Test sestav: Vyhlášení vítězů

  • 139
A je to tu. Po sérii podrobných recenzí počítačových sestav přichází konečně na řadu finální resumé a celkové zhodnocení toho, jak počítače v testu obstály. Pro názornost a vaši ucelenou představu jsme vše doplnili přehlednými grafy a okomentovali jsme ta nejdůležitější a nejzajímavější fakta. Srovnávací grafy rovněž nechybí.

Kapitola 0. Úvod

Jedním z hlavních měřítek na které jsme se i v jednotlivých recenzích zaměřili a které nás nejvíce zajímalo, byla kvalita instalovaných komponentů. Tedy to, jaké součástky a součásti firmy do svých počítačů vybraly a z čeho počítače sestavily. Mimo tohoto hlediska jsme si zejména všímali zpracování s ohledem na kvalitu montáže, vyladění, nastavení systému a dalších faktorů, které se celkovou měrou podílejí na bezproblémovém chodu a optimálním výkonu počítače. Snažili jsme se také odhalit slabá místa jednotlivých sestav a například v hodnocení stability jsme si nebrali servítky. Toliko slovo úvodem.

Kapitola 1. Kvalita

U každé recenzované sestavy jsme zveřejnili několik tabulek. Následující grafy potom převádějí původní číselné hodnocení kvality jednotlivých komponent na procenta. Vyšší sloupeček je vždy lepší. Tlustá černá čára uprostřed potom ukazuje dobrý standard a rozděluje jasně kvalitní komponenty od nekvalitních.

Alzasoft

alzasoftAlzasoft použil do sestavy vynikající a kvalitní základní desku, dobrý procesor a zvukovou kartu. Další cenné  body pak získal za pevný disk, software atd. Grafická karta nebyla nic extra, ale na druhou stranu podávala rozumné výkony. Je zřejmé, že její hlavní předností není hrubý výkon, ale nízká cena. A na nízkou cenu se u této sestavy sází především. S některými dalšími součástmi na tom Alzasoft zase až tak dobře nebyl. Hodně ztrácel třeba na skříni, průměrné myši a klávesnici. Celkově (až na tu skříň) se jedná o počítač postavený z kvalitních komponent. Samozřejmě, kvalita je sice trochu nevyvážená, ale kromě jedné položky se neocitl pod čarou. Určitou devizou byla jeho stabilita a vyrovnané výsledky v testech - i když to se do tohoto hodnocení příliš nepromítlo. Za handicap v podobě chybějící repro soustavy nebo sluchátek body uděleny nebyly.

Autocont Alivio 5200DVD

autocontAlivio bylo nejvíce oceněno především za procesor, designérsky nápaditou skříň a bohatou softwarovou výbavu. Ani další komponenty svojí kvalitou nedělají Aliviu ostudu. Vysoké ohodnocení získalo za DVD přehrávač, velice kvalitní (byť 15") monitor, prověřenou základní desku a v neposlední řadě za klávesnici. Další komponenty už svojí kvalitou tak nezářily, ale pořád byly nad průměrem. Mezi takové se zařadil například pevný disk, který spíš než rychlostí, bodoval slušnou kapacitou. Ani v tomto počítači nebyla zrovna ideální grafická karta, protože přes svoje nesporné kvality nedosáhla v benchmarcích očekávané výsledky. A tak jedinou věcí, která úplně v uvozovkách propadla a zklamala, byla absolutně nefunkční myš.

Barbone Player

barbonePočítač Barbone Player se v hodnocení kvality držel se všemi komponenty u středu. Na jednu stranu v ničem nijak nevybočoval z průměru, ale na druhou stranu také vůbec v ničem nepropadl. To je velice příjemné zjištění. V sestavě vyniká DVD mechanika, repro soustava, klávesnice a samozřejmě pevný disk. Velkým překvapením byl více než obstojný a nad poměry kvalitní monitor. Bonusové body byly uděleny za periferní zařízení a k dobrému průměru kleslo hodnocení pouze u myši. Skříň u tohoto počítače také zrovna nevyniká, a tak se jí podařilo přehoupnout přes čáru jen tak tak.

DXT Athlon Action

dxtAthlon Action od DXT byl v testu papírově tou nejnadupanější sestavou a tak se není co divit, že i hodnocení kvality jednotlivých součástí vypadá na první pohled velice dobře. Hodně bodů získala sestava za procesor a za velice rychlou značkovou  paměť. Podobně dobře na tom byla základní deska a o další tučné bodové zisky se postarala výkonná grafická karta. Kvalitativně nepropadl ani monitor, skříň, chlazení a to samé se dá říci o reprosoustavě. Myš byla průměrná a tak jedinou věcí, která totálně propadla, byla klávesnice.

