Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tip na zahradu: bezdrátový reprosystém odolá vodě i slunci

aktualizováno 
Březen, za kamna vlezem ... příroda je však poněkud jiného názoru a tak svítíčko sluní, kytičky kvetou a vyrýpnutí prvního plevele ze záhonu na sebe nenechá dlouho čekat. Otestovali jsme bezdrátový reprosystém, který je určen pro poslech na zahradě či dvorku a nevadí mu ranní rosa či mírný deštík.

Zahradní reprosystém Grundig PSW 5000 | foto: Václav Nývlt

Pro poslech hudby v klidu a teple domova je v nabídkách obchodů připraven bezpočet zařízení. Ty však zpravidla pro provoz vyžadují suché pracovní prostředí a běžné pokojové teploty. Pokud je zapojíte na mokrém trávníku či vyhřáté verandě, tak nejen, že porušíte většinu doporučení výrobce, ale riskujete zdraví přístroje a koneckonců i své vlastní.

Otestovali jsme proto reprosystém Grundig PSW 5000, který je přímo určen pro venkovní provoz a potěší tak především chataře, chalupáře a kempaře. Díky schopnosti bezdrátového příjmu hudebního signálu a napájení z baterií se můžete zcela obejít bez kabelů. Kdo by se s nimi chtěl po zahradě tahat, že ...

Let na patnáct metrů

PSW 5000 se skládá z malé vysílací jednotky a aktivního reprosystému s přijímačem. Vysílací jednotku můžete nechat v teple domova a zapojíte do ní zdroj zvuku - například mikrosystém, počítač, či MP3 přehrávač.

Její úkol je jediný: vstupní hudební signál převede na rádiové vlny a vysílá do svého okolí. Abyste se vyhnuli případnému rušení sousedovými bezdrátovými sluchátky či jinými zařízeními, můžete si vybrat jednu ze tří vysílacích frekvencí v rozsahu 863 - 865 MHz, na které bude nejčistší příjem. Není to žádná věda, pouze posunete přepínač do jedné ze tří poloh.

Shodnou frekvenci je pak potřeba nastavit i na reprosystému, který tento signál přijme a přehraje vestavěnými reproduktory. Protože je signál vysílán analogově a s velmi nízkým výkonem (nižším než 10 mW, omezený příslušnými směrnicemi) je okruh čistého příjmu značně omezen.

Systém jsem testoval na vesnici v Českém ráji, vysílací jednotka zapojená do zvukové karty Creative Xmod byla umístěna v částečně zděné, částečně roubené chalupě. Signál procházel minimálně jednou, maximálně třemi zdmi.

Hned z kraje musím podotknout, že trojice zdí je pro systém nepřekonatelný problém.

V případě jedné zdi byl zcela čistý příjem do vzdálenosti zhruba 10 metrů do vysílací jednotky (9 metrů ode zdi chalupy). Ve vzdálenosti do 15 metrů bylo možno dosáhnout čistého příjmu při vhodném natočení a umístění přijímací části. Při vzdálenosti kolem 20 metrů již byla reprodukce zcela nepoužitelná - rušena silným šumem a výpadky.

Výrobcem deklarované hodnoty 100 metrů se nepodařilo dosáhnout ani v otevřeném terénu, nicméně jsem přesvědčen, že i 15 metrový perimetr je pro většinu dvorků a zahrad dostatečný.  

Je třeba počítat i s tím, že v hustě obydlených oblastech je signálový smog podstatně hustší a že systému dedikované pásmo může být někdy obsazeno či rušeno. V praxi však tento problém nenastal ani na pražském sídlišti.


Celkový pohled


Výškový měnič nasměrovaný proti oblému vrchu ozvučnice


Středobasový měnič namířený na rozptylný kužel. Během hraní v noci dokáže i posvítit modře svítící diodovou lampičkou, jejíž paprsky míří od basového reproduktoru na ozvučnici pod ním. Její svit stačí zhruba tak na lokalizaci přístroje. 

Bezdrátový reprosystém Grundig PSW 5000 
 cena  2 736 Kč
 hmotnost vysílače  0,2 kg
 rozměry vysílače  40 x 137 x 121 mm
 hmotnost reprosystému  2,4 kg
 rozměry reprosystému  230 x 420 x 210 mm
 baterie  8x LR20 - velký monočlánek
 výdrž na baterie >10 hodin, dle výkonu


Drátem to jde také 

V případě potřeby jsou však na "podvozku" reprosystému připraveny i konektory pro kabelové připojení - 3,5mm jack pro zvuk a kulatý konektor pro napájecí zdroj. Zdroj i příslušné kabely jsou součástí balení.   

Tuhé světlé plasty    

Reprosystém je tvořen z tuhých, převážně světlých plastů, díky čemuž odolá žhnoucímu slunci i povalování na zemi. Pouze pozor na ostré kamínky, kterými lze oblé boky přístroje poměrně snadno odřít ... na testovaném vzorku se to již někomu povedlo. 

Veškeré ovládací prvky mají gumovou povrchovou úpravu, gumové záslepky zabraňují přístupu vlhkosti i do konektorů. Napájecí zdroj však žádnou nepromokavou úpravu nemá, naopak, rozměrné větrací otvory mohou být v mokré trávě smrtící zbraní.

Hraje všemi směry

Díky koncepci ozvučnice a umístění elektroakustických měničů je zvukové vyzařování reprosystému takřka všesměrové. Což je na otevřeném prostranství velká výhoda.

Zvuk sám o sobě je na rekreační zahradní poslech vyhovující - výrazný, plný a solidně kreslící i na krajích frekvenčního pásma. Dokáže zahrát i nahlas, vzhledem ke vztahům se sousedy však maximální hlasitosti pravděpodobně ani nevyužijete. Doporučuji nepoužívat posilovač basů UBS, protože takřka ihned dojde k nepříjemnému dunění a zahlcení reprodukce.

Podstatně hůře dopadl poslech v interiéru - působí slitě, nevyrovnaně ... není stavěn na akusticky uzavřené prostředí. Ale k tomu ani není určen.

Suma sumárum

Prakticky řešený bezdrátový zahradní reprosystém, který odolá nepřízni počasí a pobaví při práci i rekreaci. Škoda jen, že v sobě neobsahuje i rozhlasový (FM) přijímač, užitná hodnota by ještě o něco vzrostla. Na druhou stranu se prodává za příznivou cenu.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Fantastický zvuk doma i na cestách. Kombinace Mojo a Poly nemá konkurenci

Chord Mojo a Poly představují současnou absolutní zvukovou špičku v přenosných...

Jako partnera špičkového D/A převodníku se sluchátkovým zesilovačem Mojo přidává společnost Chord Electronics i...

Apple HomePod ničí dřevěný nábytek. Dávejte ho jinam, radí výrobce

Takto dopadl povrch dřevěného nábytku při testu HomePodu magazínem Wirecutter.

S prvními zahraničními recenzemi a s prvními aktivními uživateli chytrého reproduktoru HomePod se ukázal jeden nečekaný...

Služba Amazon Music i chytrý reproduktor Echo míří do Česka

Hudební služba Amazon Music Unlimited zamířila do Česka 8.12.2017.

Služba Amazon Music Unlimited je nově dostupná v dalších 28 zemích po celém světě včetně České republiky. Spolu s ní na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz