Test freemailů: Díl druhý – E-Mail.Centrum.cz

Podrobným testem freemailů prošla i e-mailová schránka portálu Centrum.cz. Zajímá vás, jak si vedla? Zda bude splňovat vaše požadavky, či by nebylo raději lepším řešením poohlédnout se někde jinde?

Ne každému se chce e-maily stahovat do klienta, který je umístěn na jednom počítači. Výhody freemailových schránek jsou zřejmé – za účet se neplatí. Schránka je „přenositelná“, uživatel si svoji poštu může přečíst i odeslat odkudkoli. Nevýhodou je omezená kapacita a někdy zrušení schránky po určité době nečinnosti.

Druhou testovanou freemailovou schránkou (metodika testování freemailů byla popsána již ve článku prvním) z celkových sedmi českých byl freemail jménem Centrum. Co může tato e-mailová schránka uživateli nabídnout a co postrádá?Freemail Centrum - vzhled schránky

Co do přehlednosti patří freemail portálu Centrum k tomu lepšímu. Uživatel se bude jednoduše orientovat. Nastavitelností je na tom schránka o něco hůř, avšak funkce jsou zvoleny tak, aby uspokojily většinu uživatelů.
Do adresáře lze přiřadit libovolné množství kontaktů. Ty následně roztřídit do skupin, jejichž pojmenování je čistě na uživateli. Mohou tak vzniknout skupiny jako rodina, přátelé, pracovní kontakty…
Nastavit lze, do jaké složky (odeslané, koš) bude zpráva po odeslání uložena. Pokud bude uživatel chtít směrovat odeslaný text pokaždé do té samé složky, lze toto navolit natrvalo.
S počtem možných odeslaných příloh k e-mailu na tom freemail až tak dobře není. Na rozdíl od několika dalších lze v tomto vložit přílohy maximálně tři. Jejich velikost, spolu s odesílaným e-mailem, může být nejvýš 2 megabajty. Totéž platí u doručené pošty.
Nápověda přímo ve freemailu zastoupena není. Poměrně obsáhlou jí však lze nalézt ve spodní části portálu Centrum. Uživatel si může jednoduše navolit, z jaké oblasti si radu přeje – dozvědět se může podrobně o čtení, odesílání zpráv, o používání filtrů i dalších.
Načasovat odeslání zprávy nelze. Rozepsanou je možné uložit a kdykoli se k ní vrátit.
Přehledně je uživatel informován o stavu zaplnění své schránky, o celkovém počtu či nových e-mailech. Procentuálně je vyjádřeno obsazené i zbývající místo ve schránce. Její celková velikost je 10 megabajtů, tedy standard mezi českými freemaily. Freemail Centrum - posílaní pohlednic
Pomocí filtrů lze nastavit automatické provádění operací s došlými zprávami. Uživatel může nadefinovat třídění příchozích e-mailů od jednotlivých odesílatelů. Nastavit lze také upozornění textovkou na novou poštu. Zpráva může být automaticky přeposlána na další e-mail (například pracovní), či se může odeslat automatická odpověď, typická je třeba ta ve smyslu „Vaši zprávu jsem obdržel, odpovím později…“.
Nechybí nastavení počtu zobrazovaných zpráv na stránce (20 až 100). Využít lze i služeb protokolu POP3. Díky němu bude moci uživatel svoji poštu stahovat i odesílat skrze svého e-mailového klienta (Outlook…). Služba je zdarma.
Pomocí signatur lze vytvořit libovolné množství podpisů, které je poté možné k napsanému e-mailu přidat. Své milé či milému tedy na konec e-mailu můžete vždy přiřadit něco „sladkého“.
Nastavit vzhled v tomto freemailu nelze, uživatel se bude muset spokojit s podobou standardní.
Motivací pro návštěvu freemailu portálu Centrum může být získávání kreditů za „pobyt“ na stránkách. Čím více času tedy uživatel bude ve své schránce trávit, tím větší bude jeho odměna. Kredity lze po získání určitého množství proměnit například ve větší kapacitu schránky. Uplatnit lze také slevu na mnoho výrobků či služeb, které za kredity jednotliví prodejci nabízejí.
Z freemailu lze odesílat textové zprávy na české operátory. Radost nejen bližnímu svému je možné udělat také odesláním pohlednice.Freemail Centrum - signatury

Uživatel se do své schránky může přihlásit několika způsoby - přes klasický HTML formulář, HTTP či HTTPS autentifikaci, čímž bude práce s freemailem ještě bezpečnější.

Závěrem

Freemail Centrum poslouží spíše méně náročným uživatelům. Limitující může být maximální velikost odesílaného či přijímaného e-mailu (2 MB) či možnost vložení pouze tří příloh. Pozitivem může být jednoduché ovládání a přehlednost freemailu, spolu s další provázaností (odesílání SMS či pohlednic). Někoho jistě přiláká možnost sbírání kreditů a jejich následná výměna za něco – třeba „hmotného“.