Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Test: Co umí revoluční myš od Logitechu?

aktualizováno 
Jako jedni z prvních na světě jsme měli možnost otestovat novou myš od společnosti Logitech. Její vývoj podle firemních informací trval zhruba dva roky a přinesl minimálně jednu výraznou inovaci.

Logitech MX Revolution | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Logitech příští rok oslaví 25. výročí od zahájení prodeje své první myši. I to byl patrně jeden z impulsů, které mají za následek vytvoření nové bezdrátové počítačové myši MX Revolution. Jak z názvu vyplývá, firma vycházela z osvědčené řady MX, které nabízela ergonomický design a řadu praktických funkcí.

Logitech MX Revolution Logitech MX Revolution Logitech MX Revolution

Novinka mění téměř vše – design, funkce i způsob ovládání, na který nové funkce navazují.

Jak se vám líbí


Na první pohled poměrně veliká myš zaujme velkou plochou na spodku, která dá odpočinout palci ruky. Logitech poprvé umístil k palci místo tlačítek přepínače ovládací kolečko. Velkou část tohoto prostoru vyplňuje gumový grip, který má bránit smýkání palce. Ovládací tlačítka však z tohoto prostoru zcela nezmizela. Najdete je kousek výš u přechodové hrany mezi bokem a horní plochou myši.

Logitech MX Revolution Logitech MX Revolution Logitech MX Revolution

Ovládací kolečko MicroGear Precision Scroll Wheel, které je hlavním trumfem Logitechu u této myši, vypadá na první pohled, jako by se svou funkčností od klasických ničím nelišilo a bylo jen lépe zpracované. To hlavní se však skrývá pod kapotou a bude o tom ještě řeč.

Klasické levé a pravé tlačítko myši vypadá pouze jako prodloužený horní povrch myši, ale na to už jsme zvyklí.

Novinkou v ovládání je však tlačítko za kolečkem, které nese logo Lupy. Jeho stisknutí vyvolá vybraný vyhledávač, který začne prohledávat předem označený text.

Logitech MX Revolution Logitech MX Revolution Logitech MX Revolution

Dolní plocha je vybavena přepínačem, který vypne napájení z integrovaného Li-Ion akumulátoru. Ten je dobíjen prostřednictvím malého stojánku, kam lze myšku odložit. Aktuální stav baterie lze sledovat pomocí pěti diod, které jsou ukryty pod tmavým plastem u levé horní hrany myši. Čím více diod svítí, tím větší energie se v akumulátorech skrývá. Pokud není myš zapnutá, není pod povrchem myši diody vidět. Na jedno nabití myška vydrží běžet nonstop kolem 15 dní.

Zůstaneme-li na spodní straně myši, objevíme prostor pro laserový snímač pohybu, který používá laser o vlnové délce 848 nanometrů. Jsou zde také čtyři klouzací plochy vyrobené z polytetrafluoroetylénu (PTFE), které mají za úkol snížit tření.

Bezdrátová komunikace ve volném 2,4GHz pásmu probíhá s malým USB vysílačem, který může velikostí konkurovat malé paměťové USB klíčence. Dosah je něco měnší než 10 metrů, takže by měl stačit i na prezentace.

Logitech si také zakládá na tom, že se mu podařilo snížit hlučnost při práci s ovladači.

Logitech MX Revolution

Technologie pod kapotou

Myš Logitech MX™ Revolution je výrobcem označována jako revoluční především díky technologii rolovacího kolečka MicroGear Precision Scroll. Ta umožňuje jak jemné krokové posouvání dokumentu, tak, po odsunutí hřídelky, i rychlé posouvání například přes tisíce řádek tabulky. Systém buď rozpozná s jakým dokumentem uživatel pracuje, nebo si uživatel sám může mezi rychlým setrvačníkovým a přesným otáčením vybírat jedním klinutím.

V praxi to vypadá tak, že u dlouhého dokumentu, seznamu e-mailů, tabulky s mnoha řádky apod. nemusíte hledat pravý posuvník, ale stačí vám roztočit ovládací kolečko a využít ho jako setrvačník, který dokáže na jedno roztočení překonávat řádky po stovkách a tisících.

