Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Test: Výborná bezdrátová sluchátka pro domácí poslech

aktualizováno 
Bezdrátová sluchátka znamenají svobodu pohybu a zpravidla také kompromis ve kvalitě zvuku. Beyerdynamic RSX-700 nás přesvědčila o opaku - hrají výborně.

Na hlavě bezdrátová sluchátka, v ruce vysílač | foto: Václav Nývlt - Technet.cz

Nové Beyery se mi do rukou dostaly víceméně náhodou - jen jsem si je chtěl poslechnout. Během jednoho večera mne však přesvědčily natolik, že jsem se je rozhodl zrecenzovat. Od mnoha předchozích zkušeností s bezdrátovými sluchátky se totiž v jednom aspektu liší - hrají tak, že snadno zapomenete, že nemají kabel.

Volný jako ptáček

Bezdrátová sluchátka se skládají ze dvou částí - vysílače a samotných sluchátek se zabudovaným přijímačem. Vysílač připojíte kabelem ke zdroji zvuku (CD přehrávač, počítač, MP3 přehrávač ...) a zapnete do elektrického zdroje. Vysílač vstupní signál převede do digitální podoby a na frekvenci 2,4 GHz ho vysílá do svého okolí. Sluchátka, napájená akumulátory, stačí zapnout, nechat jim pár vteřin na vyhledání frekvence vysílače a pak jen poslouchat.

Výrobce udává dosah 20 metrů, což je hodnota pro většinu bytů dostačující. Překážky, jako jsou zdi či nábytek dosah sice zkracují, ale i tak nebyl v testovacích podmínkách (pražská novostavba) s příjmem problém v kterékoli místnosti, ani na chodbě.

Signál prolétl bez potíží i sousedním bytem, dál již byla reprodukce rušena častými přerušeními. Vyzkoušel jsem poslouchat i o patro níž, ale železobetonové stropy jsou pro signál přeci jen velká překážka - mimo několika málo míst, kde se dalo dosáhnout jakž-takž čisté reprodukce, chytal přijímač jen občasné vzorky.

RSX-700 - sluchatka s vysilacem
Na pravé mušli je tlačítko pro volbu kanálu a dva ovládače hlasitosti. Na levé je pak vypínač.

Komplikovaný může být přechod z bytu na terasu. Silná zeď se zateplením kupodivu velký problém nečinila (dříve testovaná sluchátka fungující na stejné frekvenci problémy mívala), ale rozměrné plastové okno (s argonovou náplní) signál spolehlivě odfiltrovalo. Takže, pokud se posadíte za francouzské okno, máte po poslechu. 

Pokud vás zaráží údaj o pouhých 20 metrech dosahu vysílače, ve srovnání s údaji u starších sluchátek (u běžných analogových modelů vysílajících na frekvenci 864 MHz se zpravidla udává 100 - 150) metrů, pak vězte, že je to dáno vysílací frekvencí, která méně ochotně prostupuje překážky, než je tomu u analogového vysílání. Na druhou stranu, v perimetru 20ti metrů máte zcela čistý a nerušený příjem, zatímco s analogovým přenosem mohla být reprodukce již silně rušena šumem. Hodnoty 150 metrů beztak nikdy reálně nedosahovala.

Konstrukce a pohodlí

Sluchátka dobře drží na hlavě, zároveň jsou velmi pohodlná. Přítlak na uši je spíše nízký, osoby s užší lebkou by tedy měly vyzkoušet, zda jim sluchátka při prudším pohybu nespadnou. Velikost se dá aretovat v běžném rozsahu, díky flexibilním kloubům lze nastavit pohodlný úhel dosedu náušníků. Se sluchátky pak můžete chodit, mýt nádobí, žehlit ... nebo se zachumlat do deky na křeslu před televizí a zároveň se neobávat, že si utrhnete přívodní kabel.

RSX-700 - sluchatka celek
Hlavový most je vyměkčený vzduchovým polštářem potaženým jemnou umělou kůží. Náušníky jsou potažené semišem. Ten je sice na dotek příjemný, ale lapá prach a úlomky vlasů - není proto vhodné je nechat povalovat bez obalu.

RSX-700 - konektor nabijeni
Konektor pro nabíjení sluchátek. Stačí je kabelem připojit k vysílači. Plně nabitá baterie vydrží pro zhruba 5 - 6 hodin poslechu.

RSX-700 - sluchatko elektronika
Sejmutí bočního krytu odhalí desku elektroniky sluchátek. Lze zahlédnout i napájecí akumulátory - mění se ze spodní strany.

RSX-700 - vysilac celek
Drobný vysílač má na sobě jen jeden ovládací prvek - vzestupné přepínání vysílacích kanálů. To je důležité, pokud si někdo ze sousedů pořídí podobná bezdrátová sluchátka - souběžně lze tak používat až osm sluchátek a vysílačů, aniž by se vzájemně rušily. Z jednoho vysílače můžete poslouchat více sluchátek, žádné párování není potřeba. Zapínání a vypínání vysílače je automatické na základě detekce vstupního signálu.

RSX-700 - vysilac zezadu
Na zadní straně vysílače naleznete konektor pro připojení síťového adaptéru, výstup pro nabíjení sluchátek a linkový zvukový vstup (jack 3,5 mm). Propojovací kabel s konektory jack (a redukcí na cinch) jsou přibaleny.

Zvuk jako s drátem

Reprodukce sluchátek je perfektní. Velmi živá, dynamická, s precizní ostrou a výraznou kresbou. Kytara Antonia Forcioneho byla příjemně prokreslena, s velmi dobrou mikrodynamikou. Určité rezervy naleznete v podání detailů - dotyky na struny jsou trochu zjednodušené. Slušný je i prostor nahrávky.

Sluchátka hrají jako by měla kabel - v cenově dostupné kategorii se jedná o naprostou špičku.

Potěšilo mně, že navzdory uzavřené konstrukci hrají spíše jako otevřená - neduní, ani nezaléhají. Frekvenční rozpětí sluchátek je výborné, ačkoli basů by mohlo být objemově více. Mně osobně jejich menší prezence nevadila, ale jistě se najdou posluchači, kterým budou trochu chybět.

Výborně se povedla i reprodukce nového alba metalové skupiny Nightwish - Dark Passion Play. Ani při vysokých hlasitostech v exponovaných scénách se reprodukce nestávala agresivní a zkreslenou, zároveň nepřicházela o výraznou dynamiku a razanci. Vokál je přirozený a nezkreslený.

Mrzel mne jen mírný konstantní šum, patrnější v levém sluchátku a občas se projevující softwarová chyba při ovládání hlasitosti. Ta se někdy zvyšovala i při klikání na tlačítko s opačnou funkcí. Po pár kliknutích se však vždy vrátilo ke své původní funkci. Nepříjemné také je, že po zapnutí sluchátek je hlasitost vrácena na výchozí úroveň, která je v základu (poslech z linkového výstupu CD přehrávače Sony CDP-XB920) poměrně vysoká.

 Klady:  Zápory:
 výborný zvuk  hlasitost se po vypnutí vrací na výchozí úroveň
 čistý přenos signálu  v rozsáhlých bytech může být dosah 20 metrů málo
 vysoký komfort nošení  

bezdrátová sluchátka  Beyerdynamic RSX-700
cena:  5 150 Kč (doporučená cena)
elektroakustické měniče:  40mm s Mylarovou membránou
ozvučnice:  uzavřené
frekvenční rozsah:  20 Hz - 20 kHz (bez udání tolerančního pole)
zkreslení:  < 0,5% THD (bez udání tolerančního pole)
nominální citlivost:  113 dB
akumulátory:  2x AAA (NiMH)
dosah signálu:  20 m
odstup signál / šum:  85 dB
vysílací frekvence:  2,4 GHz (8 volitelných frekvencí po 9MHz krocích)
hmotnost sluchátek:  270 g
   Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Legenda ožívá. Po 34 letech výroby jsou Koss Porta Pro bezdrátová

Nová sluchátka Koss Porta Pro Wireless budou v prodeji v polovině července.

Ačkoli někomu může připadat kombinace více než tři desetiletí starého modelu sluchátek a Bluetooth konektivity jako...

Jára Cimrman zmizel ze streamovacích služeb. Zatím se nevrátí

Katalog mluveného slova vydavatelství Supraphon již bude na internetu jen ke...

Hry Divadla Járy Cimrmana si již na Spotify, Apple Music a dalších službách nepustíte. Vydavatelství Supraphon se totiž...

Vinylové desky s HD zvukem by měly přijít na trh v roce 2019

Josefina Lichtenegger s gramofonem Forte S a raménkem C-Note.

Návrat gramofonů do obývacích pokojů může v příštím roce dostat nový impuls. Rakouská firma plánuje představit „High...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz