Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Test: Co umí revoluční myš od Logitechu?

aktualizováno 
Jako jedni z prvních na světě jsme měli možnost otestovat novou myš od společnosti Logitech. Její vývoj podle firemních informací trval zhruba dva roky a přinesl minimálně jednu výraznou inovaci.

Logitech MX Revolution | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Logitech příští rok oslaví 25. výročí od zahájení prodeje své první myši. I to byl patrně jeden z impulsů, které mají za následek vytvoření nové bezdrátové počítačové myši MX Revolution. Jak z názvu vyplývá, firma vycházela z osvědčené řady MX, které nabízela ergonomický design a řadu praktických funkcí.

Logitech MX Revolution Logitech MX Revolution Logitech MX Revolution

Novinka mění téměř vše – design, funkce i způsob ovládání, na který nové funkce navazují.

Jak se vám líbí


Na první pohled poměrně veliká myš zaujme velkou plochou na spodku, která dá odpočinout palci ruky. Logitech poprvé umístil k palci místo tlačítek přepínače ovládací kolečko. Velkou část tohoto prostoru vyplňuje gumový grip, který má bránit smýkání palce. Ovládací tlačítka však z tohoto prostoru zcela nezmizela. Najdete je kousek výš u přechodové hrany mezi bokem a horní plochou myši.

Logitech MX Revolution Logitech MX Revolution Logitech MX Revolution

Ovládací kolečko MicroGear Precision Scroll Wheel, které je hlavním trumfem Logitechu u této myši, vypadá na první pohled, jako by se svou funkčností od klasických ničím nelišilo a bylo jen lépe zpracované. To hlavní se však skrývá pod kapotou a bude o tom ještě řeč.

Klasické levé a pravé tlačítko myši vypadá pouze jako prodloužený horní povrch myši, ale na to už jsme zvyklí.

Novinkou v ovládání je však tlačítko za kolečkem, které nese logo Lupy. Jeho stisknutí vyvolá vybraný vyhledávač, který začne prohledávat předem označený text.

Logitech MX Revolution Logitech MX Revolution Logitech MX Revolution

Dolní plocha je vybavena přepínačem, který vypne napájení z integrovaného Li-Ion akumulátoru. Ten je dobíjen prostřednictvím malého stojánku, kam lze myšku odložit. Aktuální stav baterie lze sledovat pomocí pěti diod, které jsou ukryty pod tmavým plastem u levé horní hrany myši. Čím více diod svítí, tím větší energie se v akumulátorech skrývá. Pokud není myš zapnutá, není pod povrchem myši diody vidět. Na jedno nabití myška vydrží běžet nonstop kolem 15 dní.

Zůstaneme-li na spodní straně myši, objevíme prostor pro laserový snímač pohybu, který používá laser o vlnové délce 848 nanometrů. Jsou zde také čtyři klouzací plochy vyrobené z polytetrafluoroetylénu (PTFE), které mají za úkol snížit tření.

Bezdrátová komunikace ve volném 2,4GHz pásmu probíhá s malým USB vysílačem, který může velikostí konkurovat malé paměťové USB klíčence. Dosah je něco měnší než 10 metrů, takže by měl stačit i na prezentace.

Logitech si také zakládá na tom, že se mu podařilo snížit hlučnost při práci s ovladači.

Logitech MX Revolution

Technologie pod kapotou

Myš Logitech MX™ Revolution je výrobcem označována jako revoluční především díky technologii rolovacího kolečka MicroGear Precision Scroll. Ta umožňuje jak jemné krokové posouvání dokumentu, tak, po odsunutí hřídelky, i rychlé posouvání například přes tisíce řádek tabulky. Systém buď rozpozná s jakým dokumentem uživatel pracuje, nebo si uživatel sám může mezi rychlým setrvačníkovým a přesným otáčením vybírat jedním klinutím.

V praxi to vypadá tak, že u dlouhého dokumentu, seznamu e-mailů, tabulky s mnoha řádky apod. nemusíte hledat pravý posuvník, ale stačí vám roztočit ovládací kolečko a využít ho jako setrvačník, který dokáže na jedno roztočení překonávat řádky po stovkách a tisících.

Samotné kolečko váží asi 14 gramů a je vyrobeno místo ze vstřikovaného plastu z obráběné slitiny. Na povrchu je pak gumový potah. Do kolečka je vložen disk s vroubkováním. Celé kolečko je pak usazeno v ložiscích s nízkým třením, která jsou součástí celého pouzdra vyrobeného přesným vstřikováním.

kolečko myši MicroGear™ Precision Scroll Wheel

Pouzdro je volně uloženo na několika závěsech podobných čepům a miniaturní kalibrované cívkové pružině. To umožňuje naklánění do stran a stačení pro kliknutí. V okamžiku, kdy dojde k přepnutí do setrvačníkového otáčení, logicky dochází k vyřazení vnitřního vroubkovacího mechanizmu - malé kuličky z tvrzené oceli na raménku uchyceném na pružině. Ta svým pohybem nahoru a dolů kopíruje prohlubně vylisované v disku s vroubky, čímž dochází k přenosu informace pro jemné rolování.

Nastavit lze dva systémy pro rychlý posun v dokumentu. Ten první vám umožní prostřednictvím kliknutí ovládacím kolečkem vybírat mezi jednotlivými polohami - tedy rychlým setrvačníkem a pomalým přesným posunem. V ovládacím menu pro tuto myš lze ale nastavit také automatické rozpoznávání rychlosti otáčení v některých aplikacích. U jiných jej lze dokonce zakázat.

logitech program logitech program

Další praktický dopad má umístění kolečka pro pohyb mezi otevřenými dokumenty do prostoru pro palec. Funkce nahrazuje kombinaci kláves CTRL + TAB, která ve Windows slouží právě k tomuto účelu..

Poslední novinkou je tlačítko pro vyhledávání označeného textu. Při jeho první stisknutí se objeví menu, která vám umožní vybrat si vyhledávací službu, kterou bude systém používat. Pak již jen stačí označit text, který chcete vyhledat a kliknout na tlačítko za hlavním ovládacím kolečkem. Škoda jen, že je na výběr jen omezená nabídka.

Z ergonomického hlediska je myš navržena velice dobře, alespoň podle našeho subjektivního názoru jsou prvky rozloženy tak, že nepřekáží a nehrozí jejich náhodné stisknutí. Myš dobře padne do větší ruky.

Je myš opravdu revoluční?

Co se týká vnitřní výbavy, jedná se opravdu o systém nadupaný technologiemi, které se v takovémto zařízení zatím neobjevily. Praktický výsledek není však na povrchu zase až tak znát. Nevíme jak často rolujete dokumenty, tabulkami či e-maily z jednoho konce na druhý, ale většinou stačí boční posuvník. Mnohem více se asi bude využívat boční kolečko pro pohyb mezi otevřenými okny. Jen je škoda, že pokud se uživatel dostane na konec seznamu, musí se vracet a nemůže automaticky přeskočit na jeho začátek.

Co se týká ergonomie a přesnosti práce, nelze snad nic vytknout. Z tohoto hlediska se jedná opravdu o jeden z nejzdařilejších počinů na tomto poli.

Cena v přepočtu něco pod tři tisíce korun, tak sice odpovídá technologické vyspělosti zařízení, ale může odradit od jeho koupě.Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Další z rubriky

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Nvidia má novou generaci grafických karet. Profi modely doplní hráčské

Nová grafická karta Quadro RTX s jádrem Turing od Nvidie.

Nvidia poněkud překvapivě uvedla informace o připravovaných grafických kartách s novým jádrem Turing na konferenci pro...

Chytrá domácnost od Lenova: zásuvka pozná nabitý mobil, žárovky mění nálady

Chytrá domácnost od Lenova.

Výrobce stolních počítačů Lenovo se naplno pouští na pole chytrých domácností. Asistenta s obrazovkou SmartDisplay...

Najdete na iDNES.cz