Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Test: Špičkový kapesní rekordér natočí koncert i zkoušku kapely

aktualizováno 
Rekordér Olympus LS-10 je navzdory kapesním rozměrům vybaven dvojicí kvalitních kondenzátorových mikrofonů a profesionálními parametry záznamu. Poslechněte si nahrané ukázky běžných ruchů i psychedelickou skladbu ze zkoušky rockové kapely.

Olympus LS-10 | foto: Václav Nývlt - Technet.cz

Od malého kapesního rekordéru zpravidla nelze očekávat zvukové zázraky, naopak od profesionálního zvukového záznamníku nelze čekat kapesní rozměry. Olympus LS-10 je velmi zajímavým kompromisem. Vejde se do kapsy a nabízí více než zajímavé možnosti a kvalitu záznamu.

test LS-10

Zleva: vstup pro dálkový ovladač, sluchátkový výstup, regulace hlasitosti, USB port a hlavní vypínač

Kompaktní tělo z kovové slitiny působí robustním dojmem a ani pobyt v batohu bez pouzdra (které je součástí základní dodávky) mu nijak neublížil. Lze říci, že je pro nasazení v terénu vhodně připravené. Pohyby prstů na těle rekordéru jsou v záznamu slyšet jako šustění, je třeba přístroj držet pevně.

Dominantní součástí je dvojice kondenzátorových mikrofonů, které jsou vychýleny do stran v úhlu 45°. Díky tomu je výrazně snímán stereofonní prostor, i když je jejich rozteč pouhé tři centimetry. Funkcí Zoom můžete navíc snímací charakteristiku upravit (široký, standardní, úzký, zoom). 

Konektory: mikrofon, linkový, sluchátka... a ovladač

Záznam však nemusí probíhat jen na ně. K dispozici je stereofonní mikrofonní vstup s konektorem Jack 3,5 mm a jak jsme během testu vyzkoušeli, není problém k nim přes redukci připojit dvojici profesionálních kondenzátorových mikrofonů. Diktafon sám umí poskytnout napětí na fantomové napájení. Je to však náročnější na baterii, takže je vhodnější použít mikrofony s vlastním napájením, případně mikrofony dynamické, které napájet nepotřebují.

test LS-10

Zleva: přepínač nízkofrekvenčního filtru, přepínač citlivosti mikrofonu, potenciometr úrovně vybuzení záznamu, vstup pro externí mikrofon, linkový vstup... a konektor dálkového ovladače.

Další možnosti záznamu odkrývá linkový vstup (také s konektorem Jack 3,5 mm), do které lze připojit například linkový výstup mixážního pultu, případně elektronického nástroje (el. piáno, el. dechový nástroj EWI atd.).

Nechybí výstup na sluchátka s vlastní regulací hlasitosti a integrované stereofonní reproduktory na zadní stěně. Ačkoli hrají poměrně čistě, hlasitost ani frekvenční rozsah mají jasné limity. Vhodnější je připojit sluchátka. I zde však doporučuji citlivější modely (a s nízkou impedancí), hlasitost výstupu je spíše nižší.

Další konektor slouží pro připojení kabelového dálkového ovladače, který však můžete dokoupit zvlášť (není součástí základního balení). Poslední konektor pak umožní napájení externím adaptérem (také možno dokoupit), běžně se napájí dvojicí tužkových baterií či akumulátorů.

test LS-10 - vstup karty

Slot SD karty

test LS-10 - baterie

Zařízení napájí dvě tužkové baterie

Záznam může probíhat do vestavěné 2GB paměti, ke které pak z počítače přistupujete USB rozhraním, nebo na vloženou SDHC kartu. SD karty s kapacitou 2 GB a SDHC karty s kapacitami 4 a 8 GB fungovaly bez potíží, SDHC kartu s kapacitou 32 GB rekordér odmítl.

Záznam jako ve studiu: PCM 24bit / 96 kHz

Záznamové možnosti jsou opravdu široké. Nejkvalitnější volbou je WAV, což je nekomprimovaný digitální PCM signál, u něhož můžete zvolit vzorkovací frekvenci a rozlišení. Základní volbou je 44,1 kHz 16 bit, což je kvalita CD disku (podle CDDA specifikace). Nejkvalitnější je však 96 kHz / 24 bit, což odpovídá například DVD-Audio nahrávce.

Prostorově úspornější je přímý záznam do MP3 (s nastavitelným datovým tokem 128 - 320 kbit/s), velmi úsporný pak do WMA (64 - 160 kbit/s).

