Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Test pražských foto obchodů: někde poradí, jinde plácají hlouposti

aktualizováno 
Chtěli jsme si koupit foťák. Někde nám vykládali o zvířátkách, někde nám doporučili starou šunku. Přečtěte si, jak dopadl test obchodů s elektronikou.

Lucie Vjaterová během testu prodejen s fototechnikou | foto: Václav Nývlt

Vydali jsme se proto do největších pražských obchodů s elektronikou a fototechnikou, abychom zjistili, jak na tom prodejci jsou se svými znalostmi o nabízeném zboží.

Zjišťovali jsme, zda dokážou poradit, mají přehled o novinkách na trhu, rozumějí použitým technologiím a technickým parametrům. Naše externistka se inkognito vydala do prodejen a hrála nepoučenou kupující, hledající vhodný digitální fotoaparát.

Ze široké nabídky trhu jsme si  vybrali digitální kompakt Panasonic Lumix LX2, který se výrazně odlišuje od veškeré konkurence svým širokoúhlým snímacím čipem. Nemá tedy konkurenci a prodejce by si jej neměl s jinými foťáky plést. Druhou variantou nákupu byl Samsung Digimax i7, který umí i MP3 a video a je spíše multimediální hračkou než plnohodnotným fotoaparátem.

Po každém prodejci jsme vždy žádali, aby oba fotoaparáty porovnal a jeden z nich doporučil ke koupi.  Vždy jsme také chtěli znát k oběma přístrojům konkurenční plnohodnotnou náhradu. Základní požadavek zněl na širokoúhlý objektiv (ohnisko 28 mm) a manuální nastavení parametrů (clona, čas závěrky apod.). Samsung jsme do výběru zařadili zejména z důvodu zmatení "nepřítele" a také proto, že mnoho kupujících má při svém výběru opravdu široký záběr - podrobněji viz rámeček "Jak jsme testovali". 

I v hypermarketu dokážou poradit...

Navštívili jsme celkem šest obchodů s elektronikou včetně gigantů Tesco a Electro World. Nevynechali jsme ani malé specializované prodejny Foto Škoda, AZ Foto apod. Očekávali jsme, že právě v těchto prodejnách bude obsluha vlídná a nejlépe informovaná. Tato domněnka se potvrdila pouze zčásti.

Vítězem testu se podle předpokladu stala prodejna Foto Škoda, na druhou stranu v dalším ze specializovaných obchodů VK Foto nám ve všem poradit nedokázali. Nejhůře jsme však dopadli v hypermarketu Tesco. Tady nám prodavač během přednášky o zvířátkách řekl, že nejlepší by bylo pořídit si 2Mpix fotoaparát. Přístroje s tak nízkým rozlišením se už pochopitelně nevyrábějí. Nalezneme je pouze v mobilních telefonech a jejich obrazové výsledky ani omylem neodpovídají námi poptávanému fotoaparátu.

Příjemně nás překvapil Electro World, kde nám nejenom pokaždé poradili, ale přístup prodavačů by se dal označit téměř za osobní.

FOTO ŠKODA: profesionální přístup se vším všudy

Obchodníka jsem se zeptala, stejně jako později v ostatních obchodech, na funkce a vlastnosti, kterými Panasonic disponuje. Prodavač mi je velmi přesně a detailně popsal. "Má kompletně manuální nastavení, 28mm širokoúhlý objektiv, funguje ve formátu 16:9, ale můžete to přepnout i na 4:3," zněla vyčerpávající odpověď, která přesně charakterizuje daný přístroj. Následovaly komplexní informace, kterých se nám později už nikde jinde nedostalo.

Prodavač navíc jako jeden z mála dokázal popsat výhody a nevýhody širokoúhlého fotografování s poměrem stran 16:9. Pokud by kritériem výběru byl stabilizátor, kterým je LX2 také vybaven, pak mi prodejce doporučil připlatit si tisíc korun za konkurenční model G7 od Canonu. Ten je podle něj daleko kvalitnější už tím, že má větší čip a optický hledáček. Nemá však širokoúhlý čip. K dosažení ohniska 28 mm je k němu potřeba dokoupit předsádku. O Samsungu i7 prohlásil, že je to vlastně takový malý kompaktík bez možnosti manuálního nastavení. Což je holá pravda. 

Jak jsme dopadli ve Foto Škoda:
Prodejce byl schopný poradit a zodpovědět veškeré technické otázky. Byl ochotný a radil nestranně, přestože nezapřel svou sympatii ke značce Canon, kterou preferuje mnoho profesionálů. 


TESCO: vyprávějí o zvířátkách, ale foťák nevyberou

Při první návštěvě jsem si užila přednášku o úžasném zraku orlů, když se prodejce rozpovídal o rozlišení snímače fotoaparátu. Podle něj je důležité, aby fotoaparát měl trojnásobný optický zoom (žádný digitální) a 2Mpix čip (takové rozlišení prý stačí na maximální zvětšeninu formátu A5, tj. 21 x 15 cm).

