Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Test: DVD přehrávač s nevídanými multimediálními funkcemi

aktualizováno 
Příjemným překvapením se stal neznačkový DVD přehrávač Ziova. Přehraje na co si vzpomenete, bezdrátově se připojí k počítači, síťovému disku či internetu a má skvělý obraz i zvuk.

Multimediální přehrávač Ziova CS-505 | foto: Václav Nývlt - Technet.cz

Neznačkové přístroje do samostatných profilů nebereme příliš často - zpravidla mají hodně pro, ale ještě více proti. Ačkoli má Ziova CS-505 také své nedostatky a chyby, v mnoha ohledech nás příjemně překvapila.

 CO DOVEDE?
  • připojí USB disk, počítač, síťový disk (bezdrátově i metalicky)
  • přehrává DVD, CD
  • přehrává filmy v DivX, XviD, WMV, NeroDigital, Quicktime
  • umí titulky s češtinou
  • přehrává muziku MP3, OGG Vorbis, FLAC, AIFF, WMA, LPCM, AAC, DTS, Dolby Digital
  • přehrává HD obsah

Na čem to všechno stojí a také padá

Základem přehrávače jsou kvalitní vnitřnosti. Ty u Ziovy potěší výborným zpracováním, nadstandardní je v této kategorii i konstrukce napájecí sekce s dostatečně dimenzovanou filtrací. Jinými slovy - rozhodně nejde o zástupce odpadní asijské elektroniky. 

Ziova - vnitrek
Celkový pohled do útrob přístroje.

Přehrávač je založen na procesoru Sigma Designs EM8620L, který je přímo určen pro zpracování HD videosignálu. Vidíte ho na spodním obrázku, ta deska nad ním je wi-fi karta pro připojení k bezdrátové síti.

Ziova - procesor a wifi
Detail procesoru a wi-fi karty.

Shodný čip využívá mnoho různých přehrávačů, mediaboxů a set-top boxů - výrobci do něj vyvinou a nahrají vlastní firmware, ve kterém je určeno co a jak bude fungovat a jak to bude vypadat. S trochou nadsázky jde o duši přehrávače.

Skvělá budoucnuvzdornost, nepříjemná proměnlivost

Různé firmware však nepoužívají jen různí výrobci pro různé přístroje, ale také se mění i v rámci jedné modelové řady. Snadným přehráním firmware můžete přístroj vylepšit, naučit nové funkce a odstranit staré nedostatky. Takovéto řešení tedy předjímá určitou "budoucnuvzdornost". 

Do testu jsme dostali přístroj s první generací firmware, při jeho dokončování však byla vydána verze druhá. Vyzkoušeli jsme ji také.


První verze firmware se vyznačovala graficky perfektně zpracovaným menu s českou lokalizací. Limitem je ovládací logika - nejdříve si musíte vybrat druh média, který chcete přehrávat. Změnit ho pak chvíli trvá.

 Na čem jsme testovali
 FullHD LCD televizor
 Samsung LE40F71B
 Stereofonní zesilovač
 Yamaha AX-892
 Reprosoustavy
 Xavian XN-185II
 Bezdrátový síťový disk
 OvisLink AirLive WMU-6500FS 
 Notebook
 Acer TravelMate 6292 
 Router
 OEM WLAN 802.11g routerNové menu změnilo logiku i strukturu, zobrazují se jen připojená zařízení, přehrávat můžete kdykoli cokoli - není tak hezké, ale je efektivnější. Zmizelo ale například "Počasí". Chybí také čeština, oficiální lokalizovanou verzi lze očekávat během listopadu.

Díky tomu se v testu zabývám aktuálními dovednostmi a neschopnostmi přehrávače, obsluhu a provedení menu zmíním spíše na okraj. Záleží na každém, pro jaký firmware se rozhodne - například zda nepočká na oficiální českou "dvojku".

Kolem dokola - fyzický průzkum

Vzhledem i rozměry jde o víceméně běžný DVD přehrávač. Čelní panel je nejen stříbrný, ale také kovový, což kvituji s povděkem. Na základní rysy přehrávače se podíváme u jednotlivých pohledů:

Ziova - čelní pohled
Mimo centrálně uložené DVD mechaniky je na čelním panelu přístupný i USB 2.0 port.

Ziova - vrchní
Šuplík je klasický, vyjíždí celý a tak se s disky dobře manipuluje.

Ziova - zadni
Zadní panel je velmi bohatý, zamrzí jen absence SCARTu s RGB - přeci jen je to pro mnoho starších a starých televizorů nejpřirozenější a nejkvalitnější rozhraní.