LS-10 displej

Základní menu rekordéru má klasickou hierarchickou strukturu.

LS-10 displej

Displeji v průběhu záznamu dominuje dvojice VU metrů.

Úroveň vybuzení (hlasitosti) záznamu lze regulovat mechanickým potenciometrem, ke správnému nastavení pomůže rozměrný VU metr na displeji s podržením špiček. Při dosažení maxima 0dB také blikne červená LED s označením peak (vrchol). Abyste se vyhnuli nepříjemnému jevu zvanému "clipping", který vznikne při přebuzení digitálního signálu, nabízí záznamník i limiter, který tyto špičky jednoduše odřízne.

Nechybí nastavení citlivosti mikrofonů (low/high) a nízkofrekvenční filtr (low cut - on/off). Ten použijete například při záznamu hlasu na dřevěném pódiu na stativu, kdy by mohl být mechanicky přenášen zvuk (dunění) kroků.

test LS-10

V menu se pohybujete křížovým ovladačem, tlačítko záznamu má podsvětlené okruží - v průběhu záznamu oranžově svítí. 

Regulace vybuzení může pracovat i v automatickém režimu, její výsledky jsou velmi dobré, ale například citlivější externí mikrofony neutlumovala dostatečně a k přebuzení docházelo. S integrovanými mikrofony funguje bez negativních postřehů.

Během záznamu máte možnost poslouchat ve sluchátkovém výstupu sejmutý signál (rec monitor), již během záznamu můžete použít efekty reverb a euphony. Nicméně takové úpravy je myslím lepší dělat dodatečně v počítačovém software, změny vyvolané použitím efektů v rekordéru jsou nevratné.

Kvalita nahrávky: posuďte sami hlas, ruchy i rock

Kvalitu nahrávky je nutné posuzovat v několika rovinách. Elektroniku pro zpracování signálu lze označit jako perfektní, po připojení externího zdroje zvuku či externích mikrofonů dokáže pořídit excelentní záznam. Ideální je samozřejmě připojit výstup mixážního pultu, protože samotný záznam na dva externí mikrofony přeci jen vyžaduje hodně umu a perfektně znějící místnost. Jinak je výsledek kompromisem.

Záznam na integrované mikrofony je překvapivě dobrý. Nejlépe mu jde samozřejmě vokál, případně hudební nástroje jako kytara, flétna nebo piáno. Horší výsledky (především zahlcené nižší středy) předvedl mikrofon při záznamu koncertu nebo zkoušky kapely. Ačkoli mikrofony zvládly extrémně vysokou hlasitost se ctí, na výsledku je jejich zahlcení znát.

porovnejte s realitou

Lidský hlas, trhání papíru, nalévání vody do sklenice ...

Nahráli jsme pro vás dvě zvukové ukázky. Jednu na integrované mikrofony rekordéru, druhou přes profesionální externí mikrofony Sennheiser ME-64. Poslechněte si rozdíl.

Poznámka: K poslechu je potřeba použít kvalitní sluchátka nebo reproduktory - na peckových sluchátkách od kapesního přehrávače, integrovaných reproduktorech notebooku, nebo malých plastových PC reprobedýnkách nebudou rozdíly tak patrné.

Nahrávka na integrované mikrofony:

Nahrávka na externí mikrofony Sennheiser:

Nahrávka integrovanými mikrofony je výborná a velmi se blíží realitě.

test LS-10 Sennheiser micstest LS-10 Sennheiser mics

Externí mikrofony však teprve ukázaly, co elektronika rekordéru dovede - hlas je plnější, podání ruchů má zřetelnější lokalizaci a např. unikání bublinek perlivé vody je podstatně lépe vykresleno.

UKÁZKY KE STAŽENÍ ve formátu WAV 44,1 kHz / 16 bit:

  • z integrovaných mikrofonů ZDE
  • z externích mikrofonu Sennheiser ME-64 ZDE

Je třeba mít na paměti, že při studiové nahrávce se zpravidla nástroje nahrávají na blízko, s použitím několika mikrofonů. Zvuk je tak prokreslenější a méně ovlivněn akustikou místnosti. Naproti tomu například při nahrávání bicí soupravy na jediný pár mikrofonů je působení akustiky místnosti zcela zásadní.

Poslechněte si

Zkouška rockové kapely Fidelity

Rekordér jsme vyzkoušeli i při zkoušce rockové kapely Fidelity. Záznam proběhl v jejich malé zkušebně o rozměrech zhruba 3,5 x 3 metry, se stěnami odtlumenými kobercem. Zahráli nám vlastní psychedelickou skladbu Izrael.

