Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Test LCD TV: 20“ za 13 000 Kč

aktualizováno 
Přemýšlíte o novém televizním přijímači? Chcete tenký přístroj s alespoň 51cm úhlopříčkou , ale nemáte moc peněz k dispozici? Možná vás zaujme model Hyundai HLT-2008. Co umí a co ne, prozradí náš test.
Test LCD televizoru Hyundai HLT-2008 nám v mnohém připomínal v únoru testovaný model ECG 20 LC 12, který je ve stejné cenové relaci. Podobný design, funkce i schopnosti. Přesto se tyto dva modely v některých důležitých vlastnostech lišily.

Vybavení

I v tomto případě je model především LCD televizorem než počítačovým monitorem, i když si se zobrazením z grafické karty PC poradí mnohem lépe než přístroj od ECG – o tom více ale později. Hyundai se při designování tohoto modelu asi nechtěl příliš odvázat a tak využil osvědčené tvary i barevné provedení. Obdélníkovou a plochou přední část narušují jen mírně vypouklé reproduktory. Jinak čelní plochu vedle reproduktorů a obrazu zabírají pouze diody pro signalizaci zapnutého přístroje a infračervený přijímač.

LCD TV Hyundai HLT-2008

Model nabízí 20“ obrazovku, což zhruba odpovídá 51cm úhlopříčce. Tato LCD televize nabízí poměr stran 4:3, takže širokoúhlé filmy si prohlédnete s tmavými pruhy nahoře a dole obrazu i když využijete možnost zobrazení 16:9. Přístroj má 800 zobrazovacích bodů v každé ze 600 řad, takže celkový počet pixelů je 480 000. Také tento přístroj tak bude mít problémy s příchodem obrazu s vysokým rozlišením (HDTV).

LCD TV Hyundai HLT-2008

Tradiční stříbrná barva si našla prostor jak ve předu tak vzadu a vlastně pokrývá až na výjimky celou plochu panelu. Pokud jsme u ECG mírně kritizovali, že umístění ovládacích prvků na boku není příliš šťastné pro rychlé nastavení, je na tom Hyundai s tlačítky na horní liště poněkud lépe. Také zde jsou k dispozici tlačítka pro zapnutí přístroje, hlasitost, výběr programů a vstup do menu. Navíc je zde přepínač mezi TV a signálem z některého Audio/Video (AV) vstupů.

LCD TV Hyundai HLT-2008

Nepříliš šikovné je také umístění Cinch konektorů pro vstupní AV signál a S-Video konektor na pravém boku. Každý kabel zde připojený totiž bude vyčuhovat a nutně tak narušovat celkový estetický dojem. Spíše se tak budou využity k dočasnému připojení například digitálního fotoaparátu, než například DVD přehrávače. Na stejném místě je i klasický 3,5mm stereovýstup na sluchátka, což je zase praktičtější, než výstup na zadní straně.

LCD TV Hyundai HLT-2008

Právě na zadní straně se pak pod vlysem nachází zbytek konektorů. Zleva doprava to je anténní vstup, napájení, levý a pravý audiovýstup (Cinch), jeden konektor SCART a D-SUB pro PC.

LCD TV Hyundai HLT-2008

Noha přístroji dovoluje náklon v rozsahu cca 30°. Kdo bude chtít s touto LCD TV pohybovat více, bued muset využít standardizovaný VESA držák na zeď, pro který jsou připraveny čtyři otvory a který je v balení k dispozici.

LCD TV Hyundai HLT-2008

Zatímco design samotného přístroje příliš nevybočoval ze všeobecného průměru, dálkové ovládání se stalo obětí zajímavého experimentu. Programová a teletextová část jsou odděleny čtveřicí tlačítek rozmístěných do rohů pomyslného čtverce– dvě pro ovládání hlasitosti a dvě pro posun mezi Programy. Poněkud netradičně je toto ovládání řešeno vodorovně a ne svisle, takže především u hlasitosti je potřeba si chvíli zvykat.

Oficiální vlastnosti LCD TV ECG 20 LC 12
 • 51cm LCD displej,
 • 16, 7 mil. barev,
 • rozlišení 800 x 600,
 • jas 450 cd / m2,
 • kontrastní poměr 500: 1,
 • odezva: 16 ms
 • časované vypnutí,
 • digitální hřebenový filtr,
 • stereo 2x3W,
 • grafický ekvalizér,
 • český teletext + fasttext
 • české OSD menu,
 • rozměry: 235 x 617 x 430 mm
 • hmotnost: 8,6kg
 • Konektivita:
 • 1x Scart,
 • A/V in,
 • S-Video in,
 • Audio out,
 • 3,5 jack pro sluchátka,
 • D-sub VGA pro PC
 • Nastavení a ovládání přístroje

  Menu LCD TV Hyundai je rozděleno do čtyř, respektive pěti položek. Ta pátá se aktivuje v případě sledování TV vysílání je věnována ladění programů a nastavení teletextu. Nechybí automatické ladění, které zvládne i kabelovou TV, či jemné doladění.

  Další změny pak probíhají v rámci zbylých čtyř položek, v závislosti na tom, zda je sledujete TV nebo používáte LCD TV jako monitor pro PC.

  První položka vám v rámci nastavení obrazu dovolí upravit jas, kontrast, ostrost, či barvu. Příjem v normě NTSC pak otevře ještě možnost upravit tón zbarvení. Připojené PC pak změní nastavení ostrosti a barvy na úpravy fáze – tedy úpravy ohniska displeje a frekvence – úprava horizontální šířky obrazu.

  LCD TV Hyundai HLT-2008 

  Druhá záložka nabízí práci s audiem. Upravit lze zde hlasitost, vyvážení mezi levým a pravým zvukovým kanálem, či automatickou úroveň hlasitosti. V rozšířených funkcích jsou pak v nabídce funkce pro pseudoprostorový zvuk nebo nastavení stylu (divadlo, hudba, hlas, uživatel). Dále je zde možnost využít jednoduchý ekvalizér, či nastavení pro sluchátka.

  LCD TV Hyundai HLT-2008

  Třetí část menu se znovu vrací k obrazu. Zde je možné měnit jeho velikost, teplotu barev či speciální mód pro úpravu barvy kůže. Pokud je však obraz z PC nabídne tato položka pouze změnu vodorovné a svislé pozice obrazu.

  Mezi nejzajímavější položky čtvrté záložky patří možnost nastavení obrazu podle úrovně osvětlení místnosti, časovač, či dětská pojistka. Připojení PC pak aktivuje nabídku automatického nastavení obrazu.

  Práce s menu i teletextem není nijak složitá a přístroj promptně reaguje na požadované změny. Na dálkové ovládání je potřeba si chvíli zvykat, ale po určité době by nemělo dělat problémy.

  Kvalita zobrazení

  Již jednou bylo řečeno, že si přístroj poradí mnohem lépe se signálem z počítače než dříve testovaný ECG. Hyundai totiž zvládne poměrně slušně pracovat až do rozlišení 1024 x 768 s tém , že jakž tak použitelný je ještě vodorovně deformovaný mód 1280 x 720 obrazových bodů. Nejčistší obraz je samozřejmě v nativním rozlišení 800 x 600.

  Běžné TV vysílání zvládá přístroj bez problémů a nedostatky jsme neobjevili ani u rychlejších změn, jako je například pohyb puku po ledu. Deklarovaná odezva 16 milisekund se nám však zdála na horní hranici, průměr bychom viděli o cca 9 ms níže.

  Našim poznatkům odpovídá oficiální údaj o vodorovném úhlu pohledu 160°, horší je to ve svislém směru, kde výrobce deklaruje 120°. Podle našich pozorování je tento údaj o zhruba 20 °nadhodnocen.

  Model neobsahoval ani jeden tzv. mrtvý bod.

  Barevná homogenita byla velice dobrá, jen těsně u horního okraje byl světlejší odstín, který nejvíce vynikl při zobrazení černé barvy. Samotná černá barva nebyla sice ideální, ale byla mírně tmavší než u ECG.

  Proč ho koupit?
  cena, nenáročný na obsluhu
  Proč ho nekoupit?
  malé rozlišení, horší zobrazení černé, malý pozorovací vertikální úhel,
  Kdy?
  již v prodeji
  Za kolik?
  12 990 Kč s DPH

  Závěr

  Další zástupce nejlevnější LCD TV s úhlopříčkou 20“ nese stejné problémy, jako konkurenční model. Má malé rozlišení, i když lépe simuluje některá vyšší. Disponuje také menším počtem dostupných konektorů než ECG, ale nabízí mírně lepší obraz, především v zobrazení černé, avšak s výjimkou pozorovacích úhlů.  Témata: Monitory

  Nejčtenější

  Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

  Britský fyzik Stephen Hawking

  Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

  ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

  Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

  Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

  Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

  Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

  Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

  Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

  Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

  Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

  Další z rubriky

  Tablety dál umírají. O Vánocích se jim naposledy dařilo

  (Ilustrační snímek)

  Apple si s iPadem udržuje vedení, nejvíce ale rostl Kindle Fire od Amazon - jako jedinému z hlavních výrobců se mu...

  Nová wi-fi 802.11ax slibuje 40% nárůst rychlosti. WPA 3 zvýší bezpečnost

  Praha utratila kvůli projektu bezdrátového internetu stovky milionů

  Dvě novinky v oblasti bezdrátové sítě wi-fi umožní jednak zvýšit rychlost a také zlepšit zabezpečení.

  Dvacet let vyrábí procesory s katastrofálními chybami. Nyní řeší, co s tím

  Stánek Intelu na veletrhu CES praskal většinu času ve švech. O chybách Spectre...

  Pokus o opravu katastrofálních bezpečnostních chyb Meltdown a Spectre přinesl závažné problémy se stabilitou...

  Najdete na iDNES.cz