Test reprosoustav, které změní obývák na koncertní sál. Nejlépe hrají ty nejlevnější

  2:20
Pořídíte je už od 13 tisíc korun. Nejlépe nám zahrála značka Tannoy, perfektních výsledků dosáhly i soustavy Canton a Elac. Jeden z výrobců na základě naší kritiky dokonce pozměnil vnitřní konstrukci reprosoustav, takže nyní hrají mnohem lépe.

Test sloupových reprosoustav v ceně 14 - 20 tisíc Kč | foto: Pavel Fidrmuc / Technet.cz

Nemá cenu chodit kolem horké kaše. Reprosoustavy jsou nejdůležitější součástí hudební poslechové sestavy. Mají totiž nejsložitější úkol. Elektrickou energii ze zesilovače musí převést na mechanickou, respektive rychlými pohyby membrán rozkmitat vzduch a vytvořit zvuk. A to s takovou přesností, aby zpěv a nástroje zněly jako ve skutečnosti.

Můžete mít skvělý CD přehrávač, vynikající gramofon, dokonalý zesilovač, ale pokud na konec řetězce postavíte průměrné reprosoustavy, výsledek bude maximálně průměrný. Ačkoli platí, že poslechový řetězec je dobrý jen tak, jaký je jeho nejslabší článek, u reprosoustav to platí dvojnásob.

Reprosoustavy mají oproti ostatním článkům řetězce jednu velkou výhodu. Technicky i morálně stárnou velice pomalu. Pokud si tedy dnes koupíte takové, které Vám budou zvukově i vzhledově plně vyhovovat, není důvod je neposlouchat i za dvacet let. Určitě budete mít jiný zesilovač a zdrojem zvuku bude nejspíše nějaké bezdrátové zařízení, přistupující přímo do gigantických archivů bezztrátově komprimované muziky na serverech hudebních vydavatelství, ale reprosoustavy můžete mít stále stejné.

Sloupové reprosoustavy 15 - 20 tisíc Kč

Vítěz testu Tannoy je třetí zleva. Stříbrnou příčku obsadila třetí reprosoustava zprava, Canton. Třetí místo patří soustavě uprostřed, což je Elac.

Rozumná cenová hladina

Kategorii reprosoustav za 15 až 20 tisíc korun jsme nezvolili náhodou.

Na čem jsme testovali

O zesilování signálu se staral náš referenční AV receiver Pioneer SC-LX 71. Veškeré ekvalizace a nastavení byly přemostěny. Různorodé testovací CD přehrával CD přehrávač Sony CDP-XB920.

Dle našeho dlouholetými zkušenostmi podloženého názoru, je totiž nejzajímavější. Není to tolik peněz, aby si je s trochou šetření nemohl dovolit skoro každý a zároveň dost peněz na to, aby zvukový projev uspokojil i náročnějšího posluchače.

Trocha teorie nikoho nezabije (ale kdokoli může přeskočit)

Reprosoustavy se dělí na dvě základní kategorie, regálové a sloupové.

Regálové mají nízkou ozvučnici, proto vyžadují umístění na speciální stojan, specializovaný nástěnný držák, nebo přinejhorším na polici. Výhodou jsou nižší náklady na výrobu ozvučnice, výrobce tak může více investovat do reproduktorů a dělicí výhybky. Nevýhodou může být malý prostor ozvučnice a z toho plynoucí skromnější podání basů.

Slovníček

zatížitelnost - výkon zesilovače, který je reprosoustava schopna zpracovat. Udávají se zpravidla dvě hodnoty - krátkodobá a dlouhodobá.

citlivost - vyjadřuje, jak náročné je pro zesilovač reprosoustavu napájet. Čím vyšší je citlivost, tím hlasitěji bude hrát při stejném výkonu zesilovače.

impedance - komplexní odpor reprosoustavy. Nejčastěji bývá 4 nebo 8 Ohm. Platí, že impedance reprosoustavy nesmí být nižší, než doporučená minimální impedance zesilovače.

ozvučnice - "bedna", ve které jsou instalovány reproduktory a výhybka.

bi-amping - zapojení reprosoustavy se dvěma zesilovači. Jeden pak napájí výškové, druhý středové a basové reproduktory.

bi-wiring - připojení zesilovače dvojicí kabelů. Jeden vede signál pro výškový reproduktor, druhý pro středový a basový.