Ziova - konektory
Mimo oplakaného SCARTu je zde ale vše, co si uživatel může přát. Nejkvalitnější propojení s televizorem či poslechovou aparaturou obstará HDMI rozhraní s až 1080p signálem, obraz je k dispozici v komponentním, S-Video a kompozitním video výstupu, zvuk v multikanálovém analogovém či optickém a elektrickém digitálním výstupu.

Ziova - ovladac
Dálkový ovladač je přehledný, pouze rozmístění některých tlačítek nepovažuji za optimální (např. základní ovládací tlačítka jsou nejníž - zbytečně se láme palec). Lze si na něj snadno zvyknout a částečně ovládat i poslepu.

Přístroj se tedy hodí do jakéhokoli interiéru, díky svým rozměrům lze položit i pod AV receiver či řídící jednotku domácího kina. Připojíte ho jak k modernímu plochému zobrazovači, tak i staré CRT televizi. Domácí kino připojíte jak digitálně, tak analogově - a ani v jednom případě nepřijdete o možnost multikanálové reprodukce.

Disciplína první: Sledujeme video

Přehrávání filmů na DVD-Video je možné i ze všech myslitelných vypálených formátů (vyjma DVD-RAM) s plným komfortem. Není také problém spustit DVD-Video rip uložený na externím pevném disku.

Z počítačových formátů přehraje DivX, Xvid, WMV9, NeroDigital a QuickTime. DivX a Xvid zvládá i v HD rozlišení, u WMV bohužel HD (720p i 1080i) přehrát nejde - obraz se seká a zvuk vypadává. Dle dostupných informací jde o již reportovanou chybu v mikrokódu procesoru, lze předpokládat, že společnost SigmaDesigns v dohledné době vydá záplatu. Snad. Právě ve formátu Windows Media je totiž HD materiálu spousta.

Zamrzí také nemožnost přehrávat kodek h.264, který nabízí excelentní kvalitu při rozumných datových objemech, díky čemuž se stává velmi populárním. 

U první verze firmware nás potěšila česká diakritika u DivX titulků (.srt, .sub, .ssa, .smt), nový firmware je zatím bez lokalizace. Nejlépe mi fungovaly titulky pojmenované stejně jako videosoubor - tehdy naběhly automaticky a vždy. Jejich parametry nelze upravovat, ale jsou bílé, dostatečně velké a proti tmavšímu kontrastnímu poli jsou dobře čitelné.

Obraz u kvalitních MPEG4 záznamů je výborný, ostrý a klidný. Reprodukce DVD velmi slušná, kvalitativní nárůst při upscale na 1080p jsem nepozoroval. Při zoomování některých videí dochází k výpadkům obrazu - starší firmware to nedělal, je to tedy pouze dočasný problém.

Disciplína druhá: Posloucháme muziku

Zde na mnoho limitů nenarazíme. Mimo hudebních CD přehrává MP3, WMA, WAV, OGG Vorbis, FLAC, AIFF, AAC (LC), DTS, Dolby Digital a LPCM. Ignoruje sice ID3 tagy a neumí programovat playlisty, nicméně si poradí s M3U, PLS a ASX playlisty vytvořenými v počítači.

Neporadí si s žádným DRM software, muzika a filmy nakoupené v elektronických obchodech tedy zůstane tabu. Nešikovné je, že nezvládne více úloh najednou - buďto posloucháte muziku, nebo prohlížíte fotky. Ozvučená slide-show není možná.

Zvukový projev je jednou ze silných stránek přístroje. Vyznačuje se živým podáním, bohatým frekvenčním spektrem a výrazným čistým vokálem. Perfektně hraje i komprimované soubory, rozhodně si zaslouží použití nejvyšších bitratů.

Disciplína třetí: Listujeme fotografiemi

Zde na žádná překvapení (v obou smyslech) nenarazíme. Poradí si s obrázky JPE/JPEG2000, JPG, GIF a PN, fotky zobrazuje ve výborné kvalitě. I 8MPix snímky se načítají velmi svižně, zoom je samozřejmostí, rotace žel chybí. Ale to je všechno jistě otázkou dalších verzí firmware.

Disciplína čtvrtá: Ladíme internetová rádia

K internetovým rádiím vedou ze Ziovy dvě cesty. Buďto využijete katalog Shoutcast, který vám nabízí několik tisíc setříděných rozhlasových stanic, nebo sami zadáte adresu streamu, který chcete přehrávat.

