Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tipy a triky pro vaše Windows – díl 22.

aktualizováno 
Čeká na vás další série tipů a triků, kde se mimo jiné dozvíte, jak odebrat zbytečné aplikace integrované ve Windows XP, jak zobrazit obrázek hudebního alba při přehrávání ve Windows Media Player, jak docílit vyhlazování hran i v přihlašovací obrazovce, či jakým způsobem si lze nastavit cestu ke složce, kam se automaticky budou instalovat programy.

Tipy pro začátečníky:

141 – pryč s nepotřebnými integrovanými aplikacemi ve Windows XP
Operační systém Windows XP při své instalaci nenabízí volbu integrovaným programů, jež chcete nainstalovat. Standardně se tak nainstalují nejpoužívanější komponenty. Pokud je však nepotřebujete, či se vám zdá, že pouze zabírají zbytečné místo na disku, pak je lze dodatečně odstranit. Odinstalaci lze provést prostřednictvím funkce Přidat nebo odebrat programy. K ní se dostanete přes menu Start -> Nastavení -> Ovládací panely. Po otevření okna Přidat nebo odebrat programy klikněte na ikonku Přidat nebo odebrat součásti systému. Otevře se Průvodce součástmi Windows, ve kterém si lze zatrhávacími boxíky definovat instalované součásti a programy systému.

Tipy pro začátečníky

142 – uložte si své dokumenty do jiné složky
Ne každému uživateli Windows 2000 a XP může vyhovovat umístění některých adresářů. V praxi tak jde o složku Dokumenty. Pokud chcete změnit umístění těchto, pro vás soukromých složek, klikněte na ikonku Dokumenty pravým tlačítkem myši a z kontextového menu vyberte položku Vlastnosti. Otevře se nové okno, kde pomocí tlačítek změňte aktuální umístění cílové složky. Klikněte na Použít, respektive OK. Windows se vás ještě jednou zeptají, zda si opravdu přejete dokumenty přesunout a po potvrzení operace začne.

Tipy pro začátečníky

143 – hudební složka s obalem ve Windows Media Player
Nedávno jsme si ukázali postup, jak zařídit, aby se při procházení v Průzkumníku u vašich hudebních alb zobrazovaly obrázky alb. Dnes ještě přidáme tip, jak obrázek alba zobrazit i při přehrávání v multimediálním přehrávači Windows Media Player (WMP). Do složky, ve které se nacházejí hudební soubory vložte obrázek alba ve formátu JPG. Přejmenujte ho na folder.jpg. Album spusťte ve WMP a v prostředním okně klikněte pravým tlačítkem myši. Vyberte položku Obrázek Alba.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

144 – ClearType i pro obrazovku pro přihlášení
Pokud používáte funkci ClarType, určitě jste si všimli, že vyhlazování hran se neobjevuje v přihlašovací obrazovce Windows XP (funkci lze spustit z okna Vlastnosti zobrazení, karta Vzhled a pod položkou Efekty druhé rolovací menu). Malou úpravou v registru, jde tento nedostatek napravit. Spusťte editor registru (Start -> Spustit vepište regedit) a vyhledejte klíč HKEY_USERS\.DEFAULT\Control Panel\Desktop. Hodnotu FontSmoothingType nastavte na 2 a restartujte PC.

Tipy pro pokročilé

145 – jak opravit otevírání odkazu v novém okně Internet Exploreru
Internetový prohlížeč Internet Explorer může své uživatele v některých případech pořádně potrápit. Jedna z popsaných chyb je i nekorektní otevírání odkazů z jednoho IE do nového IE. Pokud se vám tedy stává, že po kliknutí pravým tlačítkem myši na odkaz a vybráním položky Otevřít v novém okně, se sice nové okno otevře, ale stránka se nenačte, zkuste následující postup. Klikněte na Start -> Spustit a do řádku vepište příkaz regsvr32 urlmon.dll, stiskněte Enter. O provedení příkazu budete informováni příslušným oknem.

Tipy pro pokročilé

146 – nastavte si složku jako výchozí pro instalaci programů
Instalujete-li programy nebo hry, pak jistě víte, že standardní cesta pro umístění souborů je C:\Program Files. Používáte-li pro ukládání dat jinou složku a nechce se vám stále zadávat právě toto umístění, upravte si v editoru registru cestu. Spusťte editor a vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion. Na pravé straně se nachází položka s názvem ProgramFilesDir. Poklikejte na ni a do řádku Údaj hodnoty vložte cestu, která se má používat pro instalované aplikace.

Tipy pro pokročiléNejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Test tabletu na umělou inteligenci nebo čtečka s komiksy zdarma

Tablet pro práci i zábavu

S aplikacemi z našeho aktuálního výběru si například upravíte video přímo v tabletu, stáhnete torrent či využijete...

Vyřešit problémy s Windows pomůže opravář registru

Ilustrační foto

Dochází-li Windows dech, můžete zkusit spustit jeden z dostupných čističů systémového registru. Ten najde neplatné...

Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz