Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Test: Připojte sluchátka bezdrátově i ke svému MP3 přehrávači

aktualizováno 
Mít v kapse přehrávač, na uších sluchátka a NEmít mezi tím ten otravný a stále se šmodrchající kabel, to bylo dlouho mým snem. A nyní se stal realitou. Tedy, skoro ...

Bezdrátová BT sluchátka Creative SE2300 | foto: Václav Nývlt - Technet.cz

Poslouchat muziku bezdrátově i za pochodu městem, to již nějakou tu sobotu není problém s nejedním telefonem či MP3 přehrávačem. Jenže tato vymoženost se omezovala jen na pár přístrojů a často se o zvuku nedalo hovořit jinak, než pejorativně.  

Creative nyní uvedl sluchátka s miniaturním Bluetooth adaptérem, který můžete připojit k libovolnému přehrávači - ať už se jedná o obstarožní kazetový přehrávač, discman, iPod, či jakýkoli noname MP3 přehrávač. Bez omezování dráty tak můžete poslouchat i svůj starší přehrávač uklizený v batohu či kapse.

Elegantní, ale nedomyšlené

Drobný BT vysílač s vestavěným akumulátorem připojíte 10cm kablíkem s konektorem Jack do libovolného sluchátkového výstupu. Tím je instalace na straně přehrávače dokončena. Na drobném tělíčku adaptéru jsem však postrádal klips, či jakýkoli úchyt, kterým bych ho přichytnul za kraj košile či kapsy. Vysílač tak s přehrávačem sdílí společnou kapsu (či batoh, tašku ...), což někdy nemusí být šikovné. Navíc to leckdy způsobuje komplikace s příjmem. Ale o tom později.

Creative SE2300 - vysílač s přehrávačem

Druhou půlkou instalace je nasazení drobných supraaurálních sluchátek. Přichytíte je klipsy za boltce podobně jako brýle - konstrukčně velmi připomínají starší sluchátka Panasonic řady Clip-on. Sedí pevně a pohodlně, přítlak je akorát.

Creative SE2300 - sluchátka

Mušle jsou propojeny 40cm kablíkem. Na pravém sluchátku naleznete ovladač hlasitosti, přeskakování skladeb (to funguje jen s přehrávači Creative) a tlačítko pro zapnutí/vypnutí. Jak vysílač, tak sluchátka v aktivním stavu modře blikají, ale narozdíl od konkurence (např. BT sluchátka Jabra) je svit decentní a více méně nerušivý.

Snadná obsluha s otravným pípáním

Po zapnutí (dlouhý stisk tlačítka na vysílači a totéž na sluchátkách) se vzájemně spárují a reprodukce během několika sekund započne. Za vrchol idiocie považuji fakt, že zapnutí a některé operace sluchátka indikují pípnutím tak hlasitým, že jsem poprvé leknutím málem upustil přehrávač.  

Creative SE2300 - vysílač s přehrávačem

Obsluha je jinak jednoduchá, všechna potřebná tlačítka se brzy naučíte ovládat i po hmatu. Za konstrukční chybu naopak považuji absenci vstupu pro fyzické připojení sluchátek k přijímači kabelem - vždyť, když dojdou akumulátory, kabel by se mohl hodit.

Příjem a zvuk - ne vždy vysvětlitelné

Sluchátka jsem testoval jak při cestách pražskou dopravou, tak i v klidu domova. Jako zdroj zvukového signálu (tj. muziky) sloužil kapesní přehrávač Microsoft Zune, naplněný soubory MP3 (Lame, VBR, Q0, 192 - 320 kbit/s) různých hudebních žánrů.

Creative SE2300 - detail vysílače

Přenosové (tj. vysílací a příjmové) vlastnosti sluchátek jsem, přiznám se, úplně nepochopil. Doma, když jsem pověsil bundu s přehrávačem na věšák, jsem mohl poslouchat i v kuchyni (signál prošel zdí, vestavěnou skříní a dvěřmi) či koupelně celkem bez výpadků. Samozřejmě - nesměl jsem se dostat za lednici či šachtu se stoupačkami - kovové překážky signál spolehlivě odstíní.

Creative SE2300 - detail ovladače na mušli

Naopak ve městě při chůzi někdy reprodukce vypadávala i na vzdálenost "levá náprsní kapsa -> hlava". Ale jen někdy, přičemž souvislost s nabitím akumulátoru nebo charakteru okolí se mi nepovedlo vysledovat. Nicméně, pokud jsem vysílač nosil na pravé straně oděvu (tj. na té, co mají sluchátka přijímač), přenost byl zcela čistý. Vliv mobilů či wifi sítí pracujících ve stejném pásmu (2,4 GHz) jsem nezaznamenal. 

Creative SE2300 - vysílač s přehrávačem

Projev se vyznačuje agresivnějšími středy, především dámským vokálem - poslech duetu Raye Charlese s Natálií Cole (skladba Fever, album Genius Loves Company) se tak místy stával velmi nepříjemný. Potěší příjemné hloubky, kterých není objemově mnoho, ale zní velmi příjemně a především ne dunivě.

Pozitivně lze hovořit i o prostoru nahrávek, i když ten někdy působil až "přepísknutě". To je patrně způsobeno lehce rozdílným charakterem reprodukce levého a pravého sluchátka, což je dále patrně způsobeno různě zaplněnými ozvučnicemi (elektronika, akumulátory, spínače..).

Nepříjemné jsou však vysoké kmitočty, na kterých je patrné zkreslení - přeci jenom bezdrátový Bluetooth přenos má své technické limity (a je jasné, že vysoké frekvence se přenáší mnohem obtížněji, než nízké).

Creative SE2300 - komplet

Sečteno a podtrženo 

Pokud v současnosti spokojeně posloucháte MP3 128 kbit/s na sluchátka z příslušenství přehrávače (či jinými v cenové relaci 300 - 400 Kč) a chcete se zbavit drátů, pak jsou Creative SE2300 velmi dobrou volbou - rozhodně patří mezi lepší Bluetooth sluchátka na trhu. Užíváte-li si však kupříkladu Koss Porta Pro nebo Sennheiser PX200 a skladby ve vysokém bitrate, pak se zatím bez drátů neobejdete.

 Creative SE2300  
 cena  2 200 Kč s DPH
 dosah vysílače  10 metrů
 verze bluetooth  1.2, profily A2DP, AVRCP
 druh akumulátoru  Li-Pol
 frekvenční rozsah  20 Hz - 20 kHz (bez udání podmínek měření a tolerančního pole)
 Odstup signál/šum  až 70 dB (bez udání podmínek měření a tolerančního pole)
 vzorkovací frekvence přenosu  48 kHz
 výdrž na baterie  až 8 hodin (v závislosti na vysílané vzdálenosti a hlasitosti)
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Stačí jim říci a sluchátka s Alexou vám pustí hudbu, kterou chcete

Sluchátka Aventho Wireless dostanou během letošního roku zajímavou aktualizaci.

Softwarová aktualizace nastěhuje do sluchátek Avento Wireless od společnosti Beyerdynamic digitální asistentku Alexu....

Můžete být mezi prvními: nespoutané Xavian Prometeo hrají v Praze

Reprosoustava Prometeo.

Dnes a v sobotu si můžete na výstavě audio a video techniky v Praze poslechnout a prohlédnout to nejlepší od...

Služba Amazon Music i chytrý reproduktor Echo míří do Česka

Hudební služba Amazon Music Unlimited zamířila do Česka 8.12.2017.

Služba Amazon Music Unlimited je nově dostupná v dalších 28 zemích po celém světě včetně České republiky. Spolu s ní na...

Najdete na iDNES.cz