Fujitsu-Siemens Scaleo 600

fujitsu-siemensFujitsu-Siemens Scaleo 600 byl v testu nejvyrovnanější sestavou - co se týká kvality instalovaných komponent. Paradoxně vyniká zejména instalovanou softwarovou výbavou a špatně na tom není ani se skříní a procesorem. Výrazně nad průměrem jsou pak základní deska, reprosoustava, CD/RW mechanika i klávesnice. Citelnou a nezanedbatelnou ztrátu utrpěl počítač hlavně u grafické karty a to nejenom v hodnocení kvality. Podobně je na tom i monitor, ale i on se nakonec dostal v hodnocení k dobrému průměru. Žádný komponent u Scalea nepropadl.

PC Leo Amenity 1.0x

leoPC Leo Amenity se může pochlubit zejména dobrým pevným diskem, dále pak kvalitním monitorem a slušnou softwarovou výbavou. Špatně si v hodnocení nevede ani procesor, grafická karta a instalovaná operační paměť.
Nepatrně hůře je na tom skříň, která boduje spíše designem než čímkoliv jiným a základní deska. Chlazení, klávesnice a myš už na tom tak dobře nejsou, ale na úroveň pomyslné hranice mezi kvalitou a brakem se také dostaly. Ani tato sestava v ničem výrazně nepropadla.

Mironet 5046

mironetMironet 5046 získává extra body za odhlučnění v položce speciál a výkonný procesor. Dalšími výrazně nadprůměrně hodnocenými součástmi byla zejména skříň, rychlý velký pevný disk a také předimenzované chlazení. Sestavě dělá čest moderní a rychlá grafická karta, dobrá paměť i solidní vypalovačka. Dobrá a náležitě ohodnocená je i optická myš a softwarová výbava. Dojem nekazí ani základní deska a monitor. Dobře se jeví a stále nad průměrem je i reprosoustava se zvukovou kartou. Sestava propadla i když ne tak výrazně v jediné součásti a tou byla v tomto případě klávesnice.


Kapitola 2. Zpracování

Jediné dva počítače, které si v testu zasloužily pozornost pro svoje (téměř) bezchybné zpracování byly Autocont Alivio 5200DVD a Mironet 5046. Pozornost jejich techniků se projevila v podobě bezproblémového chodu, stability a dobrých výkonů v testech.

Všechny ostatní počítače měly vždy nějakou chybu v nastavení, nebo neměly na/doinstalované potřebné ovladače. Dále chyběly opravné Patche, ovladače zvukových karet, klávesnic, USB potů a podobně. Poměrně častou a závažnější chybou bylo, že byly ovladače sice nainstalované, ale byly ve verzi konfliktní s jinou součástí a jinými ovladači. Vloudily se i chyby do BIOSu, do nastavení grafických karet a tak dále.

Je zřejmé, že v tomto duchu a na dané téma bych mohl ještě hodně dlouho pokračovat.

Podobným nešvarem, (který je však v normální praxi zcela běžný) bylo poskládání počítače stylem "hoď to tam, ono to nějak dopadne". Ten nastane v takovém případě, kdy je technik firmy na všechno sám, je plně vytížen a navzdory zákoníku práce nemá čas ani na oběd. Jelikož poctivé odladění jednoho počítače a jeho instalace trvá průměrně tři hodiny i déle, pak se není co divit, že technik sáhne k čas spořícím opatřením a nebo si prostě něčeho nevšimne.

Na jednu stranu je to věc pochopitelná, ale příště bych doporučoval do testů, a speciálně do našich testů, věnovat počítači trochu více pozornosti.

Kapitola 3. Výkon

Co by to bylo za test, kdyby v něm nebylo pořádné srovnání výkonů. V tomto směru jsme vám byli cosi dlužní a tak nyní celou věc napravíme.

Jako první přichází na řadu test z oblíbené hry Quake III Arena. Tato 3Dvykon QIIIA hra je dnes už klasikou a do testů jsme ji vybrali hlavně pro výborný, pod OpenGL napsaný engine. Ten zobrazuje dynamická světla, stíny, odlesky zrcadel a další efekty, jako jsou křivé plochy, plastický povrch atd. Ty jsou spolu s umělou inteligencí a kinematikou postav samozřejmě velice výpočetně náročné a nejsou tím jediným, s čím se počítač pořádně zapotí. S každým přibývajícím detailem tak klesá výkon a počet vykreslených snímků za sekundu. Test je mimo jiné zajímavý tím, že ukáže slabiny procesoru a základní desky. Pokud jste zvědaví jak si počítače vedly, tady je graf.

