Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Testujeme magické šoupátko od Apple. Chce nahradit myš a docela mu to jde

aktualizováno 
Jedním prstem jezdíte, dvěma posouváte a přibližujete, třemi přecházíte a čtyřmi vykouzlíte přehled spuštěných programů. Magický trackpad od firmy Apple obohatí váš stolní Mac o multidotykové ovládání.

Plošku, po které šoupáte prstem a tím posouváte kurzor po obrazovce, tedy trackpad, známe všichni z notebooků. Zde je to většinou nouzové polohovací zařízení, které rádi nahradíte externí myší, kdykoli to jde. Jenže Apple chce prosadit externí trackpad jako doplněk či náhradu myši. Dává to smysl?

Kupodivu ano. Firma Apple využívá multidotykového ovládání již dlouho, především na iPhone, iPodu Touch a iPadu, a také v nových trackpadech přenosných počítačů MacBook. Právě tyto trackpady se staly předlohou pro osamostatněná Magic Trackpad, který lze připojit ke stolním počítačům s operačním systémem OS X (10.6 a vyšší).

Magic Trackpad (Apple)

Bezdrátový pozicový ovladač nabízí prstům skleněnou plošku (působí spíše kovově) o rozměru 13 × 11 cm. Tloušťka činí 0,46 cm. Trackpad čerpá energii ze dvou AA baterií a k počítači se připojuje pomocí Bluetooth. Pořídíte jej za dva tisíce korun. Oficiální stránky produktu (anglicky)

Magic TrackpadMagic Trackpad

Magic Trackpad má hmotnost 140 gramů bez baterií a použít jej můžete s počítači se systémem Mac OS 10.6.4 a novějšími.

Na první pohled je patrně, že jde o hardware od Apple. Má kvalitní provedení, strohou eleganci a jednoduchost. Tablet je lehký, ale na pogumovaných nožičkách dostatečně stabilní a na stole se ani nehne. Jinak na jeho hmotnosti skutečně až tak nezáleží, stejně jako na hmotnosti klávesnice. Bude vedle ní ležet, na dosah vaší dominantní ruky, aby nahradil myš.

A celkem se mu to daří. Přestože jsem k němu zpočátku neměl důvěru (ostatně jako k mnoha dalším výrobkům z Cupertina), už po půlhodině používání (především brouzdání po netu, nějaké e-maily, nějaké podcasty) jsem se s ním celkem sžil. Rozhodně nemám pocit, že by mne práce s ním nějak zpomalovala.

Jen čtyři prstíčky...

Naopak, díky multidotykovým gestům je procházení stránek velmi plynulé a svižné. Tažení dvěma prsty stránku posouvá, pošoupnutí třemi prsty do stran aktivuje funkci zpět nebo vpřed, kliknutí dvěma prsty nahrazuje "pravé tlačítko" (tedy zobrazí kontextovou nabídku).

Nejlepší zkratky jsou ty čtyřprsté: potáhnutí čtyřmi prsty směrem dolů svižně aktivuje Exposé - přehled všech otevřených aplikaci. Čtyři prsty nahoru schovají všechna aktivní okna a odkryjí plochu. Frnknutí čtyřmi prsty doleva nebo doprava aktivuje graficky střízlivější výběr ze spuštěných programu (uživatelé Windows by stiskli "Alt + Tab"). Nevím, zda bych byl z elegantního a snadného přepínání oken pomoci multitouch ovládání tak nadšený i za pár týdnů, teď se mi každopádně velice líbí.

Vynikající a názorné nastavení

Gesta i způsob ovládání trackpadem můžete nastavit ve speciálním panelů nastavení "Trackpad". U firmy Apple nepřekvapí, že je u každého nastavení i videonápověda, takže okamžitě víte, co nastavujete, jak gesto vypadá a kdy jej lze použít.

Magic Trackpad - při nastavování jednotlivých gest zároveň na videu vpravo vidíte, jak dané gesto (v tomto případě rotování pomocí dvou prstů) používat a jak se při jeho použití chovají ovládané programy

Magic Trackpad - při nastavování jednotlivých gest zároveň na videu vpravo vidíte, jak dané gesto (v tomto případě rotování pomocí dvou prstů) používat a jak se při jeho použití chovají ovládané programy

Dialog s nastavením tak slouží zároveň jako rychlý a účinný videotutorial. Najdete v něm také údaj o stavu baterií. Trackpad saje šťávu ze dvou tužkových AA baterek, Apple nabízí i vlastní (samostatnou) nabíječku.

Není všechno tak třpytivé

Přestože celkově si podle nás Magic Trackpad zaslouží pochvalu, musíme upozornit na pár nepříjemných vlastností.

Instalace proběhla rychle, ovšem byla poněkud obtížnější, než jak ji popisoval návod. Možná jsme byli jen netrpěliví, chybu se nám poté nepovedlo replikovat, takže ji pomineme jako nepodstatnou.

Horší vlastností je nepohodlné klikáni v horní části trackpadu. Bližší inspekce odhalila, že přestože se trackpad tváří jako jedno velké tlačítko (jako např. trackpady u nových MacBooků Pro), ve skutečnosti jsou čidly pro kliknutí dvě umělohmotné nožičky na spodní straně.

Magic TrackpadMagic Trackpad

To znamená, že klikání v horní části je několikanásobně náročnější na stisk (díky principu páky), než kliknutí ve spodní části plošky. Můžete si sice nastavit poklepání ("tap") místo klikání, ale nakonec jsme zůstali u jistějšího kliknutí s jistějším, mechanickým potvrzením.

Trochu zvyku si vyžádalo i tažení (drag&drop), když dotáhnete na kraj trackpadu, tak se zastavíte, a musíte si pomoci druhým prstem. A zlobilo nás přibližování dvěma prsty ("pinch"), což bude možná spíše otázka softwaru, než hardwaru - na některých místech, kde by zoomování dávalo smysl, jsme "pinchovali" marně. Třeba v galerii iPhoto, kde je potřeba napřed překliknout do režimu prohlížení fotky.

A také mi chybí gesto pro prostřední tlačítko, které bych využil obzvláště při prohlížení webu ve více kartách. Ale to už bychom toho po magickém trackpadu chtěli moc.

Magic Trackpad

Celkově jde o zajímavý styl ovládání, a pokud máte rádi dotykové ovládání, pravděpodobně si jej zamilujete. Nehodí se pochopitelně na práci v pokročilejších editorech (ostatně grafici si v Photoshopu stejně raději než myší vypomůžou tabletem), ale na běžnou kancelářskou práci a pro konzumování obsahu je velmi příjemný. Zajásají také leváci, trackpad je pro ně stejně pohodlný, jako pro praváky. A uživatelé systému Windows se mohou poohlédnout po tabletech (např. Bamboo od firmy Wacom), které rovněž pro Windows 7 podporují multitouch.

Autor:


Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Další z rubriky

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Apple zřejmě chystá vlastní biometrický čip, měl by zachraňovat životy

Wafer 14nm PLUS

Společnost Apple se stále více soustředí na vývoj vlastních čipů, díky kterým může mít svůj hardware i software lépe...

ARM slibuje výkonnější notebooky než ty s Intelem

Plány společnosti ARM do roku 2020

Výrobce úsporných čipů ARM ukázal své plány na nejbližší dva roky. Vyplývá z nich, že se chystá tvrdě zaútočit na...

Najdete na iDNES.cz