Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tipy a triky pro vaše Windows - díl 18.

aktualizováno 
Jak nastavit zobrazování úplných nabídek v MS Office XP, jak jednoduše konfigurovat sdílení složek a oprávnění k nim speciální funkcí ve Windows XP, jak mít signalizaci připojení k síti stále na očích, jak zakázat automatické otevírání složky Program Files při přihlášení do Windows a ještě více se dozvíte v dnešních tipech a tricích.

Tipy pro začátečníky:

117 – úplné nabídky v MS Office XP
Pracujete-li často v kancelářském balíku Microsoft Office XP, pak vám po nějaké době mohou vadit takzvané individuální nabídky. S němi se ostatně můžete setkat i ve Start menu systému Windows XP. Naštěstí oboje se dá vypnout. V Office XP to lze provést položkou Nástroje na hlavní liště, kde z menu vyberte Vlastní. V nově otevřeném okně se přepněte na záložku Možnosti a zde zatrhněte boxík Vždy zobrazovat úplné nabídky. Změny samozřejmě potvrdíte kliknutím na tlačítko Zavřít.

Tipy pro začátečníky

118 – stejná barva složek a souborů pro komprimovaná a šifrovaná data
Uživatelé používající komrpimování a šifrování složek ve Windows XP jistě ví, že Průzkumník tyto položky zobrazuje jinou, než výchozí barvou. Tím tak dává najevo, že se složky od ostatních nečím liší. Máte-li těchto složek v PC jen několik, pak jde jistě o užitečnou věc, v opačném případě však mohou spíše vadit. Jejich dekativaci však lze provést vlemi lehce. Otevřete si Průzkumníka Windows (Windows+E) a klikněte na Nástroje -> Možnosti složky. Přepněte se na kartu Zobrazení. V seznamu Upřesnit nastavení vyhledejte řádek Zobrazovat komprimované a šifrované soubory a složky systému NTFS jinou barvou. Zrušte jeho označení a klikněte na OK. Změny by se měly projevit okamžitě.

Tipy pro začátečníky

119 – jak jednoduše sdílet adresáře
V operačním systému Windows XP, existuje pro jednodušší sdílení dat v síti speciální funkce. Pomocí Vytvořit sdílenou složku tak lze vystavit více adresářů, nacházejících se na pevném disku PC, například ve firemní síti. Klikněte na Start a zvolte Spustit. Do řádku Otevřít vepište příkaz SHRPUBW.EXE a klikněte na OK. Otevře se okno s názvem počítače. V dalším řádku vyberte sdílenou složku, zadejte název sdílené položky a přidejte popis charakterizující sdílené složky. Klikněte na Další a vyberte, kdo všechno bude mít oprávnění přistupovat ke sdílené složce a jaké úkony s ní bude moci provádět. Nyní stačí stisknout Vytvořit, čímž dojde k vystavení složky na síti.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

120 – připojení k místní síti stále na očích
Toužíte-li mít neustále na očích ikonku signalizující stavy pro připojení k síti, stačí provést malou úpravu a zástupce se po každém přihlášení do systému Windows XP usadí na systémové liště (hned vedle hodin a ikonky reproduktoru). Pro tento úkon musíte být přihlášeni jako administrátor PC, či disponovat oprávněním spravovat PC. Klikněte na Start -> Nastavení -> Ovládací Panely a v okně poklikejte na položku Síťová připojení. Otevře se okno, ve kterém se nacházejí všechna připojení k síti. Poklikejte na to, které je aktivní a stiskněte tlačítko Vlastnosti. V právě otevřeném okně již nyní stačí zatrhnout řádek Po připojení zobrazit ikonku v oznamovací oblasti.

Tipy pro začátečníky

121 – otevírání složky Program Files, či jiné při startu PC
Již několikrát jsme do redakčního e-mailu dostali dotaz, jak zamezit samočinnému otevírání některých složek ve Windows. Někteří uživatelé si stěžovali, že po přihlášení k systému se jim kromě definovaných programů otevře i určitá složka. Nejčastěji Program Files, System32 apod. A to i přesto, že v oblasti Po spuštění se nenachází žádný záznam otevírající složky. Problém je bohužel v registru. V sekci spuštění se totiž nachází záznam vyvolávající právě tyto složky. Pusťte editor registru (Start -> Spustit -> regedit.exe) a vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run. Prověřte hodnoty, které jsou nesprávné, neúplné, nebo prázdné. Stejný postup aplikujte také na klíč. HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run. Tímto způsobem by měl popsaný problém zmizet.

Tipy pro začátečníky

122 – soubory *.zip se zobrazují jako adresáře
Windows XP pracují ve výchozím nastavení se soubory typu *.zip, tak jako kdyby to byly klasické adresáře. Komprimovaná data se tedy například v Průzkumníku Windows zobrazují ve stromové struktuře. Příkazem regsvr32 /u zipfldr.dll to však lze změnit. Klikněte na Start -> Spustit a do řádku Otevřít zadejte zmíněný příkaz. Budete-li chtít někdy v budoucnu funkci opět zapnout, pak vložte příkaz regsvr32 zipfldr.dll, tamtéž.

Tipy pro začátečníkyNejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Test tabletu na umělou inteligenci nebo čtečka s komiksy zdarma

Tablet pro práci i zábavu

S aplikacemi z našeho aktuálního výběru si například upravíte video přímo v tabletu, stáhnete torrent či využijete...

Vyřešit problémy s Windows pomůže opravář registru

Ilustrační foto

Dochází-li Windows dech, můžete zkusit spustit jeden z dostupných čističů systémového registru. Ten najde neplatné...

Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

Najdete na iDNES.cz