Test čtyř inkoustových tiskáren do dvou tisíc korun (2. díl)

  • 75
Druhým dílem uzavřeme naší malou exkurzi mezi nejlevnější tiskárny. Čeká na vás druhá dvojice a celkové výsledky. Která z testovaných low-endových tiskáren dopadla nejlépe?

Včera jste měli možnost seznámit se s tiskárnami HP DeskJet 3420 a Lexmark Z45. Dnes se zaměříme na druhou dvojici testovaných tiskáren – Canon Bubble Jet i320 a Epson Stylus C42 Plus. Nakonec vám nabídneme celkové shrnutí a hodnocení.

Canon BJ i320
Canon BJ i320Do testu nám svůj produkt zapůjčila i společnost Canon. Jednalo se o low-endový model i320. Jako ostatní tiskárny, je charakteristický barevným inkoustovým tiskem. Dokud tiskárnu nerozložíte, připomíná větší kvádr. Přes poměrně malé rozměry na ní naleznete oddělený vstupní i výstupní podavač papírů s kapacitou 100 kusů. Tvarově je takovéto řešení velmi výhodné, protože uspoří dost místa. Během minuty je tiskárna schopna (teoreticky) vytisknout až 10 stránek v černobílé, v barvě pouze 7. Bubble Jet i320 používá MicroFine Droplet Technologii, která má za úkol zlepšit nanášení inkoustu na papír a dát kapičkám inkoustu určitou velikost a tvar. Tiskárna se může pochlubit maximálním rozlišením 2400 na 1200 dpi. Rozhraní pro komunikaci s počítačem nemůže být jiné než USB. Dokonce může nabídnout i USB 2.0. Z operačních systémů jsou podporovány Windows 98 až XP a Mac OS.

Křivoklát v podání tiskárny Canon BJ i320 (nejvyšší kvalita)Tiskárna Canon nám udělala velkou radost. Černobílý tisk až na draft je velmi dobrý. Písmenka jsou ostrá a nerozpitá. Draft je bohužel trochu moc bledý. Ovšem nejlépe si Canon poradil s obrázky. Při tisku na fotografický papír a nejvyšší kvalitě se fotce nedalo de facto nic vyčíst (bráno s ohledem na kategorii tiskárny). Jinak tomu nebylo ani v případě normální kvality obrázku, vytisknutém na obyčejný papír. Jen v případě draftu byl výstup opět moc bledý a z toho důvodu i trochu barevně posunutý. Dobře si Bubble Jet i320 poradila i s kancelářskou grafikou, tj. s kombinací textu a grafů.

Epson Stylus C42 Plus
Epson Stylus C42 PlusPoslední tiskárnou, kterou si představíme, je Stylus C42 Plus z dílen společnosti Epson. Základní vlastnosti jsou stejné jako u zbývajících třech tiskáren. Umí tedy černobílý i barevný tisk, má klasický vzhled, využívá Variable Sized Droplet, technologii proměnné velikosti kapek a čtyřpikolitrových inkoustových kapek. Náklady na tisk má za úkol snížit technologie Micro Piezo. Maximum, které je tiskárna schopna vecpat na čtverečný palec, je cca 1440 bodů. Je zvykem, že po odklopení předního krytu se náplně posunou doprostřed. U této tiskárny tomu však tak není. Ovládání je možné pouze softwarově, což je dost nešikovné. K počítači lze přístroj připojit pomocí paralelního či USB rozhraní. Model s paralelním portem nese označení C42SX, zato s USB portem C42UX. Výhodou USB varianty je mj. kompatibilita s Mac OS. Windows podporují oba modely.

Křivoklát v podání tiskárny Epson Stylus C42Plus (nejvyšší kvalita)Barevný tisk zvládá Stylus C42 obstojně. Škoda jen, že na fotkách je přespříliš modré. Černobílý tisk už zase tak excelentní není. Písmenka by mohla být ostřejší. Naopak potěšeni jsme byly s draftem, který překvapivě není vůbec bledý.

Závěrečné hodnocení
Celkový výsledek tiskáren jen brán jako průměr několika aspektů. V první řadě nás zajímalo, jak kvalitní je černobílý a barevný tisk. Poté jsme sledovali rychlost tisku. Nakonec přišla řada na další detaily.

Náklady na tisk u jednotlivých tiskáren

V kategorii černobílého tisku je nedostižitelný DeskJet 3420. Velmi dobré kvality dosahuje rovněž tiskárna společnosti Canon. Průměrný černobílý výstup jsme zaznamenali u tiskárny Stylus C42, podobně jako u Lexmark Z45. Nejlepšího barevného projevu dosáhl Bubble Jet i320. Na srovnatelné úrovni jsou pak společně Stylus C42 a DeskJet 3420. Hůře dopadla tiskárna Lexmark. Co se týče rychlosti tisku, není situace zcela jednoznačná, protože každá tiskárna je v některém tisku pomalejší a v některém rychlejší. Nejlepším vodítkem jsou tedy tabulky. Provozní náklady má nejnižší Canon. Podobně je na tom i Lexmark. Naopak nejvyšší náklady má již tradičně DeskJet (viz. graf).

Jak sami vidíte, každá tiskárna má své pro a proti. Pokud uvážíme všechny výsledky, srovnávací test vyhrála o chlup tiskárna Canon Bubble Jet i320. Patří mezi nejrychlejší, dosahuje výborné kvality tisku jak barevně, tak černobíle. V těsném závěsu za ní se umístil HP DeskJet 3420 s jednoznačně nejlepším černobílým tiskem a miniaturní velikostí. Špatná volba není rovněž ani jedna ze zbývajících dvou tiskáren. Lexmark může nabídnout např. vyšší pracovní zatížitelnost, Epson zase průměrnou kvalitu tisku při rozumných nákladech na provoz.

Výsledná listina tiskárny Epson Stylus C42Výsledná listina tiskárny Canon BJ i320


Témata: Periferie, Tiskárny