Thomson Lyra PDP 2090: Reparát téměř na výbornou (recenze)

  • 4
Příjemný tenký design, zajímavý displej, jednoduchá navigace mezi adresáři a spolehlivá mechanika, to jsou hlavní přednosti nového MP3 discmanu od firmy Thomson. Rozčarování z loňského průšvihu je pryč, nová Lyra se povedla!

O přehrávačích modelové řady Lyra se mi dosud nikdy nepoštěstilo psát v tom úplně nejlepším světle. Vždycky se vyskytl nějaký zádrhel, který recenzované zařízení potopil. Ale vývoj jde dál a vývojáři se, jak vidno, z předchozích chyb poučili. Dámy a pánové, přivítejte zástupce nové generace MP3 discmanů Lyra, model PDP 2090!

Nejprve se jako obvykle podívejme na obsah krabice. Příslušenství k Lyře tvoří síťový adaptér, tři malé tužkové alkalické baterie typu AAA (výdrž přibližně 11 hodin), 3,5" jack-2x cinch kabel k propojení se zesilovačem či jinou aparaturou a CD-ROM s programem MusicMatch Jukebox v poněkud zastaralé verzi 6.2. A pak jsou tu klasická zátylková sluchátka. Je to otázka vkusu, ale já je, jakožto člověk nosící brýle, rád nemám. V jedenáctijazyčném manuálu nechybí čeština.

Thomson Lyra PDP 2090

Přehrávač má poměrně sympatický design létajícího talíře. Průměr discmanu je jen o málo větší než CD, přibližně 13,5 cm. Tělo je silné pouze 2,3 cm, nová Lyra se tak řadí mezi tenčí MP3 discmany, ale SlimX má samozřejmě stále náskok. Najdeme zde tři konektory, jeden pro trafo, které může sloužit i jako dobíječka, a dva výstupy: sluchátkový a Line-Out.

Thomson Lyra PDP 2090

Mechanika umí načítat CDDA, datové disky včetně multisession a multimediální mixované kompakty - na těch ovšem rozpozná pouze audio stopy. Použít lze i CD-RW média formátovaná pro packet-write (Direct CD). Přehrávač si rozumí s formáty MP3 (32-320 kbps) a WMA (64-192 kbps). Vývojáři bohužel nestihli implementovat podporu nového formátu mp3PRO, což je obrovská škoda. Schopnosti firmware dále rozšiřovat nelze.

Thomson Lyra PDP 2090

Poměrně zajímavý je oranžově podsvícený grafický displej, na nějž se vejdou čtyři řádky textu po šestnácti znacích a navrch ještě dva řádky stavových ikon. Lyra překvapí už při zapnutí, kdy přehrávač indikuje počet oblastí (sessions) nalezených na disku. V dnešní době už přehrávače, které nepodporují ID3 tagy, působí hodně exoticky. PDP 2090 mezi ně naštěstí nepatří, takže se můžeme pokochat jmény interpretů, skladeb, alb, ba i rokem vydání a žánrem hudby!

Thomson Lyra PDP 2090

Ovládání discmanu je velice snadné, spuštění přehrávání a přechod mezi skladbami zvládne každý i bez studia manuálu. U CDDA se není o čem bavit, při vložení datového disku se joypadem pohybujeme mezi složkami. Směry nahoru a dolu listujeme aktuální složkou, vpravo a vlevo pak přecházíme na vyšší či nižší úroveň ve struktuře adresářů. Nová Lyra jde v navigaci tak daleko, že nový systém SmartTrax umí procházet disky podle interpretů, alb či žánru.

Thomson Lyra PDP 2090

Pořadí skladeb lze jednoduše programovat, bohužel nelze použít M3U playlisty. Mimo toho jsou k dispozici přehrávací režimy Normal, Intro, Repeat Disc/Folder/Track a Shuffle Disc/Folder. K výbavě patří i vyrovnávací paměť, která pojme až 720 sekund zvuku. Sluch můžete chránit funkcí Sound Pressure Control (SPC), jež nepustí hlasitost přes 100 dB. V systémovém menu lze dále aktivovat automatické spuštění přehrávání, interval podsvícení či kontrast displeje.

Thomson Lyra PDP 2090

Po zvukové stránce je přehrávač bohužel velice podobný svému předchůdci. Na rozdíl od mnoha konkurenčních výrobků neobsahuje ekvalizér, ale opět pouze zvýrazňovač basů (DBBS) či simulaci prostoru (SURR). S tím je spojen i jeden starý nešvar: Při použití bass boosteru je patrné zašumění, ovšem ne tak silné jako u loňského modelu. Zvuk je jinak sám o sobě znatelně čistší a výšky jasnější. Dodávaná zátylková sluchátka reprodukují signál uspokojivě, ale nemusí každému vyhovovat.

Thomson Lyra PDP 2090

Od nepříliš povedeného modelu PDP 2080 je zde patrný obrovský kvalitativní skok. Uživatelská přítulnost přehrávače je na mnohem vyšší úrovni, stejně jako spolehlivost mechaniky při načítání a přehrávání všech druhů CD. Nesnese však příliš časté otřesy, při svižné chůzi se discmanu v kapsáčích příliš nelíbilo. Je však třeba říci, že pokud bylo v důsledku otřesů přerušeno přehrávání, nikdy nedošlo k úplnému zatuhnutí přístroje.

Thomson Lyra PDP 2090

Lyra PDP 2090 je svými schopnostmi poměrně na výši, i designově je podařená. S cenou, která se pohybuje mezi pěti a šesti tisíci korun, by se na našem trhu rozhodně nemusela ztratit. Škoda jen chybějící podpory mp3PRO, vyhlídky by byly ještě o něco veselejší.

K testu zapůjčila společnost Thomson ČR.


Témata: design, MP3