Graf je srovnán podle výsledků v 16ti bitových barvách. Vítězství Mironetu 5046 je překvapující, neboť poráží (o chlup) papírově silnější sestavu DXT Athlon Action. V 32 bitových barvách a v demu 2 je to už o něčem jiném a tady si DXT vzít první pozici nenechalo a uhájilo jí se značným náskokem - i když, jak jsem již dříve napsal, má na víc a nastavení počítače mělo k ideálu hodně daleko. To je z kolísavého výkonu patrné. Každopádně, i když jsou v obou sestavách stejné procesory, je velice znát efekt základní desky od MSI, která je v sestavě DXT Athlon Action. Dobře si v testu vede i počítač Alzasoftu, který za sebou nechává soupeře ze stejné výkonnostní třídy. I tady je to způsobeno dobrou základní deskou a faktem, že počítač Barbone Player vstupoval do testů s nevýhodou v podobě chyby v základním nastavení. Závěrem nutno podotknou, že si žádný z počítačů, tedy ani Fujitsu-Siemens, nevedl špatně a i on kopíroval svoje maximální možnosti.

vykon 3DMarkDruhý na řadě je MadOnion 3Dmark 2001. Tento náročný benchmark dokonale prověří systém jako celek a zařadili jsme ho do našich testů zcela záměrně. Je napsaný pod, dnes nejpoužívanější, DirectX a vytěžuje jak procesor a základní desku, tak i grafickou kartu. Ta je v tomto testu (a v rozlišení které jsme použili, tedy 1024x768 bodů) hlavním tahounem a na jejích výkonech závisí celkové skóre přibližně z 65 procent. Tady je graf.

Opět vítězí a tentokrát i v 32 bitových barvách Mironet 5046. Drastická FillRate nenechá na pochybách o možnostech DDR pamětí a procesoru AMD Athlon XP. To samé platí o grafické kartě a mezi těmito třemi mušketýri se čtvrtý, tedy základní deska ECS K7S5A nemá za co stydět. Tato čtyřka si prostě rozumí. Solidní druhé místo DXT nepřekvapí. Škoda jen, že rozdíl v 16 a 32 bitovými barvami je tak velký. Třetí místo opět patří sestavě s Pentiem 4, která se protentokrát musela spokojit s klasickými SDRAM pamětmi. Kolem středu se opět točí Alzasoft těsně následovaný počítačem Leo Amenity. Fujitsu-Siemens v tomto testu doplatil na grafickou  kartu. Nešťastná Achillova pata u počítače Barbone Plazer se zde také jasně ukázala a odsoudila ho tím k poslední příčce.

vykonyA co k tomu dodat? Škoda, snad příště.

Na závěr této kapitoly tu máme tabulku ukazující výsledky z obou testů dohromady. Faktem tedy je, že souboj Goliášů o první příčku nakonec vyhrál Mironet 5046 a odsoudil tak ostatní statečné bojovníky do role poražených.


Kapitola 4. Cena

cenyNámi stanovená původní cenová hranice pro testy byla 35.000,- Kč včetně DPH. Jistě si kladete otázku, kolik který konkrétní počítač stál doopravdy a stejnou otázku jsme si kladli i mi. Nakonec toto posouzení necháme čistě na vaší zralé úvaze a poskytneme vám jen malý graf. V grafu jsou údaje o ceně dodané jednotlivými firmami.

Kapitola 5. Srovnání

cena/vykonV této kapitole se podíváme na to, kolik toho potenciální zákazník za svoje peníze dostane. Bohužel je vypovídací hodnota tohoto grafu poněkud omezená, jelikož vychází z předpokladu, že je cena udávaná výrobcem pravdivá. V nevýhodě jsou rovněž velké firmy u kterých se platí také za značku, reputaci a v neposlední řadě také za kvalitu. Graf ukazuje poměr cena výkon, přičemž nižší hodnota je lepší.

cena/hodnoceniA tady máme to samé v bledě modrém. Tento graf ukazuje poměr kvalita cena.

 

 

Kapitola 6. Závěr

Tak a to je vše, přátelé. Zbývá jen jedna podstatná věc a tou je vyhlášení vítězů.

V testech a ve všech hodnoceních nejlépe dopadl počítač Mironet 5046 a stává se tak celkově zaslouženým vítězem. Zároveň získává dílčí ocenění "Nejlepší počítač v testu s procesorem AMD".

Dílčí hodnocení "Nejlepší počítač v testu s procesorem Intel" získává sestava Autocont Alivio 5200DVD.

Hlavní ocenění "Pečeť Technetu" uděleno nebylo. Jen o vlásek, konkrétně o jeden jediný (mizerný) bod uteklo sestavě Mironet 5046.


A co bude příště? Doufám, že příště si moji kolegové (i já) dají větší pozor na cenu sestav a že sestavy, které nesplní podmínky budou z testů nekompromisně vyřazeny. Pro tentokrát se to (naštěstí) do výsledného hodnocení příliš nepromítlo a tak jsme nikoho dodatečně vyřadit nemuseli. I nadále nám bude záležet na kvalitě testovaných počítačů a pokusíme se ještě vylepšit systém hodnocení pocházející z amerických testlabů stejně tak, jako zkvalitnit naši práci.