Sloupové mají ozvučnici vysokou a proto je stačí postavit na podlahu. Samozřejmě ne přímo, ale na hroty, nebo měkké podložky. Výhodou je snadnější reprodukce hlubokých kmitočtů, nevýhodou vyšší náklady na ozvučnici. Její ošizení může ústit v nepříjemné zabarvení zvuku vlastními rezonancemi.

V obou případech ale platí, že výškové reproduktory musí být umístěny ve výšce uší sedících posluchačů. Zároveň by jednotlivé reprosoustavy a křeslo posluchače mělo tvořit vrcholy rovnoramenného trojúhelníku.

Další dělení vychází ze zapojení reproduktorů do výhybky. V testu se setkáme s dvoupásmovými, dva-a-půl-pásmovými a třípásmovými reprosoustavami. Dvoupásmová je nejjednodušší. Výhybka rozdělí signál na výšky a středobasy, vysoké signály pak posílá do výškového reproduktoru, ostatní do středobasového. U dva-a-půl-pásma je to stejné, jen výhybka ještě navíc oddělí samotné basy a ty pošle do druhého středobasového reproduktoru. A nakonec, u třípásmové reprosoustavy rozdělí výhybka zvukový signál na tři části - výšky, středy a basy. Ty pak reprodukují jednotlivé měniče.

Čím méně je reproduktorů, tím dražší (a zvukově lepší) modely mohl výrobce použít. Dvoupásmové konstrukce tak mohou mít ve výškách a středech kvalitativní náskok. Třípásmové modely však zpravidla lépe zahrají basy. Navíc, čím jednodušší je dělící výhybka, tím méně výsledný zvuk ovlivní.

Bassreflex - dopředu, nebo dozadu?

Bassreflex je otvor do ozvučnice reprosoustavy, ve které je "trubka" o přesně vypočítané délce a průměru. Ta má za úkol posílit vyzařování basů.

Bassreflex může být umístěn buď dopředu, nebo dozadu. Pro instalaci je jednodušší jeho umístění dopředu, protože soustavy můžete umístit blíže ke zdi místnosti. Třeba do regálu. Pokud je bassreflex umístěn dozadu, musíte za soustavami nechat volné místo. Přiražení ke zdi může mít za následek nepříjemné dunění, zastrčení do regálu naopak úbytek basů,

Sedm testovaných:

Medailonky testovaných reprosoustav

Acoustic Energy Aegis Neo 3

Velikostně patří k nejmenším, přesto jsou suverénně jedny z nejtěžších. Lví podíl na tom má oddělená komora ve spodní části ozvučnice, kterou lze naplnit zátěží. V našem případě to byly olověné válečky, může to však být například i písek. Výsledná vysoká hmotnost se pozitivně podepíše na kvalitě reprodukce.

Sloupové reprosoustavy - AE

Reproduktory jsou zapojeny do 2,5pásmového provedení. Při něm jsou pro reprodukci středů a basů použity dva stejné reproduktory s rozdílným připojením k výhybce. Jeden reprodukuje středy i basy, druhý pak jen basy. Výškový reproduktor je takzvaný "ring radiator", což je do tvaru prstence formovaná membrána, kmitající kolem pevného středu. Frekvenčně sahá až do 45 kHz (s tolerančním polem +/- 3 dB).

Další dva reproduktory jsou shodné, membrány z lisované slitiny mají průměr 12 cm a pěnový závěs. Ve středu membrány je konvexně vypouklá prachovka.

