Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tipy a triky pro vaše Windows. Vytvořte si vlastní šablonu Wordu

aktualizováno 
Naučíme vás nejen jak si upravit nový dokument ve Wordu, aby vyhovoval vašim potřebám (písmo, jeho velikost, styl apod.), ale také jak otevírat každou složku v novém okně, či jak srovnat okna do latě pomocí hlavní lišty. A nechybí ani pokročilé tipy, díky kterým např. odeberete sdílení u již smazaných složek.

Tipy a triky pro začátečníky

455 – přednastavte si písmo ve Wordu
Používáte k psaní MS Word? Přejete si, aby si při založení nového dokumentu automaticky vybral vámi preferovaný font? V tom případě vám poradíme, jak na to.

V každém novém dokumentu je standardně zvolen font Times New Roman. Tuto standardní šablonu si můžete upravit podle svého a ušetřit si tak opětovnou změnu na font používaný vámi či vaší firmou. Spusťte Word s prázdným dokumentem. Vyberte váš font. Nyní klikněte na Soubor -> Uložit jako. V dialogu vyberte v jeho spodní části jako typ souboru Šablona dokumentu. Word vám nabídne v seznamu souborů šablonu Normal. Tuto šablonu nelze přepsat, neboť je právě otevřená jako váš vlastní dokument, nazvěte tedy modifikovanou šablonu jak chcete a vše uložte. Zavřete Word. Nyní např.v Průzkumníku Windows přejděte do složky C:\Documents and Settings\jmeno.prijmeni\Data Aplikací\Microsoft\Šablony. Zde smažte soubor Normal.dot a přejmenujte vámi uložený na původní Normal.dot. Když teď spustíte Word a otevřete nový dokument, budete moci rovnou psát ve vámi nastaveném stylu, fontu apod.

Tipy a triky pro začátečníky

456 – jak otevírat každou složku v novém okně
Průzkumník Windows se používá k procházení vašeho pevného disku či k manipulaci s daty. Jestliže na něj nedáte dopustit, máme pro vás jeden tip. Pro pohodlnější práci s ním ho můžete prostřednictvím menu Nástroje -> Možnosti složky -> Procházení složek přinutit k tomu, aby každou složku otevíral ve stejném okně (defaultně nastaveno). Pokud však budete chtít některé složky otevírat ve zvláštním okně, stačí při poklepání na složku stisknout klávesu Ctrl.

Tipy a triky pro začátečníky

457 – srovnejte okna do latě přes hlavní panel
Pracujete ve více oknech najednou? Chtěli byste je uspořádat, ale nechce se vám to provádět manuálním přesouváním myší? Tak zkuste využít skryté funkce hlavního panelu. Stiskněte klávesu Ctrl a postupně klepejte na tlačítka s názvy aplikací na Hlavním panelu. Nyní klikněte pravým tlačítkem myši na libovolné tlačítko na Hlavním panelu a z kontextového menu vyberte jednu z možností Na sebe, Vodorovně nad sebe, Svisle vedle sebe.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

458 – jak odebrat sdílení u smazaných složek
Smažete-li ve Windows nějakou složku pomocí správce souborů (Total Commander apod.), potom toto sdílení zůstane stále v platnosti. Proto doporučujeme mazat sdílené složky pomocí Průzkumníka Windows. Jestliže však přece jen na tento problém zapomenete, ještě není nic ztraceno. Stačí se přihlásit jako správce systému a kliknout na Start -> Spustit a vepsat příkaz cmd. Nyní v příkazovém řádku zadejte příkaz net share, čímž dojde k zobrazení všech sdílených složek ve Windows. Sdílení pak odstraníte příkazem net share nazev_slozky /delete.

Tipy a triky pro pokročilé

459 – zrušte heslo pro vstup do Konzoly pro opravu systému
Funkce Konzola pro zotavení systému je poslední záchranou, pokud operační systém vykazuje nějaké chyby či vůbec nenastartuje. Pomocí konzoly pro zotavení systému Windows můžete provádět akce jako používat, kopírovat, přejmenovat nebo nahradit systémové soubory či složky, povolit nebo zakázat spuštění služby nebo zařízení při příštím spuštění počítače, opravit spouštěcí sektor systému souborů nebo hlavní spouštěcí záznam (MBR) či vytvořit a formátovat oddíly jednotek. Pokud nechcete, aby po vás vyžadovala heslo (jste jediným uživatelem PC), pak určitě můžete postrádat rozpoznávání systému, zda jste do systému přihlášen jako administrátor, abyste ji mohli spustit. Kontrolu odstraníte v editoru registru (klikněte na Start -> Spustit a vepište regedit). Nyní se přesuňte do klíče HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\
Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Setup\RecoveryConsole. Na pravé straně poklikejte na položku SecurityLevel. Pokud neexistuje, vytvořte novou hodnotu DWORD a pojmenujte ji jako SecurityLevel. Přiřaďte jí údaj hodnoty 1.

Tipy a triky pro pokročilé

460 – pohodlné přepnutí do složky na jiném disku
Práci ve Windows bez příkazového řádku si řada z nás stále nedovede představit. Proto se vám bude možná hodit jednoduchý trik, jak se pomocí příkazu cd přepnout přímo do složky na jiném disku. Pokud byste zadali příkaz cd d:\data, a nacházeli byste se na disku C:, potom byste neuspěli. Avšak zadáte-li příkaz cd /d d:\data, potom bez problému skočíte přímo do složky data na disku D:.

Tipy a triky pro pokročilé
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Šikovné programy odhalí, kam se ztrácejí vaše peníze

Ilustrace - domácí finance

Okamžitý přehled o stavu osobních a rodinných financí podají aplikace, a tak budete vždy vědět, co se děje s vašimi...

Umělá inteligence Googlu slouží v armádě a ne všem se to líbí

Bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk

Umělou inteligenci společnosti Google využívá americká armáda v rámci jednoho projektu u bezpilotních letadel.

Tablet vám bezpečně uloží hesla i pohlídá finance

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si nový přehrávač internetových rádií, užitečný ovládací panel, aplikaci pro cestovatele nebo třeba...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz