Test prototypu: revoluční netbook od Google je bez internetu chromý

  • 288
Očekávaný notebook od Google dodržel slovo a operační systém Chrome OS opravdu obsahuje jen prohlížeč. Výsledkem je rychlý start a efektně snadné ovládání, ale také těžkopádná práce ve více oknech nebo nemožnost práce se soubory. Prototyp tak ukázal nejen přednosti práce on-line v cloudu, ale také její nedostatky.

Když Google v roce 2009 oznámil, že pracuje na svém vlastním operačním systému, nadchnul okamžitě fanoušky, novináře i mnohé běžné uživatele. O rok později, v létě 2010, tyto zvěsti potvrdil, a předvedl, jak bude v praxi Google Chrome OS fungovat. V prosinci 2010 pak představil testovací verzi Chrome OS, spolu s obchodem Chrome Web Store, dvěma roky bezplatného (limitovaného) internetového připojení a testovacím prototypem Cr48. Na Chrome OS se čekalo málem jako na revoluci. Není divu, Google mnohokrát předvedl, že je schopen revolučních inovací.

Prototyp Cr48 ale přehnané nadšení z nového konceptu operačního systému vrátil zpět do realistických mezí. Přestože myšlenka má bezpochyby budoucnost, Google ji dotáhl do krajnosti příliš brzy.

Snímek obrazovky - úvodní průvodce systémem Chrome OS je povedený, líbivý a dobře využívá možnosti prohlížeče

Snímek obrazovky - úvodní průvodce systémem Chrome OS je povedený, líbivý a dobře využívá možnosti prohlížeče. Prohlížeč Chrome tvoří ostatně celý viditelný systém, s ničím jiným se uživatel ve Chrome OS nesetká. V útrobách Chrome OS je GNU/Linux.

Práce v cloudu

Cloudové aplikace ukládají data na vzdáleném serveru, a uživatel s nimi zachází obvykle prostřednictvím webového prohlížeče.

Cloudové aplikace jsou na vzestupu a tento rok lze očekávat jejich další rozmach. Umožňují snižovat náklady a lépe spolupracovat on-line.

Mezi známé příklady cloudových aplikací patří produkty Google (Gmail, Docs, Kalendář...), Microsoft Live Office nebo Zoho.

Kromě prohlížeče Chrome neběží na netbooku Cr-48 žádný další software, nelze přehrávat filmy nebo se dostat k fotkám z fotoaparátu. Prakticky nelze pracovat off-line. Ergonomicky víceméně povedený netbook je zatím vhodný pouze pro naprosté internetové nadšence, kteří již naplno propadli kouzlu práce a zábavy on-line, v cloudu. On-linoví nadšenci a fanoušci služeb Google budou na novém netbooku jako doma.

První dojmy - jednoduchost a rychlost

Důležitá poznámka: netbook Cr-48, který recenzujeme, je testovací prototyp určený pouze pro betatestery a vývojáře. Finální netbooky se na trhu očekávají až v polovině roku 2011. Mnohé z námi zmiňovaných nedostatků mohou být do té doby snadno opraveny, případně mohlo jít o problémy jednotlivého vzorku.

Balení testovacího netbooku obsahuje kromě samotného přístroje bez loga jen nabíječku a stručný návod. Matně černá barva na první pohled připomíná skromnou pracovitost thinkpadů, po otevření se zase neubráníte srovnávání s macbookem. Bude to nejspíše klávesnicí a touchpadem, které vypadají podobně. Pogumovaný povrch působí trochu levně, zvlášť proto, že až nadprůměrně přitahuje otisky prstů. Přístroj je relativně lehký a velikost 12,1" tak akorát na psaní všemi deseti prsty.

Netbook Cr48 - celkový pohledNetbook Cr48 - celkový pohled

Netbook Cr48 - celkový pohled

Klávesnice netbooku Cr48 - tlačítko SearchKlávesnice netbooku Cr48 - tlačítko Search

Klávesnice netbooku Cr48 - tlačítko Search místo CapsLocku a nové funkční klávesy patří k hlavním změnám, kterých si povšimnete, ještě než netbook zapnete.

Klávesnice se příjemně používá, nové klávesy (vpřed, zpět, obnovit, hledat...) dávají smysl a nízký stisk je dostatečně jistý i pro rychlé psaní. Pochvalu si naopak nezaslouží trackpad, který je skutečně špatně použitelný až nepoužitelný (Google o tom ví). Pravé kliknutí (dvěma prsty) musíte trénovat a ani jednoduché klikání není v žádném případě jisté. Nezachrání to ani možnost skrolování dvěma prsty.

Druhé dojmy - to je vše?

Zároveň s otevřením víka displeje se nastartuje operační systém. Studený start trvá příjemných 15 vteřin, poté se vám nabídne přihlašovací obrazovka. Zvolíte si svou bezdrátovou síť, bez které se dále nedostanete. Práce s bezdrátovými sítěmi je naštěstí dobře zvládnutá.

Po připojení zadáte jméno a heslo svého účtu u Google. To je velká výhoda pro všechny, kteří již využívají některé produkty Google, jako je Gmail, Kalendář, Google Docs a podobně.

Svázání s účtem u Google má i další příjemné důsledky. Veškerá nastavení, změny, konfigurace nebo otevřené taby a okna se automaticky synchronizují s vaším účtem. Pokud byste o svůj netbook přišli, můžete svoje jméno a heslo zadat do jiného, a vše je přesně tam, kde jste to naposledy nechali. Google tuto vizi demonstruje na vtipném, ad absurdum dotaženém testování.

Audio jack (pouze na sluchátka, nikoli pro mikrofon), jeden USB port (na připojení myši) a napájení

Audio jack (pouze na sluchátka, nikoli pro mikrofon), jeden USB port (na připojení myši) a napájení

Netbook Cr48 - baterka vydrží přes šest hodin

Netbook Cr48 - baterka vydrží přes šest hodin

Po přihlášení si vás ještě netbook vyfotí zabudovanou webkamerou (fotka slouží jen pro vstupní obrazovku) a pak už jste na úvodní obrazovce. Vypadá takto:

Snímek obrazovky - úvodní průvodce systémem Chrome OS je povedený, líbivý a dobře využívá možnosti prohlížeče

Snímek obrazovky - úvodní průvodce systémem Chrome OS je povedený, líbivý a dobře využívá možnosti prohlížeče

Ano, to je skutečně celá obrazovka. Nejsou tu žádné lišty, žádná tlačítka, žádné další ovládací prvky. Celá plocha je vždy zabraná "maximalizovaným" oknem prohlížeče Chrome. Když Google říkal, že v tomto počítači je opravdu jenom prohlížeč, netušili jsme, že tento slib dodrží se vším všudy. Dokonce i původní koncept přepínání oken tu zatím není. Jen velké okno prohlížeče.

Pro někoho to nemusí být nutně nevýhoda. Schválně si udělejte soukromou statistiku, kolik času trávíte ve kterých aplikacích, a internetový prohlížeč bude nejspíš zaujímat přední příčku. V moderním prohlížeči můžete využívat webové aplikace, jako je on-line kancelářský balík nebo dokonce editory fotek. Google Chrome rozhodně moderním prohlížečem je, a poslední dobou dokonce určuje trendy napříč výrobci. Ale přesto zatím nestačí na všechny běžné potřeby většiny uživatelů.

5 nevýhod netbooku Cr-48

Hlavní nedostatky, které se týkají nejen prototypu netbooku, ale především testovací verze operačního systému Chrome OS.

Nemožnost práce off-line - přestože se rýsují možnosti, jak s webovými aplikacemi pracovat bez připojení k internetu, v praxi platí, že práce off-line je stále čas od času potřebná a nejrychlejší. Sluší se podotknout, že Google i další celkem intenzivně pracují na tom, aby webové aplikace zvládaly práci off-line výrazně lépe, než dnes.

Nemožnost práce se soubory - přestože má netbook USB port, nemůžete k němu zatím připojit flashku se soubory. Soubory, které stáhnete z webu, můžete uložit na SSD úložiště, ale zapomeňte na rozdělení do složek nebo off-line prohlížení dokumentů.

Nízký grafický výkon - náš prototyp nezvládal ani tak základní úlohy, jako je plynulé přehrávání YouTube videa (nikoli v HD) na celé obrazovce. Přestože po netbooku nikdo nechce dedikovanou grafickou kartu, chtělo by to vyladit výkon tak, aby nejoblíbenější on-line činnost nezaměstnávala procesor na 90 %. Podle nás je to o problém flash plug-inu, který ostatně dělá jinak dobré stabilitě systému medvědí službu.

