Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Test: domácí kino Philips s elektronkovým zesilovačem

aktualizováno 
Otestovali jsme elegantní mikrosystém, který přehraje MP3 muziku i DVD disky a pokoj či ložnici naplní hřejivým světlem žhavých elektronek.

Philips MCD908 | foto: Václav Nývlt - Technet.cz

Elektronkové zesilovače, které byly v uplynulých letech doménou špičkových audiofilních zařízení, se stávají módním atributem i levnější spotřební elektroniky. Z technického hlediska to sice nemá valný význam, protože specifické akustické vlastnosti elektronek lze využít a vychutnat jen s patřičně kvalitním zbytkem aparatury, ale marketingově to jistě funguje ... vždyť ony tak krásně svítí.

 

Ďábelsky romantický svit elektronek

Nadstandardní porce přípojných míst

Philips MCD 908 je dělený do dvou logických celků - stereofonního zesilovače

 

Elektronkový zesilovač má sice na mikrosystém nezvykle vysokou hmotnost, ale kompaktní rozměry - srovnání s dívčí rukou

a řídící jednotky s DVD přehrávačem a tunerem.

 

Řídící DVD jednotka se také vejde skoro do dlaně.

Jednotlivé komponenty jsou však samostatně nepoužitelné, respektive jsou na sobě zcela závislé. Oba jsou propojeny multižilovým plochým kabelem, takřka identickým s počítačovým IDE. Receiver z něj dostává zvukový signál, ovládací pokyny a naopak DVD části posílá napájení.

Zesilovač je vybaven pouze ovladačem hlasitosti, ostatní funkce a nastavení řídíte z DVD jednotky. Podobně spartánsky je vybaven i konektory - na čelním panelu je sluchátkový výstup (jack 6,3 mm), na zadním panelu pak jen výstup reprosoustav, linkový výstup pro aktivní subwoofer (lze dokoupit) a připojení do elektrické sítě.

 

Zadní panel zesilovače: terminály pro připojení reprosoustav, konektor pro systémový kabel, výstup pro aktivní subwoofer a síťová zástrčka.

Ostatní konektory jsou na zadním panelu DVD části: obraz dostanete na konektorech HDMI, komponentní video (3x cinch), S-Video (hosiden), RGB (SCART), kompozitní video (1x cinch) a zvuk ze stereofonního linkového výstupu, digitálního optického (toslink) i elektrického (cinch) výstupu. Vstup je pouze jeden, zvukový, konkrétně analogový stereofonní.

 

Zadní panel řídící jednotky s DVD přehrávačem. Výstupy: HDMI, S-Video, SCART, komponentní video, kompozitní video, zvukový digitální optický i elektrický, zvukový analogový stereofonní. Vstupy: zvukový analogový stereofonní, AM i FM anténa. Systémový konektor. 

 

Designově zajímavý dálkový ovladač se nakonec ukázal i jako praktický.

Běžné nedostatky opět na scéně

Někdy si říkám, že výrobci nečtou recenze a testy svých výrobků ... a vlastně ani konkurence. Vždyť již několik let jim vyčítáme stále stejné nedostatky a jen málokterý přístroj danými neduhy netrpí. Ani testovaný Philips není výjimkou.

 

Klasické menu, jaké známe od všech levných DVD přehrávačů s čipsetem ESS Vibratto. Škoda že je docela skoupý na informaci - například kompletní výpis ID3 tagů by udělal poněkud lepší dojem.

Perfektně přehraje filmy DivX a XviD, nezastavil se nad žádným testovaným souborem, nezaskočil ho ani QPel a GMC. Klasický problém je však u titulků - jsou bez české diakritiky (neumí háčky, korektně nezobrazil u žádného kódování), použité písmo je navíc bílé a tenké, takže na světlém obraze není vidět.

 

Špatná diakritika u DivX titulků: Ok, děvče. Teď se pěkně protáhni.

 

Špatná diakritika u DivX titulků: Vy myslíte, že s tím mám něco společného?

Titulkové soubory se musí jmenovat stejně jako film, umí sub i srt, z více verzí nelze vybírat. Přehrává volně vypálené MPEG soubory.

Problém nečiní ani WMA a MP3, u těch však zobrazí jen názvy souborů, ID3 tagy na obrazovku nevypsal (což dost dobře nechápu, jiné stroje se stejným chipsetem to umí). JPG obrázky umí otáčet i zoomovat, současná reprodukce obrázků a muziky však není možná. Hudební, obrazové i JPG soubory však nabízí ve stejném menu. Přehraje všechny běžné druhy CD i DVD, drobné problémy měl s některými DVD-RW médii. 

V DVD jednotce nalezneme i tuner, který je citlivý, ladí přesně a má RDS. Umí ukládat manuálně i automaticky, při automatu ale někdy nevybral přesnou frekvenci a musel jsem ho ručně doladit. I na kus drátu naladil stanice čistě, jen několikrát chytl šum. Dvacítku předvoleb však radím obsadit ručně, nepřijdete tak zbytečně o stanice, co se nevejdou.

