Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Testujeme bezdrátová sluchátka, která vám dají volnost

aktualizováno 
Časy změti drátů ve vašem domově se začínají pomalu vytrácet. Několik let po uvedení bezdrátové technologie Bluetooth se konečně výrobci rozhodli ukázat, kde všude ji je možno využít. Takovým případem je i produktová řada Air Live od firmy Ovislink v čele s bezdrátovými stereo sluchátky.

Asi každý z nás se alespoň párkrát setkal s problémem, jak uspořádat tu změť drátů za počítečem nebo domácím kinem v obývacím pokoji. Při následném výběru nového produktu do své domácnosti se už jen hrozil dalšího neposedného vodiče, se kterým bude zápolit, aby docílil alespoň malého pořádku ve svém příbytku.

I přesto, že bezdrátových technologií je v dnešní době již více než dost, výrobci se k představování bezdrátových produktů stále stavěli spíše skepticky. Je téměř nepochopitelné, proč před mnoha lety představená technologie Bluetooth dostává zelenou k použití v audio technice až v posledních letech. Buďme ale rádi, že tomu tak je - alespoň u sluchátek nás už nebude obtěžovat kabel a volnost pohybu se posune zas o třídu výše. Řešení od firmy Ovislink toho slibuje ale mnohem více.

Jak se ovládá volnost

Bezdrátová stereo sluchátka s označením BT-120 HP jsou základním kamenem celé řady bezdrátových produktů firmy Ovislink. Jejich vzhled je sice nepředurčuje k lovu obdivných pohledů na ulici, v obývacím pokoji si ale díky svým možnostem místo jistě zaslouží. Využívají podpůrného oblouku usazujícího se na váš týl, který dovoluje sluchátka složit do kompaktních rozměrů vhodných k častému přenášení. Použitý plast tohoto prvku ale působí velmi lacině, což je vzhledem k ostatním přednostem produktu velmi nepříjemná záležitost.

Samotné měniče jsou pak díky náročnosti technologie Bluetooth o dosti větší, než je zvykem u běžných sluchátek. Jejich korpus je vyroben z bílého plastu s modrými popisky, samotné reproduktory jsou pak zakryty molitanovými polštářky. Stříbrné středy měničů pak obsahují hlavní ovládací prvky – na pravém se umístilo tlačítko pro zapnutí headsetu, na levém multifunkční joystick určený k ovládání hlasitosti, příjmu hovoru, či dokonce k ovládání hudebních funkcí proslaveného iPodu. Na levém sluchátku se navíc umístil i malý zobáček, v němž je umístěn mikrofon.

Pro naprostou kontrolu jsou sluchátka doslova poseta indikačními diodami, na každém z nich se usídlily hned dvě. Jako nepraktické se nám jeví umístění diody indikující zapnutí na opačném měniči, než je hlavní vypínač. Velmi to mate, jelikož intuitivně čekáte, že se rozsvítí jedna z okolních diod. Ty však slouží k indikaci nabíjení vestavěné Li-Pol baterie, tedy jen jedna „z nich“. Uvozovky jsou pak namístě, jelikož horní „dioda“ je pouze designově maskované tlačítko pro reset sluchátek. Poslední nezmíněná dioda indikuje slabou baterii.

Užíváme si volnosti

Párování sluchátek je velmi jednoduchou záležitostí, stačí je pouze zapnout (indikační dioda se rozbliká) a párování vynutit z druhého párovaného zařízení. V lepším případě se sluchátka spárují okamžitě, některá zařízení ale budou vyžadovat zadání autentizačního klíče. Po spárování vám již nic nebrání v plném využití volného pohybu, omezení je pak dáno samotnou specifikací technologie Bluetooth v1.2 – tedy deset metrů ve volném prostranství.

Kvalita podávaného zvuku je jen průměrná, při vyšších hlasitostech se zcela ztrácí hloubky a ke slovu se tak dostávají zbývající pásma. Nejvyšší hlasitost je ale skutečně vysoká, tudíž pokud nepatříte mezi „sluchové masochisty“, budete s kvalitou přednesu maximálně spokojeni. Frekvenční pásmo audio signálu je 22 Hz až 22 kHz, tedy rozsah běžný u drtivé většiny sluchátek na trhu. Vestavěná baterie přitom dokáže sluchátka napájet přibližně šest a půl hodiny.

Sluchátka propojíte s MP3manem, mobilem, počítačem...

Praktické použití sluchátek se ale neobejde bez výběru vámi zvoleného doplňku, který dokáže s tímto produktem komunikovat. Jedná se o čtyři různá zařízení, jejichž kombinací můžete ze sluchátek udělat doplněk k vaší hifi soustavě či jinému zvukovému zdroji s audio výstupem či stereo headset k počítači. Samotná sluchátka můžete použít jen pro použití s mobilním telefonem. Pokud bude podporovat profil stereo headset, můžete se těšit na velmi kvalitní přednes. V případě opačném je zvuk téměř neposlouchatelný, což potvrdilo i naše testování s Nokií N70.

V případě, že jste se rozhodli využít sluchátka pro diskrétní poslech hudby ve vašem bytě, bude se vám velmi hodit modul BT-120AJ. Jedná se o velmi jednoduchý bluetooth transmitter, který pomocí této technologie posílá audio signál do bezdrátových sluchátek. Vstup pak může zajistit jakýkoli zdroj audio signálu a to dokonce i cestovní, jelikož v těle tohto modulu je obsažena i nabíjecí baterie Li-Pol s podobnou výdrží, jako mají sluchátka. Je vyroben též z bílého plastu a na jeho těle neleznete jen tlačítko určené k zapnutí/párování a dvě indikační diody - jednu pro kontrolu spojení, druhá pak upozorní na slabou baterii a indikuje správné nabíjení.

Něco pro audiofily aneb Připojte si vlastní sluchátka

Zcela opačnou funkci pak zajišťuje Bluetooth Audio Receiver, který z výše zmiňovaného vysílače dokáže signál přijmout a poslat ho do jakýchkoli vámi zvolených sluchátek. Pokud tak patříte mezi audiofily a svých Koss Porta Pro se nehodláte vzdát ani u bezdrátového poslechu, je zařízení s označením BT-120AR tím pravým kompromisem.

Na jeho těle naleznete kromě indikačních diod i čtveřici ovládacích tlačítek pro snížení/zvýšení hlasitosti a funkci mute. Tlačítko Play bohužel využijete jen ve spojení s iPodem a speciálním modulem pro něj určeným.

Velmi vítaná je přítomnost mikrofonu, což zajišťuje i možnost použití modulu jako handsfree k mobilnímu telefonu nebo ve spojení s dalším prvkem modelové řady například pro spojení s počítačem a komunikaci přes Skype. Modul je vybaven i bytelnou klipsnou pro jeho uchycení na opasek či jinou část oděvu.

Na VoIP bezdrátově

Již v minulém odstavci jsme nazančili, že dalším z řady produktů je USB dongle. Ten vám zajístí velmi pohodlný poslech hudby v okolí vašeho počítače, díky zabudovanému mikrofonu ve sluchátkách poslouží toto spojení i jako velmi příjemný headset pro internetovou komunikaci pomocí VoIP. Velmi nás ale zamrzelo, že je Bluetooth dongle označovaný BT-120AD omezen pouze na audio přenos a nepodporuje další profily z bohaté specifikace technologie Bluetooth. Nejedno srdce zákazníka by zaplesalo, kdyby mohli mít v jedné malé krabičce zastrčené do USB i možnost propojení s mobilním telefonem.

Posledním zajímavým zástupcem od firmy Ovislink je modul určený speciálně pro použití s legendárním iPodem. Pro technické nadšence se tak dostává další příležitost, jak svého bílého miláčka obohatit o další technologickou novinku. Modul umožňuje i bezdrátově iPod ovládat.

Suma sumárum

Řada bezdrátových produktů firmy Ovislink snad myslela na všechny možnosti propojení a vznikl tak ucelený modulární systém, z kterého si zákazník vybere jen to, co skutečně potřebuje. Na druhou stranu změť modulů mohla být o polovinu menší a například integrací USB Dongle a transmitteru v jedno zařízení by se

Ceny včetně DPH

Sluchátka BT-120HP:          2549 Kč

Transmitter BT-120AJ:        2807 Kč
Receiver BT-120AR:            2859
USB dongle BT-120AD:       1299 Kč
iPod adapter BT-120IP:      2639 Kč
zákazníkovi dostalo do ruky mnohem komplexnější řešení. Hlavním prvkem celé řady jsou ale bezesporu bezdrátová sluchátka, která díky možnostem využití překvapila nejen nás. Jejich přednes je kvalitní, dosah bezdrátového signálu plně dostačující a vzhled? Za tu pohodlnost pár nechápavých pohledu přece jen stojí.

Autor:


Nejčtenější

Vědci objevili pod zemí biliardy tun diamantů, ale nedostaneme se k nim

Diamanty značky Diamonds International Corporation

V litosférickém podloží Země odhadují vědci tisíce bilionů tun diamantů. Zaměřili ho pomocí zvukových vln. Dodávají...

Stíhačka Su-57 je podle některých ruských médií drahá a zbytečná hračka

Su-57

Ruské letectvo nenakoupí stíhačky páté generace Su-57, uvedl Vladimír Guteněv, člen expertní rady Státní dumy pro...Má hořet půl století jako františek. Jaký reaktor si přeje Bill Gates

Schéma reaktoru TWR-P s tepelným výkonem 600 MW, který by TerraPower měla...

Společnost TerraPower, v jejíž správní radě sedí zakladatel Microsoftu, se konečně přiblížila možnosti stavby reaktoru,...

Atomový řezník připravoval v SSSR půdu civilním proudovým strojům

Iljušin Il-28

Mezi významné bojové letouny studené války patří taktický bombardér Iljušin Il-28. Ten se stal prvním sovětským...

Slyšíte obraz? Vyzkoušejte si, zda jste jedním ze čtyř lidí

Máte pocit, že něco slyšíte při sledování GIFů?

Se vzrůstající oblibou GIFů si čím dál více lidí na sobě všímá zvláštního jevu: při pozorování tichého obrázku mají...

Další z rubriky

První test prosklených sluchátek v ČR: skvěle hrají a neruší okolí

Sluchátkový zesilovač Sennheiser HDV 820 a sluchátka HD 820.

Vyzkoušeli jsme špičková prosklená sluchátka Sennheiser HD 820, která navzdory své uzavřené konstrukci hrají jako...

Ptáci se vracejí i do vaší kanceláře. Nalaďte rádio, které nevypnete

Slow Radio opět startuje, vysíláme přímý přenos z ptačího ráje na utajeném...

Poslechněte si, jak právě teď zpívá ptačí ráj u rybníka. V přímém přenosu Slow Radia pro vás nezištně pracují tisíce...

Apple údajně plánuje high-endová sluchátka a nové AirPods 2

AirPods

Apple to s hudbou myslí vážně. Podle některých informací chystá celou řadu zvukových zařízení.

Najdete na iDNES.cz