Test freemailů: Díl 5. – Kiwwi email

  • 29
Kiwwi sice ukončil poskytování internetu zdarma, freemail však uživatel využít může dále. Zajímá vás, zda bude schránka následovat již neexistující službu, či má e-mail šanci na „přežití“ a může uspět ve srovnání s dalšími freemaily?

V testu českých freemailů již byly popsány čtyři schránky. Odlišují se od sebe poměrně dost, nejen v možnostech nastavení, ale i ve velikosti, grafickém zpracování… Pod drobnohledem byla tentokráte prozkoumána freemailová schránka portálu Kiwwi.
Metodika testování byla popsána v prvním článku, stejně jako seznam všech testovaných freemailů.

Přehlednost

Co do přehlednosti je na schránce vidět, že byla šita tak trochu horkou jehlou. Uživatele freemail zřejmě moc nenadchne, ostatně posoudit vzhled může každý z přiložených screenshotů.
Velikost písma by také mohla být větší, oproti konkurentům má Kiwwi až příliš titěrně znázorněné adresy odesílatelů a předmět e-mailu.
Pokud by uživatel zatoužil změnit vzhled, nepochodí. Tato možnost v tomto freemailu podporována není.Freemail Kiwwi - vzhled schránky

Práce s adresářem

Do adresáře lze přidat jméno a příjmení adresáta a jeho e-mailovou adresu. Další údaje uživatel schránky vyplnit nemůže. Třídění do skupin možné také není.
Adresáty lze samozřejmě přidat při psaní e-mailu bez zbytečného vypisování adresy, to je ostatně primární funkce adresáře.

Co vše lze udělat s e-mailem

Po napsání e-mailu lze navolit, zda uživatel chce e-mail uložit či nikoli. Složky vytvořit sice lze, odeslaná pošta se po navolení ovšem ukládá pouze do jediné. To pro uživatele nebude příliš praktické. E-maily lze sice přemístit ze složky do složky zpětně, ale na pohodlí to jistě moc nepřidá a takováto práce bude jen ztrátou času.
K e-mailu uživatel může přidat také přílohy – a to maximálně dvě. Tedy nijak moc, na to, že některé freemaily umožňují vložení neomezeného počtu, limitován v tomto případě bývá uživatel pouze maximální velikostí přílohy. Ta pro odchozí poštu ve freemailu není stanovena, podařilo se odeslat i třímegovou.. Jinak je to s poštou příchozí – více než jeden megabajt do schránky doručit možné není.
Načasovat odeslání e-mailu nelze, uživatel může rozepsanou zprávu pouze uložit a kdykoli se k ní vrátit.
Nastavit lze i počet zobrazovaných e-mailů na stránce, ke zprávě jdou připojit podpisy. Těch Opravdu "new generation"?může být vytvořeno i více.

Nápověda

Nápověda je u freemailu Kiwwi poměrně podrobná, vyčíst lze rady na otázky, které uživatel může k jednotlivým funkcím mít. E-mail lze zaslat provozovateli také, ovšem pouze s připomínkami k funkčnosti.

Velikost schránky, info o zaplnění

Velikostí prostoru freemailu také moc uživatelů neoslní – 10 megabajtů je mrzký průměr. Někteří konkurenti nabízejí jednou tolik.
Informace o kapacitě schránky jsou velmi strohé – uživatel se může pouze dočíst, kolik místa je ještě volného. Celkový počet e-mailů, stejně jako množství nově doručených nikde není. Nově příchozí zprávy jsou od již přečtených pouze graficky odlišeny.Freemail Kiwwi - možnosti nastavení

Filtrování pošty

Podle nastavených pravidel lze poštu filtrovat. A to tak, že e-mail od zaměstnavatele přijde do složky „Práce“, soukromá pošta do „Soukromé“… Tuto funkci by měl zvládat každý freemail a ani Kiwwi není výjimkou.
Pokud si uživatel přeje, může nastavit automatickou odpověď na příchozí e-mail. Není ovšem možné takové nastavení, jako třeba u schránky Email.cz – tam lze pro každý e-mail nadefinovat jinou odpověď. Ta je u Kiwwi je univerzální. Poštu je možné nechat i přeposílat na jiný e-mail, možnost zasílání upozornění na mobilní telefon ovšem chybí.
E-maily může uživatel stahovat i přes protokol POP3. V nápovědě je podrobně popsán návod, jak konfigurovat svého e-mailového klienta.

Z funkcí „navíc“, které do hodnocení zahrnuty ovšem nebyly, může Kiwwi nabídnout pouze navolení času v jednotlivých městech – ovšem uplatnění je záhadou, kdo bude v cizině, zřejmě bude mít na počítači nastaven stejně čas tamní…

Mínění redakce

Na českém internetu je mnoho freemailů, z dosud popisovaných si stojí všechny lépe, než schránka Kiwwi. Ta může uživateli nabídnout pouze standardní funkce, ovšem ne moc propracovaná grafická stránka, stejně jako absence některých funkcí této schránce vynesla pouze průměrné hodnocení.