Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tipy a triky pro vaše Windows - díl 19.

aktualizováno 
Jak poslat e-mail přímo z plochy ve Windows, jak si přidat do hlavní lišty nový panel nástrojů, jak automaticky aktivovat klávesy Caps Lock, Num Lock a Scroll Lock po startu Windows XP, jak opětovně zobrazit stavový řádek v IE a ještě více se dozvíte v dnešních tipech.

Tipy pro začátečníky:

123 – jak si vytvořit zástupce na ploše pro poslání nového e-mailu
Máte-li v operačním systému Windows nainstalovaného e-mailové klienta (Outlook, Outlook Express apod.), pak si na pracovní ploše můžete vytvořit zástupce, pomocí kterého lze kdykoliv a to bez nutnosti mít spuštěného poštovního klienta, poslat nový e-mail. Klikněte pravým tlačítkem myši na pracovní ploše a z menu vyberte Nový -> Zástupce. Do pole Zadejte umístění, vložte následující příkaz mailto:. Jako název zástupce si zvolte libovolný text a klikněte na tlačítko Dokončit. Na ploše se objeví zástupce s ikonkou e-mailového klienta. Pokud na něj poklikáte, otevře se okno s novou zprávou.

Tipy pro začátečníky

124 – jak rychleji otevřít složku uživatele
Chcete-li se rychleji přesunout do své složky (ve Windows XP např. C:\Documents and Settings\jméno a příjmení uživatele) a nechcete aplikovat klasický postup pomocí Průzkumníka či správce souborů, pak stačí navštívit nabídku Start kliknout na Spustit a do řádku Otevřít vepsat příkaz ".". Ten automaticky vyvolá složku právě přihlášeného uživatele.

Tipy pro začátečníky

125 – nový panel nástrojů
Hlavní lišta operačního systému nabízí mnoho možností. Jejím prostřednictvím lze například ovládat operační systém, spouštět programy či mít přehled nad spuštěnými aplikacemi a okny. Na lištu si navíc může umístit i své položky. Stačí, když na ni kliknete pravým tlačítkem myši a z dialogového okna vyberete volbu Panel nástrojů -> Nový panel nástrojů. Nyní je zapotřebí pouze vybrat složku či zadat adresu zástupce panelu.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

126 - zapnutí či vypnutí kláves Caps Lock, Num Lock a Scroll Lock po startu Windows XP
Na klávesnici se mimo jiných kláves a funkčních tlačítek nacházejí i tři klávesy. Ty jsou na většině klávesnic indikovány LED diodou. Chcete-li mít jejich režim nastaven automaticky po spuštění Windows XP, pak to není problém. Stačí, když navštívíte editor registru a vyhledáte klíč HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Keyboard. Zde najdete mimo jiné i položku InitialKeyboardIndicators. Změnou hodnot aktivujete či deaktivujete klávesy Caps Lock, Num Lock a Scroll Lock. Například číslo 2 je příkaz pro zapnutí Caps Locku při startu Windows XP. Vy sami si však můžete nadefinovat, jaké z těchto tří kláves mají být aktivní. Hodnotu tedy změňte na jedno z následujících čísel:

1 - Caps Lock zapnut
2 - Num Lock zapnut
4 - Scroll Lock zapnut
3 - Caps Lock a Num Lock zapnut
5 - Caps Lock a Scroll Lock zapnut
6 - Num Lock a Scroll Lock zapnut
7 - Caps Lock, Num Lock, a Scroll Lock zapnut

Tipy pro pokročilé

127 - mizející stavový řádek v IE
Používáte-li k prohlížení internetových stránek program Internet Explorer, pak jste se již určitě někdy setkali s problémem nezobrazování stavového řádku. Stavový řádek lze opět vrátit jednoduchým způsobem. V menu Zobrazit na hlavní liště IE klikněte na položku Stavový řádek. Pokud však máte problémy, můžete se podívat do systémového registru, zda existují následující záznamy a jsou-li správné. Klikněte na Start -> Spustit a vepište regedit. Najděte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main a ověřte nastavení hodnot Show_StatusBar=yes a Show_URLinStatusBar=yes.

Tipy pro pokročilé

128 – dejte vašim Windows XP 3D rozměr
Na závěr jsme si pro vás nechali jeden postup, kterým si lze opatřit netradiční vzhled Windows XP a všech jeho nabídek a oken. Otevřete editor registru a najděte klíč HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Colors. V položkách ButtonHilight a ButtonShadow zaměňte číselné hodnoty. Takže v  ButtonHilight bude 128 128 128 a v ButtonShadow potom 255 255 255. Aby se změny projevily, musíte počítač restartovat.

Tipy pro pokročilé
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Šikovné programy odhalí, kam se ztrácejí vaše peníze

Ilustrace - domácí finance

Okamžitý přehled o stavu osobních a rodinných financí podají aplikace, a tak budete vždy vědět, co se děje s vašimi...

Tipy a triky pro Windows 10: Dostaňte z OneDrivu maximum

Tipy a triky pro Windows 10

OneDrive není jen služba ve Windows. Jde o celou platformu, která uživatelům umožňuje manipulovat s daty i mimo PC...

Umělá inteligence Googlu slouží v armádě a ne všem se to líbí

Bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk

Umělou inteligenci společnosti Google využívá americká armáda v rámci jednoho projektu u bezpilotních letadel.

Najdete na iDNES.cz