První kombinovaný Blu-ray a HD DVD přehrávač

První kombinovaný Blu-ray a HD DVD přehrávač | foto: Václav Nývlt, David Votruba

Test: Videopřehrávač budoucnosti pro filmy ve vysokém rozlišení

  • 30
Přehrávač LG přehraje oba formáty budoucnosti: Blu-ray i HD DVD. Přinášíme vám jeho první recenzi na českém webu. Obrazem v nejvyšší kvalitě 1080p nakrmí LCD či plazmové televizory nebo projektory.

Když dva se perou, třetí se směje. A ten, kdo se tentokrát rozhodl smát jako první, je společnost LG. Místo toho, aby dala přednost jednomu z formátů a snažila se mu vybojovat co největší prostor na trhu, vytvořila přehrávač, který přehraje formáty oba. Jmenuje se LG BH100.

První kus přehrávače, který se dostal do České republiky, jsme podrobili redakčnímu testu. Během něho jsme zjistili, že přístroj drží mnoho prvenství. A to jak v pozitivním, tak i negativním slova smyslu.

Formáty: nové přehrává, staré ignoruje

S výčtem prvenství můžeme začít u použité optické mechaniky. Jako první přehraje oba konkurenční formáty: Blu-ray i HD DVD. Zároveň však jde o první testovanou Blu-ray mechaniku, která nepřehrála žádné CD disky a vypálené BD-R a BD-RE. Musíme tak rovnou zapomenout na reprodukci hudebních CD, MP3 muziky a JPG obrázků. Tabu zůstávají i hudební disky s vysokým rozlišením, tedy SACD i DVD-Audio. Komprimované hudební, obrazové i videosoubory nepřehraje ani z DVD disků.

Raději to tedy vezmeme opačně: BH100 přehraje Blu-ray, HD DVD a DVD-Video disky. U posledně jmenovaného formátu jsme narazili, testovaný přehrávač byl z regionu 1. Multiregionální testovací disky a okopírované filmy (tedy bez regionálního značení) však přehrál bez jakýchkoli problémů.

Drobná omezení univerzála

Po vložení disku do mechaniky se připravte na zhruba třičtvrtě minutové čekání, při kterém přístroj rozpozná vložené médium, přizpůsobí své nastavení a spustí reprodukci. Další reakce jsou již zcela bleskové.

Zatímco u Blu-ray disků si přístroj poradí s kompletním obsahem včetně interaktivních menu, bonusů a pop-up menu během přehrávání filmu (BD-Java), u HD DVD jsou možnosti omezené. LG si totiž neporadí s jeho interaktivním obsahem (HDi) a začne rovnou přehrávat film. Výběr kapitol, titulků, jazykové zvukové mutace a bonusů probíhá přes vlastní rozhraní přístroje. Funguje výborně, nicméně uživatelský komfort tím dostal trochu na zadek. Kapitoly jsou totiž jen číslované, s vyznačeným časem začátku. Žádné názvy, žádné obrázkové náhledy, jen čísla. Analogicky to platí i o výběru titulů (trailery, filmy o filmu, fotogalerie...) a dalším nastavení, i když kupříkladu u volby jazykových mutací je to více než jedno.

 
Přehrávač s otevřenou mechanikou. Ovládací prvky jsou na vrchní straně přístroje. Je jich velmi poskrovnu, bez dálkového ovladače se neobejdete.


Ovládací prvky, logo i displej krásně bíle svítí. Zatímco tlačítka svítí jen několik vteřin, logo a displej září stále. Díky "mléčné" úpravě však při sledování filmu neruší.


Jak a kam lze připojit ?

Výrobce evidentně nepočítal s tím, že by BH100 někdo připojil k televizoru se standardním rozlišením. Na zadním panelu tedy nenaleznete tradiční konektor SCART, ale již jen digitální HDMI a analogový komponentní YUV. Pokud by připojený zobrazovač nechtěl s přístrojem spolupracovat sám od sebe, můžete ho připojit i nekvalitním kompozitním videovýstupem, v tomto režimu vše nastavit a poté přepnout zpět na HD propojení.