AE - detail

Detail reproduktorů

AE - svorky

Otvor pro vsypání zátěže

Ozvučnice je na zadní stěně otevřená dvojicí bassreflexů, reprosvorky umožňují jen jednoduché zapojení. Netradičně je zde i plastová zátka pro vsypání zátěže. Ozvučnici doplňuje širší podstavec, který štíhlým reprosoustavám vylepší stabilitu a magneticky uchycená čelní krycí síťka.

Zvuk

Na poslech Neo 3 jsme se opravdu těšili, starší model Evo 3 patřil v této kategorii ke špičce. S novým Neo 3 je to komplikovanější. Pokud v mechanice rotovaly desky AC/DC, Ozzyho Osbourna nebo elektronických Yello, nebylo moc co kritizovat.

Rock jim jde opravdu velmi dobře, reprodukce je pevná, plná, razantní. Kytary jsou správně ostré s přesnou dávkou agresivity. Ne tolik, aby tahaly za uši, ale dost na to, abyste neztratily drive. Spodek je pevný, kopák je krásně razantní.

Velmi spokojení jsme byli i s elektronikou Yello. Výrazné, hluboké a rychlé basy, solidní dynamika ... tohle nás bavilo.

Dál jsme již tak nadšení nebyli. Jazzu i vážné muzice chybí vykreslení prostoru, jemnější podání detailů a nějaká jiskra. Nic na reprodukci neuchvátí. Chybí v tom radost. Ve finále pak i špičkové nahrávky znějí obyčejně a nevzrušivě.

Celkem: Náš tip na rockovou a elektronickou muziku. Vážnou a jazz po nich však nechtějte.

repro Acoustic Energy Aegis Neo 3
cena 13 990 Kč
zatížitelnost 170 W
impedance 8 Ohm
citlivost 90 dB
frekvenční rozsah 43 Hz - 45 kHz
rozměry 90 x 20 x 24 cm
hmotnost (kus) 14 kg (+ 6 kg zátěž)


Canton GLE 490

Nejmohutnější reprosoustavy v testu budí v interiéru respekt. Rozměrná ozvučnice, bílá čelní stěna, baterie reproduktorů a kovová čelní krycí mřížka dávají jasně najevo, že to majitel myslí s poslechem hudby opravdu vážně.

Sloupové reprosoustavy - Canton

Cantony jsou třípásmové konstrukce. Výškový měnič má textilní kalotu, středový pak hliníkovou membránu s konkávní prachovkou a gumovým závěsem. Dva basové reproduktory jsou stejné konstrukce, pouze mají větší plochu membrán.

Reprosvorky umožňují jen jednoduché připojení, banánek připojit lze, stejně jako odizolovaný kabel, odhadem do průřezu 6 mm.

Canton - detailCanton - svorky

Zvuk

Dobrou zprávou je, že hrají skoro tak, jak vypadají. Zvuk má spoustu dynamiky, energie a síly. Reprodukce je v nejlepším slova smyslu zábavná, jen ji trošku chybí taková ta "hifistická důstojnost".

I zde začneme rockově. AC/DC je v rámci tohoto testu bezkonkurenční - přesné, dynamické, akorát ostré, akorát razantní. Basy nejsou tak rychlé a přesné, jako třeba u reproduktorů ELAC, ale nechybí jim mohutnost a plasticita.

Poslechli jsme mnoho nahrávek a dospěli ke dvěma nedostatkům. Kombinace velmi rozměrné ozvučnice a pouze 1 cm silných MDF desek ústí při vyšších hlasitostech k mírnému zaznívání nízkých kmitočtů. To bylo patrné například u smooth jazzu Fourplay, nebo razantním filmovém At The Movies Stanleyho Clarka.

Druhým zjištěním je mírný útlum na nejvyšších výškách, což se projevuje právě u jazzu a vážné hudby. Metličky perkusí nemají tu křišťálově krystalickou strukturu, jaká v nahrávce je a trochu realističnosti ubírá i houslím.

Elektronika a populární muzika zní v naprosté většině případů výborně. Výhodou je relativně vysoká citlivost, ukočíruje je i slabší zesilovač.

Celkem: Na rock, pop, elektroniku, hip-hop a podobné žánry perfektní reprosoustavy. U jazzu jsou patrné mírné nedostatky, které se při poslechu vážné hudby stávají podstatnějšími.

repro Canton GLE 490
cena 16 590 Kč
zatížitelnost 150 / 320 W
impedance 4 - 8 Ohm
citlivost 90,5 dB
frekvenční rozsah 20 Hz - 30 kHz
rozměry 105 x 21 x 30
hmotnost 19,2 kg


ELAC FS 68.2

Jsou v podstatě stejně obrovské jako Canton, ale designově zcela jinak pojaté. Místo dynamického a lehce agresivního vzhledu působí solidně, luxusněji a elegantněji. Nejvíce během focení učarovaly i naší modelce.

Sloupové reprosoustavy - Elac

Ozvučnice je vyrobena z 1,2 cm silných MDF desek, čelní stěna je mírně předsazena a opatřena vrstvou černého klavírního laku s hlubokým leskem. Výškový měnič s hedvábnou kalotou je kryt za jemnou kovovou síťkou, což není z hlediska akustiky optimální. Audiofilové s dětmi to ale ocení.

Středový i oba basové měniče mají sendvičovou membránu s hliníkovým povrchem. Středový má invertovaný závěs (s vlnkou dovnitř), basáky klasické gumové závěsy.

Reprosvorky umožňují i bi-wiring i bi-amping připojení, zapojit můžete odizolovaný kabel i banánek. Dva bassreflexové nátrubky jsou na zadní stěně, rozšířená základna pro lepší stabilitu je přímou součástí ozvučnice.

Elac - detailElac - svorky

Čelní síťka z průzvučné tkaniny je ve správné pozici držena magneticky.

Zvuk

Abychom zachovali posloupnost, začněme rockem. AC/DC zahrály razantně, mohutně. Patrné jsou rychlé a důrazné basy. Celkově je však rocková reprodukce trochu sušší a sevřenější, není tak šťavnatá jako třeba u Cantonů.

U audiofilních nahrávek jazzu a vážné hudby však Elacy plně ukáží svůj potenciál. Reprodukce je velmi vyvážená, transparentní, neutrální a přirozená. Nic nechybí, nic nevyčnívá. Basy jsou důrazné a nejrychlejší v testu.

Nemají tak holografický prostor, jako Tannoye, ale přesto patří k těm lepším. Housle jsou malebně vykreslené, i u vážné hudby potěší dynamika a průzračnost. Umí výborně vyjádřit i pohodovou atmosféru.

Stanley Clarke je razantní i při vysoké hlasitosti, ale oproti reproduktorům Canton nebo Jamo některé tóny a nástroje neservírují tak výrazně a prezentně. Zklamaly nás Fourplay, kde trochu valivé basy (v nahrávce) zněly až příliš výrazně a ve výsledku těžkopádně.

Elektronika v podání Yello perfektní.

Celkově: Audiofilské podání jazzu a vážné hudby. Mají nejrychlejší basy v testu, populární a elektronickou hudbu zvládají s přehledem. Dobře si poradí i s rockem, zde bychom však volili Cantony. Ochotně odhalí nekvalitní nahrávku, poctivou práci zvukařů však dokáží ocenit a zhodnotit.

repro Elac FS 68.2
cena 19 990 Kč
zatížitelnost 110 / 150 W
impedance 6 Ohm
citlivost 89 dB
frekvenční rozsah 38 Hz - 25 kHz
rozměry 19,9 kg
hmotnost 108 x 20 x 28


Focal JM Lab Chorus 714V

Na první i druhý pohled jsou krásné a efektní. Narozdíl od zbytku peletonu nemají ozvučnice striktně hranatých tvarů, ale boky se směrem dozadu zužují. Nemá to však vliv na akustiku, vnitřní prostor je pravoúhlý, zúžení je vytvořeno zeslabováním MDF desek ozvučnice. Zatímco vepředu má dva centimetry, na opačném konci jen 5 mm.