Samotné kolečko váží asi 14 gramů a je vyrobeno místo ze vstřikovaného plastu z obráběné slitiny. Na povrchu je pak gumový potah. Do kolečka je vložen disk s vroubkováním. Celé kolečko je pak usazeno v ložiscích s nízkým třením, která jsou součástí celého pouzdra vyrobeného přesným vstřikováním.

kolečko myši MicroGear™ Precision Scroll Wheel

Pouzdro je volně uloženo na několika závěsech podobných čepům a miniaturní kalibrované cívkové pružině. To umožňuje naklánění do stran a stačení pro kliknutí. V okamžiku, kdy dojde k přepnutí do setrvačníkového otáčení, logicky dochází k vyřazení vnitřního vroubkovacího mechanizmu - malé kuličky z tvrzené oceli na raménku uchyceném na pružině. Ta svým pohybem nahoru a dolů kopíruje prohlubně vylisované v disku s vroubky, čímž dochází k přenosu informace pro jemné rolování.

Nastavit lze dva systémy pro rychlý posun v dokumentu. Ten první vám umožní prostřednictvím kliknutí ovládacím kolečkem vybírat mezi jednotlivými polohami - tedy rychlým setrvačníkem a pomalým přesným posunem. V ovládacím menu pro tuto myš lze ale nastavit také automatické rozpoznávání rychlosti otáčení v některých aplikacích. U jiných jej lze dokonce zakázat.

logitech program logitech program

Další praktický dopad má umístění kolečka pro pohyb mezi otevřenými dokumenty do prostoru pro palec. Funkce nahrazuje kombinaci kláves CTRL + TAB, která ve Windows slouží právě k tomuto účelu..

Poslední novinkou je tlačítko pro vyhledávání označeného textu. Při jeho první stisknutí se objeví menu, která vám umožní vybrat si vyhledávací službu, kterou bude systém používat. Pak již jen stačí označit text, který chcete vyhledat a kliknout na tlačítko za hlavním ovládacím kolečkem. Škoda jen, že je na výběr jen omezená nabídka.

Z ergonomického hlediska je myš navržena velice dobře, alespoň podle našeho subjektivního názoru jsou prvky rozloženy tak, že nepřekáží a nehrozí jejich náhodné stisknutí. Myš dobře padne do větší ruky.

Je myš opravdu revoluční?

Co se týká vnitřní výbavy, jedná se opravdu o systém nadupaný technologiemi, které se v takovémto zařízení zatím neobjevily. Praktický výsledek není však na povrchu zase až tak znát. Nevíme jak často rolujete dokumenty, tabulkami či e-maily z jednoho konce na druhý, ale většinou stačí boční posuvník. Mnohem více se asi bude využívat boční kolečko pro pohyb mezi otevřenými okny. Jen je škoda, že pokud se uživatel dostane na konec seznamu, musí se vracet a nemůže automaticky přeskočit na jeho začátek.

Co se týká ergonomie a přesnosti práce, nelze snad nic vytknout. Z tohoto hlediska se jedná opravdu o jeden z nejzdařilejších počinů na tomto poli.

Cena v přepočtu něco pod tři tisíce korun, tak sice odpovídá technologické vyspělosti zařízení, ale může odradit od jeho koupě.
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Čínští policisté zkoušejí brýle, díky kterým poznají zločince za jízdy

Největší tepnou Pekingu právě projíždějí vozy s SPZ s lichými číslem na konci.

Brýle s umělou inteligencí rozpoznávaly kriminálníky doposud jen v davu. Nyní je policisté v Číně úspěšně otestovali i...

Proč chodit na horory? Alexa od Amazonu se sama strašidelně směje

Amazon Echo Dot

Asistentka s umělou inteligencí od Amazonu se bezdůvodně začíná smát, hlásí někteří uživatelé. Obchod o problému ví a...

SÚJB vyvrací křivé obvinění Moskvy o možné výrobě jedu novičok v Česku

Vyšetřování útoku na Sergeje Skripala a jeho dceru v Salisbury (8. března 2018)

Látka, kterou byl v Anglii otráven ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija, mohla podle ruské diplomacie...

Najdete na iDNES.cz