Test: Z obyčejného notebooku dotykový tablet za dvě minuty

  1:01
Otestovali jsme digitální pero, které vám z běžného notebooku udělá prvotřídní poznámkový blok. Pár minut instalace, tři bankovky s Palackým a můžete kreslit.

Digitální pero je taková nenápadně vypadající propiska, která vše, co napíše, odešle do počítače. Pokud si potřebujete dělat krátké poznámky, náčrtky nebo píšete složitější grafické symboly, je digitální pero určeno přesně pro vás. Doporučit jej lze především studentům na přednášky.

V kombinaci s klávesnicí notebooku nebo netbooku zatím není rychlejší a pohodlnější způsob, jak s počítačem pracovat. Kreslit i psát lze zcela přirozeně, na rozdíl od myši se tak na obrazovce klidně podepíšete. Naopak pro pohyb v operačním systému se víc hodí myš, se kterou na podložce nenajezdíte takovou vzdálenost jako s perem. Při dlouhodobějším používání myš také tolik nenamáhá svaly a klouby.

V článku se několikrát setkáme s pojmem "tablet". Nutno podotknout, že v Česku zdomácnělo pojmenování tablet pro notebook s dotykovým displejem. Správně by se takový notebook měl nazývat "tablet PC", neboť tablet je ve skutečnosti deska citlivá na tlak, po které se píše speciálními pery. Využívají je grafici, animátoři nebo se s nimi můžete setkat na úřadech.

Asus Eee PC T91Tablet Wacom Bamboo

Vlevo tablet PC Asus Eee T91, vpravo tablet Wacom Bamboo

Jak to vlastně funguje

Nové digitální pero DUO for laptop od výrobce PNF je určeno speciálně pro notebooky s úhlopříčkou až 15,4 palců. Využívá ultrasonického zaměření pera, kdy dva malé mikrofony v přijímači sledují zvukový signál, který vydává vysílač na hrotu pera.

DUO for laptop
DUO for laptopDUO for laptop

Jednoduchý systém proto není náchylný k rušení třeba mobilním telefonem a je i poměrně citlivý - výrobce udává přesnost až 0,2 mm. Celkové rozlišení činí přibližně 600 LPI při vzorkovací frekvenci 70 Hz. Není to žádný zázrak, pro psaní, kreslení náčrtků a ovládání operačního systému jsou to ale dostatečné hodnoty.

Komerční tablety pro profesionály využívají složitějších systémů a mají až desetkrát vyšší citlivost, stojí však více než 12 000 Kč. DUO for laptop koupíte již od 2 900 Kč s DPH, jeho výhodou oproti tabletům je i skvělá mobilita. Vše potřebné složíte během chvilky do miniaturní taštičky a nemusíte s sebou nosit žádné velké desky.

DUO for laptop

DUO nabízí duální používání

Konec pera můžete vybavit dvěma typy hrotů. První je měkký, se kterým se můžete pohybovat po povrchu displeje bez rizika poškrábání. Příjemnější nám ale přijde možnost vložení klasického hrotu z kuličkového pera, díky kterému se DUO for laptop změní v běžnou propisku s možností psaní a kreslení.

V tomto režimu přichytíte přijímač k papíru nebo sešitu a vše, co napíšete, je automaticky přenášeno do připojeného počítače. Hodně lákavé nám to přijde především pro studenty na přednášky, kteří si často dělají poznámky do notebooků. Nově tak mohou přidávat i náčrtky bez většího zdržování s myší nebo skenováním obrázků na papíře.

Náplně není v hrotu mnoho, a proto je lepší s sebou nosit vždy jeden náhradní. Ceny náhradních hrotů zatím nebyly stanoveny, podle dovozce ale již budou brzy k dostání.

Instalace je otázkou minut

Zprovoznění digitálního pera není nic složitého. Inženýři uchycení přijímače k displeji vymysleli hodně netradičně - pomocí magnetu. Má to své výhody i drobnou nevýhodu. Podstatné ale je, že vše jednou nastavíte a již nemusíte nic měnit.

Na víko notebooku přilepíte kovovou příchytku, kterou již nesundaváte. Na testovaných noteboocích držela velmi pevně, a není proto nutné se bát, jestli se utrhne. K této příchytce se připojuje přijímač, který má ve svém rameni ukrytý magnet. Přijímač dosedne na kovou příchytku a pevně se spolu spojí. Následně provedete kalibraci, kterou stačí udělat jen jednou - přijímač sundaný při přepravě bude totiž vždy po opětovném nasezení ve stejné poloze. Nevýhodou tohoto řešení je, že vám bude kovový špalík kazit design vašeho notebooku. Při použití skřipce nebo jiného systému uchycení by ale byla nutná vždy nová kalibrace.

DUO for laptopDUO for laptop

Druhý konec přijímače zapojíte do USB a je skoro hotovo. Pod Windows Vista není nutná další instalace ovladačů, doporučená je jen utilita pro kalibraci pera. Pro Windows XP je aplikací o něco více, vše jsou na instalačním CD. Nutno podotknout, že pod Windows Vista pero fungovalo lépe, pod staršími XP se nám nepodařilo zprovoznit rozpoznávání písma a gest.

Rozpoznávání písma slouží k převodu psaného textu do elektronické podoby. Vše, co napíšete ručně perem, se na displeji zobrazí jako text psaný klávesnicí notebooku.

Rozpoznávání gest je příjemná drobnost usnadňující pohyb v operačním systému. Rychlý tah pera doprava tak například způsobí posun v galerii obrázků vpřed apod.

Jak se pero osvědčilo

Hmotnost pera je pouhých 16 gramů, což je méně než u mnoha obyčejných propisek. Jedna strana ukrývá tři knoflíkové baterie naládované v peru jako v zásobníku pistole. Tvoří tak zdroj energie pro vysílač, který vysílá aktuální polohu hrotu pera. Nelíbilo se nám vyvážení, strana s bateriemi je těžší a táhne pero dozadu. 

Poklepáním hrotu na displej potvrzujete volby, delší podržení hrotu na povrchu vyvolá kontextovou nabídku. Na boku pera jsou jinak přítomna dvě tlačítka nahrazující levé a pravé tlačítko myši. Hodí se pro bezkontaktní ovládání, kdy stačí pero držet pár centimetrů nad povrchem a volby potvrzovat právě přes tato tlačítka. Vyhnete se tak poškrábání displeje při necitlivém nebo dlouhodobém používání.

DUO for laptop

V tomto režimu dokáže pero podle rychlosti pohybu určit "tlak" na hrot pera. Pokud děláte čáru pomalu, bude tlustší, než pokud uděláte rychlý pohyb.

Baterie v peru vydrží dle výrobce až 20 hodin nepřetržité práce, což se nám během testování potvrdilo. Jsou také velmi levné, jednu pořídíte za tři až pět korun. 

Zhodnocení

Celkově hodnotíme DUO for laptop pozitivně, splnilo to, co jsme od něj čekali. Rozlišovací schopnosti nejsou tak dobré jako u plnohodnotných tabletů, dá se však mnohem lépe přenášet a jeho použití je daleko univerzálnější.

 Upozornění výrobce: pero se nedomluví s notebooky Toshiba Satellite řady A1xx, A2xx, L3xx, Sony VAIO série RWxx, CSxx. Sxx, SZxx, Cxx a 15LN.

Za zapůjčení děkujeme prodejci kobe.cz

  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 41 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 41 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 34 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...