Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tip na zahradu: bezdrátový reprosystém odolá vodě i slunci

aktualizováno 
Březen, za kamna vlezem ... příroda je však poněkud jiného názoru a tak svítíčko sluní, kytičky kvetou a vyrýpnutí prvního plevele ze záhonu na sebe nenechá dlouho čekat. Otestovali jsme bezdrátový reprosystém, který je určen pro poslech na zahradě či dvorku a nevadí mu ranní rosa či mírný deštík.

Zahradní reprosystém Grundig PSW 5000 | foto: Václav Nývlt

Pro poslech hudby v klidu a teple domova je v nabídkách obchodů připraven bezpočet zařízení. Ty však zpravidla pro provoz vyžadují suché pracovní prostředí a běžné pokojové teploty. Pokud je zapojíte na mokrém trávníku či vyhřáté verandě, tak nejen, že porušíte většinu doporučení výrobce, ale riskujete zdraví přístroje a koneckonců i své vlastní.

Otestovali jsme proto reprosystém Grundig PSW 5000, který je přímo určen pro venkovní provoz a potěší tak především chataře, chalupáře a kempaře. Díky schopnosti bezdrátového příjmu hudebního signálu a napájení z baterií se můžete zcela obejít bez kabelů. Kdo by se s nimi chtěl po zahradě tahat, že ...

Let na patnáct metrů

PSW 5000 se skládá z malé vysílací jednotky a aktivního reprosystému s přijímačem. Vysílací jednotku můžete nechat v teple domova a zapojíte do ní zdroj zvuku - například mikrosystém, počítač, či MP3 přehrávač.

Její úkol je jediný: vstupní hudební signál převede na rádiové vlny a vysílá do svého okolí. Abyste se vyhnuli případnému rušení sousedovými bezdrátovými sluchátky či jinými zařízeními, můžete si vybrat jednu ze tří vysílacích frekvencí v rozsahu 863 - 865 MHz, na které bude nejčistší příjem. Není to žádná věda, pouze posunete přepínač do jedné ze tří poloh.

Shodnou frekvenci je pak potřeba nastavit i na reprosystému, který tento signál přijme a přehraje vestavěnými reproduktory. Protože je signál vysílán analogově a s velmi nízkým výkonem (nižším než 10 mW, omezený příslušnými směrnicemi) je okruh čistého příjmu značně omezen.

Systém jsem testoval na vesnici v Českém ráji, vysílací jednotka zapojená do zvukové karty Creative Xmod byla umístěna v částečně zděné, částečně roubené chalupě. Signál procházel minimálně jednou, maximálně třemi zdmi.

Hned z kraje musím podotknout, že trojice zdí je pro systém nepřekonatelný problém.

V případě jedné zdi byl zcela čistý příjem do vzdálenosti zhruba 10 metrů do vysílací jednotky (9 metrů ode zdi chalupy). Ve vzdálenosti do 15 metrů bylo možno dosáhnout čistého příjmu při vhodném natočení a umístění přijímací části. Při vzdálenosti kolem 20 metrů již byla reprodukce zcela nepoužitelná - rušena silným šumem a výpadky.

Výrobcem deklarované hodnoty 100 metrů se nepodařilo dosáhnout ani v otevřeném terénu, nicméně jsem přesvědčen, že i 15 metrový perimetr je pro většinu dvorků a zahrad dostatečný.  

Je třeba počítat i s tím, že v hustě obydlených oblastech je signálový smog podstatně hustší a že systému dedikované pásmo může být někdy obsazeno či rušeno. V praxi však tento problém nenastal ani na pražském sídlišti.


Celkový pohled


Výškový měnič nasměrovaný proti oblému vrchu ozvučnice


Středobasový měnič namířený na rozptylný kužel. Během hraní v noci dokáže i posvítit modře svítící diodovou lampičkou, jejíž paprsky míří od basového reproduktoru na ozvučnici pod ním. Její svit stačí zhruba tak na lokalizaci přístroje. 

Bezdrátový reprosystém Grundig PSW 5000 
 cena  2 736 Kč
 hmotnost vysílače  0,2 kg
 rozměry vysílače  40 x 137 x 121 mm
 hmotnost reprosystému  2,4 kg
 rozměry reprosystému  230 x 420 x 210 mm
 baterie  8x LR20 - velký monočlánek
 výdrž na baterie >10 hodin, dle výkonu


Drátem to jde také 

V případě potřeby jsou však na "podvozku" reprosystému připraveny i konektory pro kabelové připojení - 3,5mm jack pro zvuk a kulatý konektor pro napájecí zdroj. Zdroj i příslušné kabely jsou součástí balení.   

Tuhé světlé plasty    

Reprosystém je tvořen z tuhých, převážně světlých plastů, díky čemuž odolá žhnoucímu slunci i povalování na zemi. Pouze pozor na ostré kamínky, kterými lze oblé boky přístroje poměrně snadno odřít ... na testovaném vzorku se to již někomu povedlo. 

Veškeré ovládací prvky mají gumovou povrchovou úpravu, gumové záslepky zabraňují přístupu vlhkosti i do konektorů. Napájecí zdroj však žádnou nepromokavou úpravu nemá, naopak, rozměrné větrací otvory mohou být v mokré trávě smrtící zbraní.

Hraje všemi směry

Díky koncepci ozvučnice a umístění elektroakustických měničů je zvukové vyzařování reprosystému takřka všesměrové. Což je na otevřeném prostranství velká výhoda.

Zvuk sám o sobě je na rekreační zahradní poslech vyhovující - výrazný, plný a solidně kreslící i na krajích frekvenčního pásma. Dokáže zahrát i nahlas, vzhledem ke vztahům se sousedy však maximální hlasitosti pravděpodobně ani nevyužijete. Doporučuji nepoužívat posilovač basů UBS, protože takřka ihned dojde k nepříjemnému dunění a zahlcení reprodukce.

Podstatně hůře dopadl poslech v interiéru - působí slitě, nevyrovnaně ... není stavěn na akusticky uzavřené prostředí. Ale k tomu ani není určen.

Suma sumárum

Prakticky řešený bezdrátový zahradní reprosystém, který odolá nepřízni počasí a pobaví při práci i rekreaci. Škoda jen, že v sobě neobsahuje i rozhlasový (FM) přijímač, užitná hodnota by ještě o něco vzrostla. Na druhou stranu se prodává za příznivou cenu.Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Soundbar s Dolby Atmos se LG téměř povedl, filmový zvuk vás pohltí

Soundbar LG SK10Y

Čas od času si při testování říkám „safra to je dobré“ a o něco později si plácnu na čelo a divím se, jak to mohli...

„Zatím bez komentáře. Možná brzy.“ Koss chystá bezdrátová Porta Pro

Koss Porta Pro Wireless

Po čtyřiatřiceti letech výroby se sluchátka Koss Porta Pro dočkají poměrně nečekané inovace. Přijdou o kabel a k...

Legenda ožívá. Po 34 letech výroby jsou Koss Porta Pro bezdrátová

Nová sluchátka Koss Porta Pro Wireless budou v prodeji v polovině července.

Ačkoli někomu může připadat kombinace více než tři desetiletí starého modelu sluchátek a Bluetooth konektivity jako...

Najdete na iDNES.cz