Přehrávač dokáže prokukovat i nejvyšší rozlišení 1080p, ale ve formě, které ne všechny televizory rozumí. Přehrávač jsem testoval na dvou televizorech: HD ready plazmě Panasonic TH-42PX70E a FullHD LCD televizoru Samsung LE40F71B. Zatímco Panasonicu 1080p výstup přehrávače nepůsobil potíže, Samsung zobrazil pouze hlášku "nepodporovaný režim". Pro použití se Samsungem musel být přehrávač přepnut na 1080i, ačkoli televizor standardní 1080p podporuje také.  

Na zadním panelu naleznete: analogový 5.1 zvukový výstup pro připojení AV receiveru nebo aktivních reprosoustav a digitální optický i elektrický výstup pro digitální spojení se zvukovým reprodukčním zařízením. Obrazové výstupy jsou tři: HDMI, YUV a kompozitní video pro zobrazení setup menu. Jako poslední je konektor RJ45 pro připojení do počítačové sítě (v budoucnosti pro obohacení HD DVD a on-line služby, žádnou funkci zatím nemá).

Co za tím vším stojí?

O čtení disků se stará počítačová optická mechanika HL-01P společné výroby firem Hitachi a LG. Je označena jako Blu-ray, předpokládám proto speciální úpravu pro čtení HD-DVD disků. V době přípravy článku o ní nebylo více informací k dispozici.

O dekódování obrazu a zvuku se starají integrované obvody Broadcom BCM7412, které dokáží zpracovat videodata ve formátech H.264/AVC, VC-1 a MPEG2 a zvuk v Dolby Digital Plus, DTS, MPEG2, AAC-LC (2.0 i 5.1). K dalšímu zpracování a především řízení přístroje slouží procesor skrytý pod pasivním chladičem.

Kvalita reprodukce: vynikající a skoro bez výhrad

Obrazová kvalita je špičková, chtělo by se říci úchvatná. Prokreslení, ostrost, podání barev, jemnost pohybu … nelze hodnotit jinak než slovem vynikající. Skvělé bylo i vykreslení prostoru obrazu, i když zde byl přeci jen o malý kousek dál dříve testovaný Panasonic BD-1000.

Zvuk přehrávače byl výborný, s dostatkem prokreslení, dynamiky, razance, mohutnosti – prostě všeho, co k filmovému zvuku patří. Například bojové scény z filmu Troja zněly úchvatně. V naprosté většině domácích kin bude zapojen digitálně do AV receiveru, a využije tak jeho převodníky - proto se ke kvalitě zvukového výstupu obšírněji nerozepisuji.

Velkým zklamáním je však fakt, že přehrávač nepřehraje nejnovější formáty prostorového zvuku na BD a HD DVD, tedy DolbyDigital Plus (navzdory tomu, že použitý čip tento formát dovede zpracovat) a DTS-HD. Oba tyto formáty při přehrávání konvertuje na obyčejný DolbyDigital a standardní DTS. Škoda, to je krok zpátky, i když ve výsledku to není pro diváka s kinem v obýváku zásadní limit. Fajnšmekrům se sestavami za statisíce však tento neduh vadit bude.  

A cena? Ta bude činit necelých 40 000 Kč. Je to sice hodně, na druhou stranu nebudete muset řešit, který formát disku budete kupovat - stačí si vybrat film. Jejich počet na českém trhu začíná stoupat, na konci roku je již budeme počítat v mnoha desítkách. 

Je nutno podotknout, že kvalitativní nárůst vysokého rozlišení 1080p je oproti standardnímu DVD PALu obrovský a sledování HD filmů je úplně odlišným emocionálním zážitkem.  


LG BD100 neumí zobrazit interaktivní menu HD DVD disků. Generuje proto vlastní grafické rozhraní, které je sice funkční, ale komfort obsluhy snižuje. Kapitoly jsou pouze číslované... 


Podobně je pořešen i výběr titulků či jazykových zvukových mutací.


Interaktivní menu a bonusy Blu-ray disků přehrává BH100 perfektně ...


... to samé platí o pop-up menu, které můžete zobrazit kdykoli během přehrávání filmu.

Disky, které jsme při testu použili:

Blu-ray:

HitchOpen SeasonVertical Limit

Blu-ray filmy nám zapůjčila společnost Bontonfilm, disky můžete zakoupit v prodejnách Bontonland.

HD DVD:

bourne supremacy