektrického programového průvodce (EPG), je poněkud omezený a nám se například nepodařilo zjistit, jak zobrazit program více stanic najednou. Vždy je potřeba najet na příslušný program, aby se zobrazily pořady na této stanici vysílané.

Set-top box mustek DVB-T350 - EPG Set-top box mustek DVB-T350 - seznam programů Set-top box mustek DVB-T350 - info o programu a čase

Při přepnutí na sledovanou stanici má uživatel možnost vidět název programu a případě i multiplexu, který jej obsahuje. Dále jméno aktuálního a následujícího pořadu či filmu a také aktuální čas.

Set-top box mustek DVB-T350 - menu Nastavení TV Set-top box mustek DVB-T350 - menu Nastavení

Celkově patří přístroj díky svému vybavení k lepšímu průměru v nejlevnější cenové kategoriis s jistým omezením v EPG. Přístroj do testu zapůjčila firma Actebis.

 Mustek DVB-T 350  
 Cena  990 Kč
 Rozměry   27 × 15 × 4 cm
 Hmotnost  1,7 kg

Malý, ale šikovný

Podobné menu nabízí i další testovací model Genius TVGO-DVB-T32. Ten je se svými rozměry 25 x 16 x 4 cm nejmenším modelem naší recenzované čtyřky a s jedním kilogramem hmotnosti i nejlehčím. Jeho cena se pohybuje na úrovni 1 500 Kč, ale dá se sehnat i levněji.

Set-top box Genius TVGo T32 pro DVB-T Set-top box Genius TVGo T32 - konektory

Kovový kryt v šedočerném provedení má na přední straně číslicový LCD displej, který je schopen zobrazit pořadové číslo sledované stanice, ale také například sílu signálu. To když uživatel vyzkouší speciální funkci, která mu ukazuje aktuální stav signálu podle toho, jak pohybuje anténou. Systém má nadprůměrnou citlivost, a to i díky možnosti napájet pokojovou anténu.

Set-top box Genius TVGo T32 - hledání signálu Set-top box Genius TVGo T32 - menu Různé Set-top box Genius TVGo T32 - podorbné info o kanlálu

Zadní část modelu se nijak neliší od podobných set top boxů. Najdete zde dva SCART konektory, průchozí anténní připojení a sériový port pro upgrade software.

Potěší plná podpora češtiny i teletextu a programového průvodce. Také zde při prvním startu systému přichází na řadu nastavení českého prostředí a ladění kanálů. Software poradí i s dálkovým ovladačem pomocí mapy tlačítek jako u Musteku. K dispozici jsou i tři jednoduché hry pro dlouhé zimní večery.

Set-top box Genius TVGo T32 - info o programu s čase Set-top box Genius TVGo T32 - EPG

Technicky zdatnější jedinci mají možnost shlédnout poměrně podrobné technické informace o sledovaném kanálu. Elektronický programový průvodce má sice trochu málo prostoru pro zobrazení informací, ale pro základní orientaci to stačí.

Set-top box Genius TVGo T32 - dálkový ovladač

Standardní zástupce cenové kategorie mírně pod 1 500 Kč nenabízí sice nic navíc, ale na druhou stranu nezklame nepřehnaná očekávání. Za cenu kolem 1 000 Kč, za kterou jsme jej v několika internetových obchodech nalezli, se jedná o dobrou koupi.

 Genius TVGO-DVB-T32  
 Cena  1 490 Kč
 Rozměry   25 × 16 × 4 cm
 Hmotnost  1 kg

Jeden za dva, dva za jednoho

Další dva přístroje se dají v podstatě popisovat jako jeden. Až na jednu důležitou a pár menších výjimek se jedná o stejné produkty, jen v různém balení. Dokonce mají i stejný ovladač. Řeč je o modelech GoGen DVB 930 T a Hyundai DVB-T 960. Ostatně dodala nám je do testu jeda společnost - HP Tronic.

Set-top box Hyundai DVB-T 960 Set-top box GoGen DVB 930 T Set-top box GoGen DVB 930 T ve stojanu

Ten hlavní rozdíl spočívá v tom, že GoGen disponuje RF modulátorem. To znamená, že na výstup antény dokáže poslat vlastní signál, a využije jej tak i divák, který má na TV pouze anténní vstup.

