Pohled do nitra digitální zrcadlovky

Pohled do nitra digitální zrcadlovky

Testovali jsme čtyři digitální zrcadlovky. Nemusí se jich bát žádný amatér

  • 165
Stojí kolem 20 tisíc korun, nabízejí poměrně pokročilé funkce, ale zvládne je amatérský fotograf. Čtyři digitální zrcadlovky, od Canonu, Nikonu, Olympusu a Sony, uspokojí i náročnější, či dokonce poloprofesionální uživatele.

Všechny čtyři digitální zrcadlovky v našem výběru se dají označit za cenově dostupné modely s kompaktním a odlehčeným designem.

Fotoaparáty jsme ve srovnávací recenzi řadili podle abecedy. Shodou okolností stejné pořadí vychází i ze závěrů uživatelských testů a po zvážení všech pro a proti. Tedy: Canon EOS 500D, Nikon D5000, Olympus E-620 a Sony α380...

Canon EOS 500D

Testovaný model pracuje s obrazovým snímačem CMOS formátu APS-C s efektivním rozlišením 15,1 milionu pixelů. Mezi jeho přednosti patří integrovaný čisticí systém EOS a elektronický obvod s procesorem Canon DIGIC 4, který využívá 14bitové zpracování obrazu. Citlivost nabízí v rozšířeném režimu rekordní rozsah pro tuto kategorii fotoaparátů: 100–12 800 ISO.

Digitální zrcadlovka Canon EOS 500D - horní část

Souvislé snímání má rychlost až 3,4 obr./s pro řadu až 170 snímků v JPEG nebo 9 ve formátu RAW. Uživatel může pořizovat ozvučené filmy v plném vysokém rozlišení do formátu MOV s kodekem H.264. Maximální rychlost při rozlišení 1 920 × 1 080 obrazových bodů (px) je 20 snímků za sekundu. Zvuk je zaznamenán přes Linear PCM.

Pochvalu zaslouží i 9bodový systém automatického zaostřování (AF) se standardním výběrem režimů a 3" TFT displej Clear View s rozlišením 920 000 obrazových bodů a s režimem Live View.

Digitální zrcadlovka Canon EOS 500D - ovládání

Fotoaparát má širokou nabídku režimů a praktických funkcí, velmi dobře se ovládá, má příjemné menu dostupné i v češtině. Uživatel dostane v prodejním balení komplexní balíček softwaru včetně editačního programu Digital Photo Professional. Ten umožňuje zpracování dat RAW i referenčních dat pro odstranění jemných nečistot a vad obrazu. A kvalita obrazu je opravdu výborná ve všech posuzovaných oblastech.

Pokud bychom měli pojmenovat nějaké zápory, můžeme zmínit automatické vyvážení bílé barvy při žárovkovém osvětlení nebo tendence k přeexponování nejsvětlejších oblastí záběru u hodně kontrastních scén. To jsou ovšem záležitosti "uživatelsky řešitelné". Určité omezení také představují pouze dva kompresní poměry u snímků JPEG, což je třeba vzít jako fakt.

Více zde:

Podrobná recenze fotoaparátu Canon EOS 500D

Nikon D5000

Druhý fotoaparát našeho testu používá obrazový snímač CMOS formátu APS-C s 12 miliony efektivních pixelů s protiprachovým systémem a obvod s 12bitovým procesorem Expeed. Ekvivalent. Nastavění citlivosti IS0 má v základu rozsah 200–3 200 a v rozšířeném režimu pak 100–6 400.

Digitální zrcadlovka Nikon D5000

Jedenáctibodový autofokus (AF) má i funkci 3D tracking. Díky živému náhledu na výklopném a otočném 2,7" LCD panelu lze využít AF využívající detekci kontrastu, nechybí detekce tváří v záběru a sledování objektu v pohybu.

Souvislé snímání má rychlost 4 obr./s pro řadu 7 snímků RAW, 25 JPEG fine a 100 JPEG Normal. Možné je pořizovat i ozvučené HD video 720p (1 280 × 720 px při rychlosti 24 obr./s). Na výběr je celá řada režimů expozice a praktických funkcí včetně zesvětlování tmavých scén D-Lighting, retuše a úprav snímků. Napájení zajišťuje nová baterie EN-EL9a se zvýšenou kapacitou.

Digitální zrcadlovka Nikon D5000 - ovladani

Nechybí konektor pro volitelnou jednotku GPS. Podstatné je, že kompaktnost fotoaparátu je vhodně skloubená s dobrou ergonomií a flexibilitou a obrazová kvalita je výborná včetně úrovně šumu i u vysokých citlivostí.

A zápory? Plná kompatibilita jen s objektivy, které jsou vybavené elektromotorkem AF systému (jejich nabídka se ovšem neustále rozšiřuje). Pro české uživatele je jistě minusem absence české verze menu. Také lze poukázat na nepřesné automatické vyvážení žárovkového světla. To je ale změnou nastavení snadno řešitelná záležitost – jen je třeba o tomto faktu vědět. Také je třeba uvést, že program Nikon Capture NX2 pro využití referenčních dat funkce Image Dust Off a zpracování dat NEF/RAW není součástí prodejního balení.

Více zde:

Podrobná recenze fotoaparátu Nikon D5000

Olympus E-620

Flexibilní digizrcadlovka od Olympusu zaujme začínající a středně pokročilé fotografy vysokorychlostním snímačem 4/3 standardu High Speed Live MOS, který disponuje rozlišením 12,3 Mpx. Čip je součástí systému stabilizace obrazu, má osvědčený ultrazvukový protiprachový 3D filtr a umožňuje živý náhled na kvalitním "protislunečním" výklopném a otočném displeji.

Digitální zrcadlovka Olympus E-620

Aparát má spolehlivé systémy automatického zaostřování a měření světla včetně funkcí pro zvládnutí náročných světelných podmínek. Je výborně vybaven režimy expozice, praktickými funkcemi včetně kreativních, nabízí i vhodné individuální nastavení a velmi dobře se ovládá.

Digitální zrcadlovka Olympus E620

Zaujmout může i příjemné menu dostupné i v češtině a nápověda pro nezkušené a začínající fotografy. Uživatel má v prodejním balení program Master, který umožňuje editaci a zpracování dat z RAW formátu.

Minusem je menší vstupní dynamický rozsah, automatické vyvážení žárovkového světla a míra šumu u vysokých citlivostí.

Více zde:

Podrobná recenze fotoaparátu Olympus E-620

Sony α380

Poslední testovaný model nabízí speciálně řešený obrazový snímač CCD formátu APS-C, který má vyšší rozlišení 14,2 megapixelu a umožňuje použít technologii Sony Quick AF Live View. To řeší nežádoucí zpoždění u běžného živého náhledu.

Čip je chráněn proti prachu a nečistotám speciálním prach odpuzujícím povlakem a vibracemi filtru. Snímač je zároveň i součástí systému stabilizace obrazu SteadyShot Inside ("CCD-Shift"). Na obrazové kvalitě a operačních rychlostech se podílí procesor Bionz.

Digitální zrcadlovka Sony Alpha 380

Uživatel má k dispozici moderní technologie a systémy a velmi dobrý výběr režimů i funkcí. Přístroj se dobře ovládá a nabízí i české menu a průvodce, který je výjimečně propracovaný. To ocení nezkušení uživatelé, typicky ti, kteří na tuto kompaktní zrcadlovku "přejdou" z malých kompaktních fotoaparátů. Průvodce jim totiž umožní postupně zdokonalovat své fotografické dovednosti.

Digitální zrcadlovky Sony Alpha 380

Horší je to s automatickým vyvážením bílé barvy při žárovkovém osvětlení, což lze přirozeně vyřešit používáním odpovídajících režimů či sofistikovanějšími postupy. A přirozeně – někomu nemusí vyhovovat tvarování pravého úchopového gripu a umístění spouště jako u kapesního kompaktu. To je ovšem věc individuálního pohledu a také zvyku.

Více zde:

Podrobná recenze fotoaparátu Sony α380

Výsledné hodnocení

Pro nezaujatého spotřebitele, jenž nemá v oblibě určitou značku a chce si mezi testovanými přístroji vybrat model, který právě jemu nejlépe vyhovuje, není volba snadná.

Canon nabízí snímač s nejvyšším rozlišením spolu s extrémně širokým rozsahem ekvivalentu obecné citlivosti ISO, a to bez znehodnocení obrazu nadměrným šumem (či jeho příliš agresivní redukcí). To je parametr přesahující do profesionální třídy.

Nejlepší exponometrický systém nabízí olympus, který také spolu s nikonem využívá nejrozsáhlejší korekci expozice, ± 5 EV, canon a sony mají jen ± 2 EV.

Nejlepší automatické ostření nabízí nikon s 11bodovým systémem křížového typu, olympus má jen 7bodový. U nikonu lze vyzdvihnout i souvislé snímání s rychlostí až 4 obr./s pro řadu až 11 snímků RAW; tento parametr má nejslabší sony.

Nejkvalitnější displej nabízí canon, byť jako jediný jej má napevno zabudovaný v zadní stěně. To mohou někteří uživatelé vnímat až jako omezení, zvláště pokud ostatní modely mají velice flexibilní výklopné a otočné panely (olympus a nikon) nebo alespoň výklopný – sony.

Canon a nikon umožňují snímat (a přehrávat) ozvučené video, canon Full HD, nikon jen HD. Možnost pořizovat a obratem prezentovat či na internetu uveřejňovat krátká videa je u zrcadlovek stále ještě novinková a ojedinělá záležitost. Pro určitou část uživatelů je "nadbytečná", avšak je tu velká skupina spotřebitelů, kteří ji vítají.

Z předchozích řádků vyplývá, že při výběru zrcadlovky záleží na individuální potřebě, přání a představě, zda si přejeme pořídit model s funkcí snímání videa, nebo bez ní.

Základní rozdíly mezi všemi modely jsou zřejmé z přiložené srovnávací tabulky vybraných parametrů plus prodejních cen (vždy samotné tělo a základní set s objektivem). A podíváme-li se na cenovou dostupnost, což je přirozeně jeden z nejsledovanějších údajů, pak zde vyhrál olympus, nicméně rozdíly nejsou velké.

Základní srovnávací tabulka:

Tabulka k testu digitálních zrcadlovek


* Ceny uvádíme doporučené prodejní s DPH. V obchodech samozřejmě nakoupíte za ceny nižší, v některých případech i v akci se zajímavými bonusy, typicky s paměťovou kartou.