Jak by se s takovým přístrojem fotilo? Když se prý rozhodnu fotografovat hrad v dálce, tak si podle prodejce - cituji: "Zvolím větší megapixely a nebudu používat žádný digitální zoom." Na fotce bude hodně maličký hrad (pozn. redakce: prodejce celý "výklad" maloval fixou na sklo pultu). "Doma na počítači si ten snímek zvětšíte a uprostřed  získáte krásně velký hrad," dokončil své povídání o pixelech prodavač. Asi není nutné dodávat, že hrad by sice velký byl, akorát by kvůli nízkému rozlišení nebylo poznat, že jde o hrad. 

Na otázku, které důležité vlastnosti Panasonic má, mi odpověděl, že především to je české menu a stabilizátor obrazu, který však prý mají již všechny fotoaparáty (pozn. redakce: to není samozřejmě úplně pravda). Z nadstandardních funkcí jmenoval možnost videozáznamu se zvukem. Spletl se však v obrazovém formátu a tvrdil, že nabízí pouze klasický televizní formát 4:3. Specialitou Panasoniku přitom je širokoúhlý formát 16:9. 

Další konkrétní informace o Panasoniku LX2 mi nebyl schopen podat a odeslal mě ke konkurenci do Foto Škoda.

O moc lépe jsme nedopadli o týden později v jiném obchodě téhož řetězce. Prodavač mi při dotazu na podrobnější informace odvětil: "Takhle podrobně to tam nemám rozepsaný." Dokonce tvrdil, že vybraný konkurenční fotoaparát (Samsung L85) má stabilizátor obrazu, ačkoliv ho ve skutečnosti neměl.

Jak jsme dopadli v Tesku:
Prodejce nás pobavil přednáškou o zvířatech. Mnoho přesných informací jsme však nezískali. Navíc většinu informací, které vám jsou prodejci schopni říci, si můžete přečíst sami na popiskách k vystaveným přístrojům.


VK FOTO: když nemají, neporadí

Ve VK Fotu fotoaparáty značky Panasonic vůbec nevedou, takže o LX2 prodejce nic nevěděl. Zeptala jsem se tedy na Samsung i7. "Má velký zoom, velký průměr objektivu, duální stabilizaci, jak fyzickou, tak i elektronickou. Je to trošku jiný fotoaparát v tom smyslu, že se ovládá přes dotykové menu. Určitě se dá doporučit," odvětil prodejce. Nemusím připomínat, že kvalitativně srovnávat LX2 a i7 nelze.

Jak jsme testovali - průběh testu

Celkem jsme navštívili šest obchodů s elektronikou: Tesco, Datart, Electro World, AZ Foto, VK Foto a Foto Škoda. V každém jsme se stavili dvakrát, abychom dali prodavačům šanci lépe se vyspat. Nerozhodnou a ze začátku nepříliš informovanou nakupující hrála naše externistka. Postupovala takto:

Chtěla jsem si koupit desetimegapixelový Panasonic Lumix DMC-LX2, který je CCD snímačem s poměrem stran 16:9. To znamená, že dokáže tvořit širokoúhlé fotografie stejně jako některé profesionální přístroje. Nabízí tedy jedinečné možnosti v komponování obrazu. Přepnout lze i na běžnější formáty obrazu s poměrem stran 3:2 a 4:3. Lumix LX2 je jedinečný fotoaparát, který nabízí to, co jiné kompakty nedokážou. Je velmi těžké si jej splést s jiným přístrojem. Někteří prodavači jej však ani neznali.

Panasonic Lumix DMC-LX2

Aby to prodejci neměli tak snadné, ptala jsem se ještě na jeden přístroj. Konkrétně na multifunkční digitální fotoaparát Samsung Digimax i7. Ten lze navíc použít i jako MP3 přehrávač, průvodce a video přehrávač. Je vybaven dotykovým otáčivým displejem, nabízí vestavěný prohlížeč textů, který podporuje i českou diakritiku, a jeho rozlišení je 7,2 Mpix. Oproti LX2 se tedy jedná spíše o multimediální zařízení a fotoaparát je zde pouze jednou z mnoha funkcí. 

Samsung Digimax i7

  • Průběh testu

Moje první otázky směřovaly zejména na rozdíl mezi Panasonikem LX2 a Samsungem i7. Další pak již pouze na Panasonic. V případě, kdy prodavač nevěděl o vybraných přístrojích nic, chtěla jsem, aby mi doporučil jiný fotoaparát. Měl by mít širokoúhlý objektiv s možností manuálních nastavení včetně času závěrky a clony. Pochopitelně jsem se ptala i na optiku, zaostřování a na další obrazové formáty (např. RAW).

V některých případech jsem musela oba modely prodavači nejprve lehce přiblížit, aby byl schopen najít alespoň podobný model.


Prodavač mi však vcelku uspokojivě dokázal doporučit alternativní foťáky vybavené širokoúhlým ohniskem. Do výběru zařadil i přístroje, které nativně nedisponují ohniskem 28mm, ale lze jej dosáhnout přišroubováním předsádky.