Žádné aplikace - i kdybyste se mohli dostat ke svým souborům na flashce a grafický výkon by to dovolil, na Cr-48 si stejně nepřehrajete své oblíbené filmy jinak, než streamovaně z netu. Není tu totiž žádná aplikace, která by je mohla otevřít. I jen open-source přehrávač VLC a základní správce souborů by rázem znásobily použitelnost netbooku pro běžné domácí potřeby.

Chrome OS nenabízí (skoro) nic navíc - Henry David Thoreau řekl: "Zjednodušujte, zjednodušujte." Jenže Google svým radikálním zjednodušením uživatelům život spíše zesložitil. Ať už je to přepínání mezi okny, práce se soubory nebo práce on-line, vše, co umí Google Chrome OS, umí systémy Windows, Linux i Mac výrazně lépe. Na všech těchto systémech si můžete nainstalovat prohlížeč Chrome a získat většinu funkcí, které nabízí Chrome OS.

Snímek obrazovky - Přehrávání YouTube (a flashových videí obecně) není tak docela plynulé. Jediné video na YouTube dokáže vytížit procesor na 85 i 90 procent (využití procesoru plug-inem Flash)

Snímek obrazovky - Přehrávání YouTube (a flashových videí obecně) není plynulé. Jediné video na YouTube dokáže vytížit procesor na 85 i 90 procent (využití procesoru plug-inem Flash)

Pohled třetí - Chrome OS v praxi

Chrome OS jsem se rozhodl celý den používat coby svůj hlavní pracovní počítač. Jakožto dlouhodobý uživatel prohlížeče Chrome jsem nečekal mnoho problémů. Seznámení se systémem bylo celkem intuitivní. Pár rychlých postřehů:

  • Fungují stejné klávesové zkratky (Ctrl + T, Ctrl + N, Ctrl + Shift + B) jako v prohlížeči, takže běžné používání je pohodlné.
  • Celý systém lze přepnout do češtiny, funguje i české rozhraní klávesnice, což je u prototypu překvapivé a potěšující.
  • Mezi okny se připíná Alt + Tab nebo Alt + číslo okna, nikde ale nemáte vizuální přehled všech otevřených oken.
  • Někdy člověku chybí možnost všechno minimalizovat a přepnout se na plochu, ale to je samozřejmě jen zvyk.
  • Klávesa "Search" nedělá nic jiného, než co už dávno umí zkratka Ctr + T.
  • Nelze přetahovat taby mezi okny. Vlastně nic nelze přetahovat navzájem mezi okny.
  • Příkazový řádek (Ctrl + Alt + T) je velmi silně osekaný.
  • Miniokénka, využitá třeba v gTalk, jsou užitečná. V gTalk funguje i audio a video.
Snímek obrazovky - otevřená stránka Technet.cz a miniokénko Stažené soubory (složka Screenshots)

Snímek obrazovky - otevřená stránka Technet.cz a miniokénko Stažené soubory (složka Screenshots). Okénko se staženými soubory překvapivě neumožňuje práci se složkami ani navigaci.

Snímek obrazovky - nastavení Pod pokličkou

Snímek obrazovky - nastavení Pod pokličkou opět běží v samotném prohlížeči. Nastavil lze ledacos, ale nejen experti by jistě uvítali bohatší možnosti nastavení, třeba úsporného režimu nebo obrazovky.

Snímek obrazovky - některé webové aplikace od samotného Google si na Chrome OS zatím nepustíte, není zde totiž (trochu paradoxně) implementován nejnovější Chrome

Snímek obrazovky - některé webové aplikace od samotného Google si na Chrome OS zatím nepustíte, není zde totiž (trochu paradoxně) implementován nejnovější Chrome

Snímek obrazovky - příkazová řádka, ovšem výrazně osekaná, nečekejte unixový bash

Snímek obrazovky - příkazová řádka, ovšem výrazně osekaná, nečekejte unixový bash. Na screenshotu vidíte nápovědu se všemi dostupnými příkazy...

Mou velkou pochvalu si naopak vysloužila nápověda pro klávesové zkratky. Díky ní máte okamžitý a vizuální přehled o tom, jaké klávesové zkratky můžete použít, se kterými modifikátory a k čemu.

