Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Testujeme magické šoupátko od Apple. Chce nahradit myš a docela mu to jde

aktualizováno 
Jedním prstem jezdíte, dvěma posouváte a přibližujete, třemi přecházíte a čtyřmi vykouzlíte přehled spuštěných programů. Magický trackpad od firmy Apple obohatí váš stolní Mac o multidotykové ovládání.

Plošku, po které šoupáte prstem a tím posouváte kurzor po obrazovce, tedy trackpad, známe všichni z notebooků. Zde je to většinou nouzové polohovací zařízení, které rádi nahradíte externí myší, kdykoli to jde. Jenže Apple chce prosadit externí trackpad jako doplněk či náhradu myši. Dává to smysl?

Kupodivu ano. Firma Apple využívá multidotykového ovládání již dlouho, především na iPhone, iPodu Touch a iPadu, a také v nových trackpadech přenosných počítačů MacBook. Právě tyto trackpady se staly předlohou pro osamostatněná Magic Trackpad, který lze připojit ke stolním počítačům s operačním systémem OS X (10.6 a vyšší).

Magic Trackpad (Apple)

Bezdrátový pozicový ovladač nabízí prstům skleněnou plošku (působí spíše kovově) o rozměru 13 × 11 cm. Tloušťka činí 0,46 cm. Trackpad čerpá energii ze dvou AA baterií a k počítači se připojuje pomocí Bluetooth. Pořídíte jej za dva tisíce korun. Oficiální stránky produktu (anglicky)

Magic TrackpadMagic Trackpad

Magic Trackpad má hmotnost 140 gramů bez baterií a použít jej můžete s počítači se systémem Mac OS 10.6.4 a novějšími.

Na první pohled je patrně, že jde o hardware od Apple. Má kvalitní provedení, strohou eleganci a jednoduchost. Tablet je lehký, ale na pogumovaných nožičkách dostatečně stabilní a na stole se ani nehne. Jinak na jeho hmotnosti skutečně až tak nezáleží, stejně jako na hmotnosti klávesnice. Bude vedle ní ležet, na dosah vaší dominantní ruky, aby nahradil myš.

A celkem se mu to daří. Přestože jsem k němu zpočátku neměl důvěru (ostatně jako k mnoha dalším výrobkům z Cupertina), už po půlhodině používání (především brouzdání po netu, nějaké e-maily, nějaké podcasty) jsem se s ním celkem sžil. Rozhodně nemám pocit, že by mne práce s ním nějak zpomalovala.

Jen čtyři prstíčky...

Naopak, díky multidotykovým gestům je procházení stránek velmi plynulé a svižné. Tažení dvěma prsty stránku posouvá, pošoupnutí třemi prsty do stran aktivuje funkci zpět nebo vpřed, kliknutí dvěma prsty nahrazuje "pravé tlačítko" (tedy zobrazí kontextovou nabídku).

Nejlepší zkratky jsou ty čtyřprsté: potáhnutí čtyřmi prsty směrem dolů svižně aktivuje Exposé - přehled všech otevřených aplikaci. Čtyři prsty nahoru schovají všechna aktivní okna a odkryjí plochu. Frnknutí čtyřmi prsty doleva nebo doprava aktivuje graficky střízlivější výběr ze spuštěných programu (uživatelé Windows by stiskli "Alt + Tab"). Nevím, zda bych byl z elegantního a snadného přepínání oken pomoci multitouch ovládání tak nadšený i za pár týdnů, teď se mi každopádně velice líbí.

Vynikající a názorné nastavení

Gesta i způsob ovládání trackpadem můžete nastavit ve speciálním panelů nastavení "Trackpad". U firmy Apple nepřekvapí, že je u každého nastavení i videonápověda, takže okamžitě víte, co nastavujete, jak gesto vypadá a kdy jej lze použít.

Magic Trackpad - při nastavování jednotlivých gest zároveň na videu vpravo vidíte, jak dané gesto (v tomto případě rotování pomocí dvou prstů) používat a jak se při jeho použití chovají ovládané programy

Magic Trackpad - při nastavování jednotlivých gest zároveň na videu vpravo vidíte, jak dané gesto (v tomto případě rotování pomocí dvou prstů) používat a jak se při jeho použití chovají ovládané programy

Dialog s nastavením tak slouží zároveň jako rychlý a účinný videotutorial. Najdete v něm také údaj o stavu baterií. Trackpad saje šťávu ze dvou tužkových AA baterek, Apple nabízí i vlastní (samostatnou) nabíječku.

Není všechno tak třpytivé

Přestože celkově si podle nás Magic Trackpad zaslouží pochvalu, musíme upozornit na pár nepříjemných vlastností.

Instalace proběhla rychle, ovšem byla poněkud obtížnější, než jak ji popisoval návod. Možná jsme byli jen netrpěliví, chybu se nám poté nepovedlo replikovat, takže ji pomineme jako nepodstatnou.

Horší vlastností je nepohodlné klikáni v horní části trackpadu. Bližší inspekce odhalila, že přestože se trackpad tváří jako jedno velké tlačítko (jako např. trackpady u nových MacBooků Pro), ve skutečnosti jsou čidly pro kliknutí dvě umělohmotné nožičky na spodní straně.

Magic TrackpadMagic Trackpad

To znamená, že klikání v horní části je několikanásobně náročnější na stisk (díky principu páky), než kliknutí ve spodní části plošky. Můžete si sice nastavit poklepání ("tap") místo klikání, ale nakonec jsme zůstali u jistějšího kliknutí s jistějším, mechanickým potvrzením.

Trochu zvyku si vyžádalo i tažení (drag&drop), když dotáhnete na kraj trackpadu, tak se zastavíte, a musíte si pomoci druhým prstem. A zlobilo nás přibližování dvěma prsty ("pinch"), což bude možná spíše otázka softwaru, než hardwaru - na některých místech, kde by zoomování dávalo smysl, jsme "pinchovali" marně. Třeba v galerii iPhoto, kde je potřeba napřed překliknout do režimu prohlížení fotky.

A také mi chybí gesto pro prostřední tlačítko, které bych využil obzvláště při prohlížení webu ve více kartách. Ale to už bychom toho po magickém trackpadu chtěli moc.

Magic Trackpad

Celkově jde o zajímavý styl ovládání, a pokud máte rádi dotykové ovládání, pravděpodobně si jej zamilujete. Nehodí se pochopitelně na práci v pokročilejších editorech (ostatně grafici si v Photoshopu stejně raději než myší vypomůžou tabletem), ale na běžnou kancelářskou práci a pro konzumování obsahu je velmi příjemný. Zajásají také leváci, trackpad je pro ně stejně pohodlný, jako pro praváky. A uživatelé systému Windows se mohou poohlédnout po tabletech (např. Bamboo od firmy Wacom), které rovněž pro Windows 7 podporují multitouch.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Google chce koupit výrobce unikátních fotoaparátů Lytro. Nebude to drahé

Lytro

Společnost Google má údajně zájem o společnost Lytro. Ta se proslavila výrobou fotoaparátů, které umí vytvořit snímek s...

Acer připravuje první tablet s operačním systémem Chrome OS

Acer Chromebook Tab 10 se má prosadit především ve školství.

Acer bude prvním výrobcem, který nabídne operační systém Chrome OS na tabletu.

Apple uvedl nový iPad. Je určený pro školy a dražší, než se čekalo

Nový iPad 2018 se snaží prosadit do škol

Apple v úterý uvedl nový iPad s úhlopříčkou 9,7 palce. Model nahrazuje klasický starší iPad a nově do této kategorie...

Najdete na iDNES.cz