Jak jsme dopadli ve VK Foto:
Poradí, ale jen u těch přístrojů, které mají právě v obchodě. O přístrojích, které neprodávají, nevědí skoro nic. Jinými slovy o nějakém přehledu trhu nemůže být ani řeč.


AZ FOTO: odpovědí na cokoli, co je v PC

Slečna v AZ Foto pro mé zvídavé otázky týkající se Panasoniku použila informace z počítače. Takže veškeré technické parametry "věděla". Stejně tak i o Samsungu i7. Nezapomněla se správně zmínit, že Samsung je pro trochu jiného, méně náročného uživatele.

Jak jsme dopadli v AZ Foto:
Prodejce ke zjištění informací použil počítač a některé technické parametry, kterým jsem "nerozuměla", mi vysvětlil z hlavy. Jsou schopni podat relevantní informace i o přístrojích, které nemají na skladě.


DATART: "Zkuste internet, tam to najdete"

V Datartu jde o štěstí, na koho narazíte. Byla jsem tu také dvakrát a pokaždé s jiným výsledkem. Při první návštěvě mě obletovali dokonce hned dva prodejci. Panasonic LX2 neměli, tak jsme společně hledali podobný model. Podobnost určoval prodejce podle počtu pixelů. Takový způsob porovnávání fotoaparátů je však zcela nesprávný. Profesionální zrcadlovka s deseti megapixely určitě nefotí hůř než dvanáctimegapixelový kompakt.

Přes jasnou neznalost trhu mi prodejce nakonec nabídl vhodnou alternativu se širokoúhlým objektivem.

Ve chvíli, kdy jsem odbočila k Samsungu i7, přišel prodejce číslo dvě. O tomto modelu nic nevěděl. Když jsem jej s přístrojem trochu seznámila, odvětil, že by multimediální přístroje rozšlapal a že buď chci foťák, nebo MP3 přehrávač. Uměl však zcela přesně popsat rozdíly mezi Panasonikem LX2 a plně automatickou konkurencí bez možnosti manuálních nastavení.

Při druhé návštěvě jsem už takové štěstí neměla. Na otázku, jaký je rozdíl mezi Panasonikem LX2 a Samsungem i7, mi prodavač odpověděl: "Já to takhle z hlavy nevím, ale zkuste internet, tam si najdete všechny parametry." 

Jak jsme dopadli v Datartu:
Prodejců tu běhá hněd několik. Musíte mít ale štěstí na toho správného, který vám dokáže poradit. Pokud štěstí nemáte, může se stát, že vás prodejce odkáže na internet nebo vám začne číst informace z přiložených popisků u vystavených přístrojů.


ELECTRO WORLD: gigant s osobním přístupem

Při mé první návštěvě označil prodejce fotoaparát Panasonic LX2 za nejlepší na trhu. Mezi jeho přednosti zařadil čtyřnásobný optický zoom (ačkoliv běžně existují i delší ohniska), širokoúhlý displej, stabilizaci a přepínač mezi klasickým a širokoúhlým fotografováním. Dále se zmínil o možnostech nastavení priority clony, priority závěrky nebo manuálu. Zapomněl pouze uvést širokoúhlý snímací čip. Až na drobnou chybu a přehnané tvrzení o nejlepším foťáku na trhu mi prodavač podal kvalitní informace.

Jak jsme dopadli v Electro Worldu:
Prodejce vždy dokázal poradit, protože měl k dispozici i počítač, ze kterého vyčetl potřebné údaje. Důležité informace však věděl i z hlavy.


Kde najdete odborníky a kam vyrazit nakupovat

Takto skončilo naše putování po pražských obchodních domech. Ne všude nám poradili podle našich představ a především potřeb. Výsledky průzkumu jsme shrnuli do tabulky. Čím více hvězdiček, tím lépe. 

Nejlépe v hodnocení dopadla prodejna Foto Škoda. Naopak nejméně spokojeni jsme byli v řetězci Tesco.

   prodejce poradí  přístup k zákazníkovi
 Foto Škoda  ****  ****
 VK Foto  **  **
 AZ Foto  ****  **
 Tesco  *  *
 Datart  **  ***
 Electro World  ***  ****
Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Nové brýle od Snapchatu jsou venku, zvládnou pořídit video i fotky

Brýle Snapchat Spectacles

Šmírovací brýle se dočkaly nové verze. Doplněk od komunikační služby Snapchat vyjde příští týden a dočkal se několika...

Nedává to smysl, ale budí tu senzaci. Instantním foťákům neodzvonilo

Navzdory všem sociálním sítím a okamžitému sdílení fotografií s kýmkoli na...

Navzdory všem sociálním sítím a okamžitému sdílení fotografií s kýmkoli na planetě budí na lasvegaském výstavišti až...

Neuvěřitelná perspektiva: podívejte se na nejlepší fotografie z dronů

Stránka Skypixel.com, která shromažďuje fotografie z dronů, vyhlásila vítězné...

Stránka Skypixel.com, která shromažďuje fotografie z dronů, vyhlásila vítězné snímky za rok 2017. Podívejte se na...

Najdete na iDNES.cz