Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tipy a triky pro vaše Windows - díl 19.

aktualizováno 
Jak poslat e-mail přímo z plochy ve Windows, jak si přidat do hlavní lišty nový panel nástrojů, jak automaticky aktivovat klávesy Caps Lock, Num Lock a Scroll Lock po startu Windows XP, jak opětovně zobrazit stavový řádek v IE a ještě více se dozvíte v dnešních tipech.

Tipy pro začátečníky:

123 – jak si vytvořit zástupce na ploše pro poslání nového e-mailu
Máte-li v operačním systému Windows nainstalovaného e-mailové klienta (Outlook, Outlook Express apod.), pak si na pracovní ploše můžete vytvořit zástupce, pomocí kterého lze kdykoliv a to bez nutnosti mít spuštěného poštovního klienta, poslat nový e-mail. Klikněte pravým tlačítkem myši na pracovní ploše a z menu vyberte Nový -> Zástupce. Do pole Zadejte umístění, vložte následující příkaz mailto:. Jako název zástupce si zvolte libovolný text a klikněte na tlačítko Dokončit. Na ploše se objeví zástupce s ikonkou e-mailového klienta. Pokud na něj poklikáte, otevře se okno s novou zprávou.

Tipy pro začátečníky

124 – jak rychleji otevřít složku uživatele
Chcete-li se rychleji přesunout do své složky (ve Windows XP např. C:\Documents and Settings\jméno a příjmení uživatele) a nechcete aplikovat klasický postup pomocí Průzkumníka či správce souborů, pak stačí navštívit nabídku Start kliknout na Spustit a do řádku Otevřít vepsat příkaz ".". Ten automaticky vyvolá složku právě přihlášeného uživatele.

Tipy pro začátečníky

125 – nový panel nástrojů
Hlavní lišta operačního systému nabízí mnoho možností. Jejím prostřednictvím lze například ovládat operační systém, spouštět programy či mít přehled nad spuštěnými aplikacemi a okny. Na lištu si navíc může umístit i své položky. Stačí, když na ni kliknete pravým tlačítkem myši a z dialogového okna vyberete volbu Panel nástrojů -> Nový panel nástrojů. Nyní je zapotřebí pouze vybrat složku či zadat adresu zástupce panelu.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

126 - zapnutí či vypnutí kláves Caps Lock, Num Lock a Scroll Lock po startu Windows XP
Na klávesnici se mimo jiných kláves a funkčních tlačítek nacházejí i tři klávesy. Ty jsou na většině klávesnic indikovány LED diodou. Chcete-li mít jejich režim nastaven automaticky po spuštění Windows XP, pak to není problém. Stačí, když navštívíte editor registru a vyhledáte klíč HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Keyboard. Zde najdete mimo jiné i položku InitialKeyboardIndicators. Změnou hodnot aktivujete či deaktivujete klávesy Caps Lock, Num Lock a Scroll Lock. Například číslo 2 je příkaz pro zapnutí Caps Locku při startu Windows XP. Vy sami si však můžete nadefinovat, jaké z těchto tří kláves mají být aktivní. Hodnotu tedy změňte na jedno z následujících čísel:

1 - Caps Lock zapnut
2 - Num Lock zapnut
4 - Scroll Lock zapnut
3 - Caps Lock a Num Lock zapnut
5 - Caps Lock a Scroll Lock zapnut
6 - Num Lock a Scroll Lock zapnut
7 - Caps Lock, Num Lock, a Scroll Lock zapnut

Tipy pro pokročilé

127 - mizející stavový řádek v IE
Používáte-li k prohlížení internetových stránek program Internet Explorer, pak jste se již určitě někdy setkali s problémem nezobrazování stavového řádku. Stavový řádek lze opět vrátit jednoduchým způsobem. V menu Zobrazit na hlavní liště IE klikněte na položku Stavový řádek. Pokud však máte problémy, můžete se podívat do systémového registru, zda existují následující záznamy a jsou-li správné. Klikněte na Start -> Spustit a vepište regedit. Najděte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main a ověřte nastavení hodnot Show_StatusBar=yes a Show_URLinStatusBar=yes.

Tipy pro pokročilé

128 – dejte vašim Windows XP 3D rozměr
Na závěr jsme si pro vás nechali jeden postup, kterým si lze opatřit netradiční vzhled Windows XP a všech jeho nabídek a oken. Otevřete editor registru a najděte klíč HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Colors. V položkách ButtonHilight a ButtonShadow zaměňte číselné hodnoty. Takže v  ButtonHilight bude 128 128 128 a v ButtonShadow potom 255 255 255. Aby se změny projevily, musíte počítač restartovat.

Tipy pro pokročiléNejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

Ilustrační foto - relax

Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

Tipy a triky pro Windows 10

Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

Vyřešit problémy s Windows pomůže opravář registru

Ilustrační foto

Dochází-li Windows dech, můžete zkusit spustit jeden z dostupných čističů systémového registru. Ten najde neplatné...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz