Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Testujeme MP3 autorádio, které je zároveň USB klíčenkou

aktualizováno 
Gigabajt flashové paměti v odnímacím panelu autorádia se zdá být geniálním tahem na šachovnici Car hifi. Jednak usnadňuje nahrávání nové muziky do rádia, jednak ho můžete použít jako datovou úschovu pro pracovní dokumenty. A čelní panel autorádia Sony MEX-1GP určitě doma nezapomenete.

Dostatek muziky na dlouhou cestu?

Naprostá většina cest vozem trvá déle, než hudebně pokryje běžné CD a navíc výběr a výměna disku nepatří mezi úkony, kterými by se měl šofér během jízdy zabývat.
Výměnu CD za něj může zastat CD měnič, který umožní postupné přehání mnoha hudebních disků. Může však být pro mnohé posluchače nákladný, navíc mnozí uživatelé si nechtějí jeho instalací „zaplevelit“ vozidlo.

Problém množstvím disků řeší komprimované hudební formáty, například MP3. Přehrávání disků s komprimovanou hudbou sice zvládá stále více CD mechanik i v běžných autorádiích, ale stále to „není ono“. CD-R disk má stále své neskladné rozměry a především je nutné ho nejdříve vytvořit a „vypálit“.

Současný elektronický hudební svět ovládají pevné paměti. Připojit k autorádiu USB klíčenku či iPod lze považovat za téměř standardní možnost. Ale proč to ještě nezjednodušit?

Integrovat pevnou paměť přímo do odnímatelného panelu autorádia.  Prostý a geniální nápad. Jen na něj přijít. Jeden GB v předním panelu Sony MEX-1GP považuji za jeden z přelomových okamžiků v Car hifi. 

Muzika v čelním panelu...

Přední panel, součást obrany před zloději, nosí rozumní motoristé stále při sobě. Není tak problém ho doma či v kanceláři připojit na pár okamžiků k USB konektoru a připravit si v něm, během práce na PC, novou zásobu hudby na příští den či na cestu domů.

Panel autorádia MEX-1GP má na dolní hraně běžný mini USB konektor a po připojení se chová jako Mass Storage paměť. Po propojení s PC si do něho běžným „drag&drop“ přenesete nejen požadované, více či méně  komprimované nahrávky, ale i jiná data. Na 1GB se při rozumném datovém toku 192 kbps (MP3) vejde přibližně dvanáct alb. To, jistě  uznáte, vystačí i na delší trasu. Nahrávky vám přitom nezaberou ani o kubík prostoru či gram hmotnosti více, než věnujete přenášení běžného předního panelu autorádia.

Kromě nahrávek v MP3, WMA či kodeku ATRAC lze paměť využít i pro digitální fotografie, videa či podnikatelské prezentace. Ty samozřejmě na displeji předního panelu nepřehrajete, ale zcela určitě takto uchovanou prezentaci nezapomenete doma.

...a jeho informační hodnota

Displej zobrazuje textové informace o hudbě, tedy ID3-tagy a CD-Text. MEX-1GP je výborně vybavené autorádio a nabízí mnoho funkcí a možností nastavení parametrů, a tak je zobrazovací plocha využita i pro prezentaci dalších informací „ze života“ autorádia. Upravovat lze i jeho svit, kontrast a možnosti zobrazování či nastavování času. K příjemnému ovládání přispívá přehledné zónové rozmístění tlačítek a výrazný displej. Cestující na zadních sedadlech jistě ocení přiložený IR dálkový ovladač.

Mechanika odolá i terénním cestám

Přední panel kryje slot CD mechaniky, označené jako Drive S. Takto výrobce nazývá několik vylepšení v odpružení šasi a v konstrukci čtecí optiky, které zaručují optimální čtení stopy CD disku i v případě velmi velkých otřesů. Během testování v osobním voze muzika nepřeskočila ani při svižnějších průjezdech tradičními jarními tlumičolamkami (rozuměj: mrazem optimalizovanými silnicemi druhé třídy). Můžete tedy bez přeskakování přehrávat CD-DA a CD-R/RW  (i s komprimovanými nahrávkami) i při off-road dovádění v polích či skalnatém terénu.

Nastavení zvuku - virtuální pohyb s reproduktory

Ke kvalitnímu převodu digitálních zvukových informací je určen 24bitový D/A převodník. Ve výbavě najdete ekvalizér EQ3 Stage II s výraznými úpravami frekvencí a se sedmi frekvenčně dedikovanými profily (jeden vlastní). Dále pak systém pro virtuální pohyb reproduktorů DSO II, který dokáže „posunout“ zdroj zvuku před vás či jinak čarovat s instalací reproduktorů, aniž se dotknete šroubováku. Technologie BBE MP je schopna frekvenčně oživit hudbu poškozenou přílišnou komprimací tím, že obnovuje a posiluje vyšší harmonické složky zvuku.

Tuner splní očekávání

Jako každé „slušné“ autorádio obsahuje MEX i tuner s RDS. Kromě jiných funkcí zprostředkovává dopravní hlášení (TA) a umí do paměti uložit frekvence až 24 nalezených stanic.

Připojení externích zesilovačů a CD měniče

Pro technicky vyspělejší uživatele je určen externí zvukový vstup a výstupu pro subwoofer. K připojení externích přístrojů (např. zesilovačů a CD měniče) je připraven nejen cinchový vstup ale i dva výstupy, dále pak i konektor BUS (který předává i řídící signály z autorádia). Vlastní integrovaný zesilovač dodává výkon 4x 52 wattů maximálního výkonu.

Zvukový projev potěší ucho i náročnějšího posluchače

Proč ho koupit?
  • USB paměť v čelním panelu
  • kvalitní mechnika
  • výborný zvuk
Proč ho nekoupit?
  • BBE nefunguje při přehrávání muziky z paměti
Kdy?
právě v prodeji
Za kolik?
cca 11 990 Kč

Zvuk považuji za velmi kvalitní. Je ostřejší, ale dostatečně hutný a barevný. Zvuk strun dopadl velmi dobře a k razantnějším basům či  bubnovému sólu má síly dost a dost. Pochopitelně počítejte s tím, že velmi záleží na reproduktorovém vybavení vozu, já poslouchal na mimořádně kvalitní sestavě komponentních dvoupásmových reproduktorů Focal K2 Power 165 KP.

Při levnějším osazení lze mnoho dohnat ekvalizačními úpravami. Zvukovou funkcí BBE MP lze zapojit i při přehrávání CD disků, ale nejvýraznější příznivý vliv má především u záznamů s nízkým datovým tokem. Ostatní hrátky jsou určeny spíše pro méně kvalitní reproduktorové osazení, zejména pro koaxiální modely reproduktorů.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Další z rubriky

Apple chystá nová bezdrátová sluchátka. Budou vás stále odposlouchávat

AirPods

Apple se chystá na trh uvést vylepšenou verzi bezdrátových sluchátek AirPods.

Apple HomePod ničí dřevěný nábytek. Dávejte ho jinam, radí výrobce

Takto dopadl povrch dřevěného nábytku při testu HomePodu magazínem Wirecutter.

S prvními zahraničními recenzemi a s prvními aktivními uživateli chytrého reproduktoru HomePod se ukázal jeden nečekaný...

Apple ořezal i to, co by konkurenci neprošlo. HomePodu chybí i Bluetooth

Takto malý je Apple HomePod. Překvapí hmotností 2,5 kg a také mohutným zvukovým...

Je absolutně svázaný s ekosystémem Apple. Vzhledem k velikosti výborně hraje, ale nemá Bluetooth ani žádný jiný vstup....

Najdete na iDNES.cz