Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Test miniaturních foťáků. Který z nich se hodí do vaší kapsy?

aktualizováno 
Elegantní stylové ultrakompakty rozhodně nemusí být jen líbivým módním doplňkem. Rozšiřuje se nabídka „digitálních šperků“, které jsou zároveň velmi dobře vybavené expozičními režimy, funkcemi a využívají snímací čip s vyšším rozlišením. Na léto jsme pro vás vybrali čtveřici 7Mpx modelů.

Modely v testu

Malé stylové kompakty s vysokým rozlišením, využívající nejmodernější technologie a měřicí i řídicí systémy, jsou zřejmým dokladem „přesunu kategorií“ – kompakty současné „střední třídy“ mají čipy s rozlišením 5 a 6 Mpx, zatímco 2megových modelů přibylo několik málo kusů a časem budou již pouze součástí multimediálních mobilních telefonů. Všechny čtyři fotoaparáty zařazené do naší recenze jsou malé celokovové kompakty koncipované pro snadné, příjemné fotografování nebo pořizování ozvučených videosekvencí, s možností snadného pořizování zvětšenin, a to jak v komerčních laboratořích, tak i v pohodlí svého domova pomocí počítačové sestavy, anebo využitím metody přímého tisku bez počítače, přičemž všechny podporují i standard PictBridge. Fotografie a ozvučené videosekvence lze také samozřejmě přehrávat na televizní obrazovce. Pozitivní je zjištění, že ani jeden přístroj nemá tělo jen líbivě tvarované „na efekt“, ale také s ohledem na praktičnost, pro příjemný úchop – pokud malé rozměry dovolují, zkrátka pro maximální uživatelský komfort, a to často do nejmenších detailů. Všechny jsou vybaveny „zoomujícím“ průhledovým optickým hledáčkem. Každý model je ovšem také osobitý originál, vycházející z dnes již osvědčených produktových řad jednotlivých značek.

Canon je důstojnou „vlajkovou lodí“ řady Digital IXUS. Jeho velmi elegantní, hladké ocelové tělo má nový design, který pokračuje v odklonu od původního pravoúhlého pojetí. Vyzdvihnout musíme opět menu v češtině včetně diakritických znamének, dosud u nás stále výjimečné.

Také u modelu Casio se stříbřitým hliníkovým tělem je zřejmé, že se jedná o vyspělý přístroj v neustále vylepšované řadě Exilim. Kromě výborných operačních časů, minimalizované spotřeby energie a videa formátu MPEG4 zaslouží velkou pochvalu největší LCD monitor v našem výběru a praktická dokovací stanice v prodejním setu.

Nikon zase pokračuje ve vylepšování své řady malých výkonných kompaktů Coolpix pro běžné fotografování. Nové modely jsou vybaveny několika praktickými funkcemi, které rozšiřují tvůrčí možnosti a zvyšují uživatelský komfort.

A obdobně to je i v případě Sony Cyber-shot: 7megový model v této recenzi disponuje vším, co se osvědčilo u předchozích modelů, zejména P150, a výrobce zlepšil důležité technické parametry, zejména ještě zrychlil operační časy a snížil spotřebu energie, což je velmi žádáno uživateli a logicky také je snahou všech výrobců digitálních fotoaparátů.

Canon Digital IXUS 700

Přednosti a využití

Fotoaparát staví na výkonných moderních technologiích, nabízí výborné operační časy i výběr režimů a funkcí, ačkoli lze předpokládat, že jeho uživatelé budou preferovat rychlé zautomatizované snímání. Tomu jsou přizpůsobeny možnosti ručního ovládání: nastavit lze vyvážení bílé barvy, obecnou citlivost, zvolit fotografické efekty, nastavit kompenzaci expozice, zvolit režim digitální makro anebo pomocí funkce Mé barvy upravit barevnost. Umožňuje i souvislé snímání, pořizovat podklady pro snadné sestavení panoramat a řadu možností má i režim snímání ozvučeného videa. Výrobce myslel i na praktické maličkosti: chválíme ocelový závit pro stativ a drobné patky pro postavení přístroje, umístěné nejen na spodní části těla, ale také na boční, pro postavení na výšku.