Záznam na integrované mikrofony:

Záznam má solidní dynamiku a výšky, nižší středy trochu splývají - přeci jen hlasitost v malé rockové zkušebně byla velmi vysoká. Zkreslení hlasu je způsobeno jednak důrazným psychedelickým podáním, jednak ne zrovna kvalitní reprosoustavou pro vokál. Oproti běžným kapesním diktafonům jsou však výsledky (dělali jsme mnoho různých zkoušek) velmi solidní.

Poznámka: Ukázka je zcela bez úprav, tak jak ji rekordér zachytil na integrované mikrofony (pouze komprese do MP3 - LAME, Q0, 192 kbit/s, CBR). Vyzkoušeli jsme také nahrávku prohnat DSP ekvalizérem ve Foobar2000 - vhodná korekce ekvalizéru nahrávce velmi pomohla.

Záznam je ovlivněn jak akustikou místnosti, tak zvukem hudebních nástrojů, komb a reprosoustavy pro hlasový mikrofon. To vše může být při nahrávání limitní.

Velmi dobrý ve všech směrech

Rekordér od Olympusu zvládl i živé nahrávání ve zkušebně solidně. Navzdory kapesním rozměrům by šlo pořízenou nahrávku po mírné softwarové ekvalizaci použít i jako demo kapely. Zvukově perfektní výsledky předvedl při záznamu hlasu, směle lze používat i při reportérské práci do rozhlasu.

Pro reportážní využití mi chybí automatické spuštění a ukončení záznamu hlasem (s nastavitelnou mezní hlasitostí), při záznamu koncertu bych ocenil zvukový výstup s linkovou úrovní hlasitosti.

cena: 10 990 Kč včetně DPH

fidelity

Informace o kapele:

Fidelity je začínající pražská rocková formace, která působí na současné scéně téměř rok. Svou muzikou se snaží reagovat na současné dění, reflektovat nálady ve společnosti. Hudebními vzory jsou například Deep Purple, Led Zeppelin a Black Sabbath.

test LS-10 - Fidelity

Zatím měla šest veřejných vystoupení, poslechnout si je můžete 10. dubna v Bondy baru v pražských Holešovicích a 16. dubna v klubu Bunkr na Smíchově.

Ke stažení: skladba Izrael (ve formátu MP3 (LAME,192-320 kbit/s, VBR), tentokrát rekordér Olympus sloužil pouze pro záznam (ve zkušebně použity jiné externí mikrofony) s dodatečnou ekvalizací v DSP programu Foobar2000).  Testovací referenční sestava:  kompletní přehled
 set reprosoustav pro domácí kino  Elac série 240
 

Zbrusu nový high-endový set reprosoustav německého výrobce je osazen speciálními ručně vyráběnými výškovými JET měniči a reproduktory se sendvičovými Crystal membránami. Spolu s 300W subwooferem jsou ideální pro testování jak zvukových formátů s vysokým rozlišením, tak i komponentů pro domácí kino i stereofonní poslech prakticky všech cenových tříd. 
www.panter-praha.cz

 multikanálový AV zesilovač  Pioneer SC-LX71
Naprosto nekompromisní AV zesilovač si poradí i s novými formáty DTS HD Master Audio a Dolby TrueHD. Sedm 180W koncových zesilovačů s ICE Power technology přenese i ty největši dynamické špičky, zvukový projev byl doladěn v londýnských AIR Studios a je certifikovýn THX. Přizpůsobení místnosti i reprosoustavám zajistí devítipásmová MCACC kalibrace. 
www.basys.cz
 plazmový televizor  Panasonic TH-42PZ700
 

Plazmový televizor s 42" Full HD panelem se vyznačuje dokonalým podáním černé barvy a jemnou gradací (4096 stupňů) a bohatostí (68 miliard) barev. Spolu s dostatkem přípojných míst, kombinací analogového i digitálního tuneru je ideální pro redakční testy ve vysokém i standardním rozlišení.
 www.panasonic.cz

 LCD televizor  Samsung LE40F71B
  Zástupce cenově dostupné třídy LCD televizorů má 40" Full HD panel s odezvou 8ms a dynamický kontrast 6000:1. Používáme ho pro testy zdrojů signálu s vysokým i standardním rozlišením, často je k němu prostřednictvím HDMI připojen počítač.
 www.samsung.cz
 herní konzole / Blu-ray přehrávač  Sony PlayStation 3
 

