Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šikovný adaptér zlepší dosah wi-fi a zahraje muziku z PC i telefonu

aktualizováno 
Maličký adaptér po zapojení do zásuvky rozšíří dosah vaší bezdrátové sítě. A když k němu připojíte reproduktory, funguje i jako bezdrátový hudební adaptér.

D-Link Music Everywhere DHC-M225 | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

D-Link DCH-M225 je kombinací dvou zařízení. Jednak je to wi-fi extender, který pomůže dokrýt místa s nedostatečným pokrytím wi-fi signálem. A také je to hudební AirPlay a DLNA adaptér, ke kterému připojíte aktivní reproduktory nebo hi-fi věž a on zprostředkuje bezdrátový přenos hudby z počítače, tabletu nebo telefonu.

V obou rolích odvede docela dobrou práci, ale ani jednu roli nezastane dokonale. V e-shopech se prodává za rozumných 1 290 korun včetně DPH, a tak mu možná i leccos odpustíte. 

Co je a co umí wi-fi extender

Ve větších bytech nebo domech často narazíte na problém, že wi-fi signál z routeru nedosáhne všude tam, kde byste jej potřebovali. Řešením může být právě wi-fi extender, který nainstalujete do míst, kde je ještě pokrytí dostupné, ale kde už slábne.

D-Link Music Everywhere DHC-M225
D-Link Music Everywhere DHC-M225

Extender se k této síti připojí a zároveň vytvoří svoji druhou wi-fi síť, kterou špatně pokrytý prostor pokryje a ke které připojujete svá další zařízení. O předávání dat mezi rozšířenou sítí a sítí routeru, který je připojen k internetu, se extender postará sám.

Jak v této roli obstojí testovaný D-Link?

Instalaci můžete mít hotovou přibližně za dvě minuty. Zastrčíte jej do sítě a extenderu i svém routeru stisknete tlačítko WPS. Extender se podle pokynů routeru přihlásí k síti a svoji druhou, rozšiřující síť pojmenuje stejně jako tu vaši, jen s přídomkem „-EXT“. Pokud se tedy vaše vlastní síť jmenuje třeba „novakovi“, rozšířená síť bude „novakovi-EXT“.

Fotogalerie

D-Link DCH-M225 na fotografiích.

Pokud váš router tlačítko WPS nemá, můžete extender nastavit přes jeho vlastní webové rozhraní, nebo aplikaci QRS Mobile pro Android a iOS. Zde máte možnost pojmenovat rozšiřující síť jiným jménem (SSID) a vytvořit pro ni jiné heslo. Šifrování si můžete vybrat mezi WPA/WPA2 a WEP.

Extender pracuje i v rychlém standardu 802.11n, avšak pouze v pásmu 2.4 GHz. Ve velkých domech, zarušených vysokým počtem wi-fi sítí již dnes bývá provoz v tomto pásmu komplikovaný a přenosy pomalé, ale u rodinných domků a bytů v menších domech se toho bát nemusíte.

My jsme během testů dosahovali maximální rychlosti downlinku (stahování) kolem 20 Mbit/s, rychlost uplinku (odesílání) byla přinejlepším poloviční, ale zpravidla ještě nižší, kolem 4 Mbit/s. To není zdaleka ideální, ale pro běžný provoz na telefonech a tabletech je to rychlost dostatečná. Ovšem pokud máte rychlé připojení k internetu, nebo aktivněji využíváte síťový disk, může být námi naměřená rychlost nepříjemným omezením.

D-Link Music Everywhere DHC-M225

Webové rozhraní je graficky příjemné a na obsluhu jednoduché. Ale moc možností nastavení neskýtá.

Dosah sítě extenderu je zejména díky maličkým integrovaným anténám nižší než u dospělých routerů. Větší počet překážek tak snadněji signál utlumí.

Své nastavení si pamatuje i po odpojení od napájení, po opětovném zastrčení do zásuvky během minuty naběhne. Dobře jej tak můžete použít pro dočasné dokrytí území, například terasy, balkonu nebo zahrady. A zde také můžete dobře využít další funkci D-Link DCH-M225, hudební adaptér. Jen pozor, zařízení není odolné proti vlhkosti.

Muzika přes wi-fi do čehokoli, co má zvukový vstup

Jakmile je extender připojen k elektrické síti, objeví se ve vašich mobilních zařízeních a počítačích nová položka. U iPhonů, iPadů a MacBooků se nahlásí jako AirPlay zařízení, do kterého můžete okamžitě přesměrovat zvuk z hudebních přehrávačů. U počítačů s Windows je to nový „media renderer“, do kterého můžete „odesílat“ hudbu z přehrávače Windows Media Player, nebo přímo z průzkumníka souborů. Pro stream zvuku z jiných aplikací, například webových přehrávačů, musíte nainstalovat vhodnou aplikaci, například Jamcast.

Ve výše jmenovaných případech je funkčnost prakticky bezchybná, drobná prodleva mezi pokynem a změnou v reprodukci je očekávatelná kvůli vyrovnávací paměti, která brání případným výpadkům v reprodukci. A těch jsme se opravdu nedočkali. 

