Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tipy a triky pro vaše Windows - díl 14.

aktualizováno 
Zajímá vás, jak docílit vysypání dočasné složky internetu při ukončení IE? Potřebujete prohlížet ID3 tagy, ale nechce se vám instalovat speciální program? Chcete změnit popis koše, ale nejde vám to, nebo jen chcete efektivně pracovat v příkazové řádce? Pak nahlédněte do dnešního článku, kde najdete ještě více.

 

Tipy pro začátečníky:

 

92 – jak při ukončení Internet Exploreru vyprázdnit dočasné složky internetu
Nechcete-li, aby po surfování v IE zůstaly na PC dočasné internetové soubory, pak můžete využít tohoto postupu. Na hlavní liště aplikace IE klikněte na Nástroje -> Možnosti Internetu. Vyberte kartu Upřesnit a zatrhněte řádek Vyprázdnit složku Temporary Internet Files při ukončení prohlížeče.

Tipy pro začátečníky

93 – prohlížejte ID3 tagy přímo ve Windows XP
ID3 tag je informace připojená k audio souboru, která obsahuje název písně, autora apod. Není tedy divu, že i Microsoft integroval do Windows XP podporu prohlížení ID3 tagů v souborech. Stačí, když kliknete pravým tlačítkem myši například na libovolný MP3 soubor a vyberete Vlastnosti. Přepněte se na kartu Souhrn a klikněte na tlačítko Upřesnit.

Tipy pro začátečníky

94 – jak zjistit IP adresu v síti
Každý počítač připojený k síti pomocí protokolu TCP/IP disponuje IP adresou. Potřebujete-li zjistit tu vaši, stačí, když ve Windows XP kliknete na Start vyberete Spustit a vepíšete příkaz cmd. V novém okně potom zadejte příkaz ipconfig. Úplnou konfiguraci TCP/IP zjistíte zadáním příkazu ipconfig /all. Chcete-li nastavení zobrazit graficky, pak vyberte Vlastnosti vašeho síťového připojení a zvolte kartu Podpora. V systémech Windows 95/98/ME můžete využít příkaz winipcfg.

Tipy pro začátečníky

95 – změna popisků ikon na ploše
Ve Windows XP je pozadí písma ikonek na pracovní ploše standardně průhledné. Pro někoho tento způsob zobrazení písma může být méně čitelný. Můžete ho však změnit. Stiskněte klávesovou zkratku Windows+Pause Break, čímž vyvoláte okno Vlastnosti systému. Přepněte se na kartu Upřesnit. V oblasti Výkon klikněte na tlačítko Nastavení. Nyní v seznamu vyberte řádek Použít stíny popisků ikon na ploše a změny potvrďte tlačítkem OK.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

96 – jak postupovat, aby bylo možné přejmenovat Koš
V operačním systému Windows již nějakou dobu existuje tzv. Koš, do kterého se přesouvají smazané soubory. Možná jste se ho již někdy pokoušeli přejmenovat. Brzy jste však zjistili, že to nejde. Stačí však malá úprava v editoru registru a problém bude vyřešen. V editoru systému Windows XP najděte klíč HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}\ShellFolder a na pravé straně zeditujte položku Attributes. Údaj hodnoty změňte na 70 01 00 20 a počítač restartujte.

Tipy pro pokročilé

97 - zapnutí automatického doplňování jména souboru v příkazové řádce
Pokud jste někdy obsluhovali operační systém Unix, jistě se vám líbila funkce, která umožňuje automatické doplňování textu (uživatelé Windows mohou znát např. z IE). Pokud byste chtěli něco podobného využívat ve Windows NT/2000 a XP, stačí, když v editoru registru najdete klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Command Processor a změníte (pokud neexistuje, tak ji vytvořte) hodnotu položky CompletionChar z 0 na 9. Po zavření editoru již můžete v příkazové řádce využívat nové možnosti klávesy TAB. Stačí, když např. přímo v rootu disku, kde je instalován systém Windows, napíšete cd prog a stisknete TAB. Cesta se změní na cd “Program Files”. Ten pak stačí odeslat a vy se dostanete do složky Program Files.

Tipy pro pokročilé

98 – automatické obnovení okna (pro Windows 95/98 a ME)
Pokud se změní obsah okna, musíte čekat několik vteřin, případně stisknout klávesu F5, aby se dané okno obnovilo (tímto neduhem netrpí Windows 2000/XP). Interval si však můžete dle libosti měnit. Spusťte tedy editor registru a vyhledejte HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Update. V pravé části najdete položku UpdateMode (pokud neexistuje, vytvořte ji) a přiřaďte jí hodnotu 1. Upozorňujeme, že obnovování pracovní plochy zabírá část výkonu PC.

Tipy pro pokročilé
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Další z rubriky

Inteligentní algoritmy odhalí duplicitní soubory bez zbytečného hledání

Ilustrační foto

Manipulací se soubory na diskových úložištích dochází snadno k duplikaci. Stejné soubory potom máte na více místech a v...

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Nová Windows 10 se budou jmenovat Spring Creators Update

Microsoft vydal novou verzi Windows 10 s označením Fall Creators Update.

Jak se blíží velká jarní aktualizace Windows 10, testuje Microsoft novinky, které se v ní pravděpodobně objeví....

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz