Panasonic Viera TX-42ASE650

Panasonic Viera TX-42ASE650 | foto: Panasonic.cz/Technet.cz

Test: Funkcemi nabitý televizor za příjemnou cenu. Se dvěma výhradami

  • 32
Panasonic aktuálně nabízí jednu z nejpříjemnějších chytrých platforem. Systém My Home Screen nepřekáží, ale šikovně kombinuje vše, co po zapnutí televizoru potřebujete. Výtku o horším podání černé barvy modelu TX-42ASE650 leckdo rád přehlédne při pohledu na cenovku.

Panasonic již tento rok představí novou generaci televizorů s operačním systémem Firefox OS. To však neznamená, že okamžitě zavrhne svoji současnou chytrou platformu. Po testu 42palcového LCD televizoru TX-42ASE650 musíme říci, že by to byla jednoznačně škoda.

Současná verze systému My Home Screen totiž patří mezi mezi chytrými televizními platformami mezi nejpovedenější. Je jednoduchá na obsluhu, snadno si vše přizpůsobíte k obrazu svému a pokud by výrobce opravil pár nepříjemných nesmyslů a přidal několik aplikací, byla by téměř perfektní.

Centrální obrazovka My Home Screen

Úvodní obrazovka nabízí velké okno s obrazem TV vysílání, nebo zvoleného vstupu signálu. Stačí na ovladači kliknout na OK a obraz se zvětší na celou obrazovku. Kolem něj jsou rozmístěny chytré aplikace, například náhled programu aktuálně vysílaných pořadů. Šipkami můžete projet celou nabídku a vždy vidíte, jak dlouho již pořad běží a jeho krátký textový popis. Prokliknutím na něj „přeladíte“. Funguje to s vestavěným DVB-T i DVB-C tunerem.

Úvodní obrazovka My Home Screen kombinuje živý obraz s chytrými funkcemi podle vaší volby.

Jaké programy budete na úvodní obrazovce mít, si vyberete sami, volit můžete i z různých grafických podkladů a rozložení obrazovky. Fanoušky sportu zaujme například obrazovka „Eurosport“, kde je v okolních částech obrazovky zobrazen sportovní obsah: videa, aktuality, výsledky zápasů. Na obrazovce „Game“ zase můžete vedle obrazu hrát například Solitaire. Obrazovek můžete mít nainstalováno více a přepínat mezi nimi. A každý člen domácnosti může mít v televizoru účet a připravené vlastní obrazovky.

Výběr úvodní obrazovky.

K přihlašování slouží uživatelské jméno a heslo, které si prostřednictvím televizoru vytvoříte a e-mailem potvrdíte. Zadávání údajů není nejpohodlnější, ovladač totiž nefunguje jako „ukazovátko“, a tak se buď jen ručně posouváte tlačítko po tlačítku po virtuální klávesnici, nebo „datlíte“ na klávesnici ovladače jako na mobilním telefonu. Vzhledem k velké dotykové ploše jsme očekávali něco jako „swype“, ale marně. Při vyhledávání videí nebo třeba v mapě je to jednodušší, protože můžete využít poměrně dobře fungující hlasové ovládání. Mikrofon je v ovladači a můžete mluvit poměrně potichu.

Dálkové ovladače z příslušenství.
Dálkové ovladače z příslušenství.

Dálkové ovladače jsou v příslušenství dva. Jeden klasický televizní a druhý s dotykovou plochou, mikrofonem a potvrzovacím tlačítkem na spodní straně.

Vytvoření účtu je důležité i pro přístup do My Home Cloud, kde můžete stahovat aplikace nebo (po zadání platebních údajů) nakupovat značkové příslušenství k televizoru, jako jsou 3D brýle nebo kamera. Zajímavá je funkce „Family and Friends“, kde se můžete spojit s přáteli, tedy pokud mají také televizor Panasonic. Snadno si pak mezi sebou můžete posílat textové vzkazy, obrázky, nebo videa.

Aplikace: v rozumném množství a rozumné kvalitě

Výhrady k obsluze „touchpadem“ ovladače se výrazně zmírní, když neobsluhujete virtuální klávesnici televizoru, ale jednotlivé chytré aplikace. Tam je na obrazovce kurzor, který opravdu plynule posouváte, jak jste zvyklí u notebooků. Na spodní straně ovladače je navíc praktické potvrzovací tlačítko, takže palec nemusí kulatou plochu touchpadu vůbec opouštět, místo „OK“ jen kliknete ukazováčkem.

Obchod s aplikacemi je rozdělen do kategorií. Není přeplácán a aplikace zpravidla dávají smysl. Jsou zdarma, jimi zprostředkovaný obsah však leckdy placený je.

Nainstalované aplikace pohromadě. Uspořádat si je můžete sami.

Poměrně dobře je na tom televizor z hlediska lokálního obsahu, nechybí on-line videopůjčovny VOYO a Topfun, videoportály Prima Play a TN.cz, on-line vysílání hudební stanice Óčko a kulturní přehled Copak.cz. Populární videoarchiv České televize iVysílání nenajdete jako aplikaci, je však dostupný jako HbbTV služba a funguje bez jakýchkoli problémů.

U map je absence samostatné aplikace vyřešena šalamounsky: jakmile do dálkového ovladače zahlaholíte „mapy“, spustí webový prohlížeč a načte web s mapami Bing. Místa můžete vyhledávat hlasem, pohyby v mapě a přibližování pak uřídíte touchpadem a tlačítky na ovladači. Mapy od Googlu bychom však viděli raději.

Mezi přípojnými místy naleznete tři HDMI porty, dva USB porty, slot pro SD kartu, ethernetový port, optický digitální výstup, sluchátkový výstup, komponentní analogový vstup a SCART.

Z pohledu všech aplikací nás potěšilo, že aplikační obchod není „přeplácán nesmysly“, a obsahuje tak rozumný počet poměrně relevantních aplikací. V kategorii „video“ tak najdete portály YouTube, Vimeo, DailyMotion, archiv koncertů Berlínské filharmonie, archiv leteckých dokumentů AeroCinema, video přírodovědné Wild TV, TV vysílání TV5 Monde a ZDF nebo HD video hořícího krbu či mořských vln. Mezi hudebními aplikacemi nás zaujaly SHOUTCast, TuneIn radio a Deezer. Komunikátor Skype potřebuje kameru z příslušenství, jen s ovladačem však zvládnete Facebook, Twitter nebo fotoalbum Picasa.

Pro majitele fitness doplňků a nositelné elektroniky Withings je připravena aplikace, která všechny nahrané hodnoty přehledně přepracuje do grafů a uloží pro budoucí srovnávání.

Televizor reaguje na povely svižně, zpomalí jen při přístupu k některým aplikacím. A to máme pocit, že spíše způsobuje rychlost komunikace se serverem než nedostatek výkonu televizoru.

Zapomětlivý přehrávač a funkce zrcadlení obrazovky

Vestavěný multimediální přehrávač přehrál vše, co jsme zkusili přehrát. Jak z USB, tak sdíleného síťového disku. Problém nastal jen u jednoho 12GB ripu s velmi vysokým datovým tokem, kde se zasekával obraz. Jinak běžely všechny 1080p ripy (typicky 2 - 6 GB) zcela plynule a ve výborné kvalitě.

Nastavení titulků je třeba vždy opakovat.

Titulky z externích souborů přehrává jen z USB úložiště, u každého souboru je musíte znovu z menu aktivovat a leckdy i zvolit správnou jazykovou sadu. Kdyby si přehrávač pamatoval volbu „titulky chci“ a poslední volbu znakové sady (když už automatická detekce chybuje), ušetřil by tím dost klikání. Velikost ani další parametry titulků nelze nastavit. Raději bychom je měli trochu větší, ale čitelné jsou.

Jediná velikost a barva titulků. Zde mají „mediacentra“ zatím navrch.

Televizor má samozřejmě DLNA certifikaci, vzdálené přehrávání z tabletů, chytrých telefonů nebo z počítače funguje bez problémů.

Potěší integrovaná funkce zrcadlení obrazovky, miracastové propojení s chytrým telefonem LG G3 fungovalo výborně, Wi-Di spojení s Acerem S7 s Windows 8.1 však končilo neúspěchem.

Aplikace TV Remote 2

V rámci aplikace TV Remote 2 funguje i „Swype&Share“, kdy přehrávané video nebo fotografii odešlete z chytrého telefonu či tabletu na obrazovku pouhým tahem prstu směrem k televizoru. Škoda jen, že aplikace pro Android hledá jen v integrované paměti a nedokáže přistoupit i na SD kartu.

Aplikace je poměrně propracovaná, nabízí podrobné ovládání televizoru, včetně simulace touchpadu a možnosti pro psaní využít klávesnici tabletu. Z televizoru si můžete nechat streamovat obraz i na displej chytrého zařízení a tak si film dokoukat například v posteli. Z aplikace lze přistupovat i na filmy uložené na pevném disku. 

Aplikace TV Remote 2 pro Android.

Díky funkci TV Anywhere se k televizoru můžete připojit i přes internet a (ačkoli televizor v tu chvíli vypadá jako vypnutý) sledovat TV příjem z jeho tuneru. Funguje to jak  s DVB-T, tak u DVB-C, ale v případě nejrozšířenější kabelové televize od UPC je jednodušší použít jejich on-line přehrávač Horizon TV

U námi testovaného televizoru však funkce nefungovala správně, aplikace se k němu sice připojila, ale přenos videa spadl dříve, než začal. Aplikace navíc není dvakrát stabilní, a to jak na starším Asus MemoPad HD7, tak novém LG G3.

Průměrný obraz a solidní zvuk

Panasonic osadil televizor IPS panelem, což se odráží zejména na velmi širokých pozorovacích úhlech. Skvělá je i pohybová ostrost, i tradiční „kameny úrazu“ z našeho japonského testovacího Blu-ray disku přehrál televizor velmi dobře. Výtky nemáme ani k reprodukci barev, ani k ostrosti obrazu. Potud vše perfektní.

Televizory

v našich testech

Slabinou je však reprodukce černé barvy. Zatímco při sledování ve dne vypadá černá zcela černě, při sledování v tmavé místnosti je černá spíše šedou (s lehce modrým nádechem), a ve tmavých scénách se tak ztrácejí tak detaily. Výtku zaslouží LED podsvětlení obrazovky, ve všech rozích je patrně tmavší.

Televizor je vybaven funkcí pasivního 3D obrazu a musíte říci, že vypadá skvěle. Zřejmě tomu pomáhá i rychlé zpracování snímků (výrobce udává 1200 Hz), pohyb objektů je velmi plynulý a přirozený a například scény z Avataru jsou prostorově velmi výrazné a na oko příjemné.

Zvuk zní i z vestavěných reproduktorků docela obstojně, zejména reprodukce vokálů je výrazná, srozumitelná a poměrně přirozená. Bez zkreslení umí hrát i poměrně nahlas. V akčních scénách je patrná „zakulacenost“ hran, zvuku chybí jiskra. Pro sledování filmu je (tak jako vždy) lepší připojit soundbar nebo lepší zvukový systém, pro běžné sledování televize však stačí.

Závěr: hodně muziky za rozumné peníze

Chytrý systém MyHome Screen se nám opravdu líbí. Škoda drobných nedodělků u multimediálního přehrávače a absence dvojitých tunerů, které by dokázaly lépe využít možnost záznamu pořadu na externí disk. Nefunkčnost MyTV Anywhere považujeme za chybu testovaného kusu, sami jsme ji v provozu dříve viděli.

Co nám vadilo, však bylo horší podání černé barvy během nočního sledování.

Za 13 890 korun však Panasonic TX-42ASE650 nabízí opravdu hodně muziky.


Článek se mi líbí