Sloupové reprosoustavy - Focal

Výškový měnič je umístěn v kovové destičce, která sahá až nahoru na vrchní stěnu reprosoustavy. Je opatřen kovovou krycí mřížkou, což je bezva pokud mátě děti se zvědavými prsty, z hlediska šíření zvukových vln to ale takové terno není. Kalota je kovová (hliník/magnézium), invertovaná, neboli konkávní.

Dva shodné středobasové měniče s 11cm membránami a vypouklou prachovkou mají membrány ze skleněných vláken (materiál Polyglass). Jejich zapojení je 2,5 pásmové, to znamená, že jeden hraje středy, druhý basy.

Focal - detailFocal - svorky

Textilní krycí mřížka je netradičně vypouklá a vytváří zajímavě technicistní vzhled reprosoustavy. Mohutný bassreflexový nátrubek ústí na čelní stěně. Jednoduché svorky pojmou banánek i kabel.

Zvuk

Reproduktory Focal patřily od začátku testu mezi naše favority. Důvěrně známe mnoho starších modelů a vždy patřily mezi špičku třídy. O to více náš mrzí, že se jim tentokrát moc nedařilo.

Začněme pozitivy a tím je podání zvukových podrobností a detailů. V této disciplíně nemají chybu, každé zachvění hlasivek, každé brnknutí do strun, každý přešlap po pódiu je přesně zahrané. Je to přehlídka technicky precizně podaných detailů, které však dohromady netvoří hudbu.

S trochou nadsázky lze říci, že chybí "tělo" hudby a reprodukce je díky tomu smutně prázdná. Například kopák. Je razantní, úderný, muskulární, ale neslyšíte hudební nástroj, ale "ránu".

Největším zklamáním byla vážná hudba a jazz. Jejich podání je prostě nudné. Chybí prostor a malebnost, trubka nezní jako trubka, housle nezní jako housle. Chybí náboj a živost. Nemohli jsme se ubránit dojmu, že to reprosoustavy nebaví a nechtějí hrát.

Celkově: Výborná reprodukce elektronické a taneční hudby i při vysokých hlasitostech. Rock zahrají slušně, ale jazz, blues a vážná hudba jim opravdu nejde, nudí.

repro Focal JM.Lab Chorus 714V
cena 17 490 Kč
zatížitelnost 90 W
impedance 8 Ohm
citlivost 91 dB
frekvenční rozsah 52 Hz - 28 kHz
rozměry 90 x 22 x 29 cm
hmotnost 16 kg


Jamo C607

Vysoká, štíhlá a nezvykle hluboká ozvučnice je doplněna plastovými širokými nožkami, které zlepšují jejich stabilitu. Bassreflex ústí na zadní stěně, takže byste neměli soustavy umístit blízko ke zdi (což patrně vzhledem ke hloubce mnohdy nastane).

Sloupové reprosoustavy - Jamo

Výškový měnič má textilní kalotu, celý mechanismus je v ozvučnici pružně uchycen, výrobce tomu říká Decoupeled Tweeter Technology.

Trojice shodných měničů (jeden středy, dva basy) má pevné kovové středovky. K nim nejsou membrány nijak uchyceny, naopak kmitají okolo nich. Kónická membrána má složitou vnitřní strukturou (HCC) a gumový závěs.

