Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Test: konečně kvalitní harddiskový přehrávač k televizi a domácímu kinu

aktualizováno 
Filmy a fotky ve vysokém rozlišení, muzika s výborným zvukem. To vše přehraje z harddisku, USB klíčenky, či počítačové sítě.

MediaBox bez kabátku: díky kvalitním obvodům utekl konkurenci | foto: Václav Nývlt

Otestovali jsme nezvykle kvalitní multimediální přehrávač k domácímu kinu. Přehraje filmy ve vysokém rozlišení, muziku či fotky a to z vestavěného harddisku, v síti zapojeného počítače či USB paměti.

Přístrojů s podobnou funkčností je spousta, většina z nich však svými obrazovými a především zvukovými kvalitami uspokojí jen nepříliš náročného uživatele. Testovaný přístroj je však určen i pro fajnšmekry - špičkovou zvukovou a obrazovou kvalitou se zcela vymyká běžnému průměru.

Výborné vnitřnosti

HD Mediabox MB200 od společnosti PixelMagic je harddiskový multimediální přehrávač s možností připojení k počítačové síti. Na rozdíl od ostatních podobných zařízení se však liší koncepčně - místo běžného jednočipového řešení, ve kterém jeden integrovaný obvod zastane všechny funkce přehrávače, používá ve zvukové části diskrétní součástky. A to velmi kvalitní.


Z monolitického hliníkového pouzdra se elektronika i se zadním panelem vysune ven. Protože je to jediný způsob, kterým lze do mediaboxu zabudovat pevný disk, je k němu přibalen šroubovák. Instalace však není složitá, zvládne ji každý svépomocí.


Pod deskou s elektronikou se skrývá pevný disk.


O analogový výstup se tak starají D/A převodníky Analog Devices pracující v režimu 24 bit/192 kHz a špičkové operační zesilovače Burr-Brown. Analogový výstup je dvoukanálový, multikanál nalezneme v digitálním optickém i elektrickém rozhraní (Toslink, SPDIF) - se všemi běžnými formáty prostorového zvuku jako DTS a DolbyDigital.


Disk je semknut s hliníkovou deskou, která je poté zasunuta do kolejnice v celohliníkovém chassis. Díky tomu je disk poměrně účinně chlazen.

Obrazový výstup s rozlišením až 1080p či 1080i je k dispozici na konektoru HDMI. Rozlišení až 1366 x 768 pix dostanete na VGA výstupu, nechybí ani S-Video a kompozitní video. Díky přibalené redukci lze z D-SUB konektoru "vytáhnout" komponentní YUV signál.

Zadní panel se všemi přípojnými místy - začnu shora dolů: USB konektor pro připojení PC, S-Video a kompozitní video pro připojení televizoru, stereofonní zvukový linkový výstup, digitální elektrický i optický výstup, HDMI, VGA výstup, síťový konektor LAN, 2x USB pro připojení externích pamětí a konektor napájecího zdroje.


Přehrávejte odkud chcete, přenos souborů však jedině s počítačem

Přístroj je prodáván bez pevného disku - namontovat lze jakýkoli IDE HDD s kapacitou až 500 GB, v testované verzi byl 320GB WesternDigital. K MediaBoxu lze pomocí dvojice USB konektorů připojit dva externí disky, přičemž jeden z portů dokáže v režimu laplink přímé spojení s PC. Ochotně spolupracoval s čímkoli, od 64MB flashky po 250 GB externí disk WesternDigital MyBook.

Zde narážíme na první funkční slabinu přístroje - mezi USB paměťmi a interním diskem se nedají soubory nikterak přenášet, lze je jen přehrát. Pro přenos dat na pevný disk (a z něj), je vždy nutno použít počítač - obsah disku plníte pomocí USB 2.0 rozhraní z počítače. HDD mediabox je MassStorage, přihlásí se jako pevný disk. Díky USB 2.0 rozhraní je velmi rychlý, u 500 GB možná trochu zamrzí absence rychlejšího FireWire. (Poznámka pro diskuzní šťouraly: FireWire je oproti USB 2.0 papírově pomalejší, ale protože data nejsou tahána přes procesor, dosahuje FireWire vyšších reálných rychlostí).

Stejné omezení, tedy nemožnost přenášení souborů, platí i pro zapojení do LAN sítě. WLAN adaptér MediaBox nemá.

Uživatele domácí sítě LAN potěší ethernetové rozhraní, díky kterému můžete streamovat filmy i hudbu z počítače nebo síťového disku. V některém z dalších firmware je plánována i podpora bezdrátových médií, takto se musíte spokojit s přehráváním obsahu vašich plných disků. Přehrávač je postaven na Linuxu, takže k windows diskům přistupujete přes sambu … z uživatelského hlediska to však nemusíte řešit, přístroj umožňuje nastavení statické adresy a dalších parametrů, může se však nechat řídit i DHCP serverem.

S připojením k síti jsem měl zajímavý incident … po načtení všech skupin a počítačů v síti jsem měl v nabídce i jeden mě zcela neznámý počítač. Zvědavě jsem otevřel disk C:/dokumenty/fotografie .. a podle fotografií psa jsem zjistil, že jde o počítač mé sousedky. Mohl jsem si pouštět všechny filmy, muziku a prohlížet fotky. Kdo by si řekl, že pro vniknutí do cizího počítače stačí ležet s ovladačem před televizorem. Jak jsem se dozvěděl, sousedka měla vypnutý firewall ve Win XP.


Výchozí menu: budete přehrávat z pevného disku, sítě nebo externích pamětí?


HD video není problém 

MediaBox potěší velkou škálou podporovaných formátů a kodeků. Poradí si s videosoubory WMV9, včetně WMV HD - tedy s vysokým rozlišením, MPEG 1/2/4, DivX, Xvid a DVD ripy (VOB soubory). A to včetně všech menu a jejich navigace. Dokáže přehrávat i celé disky z image souborů (ISO). Z hudebních souborů jsou to MP3, WMA, WAV, AAC a FLAC. Obrázky respektuje ve formátech JPEG, BMP, GIF a PNG. Se všemi jmenovanými si mediabox poradil bez zaváhání. 

Umí rychloposuv po skladbách, u mezizastavení si pamatuje poslední pozici ve filmu. Rychloposuv se občas při přehrávání HD materiálu zasekl.

Přehrávací režimy jsou taktéž bohaté: vyhledání konkrétního času, přeskočení o zvolený časový úsek, opakování skladby či všech skladeb, náhodný výběr, a opakování A-B úseku. U testovaného kusu A-B opakování nefungovalo, a náhodný výběr se držel jen v rámci jednoho adresáře.


Nastavení kódování externích titulků titulků.

Špičková je podpora externích titulků u DivX, jejichž zobrazení lze měnit deseti uživatelskými profily a poradí si s mnoha znakovými sadami - mimo Windows-1250. Což je škoda, ale faktem je, že tato nekompatibilita je na škodu především u CD/DVD přehrávačů, kde už s filmem na médiu nic neuděláte. Zde na disku stačí soubor pár kliknutími přeuložit do UTF-8, kde je čeština bezchybná.

Titulky by se měly jmenovat stejně jako filmový soubor, případně se lišit jen o CZ, ENG či podobný atribut … na obrazovku je pak vyvoláte stiskem tlačítka "subtitle".


Česká diakritika není u UTF-8 žádný problém. Díky tmavému rámečku jsou písmena výborně čitelná. Pokud jsou titulky špatně formátovány (chybně konce řádků), nezobrazí se korektně - přehrávač je neumí adaptivně zalomit.


Na uživatelském rozhraní je stále co zlepšovat

U MP3 hraje cokoli, na obrazovce ukazuje názvy souborů. Nevytváří žádnou knihovnu, ale jednoduše listujete adresářovou strukturou na disku a vybere te si, co chcete.

Trochu nešikovné to může být, pokud máte v hudební složce třeba 150 interpretů – to se potom docela narolujete. Pomůže pak rozdělení do složek například podle žánrů.

Skladby přehrávač řadí podle číslování v názvech skladeb, většina rippovacích nástrojů je ale takto implicitně nastavena, tak by to neměl být problém. Pokud však v názvu chybí číslo (kdekoli, nemusí být na začátku), skladby seřadí abecedně.


Pomalejší reakce, špičkový zvuk a obraz

Zásadní kladnou vlastností mediaboxu je jeho kvalita obrazu i zvuku. Je taková, jakou zatím konkurence nenabízí. Dokáže uspokojit i diváka a posluchače poměrně vysokých nároků. Opravdoví gurmáni pak mohou díky digitálnímu výstupu (PCM/Bitstream) připojit externí D/A převodník.

Obraz HD ukázek je špičkový, u ostatních forem závisí jen na kvalitě video souboru. V superlativech je nutno hovořit i o zvukovém výstupu. Projev je přirozený, vyvážený, prokreslený a detailní, obsahuje i pěkně vyjádřený prostor.

Dojem trochu kazí regulovatelný linkový výstup – zvuk již tedy prochází zesilovačem. Nešikovné je především to, že aktuální verze firmware má chybně nastavený zisk – hlasitost musíte mít nastavenou v první polovině rozsahu stupnice, pak již začne zkreslovat, v horní poloze již chrčí.

Start přístroje je poněkud delší (cca 50 sekund), avšak pak jsou již reakce a provoz rychlé.

 HD MediaBox MB200  
 cena: 15 990 Kč
 klady: špičkový obraz, výborný zvuk, přehraje mnoho různých formátů včetně záznamů s vysokým rozlišením
 zápory: nelze přenášet multimediální sobory mezi MediaBoxem, připojenými externími disky a MP3 přehrávači

HD MediaBox dováží Hi-fi studio Panský Dvůr, kde naleznete i podrobnou tabulku technických parametrů.Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

O2TV má nový set-top-box, nejlepší funkce si nechává na později

Nový set-top-box O2TV

Službu O2TV můžete ode dneška sledovat prostřednictvím nového set-top-boxu. Některá vylepšení lze začít využívat hned,...

Legenda o nejlepší televizi končí. Porovnali jsme plazmu a OLED

Plazma versus OLED: Která technologie je lepší?

Mnozí majitelé nedají na své plazmové televizory dopustit a v souvislosti s přechodem na DVB-T2 si často stěžují, že...

Perfektní procesor nestačí, dojem z televizoru Sony zkazil horší panel

Televizor KD-55XF8505 s Android TV.

Na papíře je Sony Bravia KD-55XF8505 výborný televizor, při testu se však ukázalo, že se několik věcí nepovedlo....

Najdete na iDNES.cz