Snímek obrazovky - nápověda pro klávesové zkratky

Snímek obrazovky - nápověda pro klávesové zkratky se zobrazí po stisknutí Ctr + Alt + / a patří k těm nejlepším nápadům, jaké Chrome OS zatím nabídl. Po stisknutí Ctrl, Alt, Shif a dalších modifikátorů nebo jejich kombinací se okamžitě zobrazí funkce jednotlivých kláves. Vynikající funkce, kterou bychom uvítali i u dalších programů.

5 věcí, které se nám na Cr-48 líbí

Koncept Chrome OS si zaslouží i několik pochval, a to nejen za (možná až příliš) vizionářský přístup, ale také za drobnosti.

Chromium OS je open-source - stejně jako prohlížeč Chrome, i Chrome OS vychází z open-sourcového projektu (a samozřejmě také z linuxových kořenů). Lze tedy předpokládat podobně divoký a rychlý vývoj, jako u Androidu.

Chrome OS ukazuje, že práce v cloudu už je za dveřmi - ještě před deseti lety by operační systém, který se sestává pouze z prohlížeče, byl zcela nemyslitelný. To, že nyní práce v cloudu je velmi dobře představitelná (ačkoli, alespoň pro mne, stále neohrabaná), ukazuje na celkem jasný posun, který v následujících letech nabude jasných obrysů, a čase bude možná zcela běžný.

O svá data se bát nemusíte - ztratili jste notebook, ukradli vám ho, spadl do kaňonu? Pak máte dobrý důvod k zoufání. S netbookem typu Cr-48 ale víte, že jste přišli jen o hardware, data jste žádná neztratili, dokonce můžete v nečekaně přerušené práci odkudkoli pokračovat.

Internetový terminál kdekoli - spolu s dobrým 3G připojením a zabudovaným 3G modemem je tento netbook lákavě snadnou cestou na web kdykoli a odkudkoli. Na produktivní cestování nebo třeba pracovní poznámky, a nakonec i na "takové to domácí brouzdání" je Chrome OS vybaven poměrně dobře.

Rychlý start a probouzení - ano, žádný počítač na trhu teď nestartuje tak rychle, jako Chrome OS. Naměřili jsme 15 - 20 sekund (studený start) a necelou sekundu (probuzení).

A jeden nejistý bod:

Cena - toto je poněkud riskantní položka, která se snadno může přesunout do záporů uvedených výše. Pokud netbook vstoupí na trh s cenou 300 dolarů, může jít o užitečný a úspěšný produkt. Kdyby naopak spadl do kategorie 600 dolarů a výše (což je klidně možné), půjde naopak spíše o gadget pro skalní fanoušky.

Shrnutí - zatím je to takové chromé

Několik lidí mi nezávisle na sobě řeklo, že netbook vypadá pěkně, stačilo by na něj dát Ubuntu a dal by se skvěle používat. Není nikterak překvapující, že dual-boot Chrome OS a Ubuntu už možný je, oba systémy k sobě mají geneticky blízko.

Pokud měl netbook fungovat pouze jako testovací zařízení pro postupné vylepšování, pak mu není co vytknout. Pokud měl plnit i roli jakési "výkladní skříně" možností nového operačního systému Chrome OS, tak jeho úspěch tak jednoznačný není. Rychlost startu a skvělá výdrž na baterky (šest hodin a drží) jsou nepopiratelnými výhodami, ale nemožnost práce se soubory nebo nepřehledná práce ve více oknech použitelnost zbytečně snižuje.

Myšlenka Chrome OS je sice vizionářská (a v budoucnu bude zřejmě čím dál oblíbenější), provedení je ale zatím jen stěží použitelné. Programátoři z celého světa mají půl roku do oficiálního uvedení Chrome OS na trh. Čeká je hodně práce.

Specifikace Cr-48

12.1" LCD displej, integrovaná webkamera, mikrofon

Procesor: Intel Atom Processor N455 1.66GHz 512K Cache

Motherboard: Tripod Motherboard MARIO – 6050A240910 – MB – A03

RAM: Hynix 2GB DDR3 1Rx8 PC3 – 10600S Ram

ROM: ITE IT8500E Flash ROM

SSD úložiště: SanDisk sdsa4dh-016G 16GB SATA SSD

Wireless Wan: AzureWave 802.11 a/b/g/n PCI-E Half MiniCard

3g Adapter: Qualcomm Gobi2000 PCI Express Mini Card

Bluetooth: Atheros AR5BBU12 Bluetooth V2.1 EDR

Udávaná výdrž na baterie: 8 hodin aktivně, 8 dní v pohotovosti

Zdroj: Google