Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Test: Výborná bezdrátová sluchátka pro domácí poslech

aktualizováno 
Bezdrátová sluchátka znamenají svobodu pohybu a zpravidla také kompromis ve kvalitě zvuku. Beyerdynamic RSX-700 nás přesvědčila o opaku - hrají výborně.

Na hlavě bezdrátová sluchátka, v ruce vysílač | foto: Václav Nývlt - Technet.cz

Nové Beyery se mi do rukou dostaly víceméně náhodou - jen jsem si je chtěl poslechnout. Během jednoho večera mne však přesvědčily natolik, že jsem se je rozhodl zrecenzovat. Od mnoha předchozích zkušeností s bezdrátovými sluchátky se totiž v jednom aspektu liší - hrají tak, že snadno zapomenete, že nemají kabel.

Volný jako ptáček

Bezdrátová sluchátka se skládají ze dvou částí - vysílače a samotných sluchátek se zabudovaným přijímačem. Vysílač připojíte kabelem ke zdroji zvuku (CD přehrávač, počítač, MP3 přehrávač ...) a zapnete do elektrického zdroje. Vysílač vstupní signál převede do digitální podoby a na frekvenci 2,4 GHz ho vysílá do svého okolí. Sluchátka, napájená akumulátory, stačí zapnout, nechat jim pár vteřin na vyhledání frekvence vysílače a pak jen poslouchat.

Výrobce udává dosah 20 metrů, což je hodnota pro většinu bytů dostačující. Překážky, jako jsou zdi či nábytek dosah sice zkracují, ale i tak nebyl v testovacích podmínkách (pražská novostavba) s příjmem problém v kterékoli místnosti, ani na chodbě.

Signál prolétl bez potíží i sousedním bytem, dál již byla reprodukce rušena častými přerušeními. Vyzkoušel jsem poslouchat i o patro níž, ale železobetonové stropy jsou pro signál přeci jen velká překážka - mimo několika málo míst, kde se dalo dosáhnout jakž-takž čisté reprodukce, chytal přijímač jen občasné vzorky.

RSX-700 - sluchatka s vysilacem
Na pravé mušli je tlačítko pro volbu kanálu a dva ovládače hlasitosti. Na levé je pak vypínač.

Komplikovaný může být přechod z bytu na terasu. Silná zeď se zateplením kupodivu velký problém nečinila (dříve testovaná sluchátka fungující na stejné frekvenci problémy mívala), ale rozměrné plastové okno (s argonovou náplní) signál spolehlivě odfiltrovalo. Takže, pokud se posadíte za francouzské okno, máte po poslechu. 

Pokud vás zaráží údaj o pouhých 20 metrech dosahu vysílače, ve srovnání s údaji u starších sluchátek (u běžných analogových modelů vysílajících na frekvenci 864 MHz se zpravidla udává 100 - 150) metrů, pak vězte, že je to dáno vysílací frekvencí, která méně ochotně prostupuje překážky, než je tomu u analogového vysílání. Na druhou stranu, v perimetru 20ti metrů máte zcela čistý a nerušený příjem, zatímco s analogovým přenosem mohla být reprodukce již silně rušena šumem. Hodnoty 150 metrů beztak nikdy reálně nedosahovala.

Konstrukce a pohodlí

Sluchátka dobře drží na hlavě, zároveň jsou velmi pohodlná. Přítlak na uši je spíše nízký, osoby s užší lebkou by tedy měly vyzkoušet, zda jim sluchátka při prudším pohybu nespadnou. Velikost se dá aretovat v běžném rozsahu, díky flexibilním kloubům lze nastavit pohodlný úhel dosedu náušníků. Se sluchátky pak můžete chodit, mýt nádobí, žehlit ... nebo se zachumlat do deky na křeslu před televizí a zároveň se neobávat, že si utrhnete přívodní kabel.

RSX-700 - sluchatka celek
Hlavový most je vyměkčený vzduchovým polštářem potaženým jemnou umělou kůží. Náušníky jsou potažené semišem. Ten je sice na dotek příjemný, ale lapá prach a úlomky vlasů - není proto vhodné je nechat povalovat bez obalu.

RSX-700 - konektor nabijeni
Konektor pro nabíjení sluchátek. Stačí je kabelem připojit k vysílači. Plně nabitá baterie vydrží pro zhruba 5 - 6 hodin poslechu.

RSX-700 - sluchatko elektronika
Sejmutí bočního krytu odhalí desku elektroniky sluchátek. Lze zahlédnout i napájecí akumulátory - mění se ze spodní strany.

