Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Test Olympusu E-620: Spousta digitálních efektů pro kreativní focení

aktualizováno 
Cenově dostupná zrcadlovka disponuje množstvím digitálních efektů a automatických a podpůrných režimů. Díky tomu se výborně hodí pro začínající fotografy.

Digitální zrcadlovka Olympus E-620

Plastové tělo je vyztužené skelnými vlákny a výborně ergonomicky řešené pro příjemné držení a snadné ovládání. Využívá vysokorychlostní 4/3 obrazový snímač Live MOS s efektivním rozlišením 12,3 Mpx, který je tradičně vybaven účinným ultrazvukovým protiprachovým systémem.

Umožňuje živý náhled snímané scény na displeji a je nedílnou součástí systému stabilizace obrazu Supersonic Wave Drive ("Senzor-shift"). Eliminuje chvění fotoaparátu až o 4 EV stupně a nabízí tři provozní režimy stabilizace: vodorovně + svisle, jen svisle a jen vodorovně.

Digitální zrcadlovka Olympus E-620

Elektronický obvod s procesorem TruePic III+ má podíl na kvalitě obrazu, rozšířeném dynamickém rozsahu ve světlých tónech, ale i na operačních rychlostech (např. rychlost souvislého snímání je max. 4 obr./s, při použití RAW se jich do mezipaměti vejde 5). Pořizovat lze snímky JPEG a RAW (bezztrátová komprese) i simultánně JPEG+RAW. Základní poměr stran obrazu 4:3 může uživatel změnit na 3:2, 6:6, 16:9, 5:4, 7:6, 6:5, 7:5, 3:4.

Sedmizónový duální křížový systém automatického zaostřování používá snímač AF tvořený 5 křížovými a 2 standardními snímači, což zvyšuje účinnost a rychlost systému. Snímač spolupracuje s extrémně rychlými objektivy SWD – Supersonic Wave Drive, je použitelný i v režimu Live View a také umožňuje jemné vyladění (± 20 kroků).

Zaostřovací systém nabízí standardní výběr režimů (Single shot AF, Single shot AF + MF, Continuous AF + MF a Continuous AF) a možné je i ruční zaostřování.

Měření světla spolehlivě zajišťuje kvalitní 49zónový systém nabízející ESP integrální měření, integrální se zdůrazněným středem a bodové měření. Navíc je k dispozici funkce Auto gradace pro omezení přepálených a podexponovaných míst ve snímku a technologie korekce stínů upravující tmavé části obrazu.

Digitální zrcadlovka Olympus E620

Hledáček se zrcadlovým systémem zobrazení na matnici Lumi-Micron má 95 % zobrazení, zvětšení obrazu cca 0,96× a samozřejmě dioptrickou korekci. Kontrolní náhled hloubky ostrosti umožňuje nastavitelné tlačítko Fn buď v hledáčku, nebo na LCD v živém náhledu. Výklopný blesk má směrné číslo 12 (m/100 ISO) a umožňuje dálkové řízení a odpalování externích blesků (až 3 skupiny).

Režimy, funkce, použití

Pro mnoho uživatelů je velkým plusem kvalitní "protisluneční" 2,7" TFT obrazovka HyperCrystal III LCD s rozlišením 230 000 Pix, umístěná na výklopném a otočném panelu. Umožňuje živý náhled jednak s využitím rychlého systému AF, anebo naopak především u makrozáběrů velice přesné zaostření při zvětšení obrazu 5×, 7× nebo až 10×.

Samozřejmostí je zobrazení histogramu, varování u pře-/podexpozice a pomocných linií. V nabídce je také funkce náhledu nejlepšího snímku pro výběr z několika variant ještě před samotnou expozicí, výborná je také možnost sledovat efekty v reálném čase (funkce živé simulace – efektivní monitoring), kontrola vyvážení bílé, korekce expozice a náhled technologie nastavení stínů (Shadow Adjustment Technology) před stiskem spoušti.

Pro fotografování je k dispozici plně automatický režim, flexibilní Program AE, programy s prioritou clony a času, ruční nastavení, 14 scénických programů, přičemž 5 je na otočném voliči, a "umělecké scény".

To jsou digitální efekty Grainy Film (Zrnitý film - generuje černobílé snímky napodobující film s hrubým zrnem a zvyšuje kontrast), Pop Art (extrémně zvýrazňuje barvy, jejich živost i sytost), Soft Focus (změkčující elektronický filtr, který snímky měkce rozostří a zjemní i barvy), filtr Pin Hole (napodobuje efekt dírkové komory – ztmaví okraje snímku a upraví barevnost, čímž obrazu dodá tajemný náboj), Light Tone (světlý tón, upraví tonalitu a celkově snímky zjemní) a filtr Pale & Light Colour (pastelové a světlé barvy dodá snímkům náladu klasického filmu).

Funkce "multiexpozice" zase umožňuje snadné překrytí dvou snímků, resp. u dat RAW tří. K dispozici je funkce pro rozpoznání tváří v záběru: inovovaná technologie umí nejen v záběru vyhledat lidskou tvář a podle ní optimalizovat expozici (vhodné nastavení pro hlavní prvek i pozadí), ale dokáže také vylepšit vzhled obličeje bez ovlivnění ostatních částí snímku. Navíc je možno použít i expoziční režim Beauty nebo režim Beauty Fix, který vylepší již pořízený a uložený snímek.

Přístroj má sloty na paměťové karty xD-Picture Card a CompactFlash. Při testování jsme použili paměťovou kartu Olympus xD s kapacitou 512 MB, která umožňuje využít různé funkce včetně tvorby 3D obrázků, a 16GB kartu Kingston CompactFlash Ultimate 266X s vysokou rychlostí přenosu dat (45 MB/s čtení a 40 MB/s zápis). K napájení slouží 7,2V Li-ion akumulátor BLS-1 s kapacitou 1150 mAh a možné je i napájení ze sítě.

Uživatel si může dokoupit nejrůznější příslušenství, kupříkladu přídavnou rukojeť – bateriový grip HLD-5 pro snazší snímání na výšku a pro dostatek energie i na dlouhém fotovýletu nebo na reportáži (grip pojme 2 baterie BLS-1) anebo rameno externího blesku FL-BK04, dvojité rameno FL-BKM03 a vodotěsné pouzdro PT-E06 umožňující fotografovat v hloubce až 40 m.

Přibalen je program Olympus Master 2.0, který umožňuje správu i editaci snímků včetně zpracování dat RAW, a trial verze Olympus Studio 2.0 s možností následného zakoupení plné verze.

Závěr

Sečteno a podtrženo: Olympus E-620 je cenově dostupná a výborně vyladěná digitální zrcadlovka, které nadchne nejen amatérské fotografy, ale v mnoha ohledech uspokojí i náročné uživatele. Staví na moderních technologiích a spolehlivě pracujících systémech, nabízí velmi bohatý výběr expozičních režimů a celou řadu funkcí, které jsou praktické, zpříjemňují a zjednodušují použití fotoaparátu a řada z nich podporuje kreativitu uživatele.

Obrazová kvalita je výborná, přestože má přístroj nižší vstupní dynamický rozsah a s drobnými výhradami k automatickému vyvážení žárovkového osvětlení a také k míře a charakteru šumu u vysokých citlivostí, což jsou ovšem uživatelsky řešitelné záležitosti, kupříkladu použitím dat RAW a jejich následným vhodným zpracováním. V balení uživatel najde vše, co potřebuje, včetně software, a má také výborný výběr příslušenství.

Obrazová kvalita

Artefakty z digitální zrcadlovky Olympus E-620

Pro testování jsme nepoužili setový "základní zoom" ED 14–42 mm 1:3,5–5,6, ale nový objektiv 14–54 mm 1:2,8–3,5 II z profesionální řady. Podání struktur a zpracování jemných detailů obrazu je ve své kategorii na velmi dobré úrovni.

Vyvážení bílé u digitální zrcadlovky Olympus E-620


Samozřejmě jsme vyzkoušeli přesnost vyvážení bílé barvy a tedy celkovou barevnost obrazu v závislosti na druhu osvětlení. V exteriéru je barevné podání zcela bezproblémové. Plně automatický systém vyvážil žluté žárovkové světlo ("kunstlicht") s mírně teplejším podáním, odpovídající režim Žárovka byl přesný až jemně chladnější. Vyvážení může být ovšem zcela přesné: kromě automatiky je na výběr 7 přednastavených režimů a ruční vyvážení, vždy s možností jemného doladění (± 7 ve dvou osách), nastavení barevné teploty v kelvinech (8 kroků v rozsahu 3000–7500 K a v uživatelském vyvážení dokonce 2000–14 000 K) a nechybí automatická řada (3 záběry v krocích ± 2, 4, 6 mired).

šum u digitální zrcadlovky Olympus E-620

Míra šumu je obdobná jako u modelu E-30. Šum roste s citlivostí, převládá barevný. Patrný je od 640 ISO, více viditelný je od 1000 ISO, výrazný u nejvyšších hodnot citlivosti. Více se projevuje od středně šedých oblastí po tmavé, pleťové tóny a plocha oblohy apod. jsou méně negativně ovlivněny.

Výběr ze zkušebních snímků


Celkový snímek z digitální zrcadlovky Olympus E-620

Celkový pohled se zoomem v základní poloze (14 mm/ekv. 28 mm). Rychlost závěrky 1/800 s, clonové číslo 9, citlivost 200 ISO.

Polocelek z digitální zrcadlovky Olympus E-620

Záběr "lehce přiblížený" zoomem: 26 mm/ekv. 52 mm. Rychlost závěrky 1/640 s, clonové číslo 9, citlivost 200 ISO.

Detailní (max. zoom) snímek z digitální zrcadlovky Olympus E-620

Maximální přiblížení novým objektivem a lehce jiný pohled: ohnisko 54 mm/ekv. 108 mm. Rychlost závěrky 1/400 s, clonové číslo 7,1 a citlivost 160 ISO.

Snímek z digitální zrcadlovky Olympus E-620

Splav, Karlův most a Hradčany z Novotného lávky. Ohnisko 14 mm/ekv. 28 mm, čas 1/500 s, clona 8, citlivost 100 ISO.

Originály snímků naleznete zde, zde, zde a zde.


Zpět na hlavní článek testu 4 digitálních zrcadlovek se dostanete tudy.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Fotografie zvlněných zelených kopců a modrého nebe v kalifornské Sonomě se...
„Blaho“ zná díky Microsoftu celý svět. „Měl jsem si říct víc,“ ví fotograf

Výchozí pozadí systému Windows XP zná každý. Optimistická krajina s modrou oblohou není montáž, jak se může zdát, ale fotografie pořízená na klasický film....  celý článek

Panasonic Lumix GH5
Panasonic představil první kompakt na světě určený i profesionálům

Las Vegas (od zpravodaje Technet.cz) Panasonic Lumix GH5 je prvním systémovým kompaktem na světě, kterým pořídíte videozáznam v rozlišení 4K se snímkovací frekvencí 60p. K tomu nabízí celou řadu...  celý článek

Fotografický kinofilm
Karel Cudlín: Jak se fotilo za komunistů na kinofilm

Focení na film sice není úplně mrtvé, ale je na okraji zájmu, byť s ním někteří fotografové znovu začínají experimentovat. Jak se fotilo ve zlaté éře filmu...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.