Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tipy a triky pro vaše Windows - díl 12.

aktualizováno 
Chcete se zbavit výchozí stránky v Internet Exploreru? Víte, jak zálohovat nastavení programu Total Commander při reinstalaci Windows? Věděli jste, že uživateli Windows XP můžete nadefinovat přihlášení k PC pouze v přesně stanovený čas? Změňte si registrační údaje uživatele Windows XP... a ani to není vše.

 

Tipy pro začátečníky:

78 – zbavte se výchozí stránky IE a otevírejte tak prohlížeč rychleji
Možná vás bude zajímat šikovný trik s prohlížečem Internet Explorer. Jak jistě víte, při startu vždy načte tzv. výchozí stránku. Tu sice lze odstranit ve volbách aplikace, ale jde to udělat i jiným způsobem. Ve Windows XP klikněte pravým tlačítkem myši na ikonku IE a vyberte položku Vlastnosti. Nyní na konec řádku Cíl přidejte příkaz –nohome (lze vidět na přiloženém obrázku) a klikněte na OK.

Tipy pro začátečníky

79 – zasílání zpráv o chybách Windows XP
Možná jste si již všimli okna zasílání zpráv o chybách. To se objeví vždy, když dojde ke spadnutí některé aplikace v systému. Odeslané zprávy mají pomáhat programátorům s řešením problémů a mají být anonymní. Jeden však s anonymitou nikdy neví. Proto můžete funkci zcela vypnout. Klikněte na Start -> Nastavení -> Ovládací panely -> Systém a na záložce Upřesnit zvolte Zakázat zasílání zprávy o chybách. V novém okně vyberte řádek Zakázat zasílání zpráv o chybách a odznačit můžete i Upozornit pouze v případě výskytu kritické chyby. Okno zavřete.

Tipy pro začátečníky

80 – jak zálohovat nastavení programu Total Commander
Souborový manažer Total Commander patří dnes již mezi nepostradatelné pomocníky. Mezi uživateli je mimo jiné oblíben i proto, že nabízí širokou paletu přizpůsobení. Konfigurace je pak ukládána do souboru WINCMD.INI. Chystáte-li se reinstalovat OS, nezapomeňte spolu s dalšími potřebnými daty zkopírovat i tento soubor. Po instalaci ho vraťte zpět na své místo. Tím jste si ušetřili jeho dodatečnou konfiguraci. Soubor naleznete ve složce Windows.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

81 – pokud potřebujete změnit jméno vlastníka uživatele Windows XP
Při instalaci operačního systému Windows je zapotřebí zadat nejen registrační klíč, ale také jméno majitele a název společnosti. Jestliže však počítač změnil majitele, pak se může hodit tento postup. Spusťte editor registru a vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion. Na pravé straně vyhledejte klíče RegisteredOrganization a RegisteredOwner. První jmenovaná je pro název společnosti a druhá pro vlastníka této kopie.

Tipy pro pokročilé

Tip: Informace o vlastníkovi zjistíte klávesovou zkratkou Windows+Pause Break.

82 – násilné ukončení Windows
Pravděpodobně se vám již někdy stalo, že jste potřebovali rychle někam odejít, ale Windows XP se ne a ne vypnout. Za tento problém jsou zodpovědné aplikace a různé úlohy běžící na pozadí systému. Systém jim dá určitý čas pro ukončení, a pak následuje násilné ukončení. To však může trvat neúměrně dlouho. Časovou hodnotu lze však naštěstí libovolně měnit. Otevřete editor registru a najděte větev HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop. Na pravé straně najděte klíč HungAppTimeout ten nastavte na 5000, klíč WaitToKillAppTimeout nastavte na 4000 a AutoEndTasks nastavte na 1. Poté najděte větev HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control a hodnotu klíče WaitToKillServiceTimeout změňte na 5000.

Tipy pro pokročilé

83 – jak povolit přihlášení uživatele do Windows XP pouze v určitém čase
Jste-li správce počítače, nebo chcete-li z jakéhokoliv důvodu omezit přihlášení některých uživatelů v daný čas, pak se vám jistě bude hodit následující tip. Zvolte Start -> Spustit a do řádku Otevřít a napište následující příkaz net user jakub.dvorak /time: Po-Pá,08:00-17:00. Tím jste nadefinovali, že uživatel jakub.dvorak se k danému počítači může přihlásit pouze v pracovní dny, a to od 8 hodin dopoledne do 5 hodin odpoledne. Chcete-li definovat vlastní nastavení, zadejte místo jakub.dvorak jméno osoby nacházející se v uživatelském účtu systému Windows. Také časové rozpětí se dá měnit. Změny zrušíte příkazem net user jakub.dvorak /time:all.

Tipy pro pokročilé

84 - zrušení kontextového menu na ploše
Kliknete-li na ploše Windows nebo v Průzkumníku pravým tlačítkem myši, objeví se kontextové menu. Chcete-li, aby se tomu tak nedělo, otevřete editor registru a vyhledejte větev HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer. Vytvořte novou hodnotu DWORD s názvem NoViewContextMenu. Přiřaďte jí hodnotu 1 a restartujte PC.

Tipy pro pokročiléNejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Hranice vesmíru by měla podle vědců být níže. Ale oni o tom nerozhodují

Ilustrace evropské sondy GOCE na oběžné dráze kolem Země. Šlo o specializovaný...

Hranici vesmíru by bylo lepší posunout o dvacet kilometrů níže, navrhuje americký astrofyzik. Jeho argumenty možná...

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

Tipy a triky pro Windows 10

Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

Fotografie stokrát jinak vytvoří nejlepší fotoeditační programy

Ilustrační foto - notebook

Paměťové karty digitálních fotoaparátů, smartphonů či tabletů se zejména v létě plní šílenou rychlostí. Chcete-li...

Vytvořte si vlastní panoramatické snímky pomocí šikovných programů

Ilustrace - notebook

Panoramatické snímky už běžně vytvářejí nejen digitální fotoaparáty, ale také mobilní telefony. S automatickou tvorbou...

Najdete na iDNES.cz