Thomson PC740 - dejte vale kabelům aneb muzika a DVD bez drátů (recenze)

aktualizováno 
Sledujete DVD na počítači a lámali jste si hlavu, jak jej promítnout i na televizi? Rádi byste slyšeli oblíbenou muziku v MP3 i na věži v obýváku? Bezdrátový A/V systém Thomson PC740 dokáže přenést obraz a zvuk na vzdálenost až 50 metrů, a to ve vynikající kvalitě.

DVD-ROM je v dnešní době velmi levná alternativa ke stolním přehrávačům, a tak není divu, že se filmy na DVD nosičích často sledují i na monitorech domácích počítačů. Majitelé grafických či dedikovaných dekódovacích karet s video výstupem si již dlouho lámali hlavu, jak dostat signál z počítače na televizor, aby se filmem mohli pokochat i ostatní členové domácnosti. Nabízí se několik možností: sehnat dostatečně dlouhý propojovací kabel, či lépe (a levněji) přenést počítač k televizi. Ne každý má rád hučící bednu v obýváku, případně ložnici, a tak přichází chvíle pro nejelegantnější současné řešení. Jak pravil jeden nedoceněný český klasik: "Zkuste to bez drátů, milý Marconi!"

Wireless
Set Thomson PC740 slouží k přenosu obrazu a zvuku vzduchem. Slouží k tomu dvě základnové stanice, vysílač a přijímač, pracující v nelicencovaném pásmu 2,4 GHz. Energii obstarávají síťové adaptéry. Stanice disponují čtyřmi komunikačními kanály. V případě zhoršených příjmových podmínek lze vyklopit kruhové otočné antény a najít ideální pozici. K propojení základen se zdrojem či cílovým zařízením slouží třížilové kombinované AV 3x Cinch kabely, k nimž jsou dodány adaptéry pro zásuvky SCART. Jako zdroj lze tedy připojit nejen počítač (ten především), ale také videorekordér či stolní DVD. Zvuk z počítače do kabelu dostaneme redukcí Jack-2x Cinch. Součástí je dále CD-ROM s ovládacím centrem pro Windows, přijímač signálu z dálkového ovládání a samotný univerzální ovladač. Vše doplňují čtyři firemní mikrotužkové baterie a několikajazyčný manuál, v němž však chybí čeština.

Thomson PC740

Startujeme
Po rozmístění základen a zapojení přijímače povelů do sériového portu je posledním krokem instalace software Boom 2000, aplikace sloužící k manipulaci s počítačovými multimédii prostřednictvím dálkového ovladače. Velice jednoduché rozhraní neumí prakticky nic, jeho účel je předávat povely z ovladače aplikacím pro přehrávání MP3, audio CD a DVD. Na monitoru je pak graficky zobrazeno, jaký příkaz se právě provádí a se kterým médiem. Boom 2000 dokáže převzít nadvládu nad několika všeobecně rozšířenými aplikacemi (Winamp, MusicMatch Jukebox), nemusíme si tedy zvykat na zcela nový software. Výjimkou je pouze bundlovaný přehrávač DVD videa X10 Media Player.

Obslužný program Boom 2000

Ovládáme na dálku
Remote Control lze použít nejen k ovládání počítače, ale také prakticky jakéhokoliv videa, televize či satelitního přijímače. Pomocí servisních kódů, uvedených na zvláštní kartě, jej lze nastavit pro přístroje všech významných výrobců elektroniky. Ovladač je naprosto plnohodnotnou náhradou za firemní aparát, zastane veškeré funkce včetně například nahrávání pořadů na videu či prohlížení teletextových stránek. Jeho půvab však spočívá především ve schopnosti pracovat ve dvou přenosových módech. Zatímco se spotřební elektronikou se dorozumívá klasicky přes infra, s počítačem komunikuje rádiovým přenosem na frekvenci 433 MHz. Softwarové přehrávače tak lze ovládat i z jiného pokoje, a to až na vzdálenost 30 metrů.

Co a kam přeneseme
Seznam podporovaných multimédií jsme již letmo naznačili o dva odstavce výše. PC740 lze použít k přenosu zvuku - uváděno je audio CD a MP3, ale samozřejmě si můžeme z počítače na věž pustit hudbu v jakémkoliv formátu, podporovaném Winampem či jiným zvoleným přehrávačem. Hlavní využití asi sestava nalezne při přenosu videa. Bohužel vinou konstrukce systému můžeme zapomenout na prostorový zvuk, filmy lze sledovat pouze s dvoukanálovým ozvučením. Řešením by možná byl softwarový DVD přehrávač s virtuálním surroundem.

Přijímač PC740

Na bojišti
Výrobce udává na volném prostranství dosah více než 50 metrů. Specifikace práce systému v interiéru se omezují na rčení: "Signál může být při průchodu zdí degradován." Výsledek nás ale příjemně překvapil. Asi pětimetrovou vzdálenost + zeď z pokoje do pokoje signál překonal naprosto bez problémů. Bez zděné překážky jsme video doručili na vzdálenost zhruba 15 metrů, aniž bychom museli vyklápět antény. Osoby pohybující se klikatým koridorem obývák-předsíň-kuchyň signál mírně rušily, ale nasměrování disků vše vyřešilo. S kvalitou přenosu jsme byli velice spokojeni, malou poznámku (spíš radu pro uživatele než výtku) máme ke zvuku. Vysílači není radno dodat příliš přebuzený signál - modulátor jej nedokáže zpracovat zcela korektně.

Vzduchem
Tak velí moderní trendy. Pryč s všudypřítomnými kabely, domácí multimédia v budoucnosti létají povětřím. Bezdrátová sestava Thomson PC740 příjemně překvapila kvalitou obrazu i zvuku. Menší rozčarování zavládlo pouze ze softwarové výbavy, která je graficky velice chudá. Příjemnější rozhraní by oko uživatele určitě potěšilo více. Říká se ovšem, že účel světí prostředky, a celá souprava ke svému účelu slouží znamenitě. A samozřejmě není třeba omezovat se pouze na MP3, kompaktní disky a DVD; na televizi si můžete pouštět třeba i filmy v DivX či na věži poslouchat streamované zahraniční rádio. Je to jen na vás.

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Parádní zvuk i obraz. První TV Philips s ozvučením B&W hraje jako z praku

Rozhraní Android TV na Philips 55OLED903

Slabinou valné většiny televizorů je kvalita zvuku. Ta zpravidla stačí na zprávy, ale pro film nebo koncert je vhodné...

Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Najdete na iDNES.cz