Horší je to s tablety a telefony s operačním systémem Android. Zde si musíte nainstalovat UPnP/DLNA hudební přehrávač (výrobce doporučuje Bubble UPnP, případně iMedia Share). Přehrajete tak hudbu uloženou v telefonu/tabletu, případně na cloudových úložištích, avšak Spotify nebo Google Music takto poslouchat nejdou. 

D-Link Music Everywhere DHC-M225

Zvukový výstup je na konektoru Jack 3,5 mm. Škoda, že není přítomna i jeho digitální optická verze.

Hudební streamování můžete použít jak se zařízeními přihlášenými ve vaší domácí síti, tak v té, kterou vysílá extender. Funguje tak i „wi-fi direct“ přenos, a můžete tak adaptér využít i jako snadno přenosné zařízení. Kdekoli jej můžete zapojit do zásuvky a k reprodukční sestavě a bezdrátově přehrávat obsah z telefonu.

Nevýhodou je výstup pouze na sluchátkovém konektoru Jack 3,5 mm. Ten se sice (spolu s dodaným Jack-Jack kabelem) hodí pro připojení k aktivním reprosoustavám, ale u kvalitnějších poslechových sestav by více potěšil digitální optický výstup. Kvalita zvuku by tak nebyla ovlivněna D/A převodníky v adaptéru.

Ty však svoji úlohu plní dobře a spolu s běžnými mikrosystémy a aktivními reproduktory nebudou brzdou zvukové kvality. Po připojení kvalitní sestavy jsou však patrné nedostatky, zejména slabší prokreslení detailů, ostřejší charakter a absence prostoru a hutnosti reprodukce.

Závěr: ani ryba, ani rak, ale za dobré peníze

Pokud chcete dokrýt celé patro rodinného domku, nebo počítáte s velkými datovými přenosy, porozhlédněte se jinde. Pokud chcete dokrýt balkon, terasu, nebo jeden pokoj se špatným pokrytím, poslouží docela dobře.

Pokud chcete přehrávat muziku z chytrých zařízení na vaší kvalitní poslechové sestavě, lepší zvuk nabídnou jiná řešení. Ale jestli chcete snadno použitelný zvukový adaptér, se kterým doplníte o funkci bezdrátového přehrávání z chytrých zařízení i starší mikrosystémy a aktivní reproduktory v ložnici, kuchyni, garáží nebo na zahradě, pak je to v pohodě.

Co nám chybí? Provoz v 5GHz pásmu, ethernetový port, digitální zvukový výstup, možnost vypnout funkci extenderu (aby fungoval jen jako zvukový adaptér) a lepší softwarová podpora v Androidu.
Nejčtenější

Bitcoin ztrácí. Ze 150 na 1 000 dolarů jej přitom dostal jeden člověk

(Ilustrační snímek)

Začátek třetího týdne nového roku není pro kryptoměny vůbec příznivý. Prakticky všechny ztrácejí na své hodnotě....

Odtud prý NASA vysílala falešné záběry z přistání na Měsíci

Lunar Crater

K nejbližšímu městu je to téměř 130 kilometrů. Okolo není nic než poušť a pár kusů dobytka, který se popásá na...Prchající migy mířily na ostrov dánský. Američané jim chtěli dát letiště

MiG-15bis (s číslem 346 na přídi) na ostrově Bornholm. S letounem uprchl...

Během studené války se u Američanů vyvinula intenzivní touha po sovětských stíhačkách mig. Ne snad, že by je chtěli...

Jak ulovit patnáctku. Američané nabídli sto tisíc dolarů a marně čekali

MiG-15bis, se kterým ulétl severokorejský stíhač No Kum-sok do Jižní Koreje,...

Během korejské války chtěli Američané vypsáním vysoké finanční odměny zlákat některého z pilotů MiGu-15 k úletu na svou...

Jak se vyrábějí lyže. Dřevo ničím nenahradíš

Slepené polotovary lyží před začištěním a opracováním

Na dobrou lyži potřebujete především dobře proschlé dřevo a pořádné lepidlo. Podívejte se s námi do zákulisí české...

Další z rubriky

To nejlepší z Česka v Las Vegas: Virtuální trénink nejen pro hokejisty

SenseArena

Liberecký startup Sense Arena přivezl do Las Vegas něco, co umí Češi opravdu dobře - hokej. Způsob, jakým firma využila...

Nový standard DisplayHDR srovná vysoký dynamický rozsah pro monitory

Nová Apple TV přináší podporu 4K a HDR obrazu.

Organizace VESA připravuje otevřený standard DisplayHDR, který definuje HDR pro LCD obrazovky počítačů a notebooků.

V atmosféře shořel kosmický „náklaďák“. U ISS sloužil 196 dnů

Přibližování lodi Progress MS-03 ke stanici ISS.

Dnes se od Mezinárodní kosmické stanice ISS odpojila nákladní loď Progress MS-06. Po několika hodinách plánovaně...

Najdete na iDNES.cz