Jamo - detailJamo - svorky

Krycí síťka snímatelná, plast s průzvučnou tkaninou. Kvalitní svorky umožňují bi-wiring a bi-amping, lze uchytit odizolovaný vodič do průřezu 4mm, nebo banánky.

Zvuk

Trochu rocku na zahřátí. AC/DC mají perfektní rytmiku, údernost a říz kytar. Dojem kazí jen příliš mohutné basy. Ne, že by to znělo špatně, ale takto muskulární hloubky "ejsíčka" prostě nemají. Rockeři preferující mohutné (až teatrální) basy budou nadšeni.

C607 hrají obecně hodně "kinově". Stanley Clarke zní hutně, důrazně, razantně a zároveň plně. Vyšší středy a výšky jsou výrazné, ostré, ale na náš vkus příliš agresivně. Dynamika strhující.

Stejně můžeme pokračovat i u jazzu a vážné hudby. Mohutné, barevné, navoněné. Například u houslí si nejsme jistí, zda jsou to opravdu housle. O věrné reprodukci nemůže být řeč. Což ale může být pro mnoho posluchačů jasný klad.

Bohužel, chybí prostor, lokalizace nástrojů a vzdušnost reprodukce. Ve hudebně složitějších scénách je navíc trochu zmatek. Nepovedly se například některé komplikovanější aranže Phila Collinse.

Reprosoustavy jsou méně citlivé, potřebují silný zesilovač.

Celkem: Máte-li rádi mohutný, barevný a muskulární projev, pak jste našli svého favorita.

repro Jamo C607
cena 16 990 Kč
zatížitelnost 150 / 220 W
impedance 6 Ohm
citlivost 89 dB
frekvenční rozsah 32 Hz - 20 kHz
rozměry 101 x 17 x 361
hmotnost 20,5


Tannoy Mercury V4

Jsou to nejlevnější reprosoustavy v testu, takže není překvapivé, že mají i nejnižší hmotnost, někde výrobce ušetřit musel. Ozvučnice patří mezi menší, bassreflex je vyveden na zadní straně, reproduktory jsou kryté síťkou z průzvučné tkaniny.

Sloupové reprosoustavy - Tannoy

Reproduktory jsou ve 2,5pásmovém zapojení v uspořádání D´Appolito. Při tom je výškový měnič umístěn mezi dva shodné reproduktory. V tomto případě je každý jinak zapojen do frekvenční výhybky, takže vrchní hraje střední i basy, spodní výhradně basové pásmo.

Výškový měnič je z nitro-urethanu, středobasové mají papírové kónické membrány zpevněné umělými vlákny.

Přípojné terminály umožňují bi-wiring a bi-amping.

Tannoy - detailTannoy - svorky

Zvuk

Musíme říci, že pro nás byl projev V4 velkým překvapením, především ve světle toho, že jsou mezi testovanými soustavami nejlevnější. Přesto je považujeme za celkově nejlepší.

Bezprostřední, živá, hravá reprodukce s výborným vyjádřením prostoru. Reprosoustavy dokáží zmizet ze scény, lokalizace nástrojů je opravdu výtečná.

Excelují u jazzu a vážné hudby, poslech je mimořádně zábavný a příjemný. Spousta barev a polotónů. U strun cítíme natažený kov, spoustu podrobností ze hry. Fantasticky zahrají smyčce a dechové nástroje, perkuse mají velmi přesvědčivou dynamiku.

Samozřejmě, v některých ohledech je konkurence převyšuje. Vykreslení detailů není precizní jako u reprosoustav Focal a basy nejsou rychlé a přesné jako u Elacu. Výšky mají na náš vkus trošku hrubší strukturu.

Ano, basy by mohly být přesnější a plastičtější, výšky by mohly být sametovější, ale nemůžeme si pomoci, V4 se prostě krásně posluchají, jsou živé a baví nás to.