RSX-700 - vysilac celek
Drobný vysílač má na sobě jen jeden ovládací prvek - vzestupné přepínání vysílacích kanálů. To je důležité, pokud si někdo ze sousedů pořídí podobná bezdrátová sluchátka - souběžně lze tak používat až osm sluchátek a vysílačů, aniž by se vzájemně rušily. Z jednoho vysílače můžete poslouchat více sluchátek, žádné párování není potřeba. Zapínání a vypínání vysílače je automatické na základě detekce vstupního signálu.

RSX-700 - vysilac zezadu
Na zadní straně vysílače naleznete konektor pro připojení síťového adaptéru, výstup pro nabíjení sluchátek a linkový zvukový vstup (jack 3,5 mm). Propojovací kabel s konektory jack (a redukcí na cinch) jsou přibaleny.

Zvuk jako s drátem

Reprodukce sluchátek je perfektní. Velmi živá, dynamická, s precizní ostrou a výraznou kresbou. Kytara Antonia Forcioneho byla příjemně prokreslena, s velmi dobrou mikrodynamikou. Určité rezervy naleznete v podání detailů - dotyky na struny jsou trochu zjednodušené. Slušný je i prostor nahrávky.

Sluchátka hrají jako by měla kabel - v cenově dostupné kategorii se jedná o naprostou špičku.

Potěšilo mně, že navzdory uzavřené konstrukci hrají spíše jako otevřená - neduní, ani nezaléhají. Frekvenční rozpětí sluchátek je výborné, ačkoli basů by mohlo být objemově více. Mně osobně jejich menší prezence nevadila, ale jistě se najdou posluchači, kterým budou trochu chybět.

Výborně se povedla i reprodukce nového alba metalové skupiny Nightwish - Dark Passion Play. Ani při vysokých hlasitostech v exponovaných scénách se reprodukce nestávala agresivní a zkreslenou, zároveň nepřicházela o výraznou dynamiku a razanci. Vokál je přirozený a nezkreslený.

Mrzel mne jen mírný konstantní šum, patrnější v levém sluchátku a občas se projevující softwarová chyba při ovládání hlasitosti. Ta se někdy zvyšovala i při klikání na tlačítko s opačnou funkcí. Po pár kliknutích se však vždy vrátilo ke své původní funkci. Nepříjemné také je, že po zapnutí sluchátek je hlasitost vrácena na výchozí úroveň, která je v základu (poslech z linkového výstupu CD přehrávače Sony CDP-XB920) poměrně vysoká.

 Klady:  Zápory:
 výborný zvuk  hlasitost se po vypnutí vrací na výchozí úroveň
 čistý přenos signálu  v rozsáhlých bytech může být dosah 20 metrů málo
 vysoký komfort nošení  

bezdrátová sluchátka  Beyerdynamic RSX-700
cena:  5 150 Kč (doporučená cena)
elektroakustické měniče:  40mm s Mylarovou membránou
ozvučnice:  uzavřené
frekvenční rozsah:  20 Hz - 20 kHz (bez udání tolerančního pole)
zkreslení:  < 0,5% THD (bez udání tolerančního pole)
nominální citlivost:  113 dB
akumulátory:  2x AAA (NiMH)
dosah signálu:  20 m
odstup signál / šum:  85 dB
vysílací frekvence:  2,4 GHz (8 volitelných frekvencí po 9MHz krocích)
hmotnost sluchátek:  270 g
   
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Fantastický zvuk doma i na cestách. Kombinace Mojo a Poly nemá konkurenci

Chord Mojo a Poly představují současnou absolutní zvukovou špičku v přenosných...

Jako partnera špičkového D/A převodníku se sluchátkovým zesilovačem Mojo přidává společnost Chord Electronics i...

Stačí jim říci a sluchátka s Alexou vám pustí hudbu, kterou chcete

Sluchátka Aventho Wireless dostanou během letošního roku zajímavou aktualizaci.

Softwarová aktualizace nastěhuje do sluchátek Avento Wireless od společnosti Beyerdynamic digitální asistentku Alexu....

Apple HomePod ničí dřevěný nábytek. Dávejte ho jinam, radí výrobce

Takto dopadl povrch dřevěného nábytku při testu HomePodu magazínem Wirecutter.

S prvními zahraničními recenzemi a s prvními aktivními uživateli chytrého reproduktoru HomePod se ukázal jeden nečekaný...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz