Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Test: jsou Windows 2000 bezpečnější než Linux?

  5:00aktualizováno  5:00
Jiří X. Doležal testuje za všechny. Kdo se mu během dneška, což je zároveň poslední “testovací” den, probourá do počítače, obdrží legální Windows XP. V opačném případě tato propadnou vyhlašovateli. Zajímá vás, kolik útoků již bylo uskutečněno? Zda počítač stále “drží”? A jak si stál Linux?

Již čtvrtým (a posledním) dnem zkouší novinář Jiří X. Doležal, který nadobro zanevřel na Linux, kvality Windows 2000. Vyzval všechny hackery světa k průniku do svého počítače. Komu se hack podaří, dostane zdarma Windows XP. Jaké je dosavadní skóre? Chcete “ikspéčka”?

Výzva zněla asi takhle: Komu se od 8. do 11. ledna letošního roku podaří hacknout počítač s nainstalovaným operačním systémem Windows 2000 a ošetřený firewallem ZoneAlarm, získá krabici s legálními Windows XP.
Nabídka vcelku velkorysá, počítač potenciální počítačové hackery láká zhruba od osmi do třiadvaceti hodin.
Pokud zůstane počítač i přes uvedené datum neprobourán, operační systém propadne vyhlasiteli Jeden ze zachycených útokůsoutěže.

Pokud vás zajímá stav počítače k 10. lednu, tak ten je, alespoň podle jeho majitele, dosud nepokořený. Ikspéčka za cenu nějakých dvacet tisíc korun jsou však lákadlem a denně se prý do počítače pokouší probít zhruba tisíc windowschtivých. Přesné číslo - za úterý 969 útoků zachycených firewallem. Předchozí den byl co do počtu ataků odbobný.

Nejnovější operační systém Microsoftu je tedy stále ve hře. Cena je to lákavá, ovšem pro hackery, kteří povětšinou pracují pod Linuxem, asi ne zrovna vhodná. Ale jak se JXD sám vyjádřil - “na prodej se dají použít určitě. I kdybyste doma měli Mac.”

Pokud Windows 2000 v testu bezpečnosti obstojí, zůstanou na Doležalově počítači i nadále. Obdařena bude novinářova přítelkyně, které by případná výhra nahradila zastarávající Win98.

A proč vlastně tato netradiční soutěž vznikla? JXD ve své sérií článků postupně na Linux zanevřel. Kdo ví, jak se podařilo čtyřikrát hacknout počítač se SuSE Linux 7.0. Tento zprvu obdivovaný operační systém, ovšem postupem času zatracovaný, a to i na stránkách serveru Svět Namodro, následně nahradil systém Windows 2000 a od té doby (alespoň dle majitele počítače) je pokoj. Následuj zhuleného tučňáka :o)
V posledním článku se Jiří nechal slyšet, že pro kontrolu nad počítačem s Linuxem by bylo  třeba mít vystudován ještě Matfyz.

Pokud Windows 2000 obstojí, jistě se, alespoň ze strany Microsoftu (a pokud se donese alespoň distributorům, tak i ze strany ZoneAlarmu), o tomto úspěchu bude hodně mluvit. A za jedna ikspéčka a free verzi firewallu je reklama opravdu výhodná.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...

Britská policie dopadla dealera díky otisku prstu z fotky na WhatsAppu

Snapdragon fingerpring

Dealerovi ve Walesu se stala osudnou fotografie sdílená přes komunikační síť WhastApp. Policisté ho dopadli díky fotce,...

Najdete na iDNES.cz