Zatímco výběr přes Shoutcast funguje skvěle - třídíte dle žánru, oblíbenosti, či můžete vyhledávat stanice dle klíčových slov, ruční zadání URL streamu se mi ani jednou nezdařilo.  

Disciplína pátá: Připojujeme k domácí síti

Nyní se pohybujeme na nejtenčím ledu. Podle ohlasů uživatelů CS-505 na fóru distributora je rozchození síťové komunikace leckdy peklo a ne vždy vede k uspokojivému výsledku.

Při instalaci si můžete vybrat mezi přímým přístupem do adresářů ve Windows (SMB), nebo komunikací s UPnP mediaserverem, který si nainstalujete do počítače. K přístroji jsou dodávány dva - Windows Media Connect a Twonkyvision. Ani jeden software však příliš nefungoval ve Vistách.

K propojení můžete využít jak klasické LAN rozhraní s konektorem RJ-45, tak i bezdrátové rozhraní wi-fi (802.11g). Vše můžete nastavit ručně, či nechat na DHCP. U bezdrátu lze přenos zabezpečit protokolem WEP/WPA.

Nejlepších výsledků s nejmenšími komplikacemi jsem dosáhnul při bezdrátovém připojení k síťovému disku Ovislink AirLive WMU-6500FS. V disku jsem rozběhl Access point s DHCP, Ziova ho okamžitě rozpoznala a o několik desítek sekund později jsem již přehrával první videoklip. 

Stream byl dostatečně rychlý na přehrávání veškeré kompatibilní náplně (včetně DVD ripu), nepovedlo se pouze přehrávání WMV HD, které se zasekávalo ještě více než z disků a LAN. DivX v HD jel bez potíží.

Povedlo se i přímé sdílení multimediálních adresářů s notebookem s Windows Vista. Zde však musíte (zatím) počítat s chybnou češtinou v menu (sdílená adresářová struktura českých Vist) a především - Windows považují za video jen WMV, nikoli AVI s DivX, které tím pádem nenasdílí.

Snadné přehrání firmware

Výměna firmware může proběhnout buďto on-line, případě přes USB klíčenku. Drobným háčkem je, že při vytváření bootovací klíčenky (pomocí programu na PC) je celý její obsah přeformátován na jiný filesystém. Na to pozor. Stará nepoužívaná 64MB klíčenka ale poslouží výborně.

 PROČ O NĚM UVAŽOVAT?
Protože bez žádné velké instalace a zcela bez drátů přivede do obývacího pokoje multimediální obsah počítače, síťového disku a rozmanitý výběr tisíců webových rádií. Snadno tak přehráváte muziku, fotky i videa z kteréhokoli notebooku, počítače či síťového disku v domácnosti. Přes zmíněné nedostatky jde o velmi dobrý přehrávač s výborným obrazem a zvukem, který snadno může uspokojit vaše multimediální potřeby.

 Ziova CS-505  
 cena:  9 865 kč s DPH
 audio formáty:  MP2, MP3, WAV, CD-Audio, OGG Vorbis, FLAC, AIFF, LPCM, WMA, AAC (LC), Dolby Digital, DTS
 video formáty:  MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 (XviD, DivX ...), WMV9, NeroDigital, QuickTine, DVB Transport Stream, DVD ISO/IFO
 ext. titulky:  srt, sub, ssa, smt
 foto formáty:  JPG, JPEG2000, GIF, PNG
 playlisty:  M3U, PLS, ASX
 rozhraní:  USB 2.0, LAN, WLAN
 streaming:  SMB, UPnP
 webová rádia:  Shoutcast, vlastní URL
 rozměry (š x v x h):  430 x 260 x 52 mmNejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Čtverec nebo obdélník? Modulární MicroLED televizor míří na trh

Nývlt Václav: Samsung The Wall

Překvapení, které na konferenci First Look 2018 čekal málokdo. Modulární televizor s MicroLED zobrazovači se na trh...

Zatím nejlepší televizor, jaký u Samsungu vyrobili. Zkusili jsme nový Q9

Odesláno z mého chytrého telefonu Samsung Galaxy.

Může stát na elegantní trojnožce přímo na podlaze a vede k ní jen jeden kabel. Pokud chcete, bezezbytku splyne se zdí...

Xbox One S a X se naučí HDR formát DolbyVision. Ne všude bude fungovat

Streamovací VOD služba Netflix nabízí tituly i ve 4K HDR kvalitě.

Herní konzole Microsoft Xbox One S a X dostanou s updatem systému schopnost přehrávat pokročilý HDR formát Dolby...

Najdete na iDNES.cz