Set-top box Hyundai DVB-T 960 - konektory Set-top box GoGen DVB 930 T - spodek

První zmíněný stojí necelých 1 500 Kč a druhý téměř 1 300 Kč. V obou případech se jedná o přístroje s plastovým šasi a čelním číslicovým LCD displejem, který při stand-by režimu zobrazuje aktuální čas. Bachratý design Hyunadaie poněkud zaostává za elegantním elipsovitým GoGenem, který lze navíc postavit na dodávaný podstavec na výšku.

Set-top box Hyundai DVB-T 960 - dálkové ovládání Set-top box Hyundai DVB-T 960 - spodek Set-top box GoGen DVB 930 T - dálkové ovládání

Tak jako u předchozích zařízení i v tomto případě jsou k dispozici tři tlačítka - zapínání/vypínání a posun mezi programy nahoru a dolů. Vzadu jsou zase dva SCART konektory. Hyundai se navíc chlubí dvěma cinch výstupy pro pravý a levý audiokanál, což ocení všichni příznivci poslechu rádia před DVB-T, kteří nechtějí mít zbůhdarma puštěnou k poslechu prázdnou televizní obrazovku. GoGen kontruje optickým zvukovým výstupem.

Set-top box Hyundai DVB-T 960 - EPG Set-top box GoGen DVB 930 T - EPG

Při zapnutí probíhá již známý rituál nastavení českého prostředí a automatického ladění. Co se softwarové výbavy týká, je na tom lépe Hyundai, který nabízí plně počeštěné menu. GoGen má popis menu v angličtině. Jinak ale problémy s češtinou nemá. Pochválit musíme dobře zpracované EPG.

Set-top box Hyundai DVB-T 960 - rychlé EPG Set-top box GoGen DVB 930 T - rychlé EPG

I když se citlivost obou systémů zdá být mírně horší než u Geniusu, může to jít pouze vrub technologie měření síly signálu v přístrojích. Rozdíl cca 5 % totiž ve výsledku nebyl na obrazovce patrný. Jen pro upřesnění i tyto modely pracují s napájením pokojové antény.

Set-top box Hyundai DVB-T 960 - info o programu a čase Set-top box Hyundai DVB-T 960 - menu Konfigurace Set-top box GoGen DVB 930 T - info o programu a čase Set-top box GoGen DVB 930 T - menu Nastavení

Oba modely, využívající tuner od firmy Philips, zaujmou dobře zpracovaným ovládáním a dostatečnou citlivostí.

 Hyundai DVB-T 960  
 Cena  1 290 Kč
 Rozměry   26 × 17 × 5 cm
 Hmotnost  1,2 kg

 GoGen DVB 930 T  
 Cena  1 490 Kč
 Rozměry   25 × 18 × 5 cm
 Hmotnost  1,5 kg

Závěrem

Jak z předchozího vyplývá, v cenách pod 1 500 Kč se přijímače pozemního TV signálu ve formátu DVB-T liší jen v několika málo věcech. Většinou umí dobře česky, mají zpravidla dva výstupy na koncová zařízení. Čím více funkcí uživatel chce, tím více musí vydat. Rozhodovat při výběru tak bude především dlouhodobější zkušenost s určitým produktem, kterou může uživatel hledat například na diskuzních fórech.

Konkrétní rady pro správný výběr set top boxu a jak se v nich vyznat jsme zveřejnili zde.

Jak takový přijímač zapojit zase zjistíte v tomto článku.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Nová Apple TV sází na aplikace.
Applu se nedaří tajit novinky. Nová Apple TV bude umět 4K i HDR

Nová generace krabičky Apple TV bude podporovat HDR a umožní streamování filmů ve 4K. Nechtěně to potvrdila přímo společnost Apple.  celý článek

Označení přístrojů splňujících normu DVB-T2
Hrozí konec bezplatného TV vysílání? Spíše ne, ale Senát čeká bitva

V rámci projednávání novely Zákona o elektronických komunikacích se v českém Senátu očekává rozepře ohledně dalšího postupu v přechodu na novou generaci...  celý článek

Gabriela Bendová pózovala s DAB rozhlasovým přijímačem Pure Evoke Mio.
V Česku oficiálně startuje digitální rozhlasové vysílání

Český rozhlas spouští po dvou letech testů regulérní digitální vysílání ve formátu DAB+.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.