Vybrané parametry

Vybaven je objektivem s 3× zoomem 7,7–23,1 mm/f: 2,8–4,9 (ekv. 37–111 mm u 35mm filmu) sestaveným ze 7 členů v 5 skupinách, 2 členy jsou asférické. Systém AF i AiAF aktivovaný v menu a také expozimetr fungují spolehlivě, stejně jako i osvědčený obrazový procesor DIGIC II s technologií iSAPS. Výběr scénických programů a funkcí je pro danou kategorii dostatečný, stejně jako jejich dostupnost v menu. Při použití programů pracujících s delšími časy expozice je třeba počítat s automatickým zapnutím redukce šumu. Předností je možnost vypnout blesk i u scén, kde jej automatika standardně aktivuje. V režimu prohlížení lze na displeji zobrazit i rozšířené údaje o snímcích včetně orientačního histogramu. Ozvučené video lze snímat v rozlišení 640 × 480 a 160 × 120 px (30, resp. 15 obr./s, možno však i „zpomaleně“ 330 × 240 px 60 obr./s).

plus - měřicí a řídicí systémy, zpracování dat a operační časy

minus - nic podstatného

Zhodnocení

Obrazová kvalita (ostrost, kresba, barevnost) je velmi dobrá, u citlivosti 400 ISO je patrný šum snižující i hranovou ostrost obrazu, celkově však odpovídá dané kategorii. Při žárovkovém osvětlení automatika vyvážila bílou nedostatečně (zůstalo teplé podání), předprogramovaný režim byl přesný, stejně tak ruční nastavení.

Casio Exilim EX-Z750

Přednosti a využití

Typický ultrakompakt pro volný čas i amatérskou digitální tvorbu. Jeho předností je 2,5“ displej, nízká spotřeba energie v kombinaci s výkonnou lithiovou baterií a operační časy, zejména čas aktivace a zpoždění spoušti. Nechybí výběr scén BestShot a paměť pro uživatelská nastavení. Nabízí řadu praktických funkcí, např. volby způsobu zaostřování, zobrazení histogramu s indikací jednotlivých kanálů RGB, funkci Album, samospoušť má volby 2/10 s + trojitou expozici. Příjemná je dostupnost základních nastavení buďto otočným voličem, nebo tlačítkem EF (velikost snímků – max. 3072 × 2304 px, poměr stran 4:3 i 3:2, WB, ISO a nastavení zón systému AF). Ozvučené videosekvence jsou formátu MPEG4. Přístroj je dodáván s dokovací stanicí.

Vybrané parametry

Trojnásobný optický zoom 7,9–23,7 mm/f: 2,8–5,1 (ekv. 38–114 mm u 35mm filmu) je jako jediný vybaven dělenou ochrannou krytkou z kovu, ostatní přístroje mají běžnou plastovou. Využívá systém AF s detekcí kontrastu, ale nabízí i manuální ostření pomocí tlačítek. Manuálně lze nastavovat i clonová čísla (2,8 a 4,0), čas expozice (60–1/1000 s) a další parametry, nechybí možnost různých úprav snímků. Exponometrický systém je vícezónový, o nastavení expozičních hodnot se stará Program AE, na výběr je 23 scén BestShot (i pro video MPEG-4, 640 × 480, 30 obr./s), expozici lze kompenzovat v rozmezí ±2 EV s krokem po 1/3 EV. Interní blesk má kromě jiných i funkci Flash Assist pro automatické zjasnění snímků. Univerzálnost přístroje zvyšuje i možnost použít jej jako hlasový záznamník.

plus - operační časy, LCD, úspornost, video MPEG4, vybavenost vč. doku

minus - plastový závit pro stativ

Zhodnocení

Obrazová kvalita plně odpovídá dané kategorii – ostrost, prokreslení detailů i podání barev (jsou sytější) a také úroveň šumu. Při žárovkovém osvětlení automatika vyvážila bílou nedokonale s výrazným posunem k teplejšímu podání, přednastavený režim byl poměrně přesný (lehce chladnější podání), nejlepší bylo vyvážení uživatelské.

Nikon Coolpix 7900

Přednosti a využití

Nabízen je ve stříbřité a černé variantě, má dobré operační časy, kvalitní objektiv a využívá moderní technologie pro měření a nastavování expozičních hodnot i pro snímací režimy a celou řadu praktických funkcí, kterými je velmi dobře vybaven. Poslouží pro běžné rodinné focení, pro foto dokumentaci různých akcí, ale stejně tak i pro systematickou digitální tvorbu. Vyzdvihnout je třeba zejména funkci softwarového potlačení červených očí přímo ve fotoaparátu, což je výborné zejména chceme-li fotografie operativně tisknout hned a přímo bez použití počítače, funkci BSS – Best Shot Selector pro pořízení několika snímků a uložení jen nejlepších, funkce ostření s prioritou tváře (Face-priority AF), dále funkce D-Lighting, která projasňuje tmavé oblasti snímků a zvýrazňuje detaily.

Vybrané parametry

Vybaven je objektivem Zoom-Nikkor ED 7,8–23,4 mm/f: 2,8–4,9 (odp. 38–114 mm u 35mm formátu a obsahuje čočky s velmi nízkým rozptylem světla) a přesným systémem ostření Multi AF, který umožňuje 5 voleb automatického a 99 manuálního výběru ostřicího pole, a má funkci upozornění na rozostřený obraz. Snímat lze v plně automatickém režimu, anebo vybrat z nabídky 16 scénických programů, 4 základní s asistencí jsou přímo na otočném voliči. Pořizovat lze ozvučené video (VGA, 30 obr./s). Kontinuálně snímá ~ 1,7 obr./s, nechybí automatické řady (expoziční a vyvážení bílé). Přístroj má nízkou spotřebu energie a napájecí baterii Li-ion EN-EL5 s kapacitou 1100 mAh. Menu má nové grafické rozhraní, usnadňující orientaci i volby. Uživatelé mají možnost opatřit si také různé příslušenství, např. vodotěsné pouzdro WP-CP4.

Zhodnocení

plus - objektiv, vybavenost funkcemi, napájení

minus - snad jen plastový závit pro stativ

Obrazová kvalita plně odpovídá dané kategorii – ostrost, prokreslení detailů i podání barev a také úroveň šumu. Při žárovkovém osvětlení automatika vyvážila bílou s velice mírným posunem k teplejšímu podání, přednastavený režim byl poměrně přesný, nejlepší bylo vyvážení uživatelské.

Sony Cyber-shot DSC-P200

Přednosti a využití

Elegantní hliníkové tělo (stříbřité, nebo černé) má jemný hladký povrch a i přes malé rozměry se dobře drží, mj. díky vybrání středové objímky od levé zaoblené části až do středu horní. Na kvalitě obrazu a výborných provozních časech (aktivace, minimální „zpoždění závěrky“) má lví podíl procesor Sony Real Imaging, kvalitní je také objektiv a možnosti použití rozšiřuje možnost manuálního nastavení expozičních hodnot. I když se tedy předpokládá, že fotoaparát bude sloužit jako „stylový doplněk“ anebo pro dokumentaci dovolených, výletů nebo různých akcí – rodinných nebo s přáteli, je možné použít jej i k promyšlené digitální tvorbě. Možnosti lze rozšířit použitím předsádkových čoček připojených pomocí adaptéru. Předností je úsporný provoz a baterie InfoLITHIUM „R“ s funkcí Stamina.

Vybrané parametry

Vybaven je objektivem Carl Zeiss Vario-Tessar 7,9–23,7 mm/f: 2,8–5,2 (odp. 38–114 mm u 35mm formátu) a funkcemi 6× Precision Digital Zoom a 14× Smart Zoom. Největší fotografie má 3072 × 2304 px, nastavit lze i poměr stran 3:2 (3072 × 2048). Systém AF funguje ve vícebodovém režimu, středovém a bodovém režimu (střed) a nabízí i 5 předvolených zaostřovacích vzdáleností, má upozornění na rozostřený obraz a pomocné světlo AF. Při snímání lze využít plně automatický režim, Program AE, manuální nastavení (čas 30–1/1000 s, clony 2,8 a 5,6), nebo vybrat z nabídky scénických programů, k dispozici je indikátor histogramu. Ozvučené video je MPEG1 (max. VX Fine, 640 × 480 px, 30 obr./s). Kontinuálně snímá v režimu Burst (5 snímků), interval série je 1,1 s, lze i režim Multi Burst. Nechybí funkce redukce šumu Clear Colour NR a Clear Luminance NR.

plus - objektiv, vybavenost funkcemi, operační časy, napájení

minus - nic podstatného

Zhodnocení

Obrazová kvalita odpovídá dané kategorii – ostrost, prokreslení detailů i podání barev (jsou jen lehce sytější) a také úroveň šumu. Při žárovkovém osvětlení automatika vyvážila bílou s mírným posunem k teplejšímu podání, přednastavený režim byl přesný, nejpřesnější bylo vyvážení uživatelské.

Model

Canon Digital Ixus 700

Casio Exilim EX-Z750

Nikon Coolpix 7900

Sony Cyber-shot DSC-P200

Snímací senzor

1/1,8” CCD, 7,1 Mpx efektivních

1/1,8” CCD, 7,2 Mpx efektivních

1/1,8” CCD, 7,1 Mpx efektivních

1/1,8” Super HAD CCD, 7,2 Mpx efektivních

Formáty snímků

JPEG, video AVI Motion JPEG

JPEG, video MPEG4

JPEG, video QuickTime (MOV)

JPEG, video MPEG1 (VX)

Paměťová média

SD

9,3 MB int., SD/MMC

13,5 MB int., SD/MMC

MS/MS PRO

Objektiv (ekv. 35mm filmu)

37–111 mm/f: 2,8–4,9

38–114 mm/f: 2,8–4,9

38–114 mm/f: 2,8–4,9

38–114 mm/f: 2,8–5,2

Zaostřování

9bodový AiAF systém TTL/1bodový AF (fixní, střed); AF-L, pomocné světlo AF, makro od 5 cm

vícebodový AF systém TTL/1bodový AF (fixní, střed); AF-L, makro od 10 cm

AF systém TTL: 5-, nebo 99bodový/bodový; Face-priority AF;pomocné světlo AF, makro od 4 cm

AF systém – monitorovací/bodový (střed);pomocné světlo AF, makro od 6 cm

Měření expozice

poměrové, celoplošné na střed, bodové (střed); AE-L,kompenzace expozice ±2 EV s krokem po 1/3 EV

vícebodové, celoplošné na střed, bodové (střed); AE-L,kompenzace expozice ±2 EV s krokem po 1/3 EV

256bodový systém Matrix, na střed, bodové (střed); kompenzace expozice ±2 EV s krokem po 1/3 EV

vícebodové a bodové (střed); kompenzace expozice ±2 EV s krokem po 1/3 EV

Expoziční režimy

automatický, ruční nastavení vybraných parametrů, 9 scén, video

automatický, manuální, výběr scén BestShot (i pro video)

automatický, scény + BSS, video

automatický, Program AE, manuální a výběr scén

Speciální funkce

sekvence 2 obr./s u max. velikosti, uživatelsky upravené barvy, základní editace, Stitch Assist, PictBridge

sekvence 1,1 obr./s u max. velikosti, uživatelské úpravy, základní editace, PictBridge

sekvence 1,7 obr./s pro 29 snímků, ABC – WB a EV, úpravy snímků a odstranění červených očí, histogram; redukce šumu, D-Lighting, PictBridge

sekvence 1,1 obr./s pro 5 max. velikosti a funkce Multi Burst, histogram; redukce šumu, uživatelské úpravy, základní editace, PictBridge