Lampy za oknem

Jednou z deviz testovaného mikrosystémku jsou elektronky v předzesilovači. Ačkoli jsem velkým příznivcem elektronkového zvuku, který je díky vyššímu zkreslení v oblasti třetí harmonické a měkčímu charakteru specificky muzikální, teplý a přirozený, v této kategorii jde spíše o image. Respektive, vzhledem k celkové konstrukci, digitálnímu koncovému stupni a použitým reprosoustavám by identicky posloužily i tranzistory.

Zde elektronky plní především funkci estetickou a nutno dodat, že výborně. Čelní panel zesilovače je totiž ze zatmaveného průhledného plastu, skrze který elektronky krásně, ale nerušivě, září. Především v noci je to opravdu exkluzivní podívaná.

 

Noční elegance - modré podsvětlení je aktivní jen když přístroj ovládáte.  

Páskový supervýškáč zahraje i netopýrům

Malé třípásmové reprosoustavy jsou na mikrosystém nezvykle hmotné a díky klavírnímu laku působí velmi luxusně. Stejně nezvyklá je i konstrukce. O středobasy se stará reproduktor s klasickou kónickou membránou s vypouklou prachovkou a měkkým pryžovým závěsem. Vyšší pásmo je hráno textilním výškáčem s vypuklou kalotou, o nejvyšší pásmo se stará páskový supervýškový měnič. Ten je v této spotřební kategorii nevídaným artiklem, podobné konstrukční finesy bývají k vidění v podstatně vyšší cenové kategorii.

 

Reprosoustavy: páskový super-výškový měnič, výšková kalota, středobasová kónická membrána.

Bassreflex je vyveden na zadní straně ozvučnice, reprosoustavy proto nelze umístit těsně před zeď, ale minimálně ve vzdálenosti 20 centimetrů. Přípojné terminály pojmou jak kabel, tak banánky, jsou šroubovací, zlacené a umožňují pouze single-wire zapojení. V příslušenství mikrosystému je k nim dokonce i solidní kabel.

Konec dobrý ...

Obraz přehrávače je výborný, dá se říci, že plně využívá potenciálu formátu DVD. Na 42“ plasmě Panasonic TH-42PX70E poskytl solidně ostrý obraz s teplejším podáním barev a velmi solidní kresbou. Kapky vody na hrudi Lary Croft se  ve slunci krásně třpytí. Potěšil mne i vyjádřením prostoru obrazu, i když je pravda, že v tomto ohledu jsou k dostání i lepší přehrávače.

Zvuk kina je výborný – sice jen stereo a díky absenci subwooferu bez subsonických a nejvýraznějších basových efektů, ale zní razantně, muskulárně a příjemně. Výšek je dostatek, což se hodí při střelbě a kresbě prostoru scény, nepůsobí ostrým dojmem, jako tomu někdy bylo při poslechu hudby – například u saxofonových sól Erika Marienthala, či flétny Iana Andersona.

Eric Clapton a BB King byly zahráni příjemně barevně a razantně. Vokál se někdy trochu ztrácel v hudbě, ale naopak potěšilo poměrně inertní chování reprosoustav – neduní ani při vyšší hlasitosti. Při vysoké hlasitosti však nepříjemně roste agresivita. Při běžné poslechové hladině však nabízí důstojný kvalitní přednes, který nemusí fungovat jen jako kulisa, ale můžete si k němu i soustředěně sednout.

  Philips MCD908
cena: 14 990 Kč
přehrává formáty: DivX, MP3, WMA, JPG, CDDA, DVD-Video
přehrává disky: CD, CD-R/RW, DVD, DVD-R/RW, DVD+R/RW
přehrávací režimy: Repeat 1 skladba / vše / program / A-B úsek, program na 20 skladeb, náhodný výběr
video převodník: 12bit, 108 MHz 
rozhlasový přijímač: VKV, SV, 40 paměťových pozic
doplňkové funkce: hodiny, budík, sleep
vstupy: 2ch analog audio, anténa
výstupy: obraz i zvuk: HDMI, SCART obraz: komponentní, S-Video, kompozitní  zvuk:  2ch analog audio, digitální elektrický i optický
velikost komponenty (dohromady - š x v x h): 250 x 180 x 280 mm

velikost reprosoustavy (š x v x h):

205 x 329 x 240 mm
celková hmotnost: 23 kg

Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Musk smazal Facebook firem Tesla a SpaceX. Vyzvali ho k tomu na Twitteru

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX z Facebooku. Vedlo ho k tomu selhání uvedené...Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Nejlepší „televizní stolek“ vykouzlí skvělý obraz i mohutný zvuk

Nenápadná instalace, ale rozměrný 4K HDR obraz a mohutný zvuk

Velmi zajímavé řešení domácího kina, které se obejde bez reprosoustav, kabelů i montáže televizoru či projektoru,...

Na zdi umí zmizet a vede k nim jen jeden kabel. Nové televizory Samsung

Nový QLED televizor Samsung.

Samsung v New Yorku představil letošní modely QLED televizorů. Mezi nejzajímavější nové vlastnosti patří připojení...

Čtverec nebo obdélník? Modulární MicroLED televizor míří na trh

Nývlt Václav: Samsung The Wall

Překvapení, které na konferenci First Look 2018 čekal málokdo. Modulární televizor s MicroLED zobrazovači se na trh...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz