Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tipy a triky pro vaše Windows. Vytvořte si vlastní šablonu Wordu

aktualizováno 
Naučíme vás nejen jak si upravit nový dokument ve Wordu, aby vyhovoval vašim potřebám (písmo, jeho velikost, styl apod.), ale také jak otevírat každou složku v novém okně, či jak srovnat okna do latě pomocí hlavní lišty. A nechybí ani pokročilé tipy, díky kterým např. odeberete sdílení u již smazaných složek.

Tipy a triky pro začátečníky

455 – přednastavte si písmo ve Wordu
Používáte k psaní MS Word? Přejete si, aby si při založení nového dokumentu automaticky vybral vámi preferovaný font? V tom případě vám poradíme, jak na to.

V každém novém dokumentu je standardně zvolen font Times New Roman. Tuto standardní šablonu si můžete upravit podle svého a ušetřit si tak opětovnou změnu na font používaný vámi či vaší firmou. Spusťte Word s prázdným dokumentem. Vyberte váš font. Nyní klikněte na Soubor -> Uložit jako. V dialogu vyberte v jeho spodní části jako typ souboru Šablona dokumentu. Word vám nabídne v seznamu souborů šablonu Normal. Tuto šablonu nelze přepsat, neboť je právě otevřená jako váš vlastní dokument, nazvěte tedy modifikovanou šablonu jak chcete a vše uložte. Zavřete Word. Nyní např.v Průzkumníku Windows přejděte do složky C:\Documents and Settings\jmeno.prijmeni\Data Aplikací\Microsoft\Šablony. Zde smažte soubor Normal.dot a přejmenujte vámi uložený na původní Normal.dot. Když teď spustíte Word a otevřete nový dokument, budete moci rovnou psát ve vámi nastaveném stylu, fontu apod.

Tipy a triky pro začátečníky

456 – jak otevírat každou složku v novém okně
Průzkumník Windows se používá k procházení vašeho pevného disku či k manipulaci s daty. Jestliže na něj nedáte dopustit, máme pro vás jeden tip. Pro pohodlnější práci s ním ho můžete prostřednictvím menu Nástroje -> Možnosti složky -> Procházení složek přinutit k tomu, aby každou složku otevíral ve stejném okně (defaultně nastaveno). Pokud však budete chtít některé složky otevírat ve zvláštním okně, stačí při poklepání na složku stisknout klávesu Ctrl.

Tipy a triky pro začátečníky

457 – srovnejte okna do latě přes hlavní panel
Pracujete ve více oknech najednou? Chtěli byste je uspořádat, ale nechce se vám to provádět manuálním přesouváním myší? Tak zkuste využít skryté funkce hlavního panelu. Stiskněte klávesu Ctrl a postupně klepejte na tlačítka s názvy aplikací na Hlavním panelu. Nyní klikněte pravým tlačítkem myši na libovolné tlačítko na Hlavním panelu a z kontextového menu vyberte jednu z možností Na sebe, Vodorovně nad sebe, Svisle vedle sebe.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

458 – jak odebrat sdílení u smazaných složek
Smažete-li ve Windows nějakou složku pomocí správce souborů (Total Commander apod.), potom toto sdílení zůstane stále v platnosti. Proto doporučujeme mazat sdílené složky pomocí Průzkumníka Windows. Jestliže však přece jen na tento problém zapomenete, ještě není nic ztraceno. Stačí se přihlásit jako správce systému a kliknout na Start -> Spustit a vepsat příkaz cmd. Nyní v příkazovém řádku zadejte příkaz net share, čímž dojde k zobrazení všech sdílených složek ve Windows. Sdílení pak odstraníte příkazem net share nazev_slozky /delete.

Tipy a triky pro pokročilé

459 – zrušte heslo pro vstup do Konzoly pro opravu systému
Funkce Konzola pro zotavení systému je poslední záchranou, pokud operační systém vykazuje nějaké chyby či vůbec nenastartuje. Pomocí konzoly pro zotavení systému Windows můžete provádět akce jako používat, kopírovat, přejmenovat nebo nahradit systémové soubory či složky, povolit nebo zakázat spuštění služby nebo zařízení při příštím spuštění počítače, opravit spouštěcí sektor systému souborů nebo hlavní spouštěcí záznam (MBR) či vytvořit a formátovat oddíly jednotek. Pokud nechcete, aby po vás vyžadovala heslo (jste jediným uživatelem PC), pak určitě můžete postrádat rozpoznávání systému, zda jste do systému přihlášen jako administrátor, abyste ji mohli spustit. Kontrolu odstraníte v editoru registru (klikněte na Start -> Spustit a vepište regedit). Nyní se přesuňte do klíče HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\
Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Setup\RecoveryConsole. Na pravé straně poklikejte na položku SecurityLevel. Pokud neexistuje, vytvořte novou hodnotu DWORD a pojmenujte ji jako SecurityLevel. Přiřaďte jí údaj hodnoty 1.

Tipy a triky pro pokročilé

460 – pohodlné přepnutí do složky na jiném disku
Práci ve Windows bez příkazového řádku si řada z nás stále nedovede představit. Proto se vám bude možná hodit jednoduchý trik, jak se pomocí příkazu cd přepnout přímo do složky na jiném disku. Pokud byste zadali příkaz cd d:\data, a nacházeli byste se na disku C:, potom byste neuspěli. Avšak zadáte-li příkaz cd /d d:\data, potom bez problému skočíte přímo do složky data na disku D:.

Tipy a triky pro pokročiléNejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Další z rubriky

Tablet vám pomůže jednoduše sdílet soubory nebo pohodlně prohlížet PDF

Tablet pro práci i zábavu

Šikovný správce souborů vám ušetří čas, stejně jako aplikace pro pohodlné sdílení obsahu. Pomoci může také prohlížeč...

Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

Ilustrační foto - relax

Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

Fotografie stokrát jinak vytvoří nejlepší fotoeditační programy

Ilustrační foto - notebook

Paměťové karty digitálních fotoaparátů, smartphonů či tabletů se zejména v létě plní šílenou rychlostí. Chcete-li...

Najdete na iDNES.cz