Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


TEST: DVD/CD-RW comba, 2. díl: LG za tři tisícikoruny

aktualizováno 
Ve druhém testu kombinovaných počítačových mechanik se zaměříme na výrobek elektronického gigantu LG. Jeho DVD/CD-RW drive nabízí 32x čtení, 12x zápis, 8x přepis, 8x čtení DVD a především velice lákavou cenu - lehce přes tři tisíce.

Velký test kombinovaných DVD/CD-RW mechanik zahájil minulý týden výrobek věhlasné značky Plextor. Druhé combo v našem testu pochází z produkce elektronického gigantu LG Electronics. Přestože parametrově za současnou špičkou znatelně zaostává, ze skladů počítačových prodejen ji může vyhnat velice příznivá cena, která už klesla na hranici tři tisíc korun.

Vybavení
Drive je označen poněkud zavádějícím termínem GCC-4012B. Podle toho by si kupující mohl mylně odvodit, že si domů za pár korun přinese mechaniku, zvládající 40x čtení. Není tomu tak, specifikace comba hovoří trochu jinak: 32x čtení, 12x zápis, 8x přepis. DVD dokáže číst maximálně 8x rychlostí. K testu jsme obdrželi levnější, tzv. bulk balení, to znamená igelitový sáček s mechanikou, IDE a audio kabely a šroubky na připevnění, CD s obslužnými aplikacemi a dva manuály. Na CD se nachází základní verze programu Easy CD Creator 5 a Direct CD, oboje od firmy Roxio. Jeden tištěný návod podrobně popisuje mechaniku v pěti světových jazycích (čeština chybí), druhý ve formě plakátu poskytuje v italštině, portugalštině a španělštině informace k rychlému zvládnutí Easy CD Creatoru.

LG DVD Combo 

Systémové nároky a vzhled
Výrobce doporučuje provozovat combo na systému s Pentiem II taktovaným na 350 MHz a 64 MB paměti, minimum je Pentium 233 MHz a 32 MB RAM. S drivem by neměly být problémy pod jakýmkoliv OS Windows od vydání 95 výš.
Na čele šuplíku najdeme příjemný výlisek, který dodává mechanice aktraktivnější design. Zdobí jej loga LG, DVD a CD-RW. Vedle tlačítka pro vysunutí disku je ještě jeden pro přímé spouštění audio CD. S tlačítky sousedí servisní otvor a dvě stavové LEDky. Jedna oranžově indikuje čtení, druhá oznamuje zápis - překvapivě zelenou barvou. Na druhé straně se nachází klasický konektor na sluchátka a potenciometr, ovládající hlasitost přehrávání.

LG DVD Combo 

Vlastnosti
Mechanika disponuje čtyřmi formáty zápisu: Packet, Track-At-Once, Disc-At-Once a Session-At-Once. Utilita NeroInfoTool hlásí, že zvládne také módy RAW a RAW96. Při čtení je kompatibilní s CD-ROM, CD-R, CD-RW, CDDA + CD Text, CD Extra, CD-I, Photo CD a Video CD. Samozřejmostí je práce s multisession disky. Podle manuálu načte DVD-ROM, DVD-Video, DVD-R a DVD-RW. InfoTool přidává také formáty DVD+RW a DVD+R. Interní buffer mechaniky má kapacitu 2 MB.

LG DVD Combo

Výkon
Combo drive jsme podrobili standardnímu testovacímu postupu. Rychlost práce s různými typy disků jsme měřili aplikacemi Nero CD Speed a Nero DVD Speed.

Rychlost čtení
Jako obvykle jsme mechaniku 'nakrmili' pěti médii: tři z nich byly CDDA (lisované, CD-R a CD-RW), dvě datová (lisované a CD-R). Combo používá pro každý typ disku jinou výchozí čtecí rychlost. Audio CD načítá v zóně CAV 10x-24x, datové disky čte rychlostí 14x-32x. Při testování hudebních disků nás potěšila prakticky totožná křivka, mechanika pracovala stabilně. Udržovala si také vysokou kvalitu grabování digitálních stop, testovací program ji ohodnotil známkou 10. Na rozdíl od PlexComba však nedosáhla přesného kontinuálního proudu. Stejná situace nastala při testu čtení datových CD. Téměř totožná křivka a spolehlivý výkon. Přístupová doba se dostala dokonce pod výrobcem udávaných 100 ms. Časy načtení a rozpoznání vložených disků byly kratší než u Plextora, v průměru 10 sekund. Zarazilo nás pouze větší vytížení procesoru při digitálním načítání audio CD.

LG DVD Combo LG DVD Combo

Během testu čtení DVD se nevyskytly žádné závažné potíže. I přesto, že rychlost mechaniky při přehrávání DVD-Videa není jako v případě Plextoru omezena, nebyl kromě větráku počítače slyšet žádný další hluk. Překvapivě se však vyskytl problém, když jsme zapomněli DVD v mechanice a počítač restartovali. BIOS se z něj zoufale snažil nabootovat. Když jsme DVD vysunuli, nechali načíst boot z harddisku a vložili jej zpět, počítač se uprostřed zavádění systému opět zastavil. V manuálu jsme se o tomto problému nic nedozvěděli. Jediná rada tedy zní: vyjmout DVD disk před vypnutím počítače nebo vypnout v BIOSu bootování z CD-ROM.

LG DVD Combo LG DVD Combo

Rychlost zápisu
Zkušební soubor o velikosti 659 MB jsme vypalovali pomocí přibaleného Easy CD Creatoru v módu DAO maximální 12x rychlostí. Combo zapisovalo na médium konstantní rychlostí, což vyplývá i z níže umístěného grafu. Celá procedura včetně finalizace byla hotova za 6:26, což je oproti několikrát rychlejšímu Plextoru znatelná ztráta.

LG DVD Combo LG DVD Combo

Výkon: 22 z 30 bodů
Srovnáme-li combo se současnými moderními mechanikami, LG zaostává v rychlosti čtení i zápisu. Nicméně právě díky tomu je velice tichá a někomu rychlostní handicap nemusí vadit.

Funkce: 19 z 20 bodů
Vypalovačka podporuje i zápis v RAW módu, používaném pro zálohování chráněných CD. Podporuje technologii BURNproof, díky níž při podtečení bufferu nezničíte médium. Poradí si i se znečištěnými a poškrábanými disky.

Vybavení a instalace: 9 z 15 bodů
K instalaci není co dodat, provoz je až na problémy při bootování bezchybný. Softwarová výbava je poměrně chudá - základní verze Easy CD Creatoru neumí narozdíl od Nera pálit Video CD ani mixované formáty.

Design a ovládání: 8 z 10 bodů
Příjemný vzhled šuplíku, přítomnost dvou diod spíš mate než pomáhá v orientaci, neboť mají oproti ostatním mechanikám prohozené barvy (zelená - zápis, oranžová - čtení). Kvitujeme přítomnost tlačítka pro přehrávání audio CD.

Cena: 25 z 25 bodů
Není co řešit. LG se pravděpodobně stane černým koněm celého testu. Za tři tisíce dostanete kvalitní CD-RW vypalovačku a DVD mechaniku, která během testu nevykazovala žádné výpadky ve výkonu. V této ceně koupíte "bulk" balení, barevná krabice vyjde o pětistovku dráž.

K testu zapůjčila firma Alzasoft.Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

ARM slibuje výkonnější notebooky než ty s Intelem

Plány společnosti ARM do roku 2020

Výrobce úsporných čipů ARM ukázal své plány na nejbližší dva roky. Vyplývá z nich, že se chystá tvrdě zaútočit na...

Nvidia má novou generaci grafických karet. Profi modely doplní hráčské

Nová grafická karta Quadro RTX s jádrem Turing od Nvidie.

Nvidia poněkud překvapivě uvedla informace o připravovaných grafických kartách s novým jádrem Turing na konferenci pro...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz