Test kancelářských PC: Kdo je lepší - Compaq, Fujitsu Siemens nebo IBM? (Díl první)

Možná byste si nikdy nekoupili počítač od některého celosvětově významného výrobce. Hlavním důvodem asi bude cena. Víte však, co vše je v ní zahrnuto? Ukázat by to měl náš test tří počítačů od renomovaných výrobců.

Běžný domácí uživatel si patrně nebude kupovat počítače, u nichž musí připlatit několik tisícovek za přidanou hodnotu, o které si patrně myslí, že je pro něj naprosto zbytečná. Cena je totiž jedním z důležitých faktorů, který v rozhodování takové osoby hraje velice důležitou roli. Ale společnost i menších rozměrů bude mít poněkud jiné priority, než je cena, vždyť cenu za nákup počítačů může použít pro snížení svého daňového základu. Také výkon v 3D programech ustoupí do pozadí (samozřejmě, pokud se firma neživí jejich vývojem či používáním) výkonu v kancelářských aplikacích a výrazný důraz je dán na data disku.

Náš test se zaměřuje právě na takové počítače, u nichž se neočekává, že na nich plynule poběží nejnovější 3D hry, ale cení se spíše stabilita, bezpečnost, jednoduchost obsluhy, tichost atd. Klání se zúčastnily produkty společností Fujitsu Siemens Computers (FSC), Hewlett-Packard (HP) a IBM

 

Design

Počítač Fujitsu Siemens Scenic S2

Balení u všech tří modelů Scenic S2 (FSC), Compaq EVO D310 (HP) a IBM NetVista M42 je v podstatě podobné. V krabici je bezpečně uložen samotný počítač a dále jeden až dva obaly s dalším vybavením. Mezi toto vybavení zpravidla patří napájecí kabel, software, manuál (vyjma IBM), myš a klávesnice. U FSC a IBM byl navíc přibalen stojan, pomocí kterého lze počítač umístit na výšku. V balení Scenic S2 jsme ještě nalezli čipovou kartu, která je součástí bezpečnostního logování do systému.

Počítač Compaq Evo D310 

Co se týká designového zpracování, nejlepší dojem jsme získali u produktu Scenic S2. Je oproti ostatním dvěma menší, lehčí a má na čelním panelu vyvedeny nejen USB konektory, ale i výstup na reproduktory a mikrofonový vstup, jenž mají druhé dva umístěný na zadní straně. O tom, že je FSC Scenic S2 vyroben s úmyslem maximální úspory místa, svědčí i použité komponenty, mezi kterými nechybí například tenká CD mechanika. Na čelním panelu všech počítačů se nachází tlačítka “Power”, případně “Reset”, dále CD-ROM a disketová FDD mechanika. Předek Scenicu S2 obsahuje ještě šachtu pro čipovou kartu, zámek klávesnice a diodu, která signalizuje nový e-mail.

 Počítač IBM NetVista M42

Boční plechy jsou částečně perforované tak, aby byl umožněn přístup vzduchu k větrákům. Zadní část všech testovaných počítačů je vybavena zvukovými vstupy a výstupy, game portem, sériovým, paralelním a PS/2 portem, dále několika USB (2-4), jedním LAN konektorem a samozřejmě videovýstupem. Všechny modely měly zaslepené prostory pro výstupy přídavných PCI či AGP karet. Samozřejmostí jsou pak konektory napájecího zdroje. 

Klávesnice a myš

Klávesnice a myš 

Našimi testy prošla nejlépe klávesnice od společnosti Hewlett-Packard. Nabízí osm přídavných tlačítek, byla robustní, stabilní a měla příjemný zdvih kláves, i jejich rozložení nám nedělalo potíže při psaní (až na tlačítko „Enter“). Toto ale bohužel nelze tvrdit u modelu, který byl přiložen u počítače Scenic S2. Originální tvar kláves s nízkým kulatým výstupem dělal nám, píšícím méně než deseti prsty, poněkud problém a ani zde si velikost tlačítka „Enter“ nerozuměla s naším prstokladem. Stabilita klávesnice byla ucházející. Ani produkt společnosti IBM nebyl ideální. Chyběly mu české popisky kláves, měl ze všech tří nejhorší stabilitu. Další problém byl s nezvykle tvarovaným tlačítkem „Enter“, které ačkoliv bylo barevně odlišeno od ostatních kláves, dělalo nám při psaní problémy. ̈

Klávesnice a myš Compaq Klávesnice a myš Compaq

Myši dodané ke všem počítačům byly kuličkové a, vyjma IBM dvoutlačítkové, s kolečkem. Případný uživatel systému IBM je tak nucen se spokojit pouze s dvěma tlačítky. Na druhou stranu nám tzv. „do ruky“ nejlépe padla myška od IBM. Práce s myší ale nejlépe dopadla u produktu se značkou Fujitsu Siemens, neboť jsme z ní měli lepší pocit než při používání myši Compaq a samozřejmě oproti IBM jsme díky otočnému kolečku dosáhli mnohem větší produktivity.

Klávesnice a myš IBM

Vnitřní vybavení

Zajímalo nás samozřejmě i to, z čeho se testované počítače skládají.

FS Scenic S2  Compaq Evo D310  IBM NetVista M42
Procesor Pentium 4 1,7 GHz Pentium 4 2,0 GHz Pentium 4 2,0 GHz
Základní deska D1332, Mikro ATX, chipset: i845D ATX, chipset: i845G Gygabyte, ATX, chipset: i845G
Grafická karta ATI Radeon
FSC 32 MB AGP
integrovaná 32 MB integrovaná 32 MB
Paměť Micron 256 MB DDR SDRAM 266 MHz Infineon 256 MB DDR SDRAM 266 MHz Hynix 128 MB DDR SDRAM 266 MHz
Pevný disk Seagate Barracuda ATA 4, 40 GB Seagate Barracuda ATA 4, 40 GB IBM DeskStar, 40 GB 
CD-ROM Tenká 24-rychlostní Lite-On 48-rychlostní Samsung 48-rychlostní
Chlazení procesorový větrák AVC procesorový větrák FoxxCom procesorový větrák MNB
Zdroj Minba  150W Lite-On 180 W Hipro 160 W

Zítra se podíváme na výkonnostní testy jednotlivých kancelářských počítačů.