Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tipy a triky pro vaše Windows - díl 12.

aktualizováno 
Chcete se zbavit výchozí stránky v Internet Exploreru? Víte, jak zálohovat nastavení programu Total Commander při reinstalaci Windows? Věděli jste, že uživateli Windows XP můžete nadefinovat přihlášení k PC pouze v přesně stanovený čas? Změňte si registrační údaje uživatele Windows XP... a ani to není vše.

 

Tipy pro začátečníky:

78 – zbavte se výchozí stránky IE a otevírejte tak prohlížeč rychleji
Možná vás bude zajímat šikovný trik s prohlížečem Internet Explorer. Jak jistě víte, při startu vždy načte tzv. výchozí stránku. Tu sice lze odstranit ve volbách aplikace, ale jde to udělat i jiným způsobem. Ve Windows XP klikněte pravým tlačítkem myši na ikonku IE a vyberte položku Vlastnosti. Nyní na konec řádku Cíl přidejte příkaz –nohome (lze vidět na přiloženém obrázku) a klikněte na OK.

Tipy pro začátečníky

79 – zasílání zpráv o chybách Windows XP
Možná jste si již všimli okna zasílání zpráv o chybách. To se objeví vždy, když dojde ke spadnutí některé aplikace v systému. Odeslané zprávy mají pomáhat programátorům s řešením problémů a mají být anonymní. Jeden však s anonymitou nikdy neví. Proto můžete funkci zcela vypnout. Klikněte na Start -> Nastavení -> Ovládací panely -> Systém a na záložce Upřesnit zvolte Zakázat zasílání zprávy o chybách. V novém okně vyberte řádek Zakázat zasílání zpráv o chybách a odznačit můžete i Upozornit pouze v případě výskytu kritické chyby. Okno zavřete.

Tipy pro začátečníky

80 – jak zálohovat nastavení programu Total Commander
Souborový manažer Total Commander patří dnes již mezi nepostradatelné pomocníky. Mezi uživateli je mimo jiné oblíben i proto, že nabízí širokou paletu přizpůsobení. Konfigurace je pak ukládána do souboru WINCMD.INI. Chystáte-li se reinstalovat OS, nezapomeňte spolu s dalšími potřebnými daty zkopírovat i tento soubor. Po instalaci ho vraťte zpět na své místo. Tím jste si ušetřili jeho dodatečnou konfiguraci. Soubor naleznete ve složce Windows.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

81 – pokud potřebujete změnit jméno vlastníka uživatele Windows XP
Při instalaci operačního systému Windows je zapotřebí zadat nejen registrační klíč, ale také jméno majitele a název společnosti. Jestliže však počítač změnil majitele, pak se může hodit tento postup. Spusťte editor registru a vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion. Na pravé straně vyhledejte klíče RegisteredOrganization a RegisteredOwner. První jmenovaná je pro název společnosti a druhá pro vlastníka této kopie.

Tipy pro pokročilé

Tip: Informace o vlastníkovi zjistíte klávesovou zkratkou Windows+Pause Break.

82 – násilné ukončení Windows
Pravděpodobně se vám již někdy stalo, že jste potřebovali rychle někam odejít, ale Windows XP se ne a ne vypnout. Za tento problém jsou zodpovědné aplikace a různé úlohy běžící na pozadí systému. Systém jim dá určitý čas pro ukončení, a pak následuje násilné ukončení. To však může trvat neúměrně dlouho. Časovou hodnotu lze však naštěstí libovolně měnit. Otevřete editor registru a najděte větev HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop. Na pravé straně najděte klíč HungAppTimeout ten nastavte na 5000, klíč WaitToKillAppTimeout nastavte na 4000 a AutoEndTasks nastavte na 1. Poté najděte větev HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control a hodnotu klíče WaitToKillServiceTimeout změňte na 5000.

Tipy pro pokročilé

83 – jak povolit přihlášení uživatele do Windows XP pouze v určitém čase
Jste-li správce počítače, nebo chcete-li z jakéhokoliv důvodu omezit přihlášení některých uživatelů v daný čas, pak se vám jistě bude hodit následující tip. Zvolte Start -> Spustit a do řádku Otevřít a napište následující příkaz net user jakub.dvorak /time: Po-Pá,08:00-17:00. Tím jste nadefinovali, že uživatel jakub.dvorak se k danému počítači může přihlásit pouze v pracovní dny, a to od 8 hodin dopoledne do 5 hodin odpoledne. Chcete-li definovat vlastní nastavení, zadejte místo jakub.dvorak jméno osoby nacházející se v uživatelském účtu systému Windows. Také časové rozpětí se dá měnit. Změny zrušíte příkazem net user jakub.dvorak /time:all.

Tipy pro pokročilé

84 - zrušení kontextového menu na ploše
Kliknete-li na ploše Windows nebo v Průzkumníku pravým tlačítkem myši, objeví se kontextové menu. Chcete-li, aby se tomu tak nedělo, otevřete editor registru a vyhledejte větev HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer. Vytvořte novou hodnotu DWORD s názvem NoViewContextMenu. Přiřaďte jí hodnotu 1 a restartujte PC.

Tipy pro pokročilé
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Musk smazal Facebook firem Tesla a SpaceX. Vyzvali ho k tomu na Twitteru

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX z Facebooku. Vedlo ho k tomu selhání uvedené...Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Nová Windows 10 se budou jmenovat Spring Creators Update

Microsoft vydal novou verzi Windows 10 s označením Fall Creators Update.

Jak se blíží velká jarní aktualizace Windows 10, testuje Microsoft novinky, které se v ní pravděpodobně objeví....

Inteligentní algoritmy odhalí duplicitní soubory bez zbytečného hledání

Ilustrační foto

Manipulací se soubory na diskových úložištích dochází snadno k duplikaci. Stejné soubory potom máte na více místech a v...

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Najdete na iDNES.cz