Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Testujeme levnou zrcadlovku, kterou si oblíbí i začátečníci. Nikon D40

aktualizováno 
Nikon D40 patří mezi nejlevnější zrcadlovky na trhu. Díky jednoduchému ovládání a menu převzatému z kompaktních fotoaparátů s ním mohou pracovat i úplní začátečníci. Vyzkoušeli jsme jak fotí.

Na klesající ceny digitálních zrcadlovek jsme si sice již zvykli, přesto při uvedení na trh vyrazil Nikon D40 nejednomu fotonadšenci dech. Aktuálně můžete pořídit tuto malou a lehkou a dostatečně dobře vybavenou zrcadlovku již za necelých 17 tisíc korun i se základním objektivem. Pojďme se nejprve podívat, jak je tento model vybaven.

Použitý CCD snímač je téměř stejný jako ten, který je zabudován do staršího modelu D50. Čip obsahuje 6,1 milionu obrazových buněk. Zcela dostatečný je rozsah citlivosti snímače: od 200 až do 3200 ISO (maximální hodnota je v menu označena jako HI 1).

Nikon D40


Při sekvenčním snímání můžete snímat rychlostí 2,5 snímku za sekundu, což jsme v praxi téměř ověřili (naměřili jsme 2,4 sn/s). Co se týká funkčního vybavení, tak jsme postrádali především funkci expozičního bracketingu.

Nikon D40Naopak se nám u modelu líbila funkce D-Lighting, která v několika stupních prosvětlí tmavší části snímků a často funguje lépe, než kdybyste použili silný zabudovaný blesk, neboť ten danou scénu snadno „přepálí“. Manuální nastavení expozice je samozřejmostí, nechybí ani několik přednastavených scén. K dispozici jsou i barevné filtry.

Nikon D40


Poučné ovládání

Ovládání tohoto modelu je svým způsobem výjimečné. Především pokud přepnete menu do grafického režimu, získáte při nastavování parametrů daných funkcí řadu praktických informací (velmi praktická je možnost vidět, jak moc je vlastně otevřená clona při daném clonovém čísle), takže vás informace zobrazované na LCD displeji téměř dovedou ke správné expozici. Navíc v případě, že stisknete tlačítko „i“ na zadní straně, dozvíte se, jaké jsou alternativy aktuálního nastavení fotoaparátu.

Grafický režim Menu

Na těle fotoaparátu mnoho tlačítek nenajdete, centrem ovládání je na horní straně volič režimů a křížový ovladač na zadní straně. Nechybí ani tlačítka pro zamknutí expozice, mazání snímků nebo samostatné tlačítko pro vstup do režimu prohlížení fotografií. Na horní straně modelu je umístěno i programovatelné tlačítko, kde si můžete navolit ovládání korekce expozice, teplotu bílé nebo například nastavení citlivosti (ISO).

Nikon D40


Rychlost modelu

V následující tabulce máte přehledně uspořádané údaje o rychlosti jednotlivých přístrojů. Startem je myšlena rychlost pořízení prvního snímku po zapnutí přístroje. Druhé foto označuje čas, za který je přístroj schopen vytvořit druhou fotografii. Sekvenční foto testuje údaj o rychlosti snímání v rámci kontinuálního fotografování sekvence snímků. Údaje jsou v sekundách nebo snímcích za sekundu (fps).

Start Druhé foto Sekvenční snímání
1,1 s

1,5 s

2,4 fps

Kvalita snímků

Testované fotografie jsme pořídili se základním objektivem AF-S DX Nikkor 18-55 mm/f 3,5-5,6 G ED II. Na následující dvojici snímků si můžete názorně prohlédnout, jak velké přiblížení tento objektiv nabízí. Při použití nejkratšího ohniska je vidět mírná soudkovitost.

Kresba snímků je výborná a mírná chromatická aberace souvisí s použitím levného objektivu, který můžete snadno nahradit. Pokud chcete větší přiblížení, tak si dokupte například objektiv AF-S DX Nikkor 55-200mm/f 4-5,6 G ED.

Nikon D40 - Širokoúhlý snímek
Nejkratší ohnisko (18 mm)

Nikon D40 - Teleobjektiv
Nejdelší ohnisko (55 mm)

Odkaz vede na originální snímky (2,43 MB a 2,53 MB)

Digitální zrcadlovky si daleko lépe vypořádávají s nežádoucí zrnitostí na snímcích při použití vyšších hodnot citlivosti snímače než například EVF modely, což potvrdil i fotoaparát D40. Přesto publikovaná fotografie při 800 ISO prozradila, že při této hladině citlivosti je již jistá míra zrnitosti patrná a ve srovnání například s Canonem EOS 400D má nová D40 problémy se šumem větší.

Nikon D40 - Noční snímek
800 ISO

Odkaz vede na originální snímek (2,70 MB)

Zrnitost pozorovatelná na výřezu ze snímku 800 ISO (1:1).

Další ilustrační fotografie:

Nikon D40 - Dynamický snímek
Dynamický snímek

Odkaz vede na originální snímek (2,38 MB)

Nikon D40 - Blesk
Zabudovaný blesk - cca 2,5 m

Odkaz vede na originální snímek (1,08 MB)

Nikon D40 - Protisvětlo

Protisvětlo

Odkaz vede na originální snímek (1,96 MB)


Proč ho koupit?
ovládání, kompaktnost, rozsah citlivosti, kvalitní snímky 
Proč ho nekoupit?
absence motoru AF, šum od 800 ISO, absence exp. bracketingu
Kdy?
v prodeji
Za kolik?
16 690 Kč (tělo + objektiv 18 - 55 mm)

Závěr

Pokud chcete zkusit náročnější fotografickou práci a EVF ultrazoomy vašemu rozletu již nestačí, tak model Nikon D40 je ideálním řešením. Je na zrcadlovku velmi cenově dostupný a nabízí solidní funkční vybavení. Oproti předcházející D50 sice nabízí jen tři ostřící body, ovšem zvětšil se hledáček a LCD displej a citlivost lze vyšroubovat až na 3200 ISO.

Největším nedostatkem je asi chybějící motor zaostřování, takže můžete s modelem použít jenom některé objektivy. Velkým plusem je naopak nižší hmotnost a menší rozměry, takže si dokážu představit, že si Nikon D40 přibalíte sebou na dovolenou. Jako odrazový můstek pro "skutečné" fotografování je čtyřicítka jako dělaná. Navíc se již objevila na trhu její nástupkyně D40x (za cca 21 900 Kč), která má již desetimegapixelový snímač.

Vyzkoušejte si katalog digitálních fotoaparátů.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

Kosmonauti ji nosili na hlavě. Teď si 360° kameru Vuze může koupit každý

360stupňová 3D kamera Vuze

Akční VR kamera Vuze je jednou z nemnoha, která umí natáčet 360° videa ve 3D a s výsledným rozlišením 4K pro každé oko....

Neuvěřitelná perspektiva: podívejte se na nejlepší fotografie z dronů

Stránka Skypixel.com, která shromažďuje fotografie z dronů, vyhlásila vítězné...

Stránka Skypixel.com, která shromažďuje fotografie z dronů, vyhlásila vítězné snímky za rok 2017. Podívejte se na...

Foťák, ze kterého se babičky zblázní. Spoušť stiskne umělá inteligence

Chytrý fotoaparát Google Clips

Nový fotoaparát od společnosti Google se obejde bez fotografa. Stačí jej umístit do místa, kde se něco děje - například...

Najdete na iDNES.cz