Ekvivalent citlivosti ISO

auto, 50, 100, 200, 400

auto, 50, 100, 200, 400

auto, 50, 100, 200, 400

auto, 100, 200, 400

Rychlost závěrky

15–1/2000 s

60–1/1600 s

4–1/2000 s

30–1/2000 s (ručně do 1/1000 s)

Vyvážení bílé

auto, 5 programů a uživatelsky

auto, 6 programů a uživatelsky

auto, 6 programů a uživatelsky

auto, 5 programů a uživatelsky

Hledáček

optický zoomující

optický zoomující

optický zoomující

optický zoomující

LCD monitor

2,0” TFT, rozlišení ~ 118 000 px

2,5” TFT, rozlišení ~ 115 200 px

2,0” TFT, rozlišení ~ 115 000 px

2,0” TFT, rozlišení ~ 34 400 px

Blesk

max. 5 m; lze i externí na liště

max. 9 m

max. 4,5 m

max. 3,5 m

Rozhraní

USB 2.0, A/V (PAL/NTSC)

USB, A/V

USB, A/V (PAL/NTSC)

USB 2.0, A/V

Napájení

lithiový akumulátor NB-3L/síť

lithiový akumulátor NP-40/síť

lithiový akumulátor EN-EL5/síť

InfoLITHIUM NP-FR1/síť

Rozměry

89,5 × 57 × 26,5 mm

89 × 59 × 22 mm

88 × 60 × 36,5 mm

104 × 51,5 × 28 mm

Hmotnost

170 g (bez aku)

165 g (vč. aku)

150 g (bez aku)

144 g (bez aku)

Bodové hodnocení

       
Vlastnosti (max. 20)

18

19

18

19

Ovládání (max. 20)

19

19

19

19

Vybavení (max. 20)

19

20

18

18

Design (max. 10)

10

10

9

10

Inovace (max. 10)

9

9

9

9

Hodnocení parametrů

75

77

73

75

Prodejní cena vč. DPH

15 999 Kč

14 990 Kč vč. doku

13 990 Kč

13 190 Kč

Cena/výkon (max. 20)

17

18

19

19

Celkem (max. 100)

92

95

92

94

Nejlepší výrobky

Vítěz testu

TIP FotoVideo

Výhodný nákup

Casio Exilim EX-Z750 Canon Digital IXUS 700

Sony Cyber-shot DSC-P200

Výkonný a výborně vybavený – včetně dokovací stanice. Výborné měřicí a řídicí systémy, zpracování dat a operační časy.

Příjemné ovládání a výborný poměr užitné hodnoty a ceny.

95 bodů a cena 14 990 Kč 92 bodů a cena 15 999 Kč 94 bodů a cena 13 190 Kč

Více článků z oblasti fotografování najdete v aktuálním čísle časopisu FotoVideo.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Nejnovější Canon EOS 6D Mark II a předchozí model 6D.
V čem jsou nové zrcadlovky Canon lepší nebo horší než vlastní konkurence

Canon představil dlouho očekávaný fotoaparát EOS 6D Mark II, který v nabídce nahrazuje nejlevnější full-frame zrcadlovku EOS 6D. Zároveň na trh přichází model...  celý článek

Fotoaparát Zenit - Fotoaparát Zenit
Značka sovětských fotoaparátů Zenit se vrací. Plánuje bezzrcadlovku

Výrobu fotografických přístrojů firma opustila v roce 2005, nyní po 12 letech se připravuje na návrat. A ten by mohl být zajímavý.  celý článek

Panasonic Lumix GH5
Panasonic představil první kompakt na světě určený i profesionálům

Las Vegas (od zpravodaje Technet.cz) Panasonic Lumix GH5 je prvním systémovým kompaktem na světě, kterým pořídíte videozáznam v rozlišení 4K se snímkovací frekvencí 60p. K tomu nabízí celou řadu...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.