Herní konzole s gigantickým grafickým a výpočetním výkonem devítijádrového procesoru IBM Cell slouží také jako výborný Blu-ray přehrávač s podporou multimediálního obsahu BD-Live. Žádná interaktivní funkce nových Blu-ray titulů nám tak nezůstane skryta.
 www.sony.cz

 Blu-ray přehrávač  Panasonic BMP- BD30
  Moderní Blu-ray přehrávač střední třídy používáme jako zdroj HD (až 1080p) i SD signálu pro testování televizorů a recenzujeme na něm nové BD tituly. Prostřednictvím HDMI 1.3 přehrává i moderní zvukové formáty Dolby True HD, Dolby Digital Plus, DTS HD, DTS HD Master Audio a 7.1-channel PCM.
 reprosoustavy (2.0 sestava)  Xavian XN-185II
 

Mezi milovníky špičkového zvuku vysoce ceněné reprosoustavy konstruktéra Roberto Barletty. Dvoupásmová bassreflexová ozvučnice je osazena elektroakustickými měniči Scan-Speak a vyniká čistým, analytickým a zároveň muzikálním přenosem v celém frekvenčním spektru. Snadno s nimi poznáme přednosti i nedostatky nahrávek, přehrávačů i zesilovačů.
www.xavian.cz

 sluchátka  Beyerdynamic DT-880
 

Polootevřená circumaurální sluchátka patřící ke kvalitativní špičce. Velice neutrální přednes nechá vyniknout zvukovému charakteru nahrávky i reprodukčního zařízení, frekvenční rozsah 5 - 35 000 Hz ocením u hudebních formátů s vysokým rozlišením.
www.horakelektro.cz

 Blu-ray vypalovací mechanika (USB)  LG BE-06
 

Externí počítačová mechanika si poradí se čtením Blu-ray i HD DVD disků a vypalováním Blu-ray médií. Potíže jí nečiní jednovrstvé 25GB i dvouvrstvé 50 GB jednorázové BD-R i přepisovatelné BD-RE disky. Testujeme s ní kompatibilitu nových filmových BD titulů se softwarovými přehrávači a zkoumáme možnosti zálohování a komprese filmových Blu-ray disků. 
www.lge.cz 

 zvuková karta (eXpress Card)  Creative X-Fi Extreme Audio
 

Externí zvuková karta pro notebooky s X-Fi procesorem. Funkce X-Fi Crystaliter obnovuje detaily a hudební informace ztracené při kompresi, pomocí adaptéru lze získat i prostorový 7.1 zvuk - karta umí dekódovat Dolby Digital EX a DTS. Je výborná například na testy aktivních počítačových reprosestav, reprodukujeme s ní prostorový zvuk Blu-ray titulů. 
www.creative.cz

 paměťové karty  Kingston
  Redakce má k dispozici flotilu paměťových karet Kingston - SD karty s kapacitami 2, 8 a 32 GB (Class 2, Class 4, Class 6), CF kartu s kapacitou 32 GB, MicroSD kartu s kapacitou 8 GB a USB stick DataTraveler Blackbox 8 GB s šifrováním obsahu. Používáme je především při testech fotoaparátů, videokamer a multimediálních přehrávačů.
 LCD televizor  Gogen 42F83TFT

42" zástupce levných LCD televizorů s Full HD panelem dopňuje naši sestavu zobrazovačů.
www.gogen.cz

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Dívka poslouchající nejspíše prázdný CD přehrávač.
CD přehrávačům je 35 let. Změnily hudební průmysl a odcházejí do důchodu

Úplně první CD přehrávač, Sony CDP-101, přišel na trh před pětatřiceti lety. Digitální hudební formát převálcoval své analogové předchůdce a změnil hudební...  celý článek

Společnost Beyerdynamic na veletrhu IFA představila spolupráci s Mimi Hearing...
Největší sluchátková revoluce? Avento se přizpůsobí uším posluchače

Berlín (Od zpravodaje Technet.cz) Společnost Beyerdynamic na veletrhu IFA představila spolupráci s Mimi Hearing Technologies. Prvními výsledky jsou aplikace MIY a sluchátka Avento Wireless,...  celý článek

Kabel RMCE-BT1 s MMCX konektory doplní o bezdrátovou konektivitu většinu...
Shure představil kabel, který bezdrátově připojí i starší sluchátka

Pokud máte sluchátka Shure řady SE, již brzy je budete moci proměnit v bezdrátová.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.