Celkově: Po právu se staly vítězi testu. Excelují v jazzu a populární muzice, neztratí se ale ani v žádném jiném žánru. Velmi dobře si poradí i s tvrdým rockem, nebo elektronikou. I když se doma neshodnete na hudebním žánru, na reprosoustavách můžete.

repro Tannoy Mercury V4
cena 13 200 Kč
zatížitelnost 100 / 200 W
impedance 8 Ohm
citlivost 91 dB
frekvenční rozsah 32 Hz - 25 kHz
rozměry 97 x 20 x 28 cm
hmotnost 14,2 kg


Xavian Gran Collona

Drobné sloupky zaujmou špičkovým provedením, za které by se nemusely stydět ani podstatně dražší reprosoustavy. Ozvučnice z 22 mm silných MDF desek je ručně dýhovaná a bohatě zatlumená. Vnitřní prostor je zhruba od úrovně čelně umístěného kovového bassreflexu až ke dnu vyplněn tlumícím materiálem. Díky tomu se chová více jako regálová sestava než jako sloup.

Sloupové reprosoustavy - Xavian

Výškový reproduktor má impregnovanou textilní kalotu a vyrábí ho dánská společnost Scan Speak. Středobasový elektroakustický měnič s papírovou membránou s klasickou konvexní prachovkou a gumovým závěsem na zakázku pro Xavian vyrábí německá firma Eton. Ozvučnici a výhybku v České republice navrhuje a vyrábí italský audiofil a konstruktér Roberto Barletta. Příklad dokonale mezinárodního výrobku.

Reprosovorky nejsou ve vaničce, ale zapuštěné přímo do ozvučnice a přímo spojené s výhybkou. Textilní krycí síťka je odnímatelná.

Xavian - detailXavian - svorky

Zvuk

I výrobky Xavian vždy patří mezi reprosoustavy, na jejichž testování se opravdu těšíme. A nechci se opakovat, ale v tomto testu to bylo trochu komplikovanější.

Do testu nám dorazil první kus, který byl vyroben v sériové podobě. Naše první poslechy odhalily určité nečekané akustické nedostatky, které během jednoho víkendu dokázal pan Barletta odstranit úpravou výhybky a zatlumení. Všechny další reprosoustavy budou vyrobeny s touto úpravou a my se tak pustli do testovacích poslechů dalšího, lépe hrajícího, páru.

Poslech jazzu a vážné hudby ukázal krásné vykreslení prostoru, velmi klidné a důstojné podání hudební scény. Smyčce a dechy výborné. Zvuk je neutrální a chladnější než většina konkurence. Do určité míry je to opačný zvukový přístup, než u Jamo - Gran Collony nic nezdůrazňují a nikde nepřidávají. Výrazově mají blíže spíše britské produkci.

Nejsou atraktivní na první poslech, ale u audiofilních nahrávek si užijete. Výšky a středy precizně vykreslené.

Méně spokojeni jsme ale byli s popem a rockem. Méně razantní, menší drive a ocenili bychom i výraznější výšky. U elektroniky chybí razance, ale potěšily nás pevné basy.

Celkově: Velmi zajímavé reprosoustavy vhodné pro vážnou a jazzovou hudbu. Tvrdším žánrům chybí větší razance a bezprostřednost.

repro Xavian Gran Collona
cena 18 990 Kč
zatížitelnost 120 W
impedance 6 Ohm
citlivost 89 dB
frekvenční rozsah 47 Hz - 40 kHz
rozměry 90 x 20 x 23
hmotnost 16 kg

Témata: Sony, Testování
  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Polopás není polovičaté řešení. Třetí říše byla mistrem v oboru

v diskusi je 9 příspěvků

18. března 2024

Druhá světová válka byla zlatým věkem polopásových vozidel. Vyráběli je především Němci a...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 7 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 10 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Apple přidá do svých zařízení generativní AI, využije k tomu Google

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  13:34

Apple jako jedna z mála technologických společností nezachytil příchod vlny generativní umělé...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...