Diskuze

Bombardér Halifax vysadil Gabčíka s Kubišem. Sloužili na něm i naši letci

Mezi nejničivější zbraně Královského letectva patřil za druhé světové těžký bombardér Halifax. Tento letoun měl díky angažování u 138. perutě speciálních úkolů přesah nejen do historie československého letectví, ale i do historie odboje na území protektorátu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Málo se ví o tom, že za výzbroj, používanou čs. armádou v GB po válce přišlo vyúčtování. Platili jsme i za tu letku?

0 0
možnosti
LP

Rozhodne stoji za zminku konstrkce trupu.nejedna se o klasicke zebra a nosniky ale o neco ve stylu "pletiva". Takze strukturalni pevnost byla ve vsech mistech podobna a obecne vetsi nez u beznych zebrovych konstrukcich. Nevyhodou byla narocnejsi vyroba.

0 0
možnosti
PL

P20e23t65r 98L84u14k54e75š

27. 10. 2019 19:46

Libore, to si pletete s jinými typy. Vámi popisovaná konstrukce (geodetická) je typická pro Vickers Wellington nebo třeba Vickers Wellesley. V letectví se používala už před Velkou válkou - viz německá vzducholoď Schütte-Lanz S.L. 1 (rok 1911).

3 0
možnosti
Foto

P.S.: k typům LETOUNŮ, pilotovaným našimi letci v RAF během II.WW. Můj otec prokazatelně pilotoval v onom období cca 16 TYPŮ letounů mnoha verzí i určení od, resp. včetně BoB počínaje. Ovšem Halifax mezi nimi nebyl. Zde ,,stručný" přehled, vypsaný z jeho LETOVÉHO DENNÍKU RAF:: MAGISTER , AVRO TUTOR , MASTER I., II., HURRICANE Mk.I , HURRICANE Mk.II A,

BLENHEIM , STIMSON , L. HUDSON, OXFORD, BEAUFIGHTER Mk.I F, BEAUFIGHTER Mk.II F, AVRO ANSON, L XII , L XII A, DH 89 , DH 86 DOMINIE , DH FLAMINGO , WELINGTON, WARWICK C Mk. I a Mk. III , DC 3 DAKOTA 1( C 47 ) Mk.III a Mk.IV, atd.

3 0
možnosti
VD

Diky za clanek, predevsim za vzpominku na 138. perut. Pribuzny nasi rodiny, palubni mechanik Bohumil Hajek u ni letal a padnul spolu Leo Anderlem a dalsimi behem letu z Egypta, pravdepodobne sestrelen nemeckym stihacem nekde v okoli Benghazi...

Myslim, ze 138. perut by si zaslouzila samostatny clanek...byl bych moc vdecny;-)

20 0
možnosti
JH

Spíš to byla porucha, žádný německý nebo italský stihac té noci neměl žádný sestrel nárokovat.

0 0
možnosti
OU
Uživatel požádal o vymazání
5 2
možnosti
LT

K výhradě jedna: Vzhledem k tomu, že město Kolín nad Rýnem bylo v té době (a na tom se doufám shodneme) součástí nacistického Německa, myslím, že není problém označovat oběma výrazy. Pokud mi ovšem dokážete, že mělo statut svobodného města, které nespadalo pod politiku nacismu, rád uznám svůj omyl.

K výhradě dva. Ono je otázka, jak budete slovo atentát definovat. A na rovinu, je v tom problém. Protože oficiální definice tohoto neexistuje, to co je napsáno na wiki je prostě jen názor toho, který to tam přidal. Nehledě k tomu, že pokud bych byl ochoten souhlasit s první a poslední větou odstavce, pak bych musel buďto zpochybnit prostřední větu, nebo prohlásit, že kupříkladu USA je extrémistická a teroristická organizace. Je to jen příklad, pokud by jsme zapátrali v historii, tak bychom takových zemí našli daleko více.

Takže opravdu nad slovem atentát bych se nijak nepohoršoval.

8 0
možnosti
JP

J19a26n 26P82r47i14b81y62l

27. 10. 2019 10:03

Při této příležitosti se na něj alespoň zevrubně podívejme

Take jsem se dlouho domnival, ze slovo zevrubne znamena "povrchne", ale je to pravy opak. Znamena to "detailni, jdouci do hloubky"... Podivejte se do slovniku. Radsi uz to slovo nepouzivam, protoze toto je velmi casta chyba.

5 0
možnosti
PM

P45e18t41r 16M93i73c16h11a44l

27. 10. 2019 8:34

Skvěle, Technete, jen tak dál.

10 0
možnosti
VP

Skvělý článek o nádherném stroji... R^

7 0
možnosti

Technet drží idnes nad vodou. Skvělý článek!

20 0
možnosti
JH

Jest se obávati, že brzy bude Premium.

1 0
možnosti

Leo Anderle by si zasloužil vlastní článek. R^[>-]

8 0
možnosti