Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tipy pro Windows 10: Využijte inteligentní pero i tmavé schéma

aktualizováno 
Ve Windows je nyní možné nejen přehledně kreslit, ale také snadněji psát a převádět text do elektronické podoby. Šetřit oči vám pomůže tmavé schéma. A Edge konečně naučíte novým kouskům. To jsou jen některé další změny v nejnovější verzi Windows 10 s přídavkem Anniversary.

Tipy a triky pro Windows 10 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak na inteligentní pero

Síla posledních generací Windows měla být v dotycích. Proto výrobci chrlili co nejvíce počítačů s dotykovou obrazovkou. I prostředí tomu bylo přizpůsobeno. Windows 10 ve verzi Anniversary k tomu přispěla další funkcí, a to vylepšením kreslení a rozpoznáváním ručně psaného písma. Funkci je nyní možno používat ve více aplikacích. V praxi to znamená, že poznámky můžete psát perem či tužkou třeba do Wordu a ten je převede do elektronické podoby. Ve spojení s pomocníkem Cortana (stále není přítomna v české edici systému) potom umožňuje například lepší použití informací či automaticky na něco upozornit. Pero pracuje opravdu dobře – lze s ním dělat rovné čáry, načrtávat trasy, či odstraňovat vybrané texty.

Tipy a triky pro Windows 10

2.Jak na tmavé schéma

Výchozí světlé schéma Windows 10 bylo často kritizované. Především ve večerních hodinách namáhalo oči a zbytečně osvětlovalo okolí. To je již minulostí. Tedy za předpokladu, že si aktivujete tmavé schéma. Klikněte na Start -> Nastavení -> Přizpůsobení. Na levé straně se přepněte na záložku Barvy a vpravo srolujte zcela dolů. Zde najdete nově volbu Zvolit režim aplikace. Zvolíte-li Tmavý, dojde k obarvení na černou, a tím pádem i k potemnění vyzařovaného světla z obrazovky. Tmavší se tak stane Start nabídka, nabídka Nastavení, dlaždicové aplikace atd. Menší změny se odehrály také v designu systému. Tou první je modře obarvený adresní řádek v prohlížečích (hodně patrné v Chromu). Také dialogové okno Řízení uživatelských účtů má jiný vzhled a jeho záhlaví je modré a výraznější. Vzhled se proměnil i v okně Nastavení, kde došlo i k úpravám vzhledu ikon.

Tipy a triky pro Windows 10

3.Jak do Edge instalovat rozšíření

Výroční aktualizace Windows přinesla i možnost učit internetový prohlížeč Edge novým kouskům. To, na co jsou uživatelé zvyklí u konkurence, konečně dostal i tento nový prohlížeč. Objevily se doplňky neboli rozšíření. Instalovat je lze z Windows Storu. Dostanete se k nim však poněkud krkolomněji. Musíte jít přes Edge (klikněte vpravo nahoře na tři tečky, zvolte Rozšíření a následně klikněte na odkaz Získat rozšíření ze Store). Nyní budete přesměrováni do Windows Storu na stránku s rozšířeními, kde jich zatím k dispozici moc není.

Tipy a triky pro Windows 10

4.Jak mít Windows Defender více pod kontrolou

Když Microsoft do Windows vložil permanentní ochranu proti virům a hackerům v podobě Windows Defender, vznikly dva tábory. Zatímco uživatelé byli nadšení, že nemusí shánět a instalovat bezpečnostní balíky, jejich výrobce to nepotěšilo. Nicméně nejnovější aktualizace Windows, potažmo Defenderu přinesla další zvýšení ochrany. Na hlavním panelu v informační části vedle hodin se objevila ikona štítu. Ta podává stálý přehled o stavu zabezpečení a díky ní je snadno možné ihned přejít do Defenderu. A změny se odehrály i v samotném zabezpečení. Defender tak nyní například dokáže skenovat před samotným spuštěním systému.

Tipy a triky pro Windows 10

5.Jak na nové Centrum akcí

Centrum akcí jakožto středobod podávající informace o tom, co se děje v systému, získalo také řadu vylepšení. Tím největším se stala interaktivita. Takže pokud se např. objeví připomínka schůzky, příchozí Skype hovor apod., lze jedním klikem upozornění posunout či hovor s nějakým hlášením odmítnout. Změna se odehrála už v samotné ikoně, když se posunula až za hodiny zcela vpravo. Oznámení jsou navíc bohatší, což znamená, že se v nich zobrazuje mnohem více informací. Podobná oznámení se seskupují a samozřejmě lze v nastavení definovat, která si přejete dostávat (klikněte pravým tlačítkem myši na hodiny a vyberte volbu Vlastnosti a přejděte zcela dolů do sekce Zobrazovat oznámení od těchto odesílatelů).

Tipy a triky pro Windows 10

6.Jak na vylepšený kalendář s agendou

Kalendář v systému neslouží již pouze k orientaci, který je den, či k přehledu dnů v měsíci. Otevřete-li ho z hlavního panelu (kliknete na hodiny), zobrazí se v nové podobě. Nyní je přehlednější a hlavně umožňuje přidávat plánovat si svůj den či ukládat poznámky. Takže si snadno naplánujete schůzku, připomínku či zadáte další informace, které chcete mít ve své agendě.

Tipy a triky pro Windows 10Nejčtenější

Bitcoin ztrácí. Ze 150 na 1 000 dolarů jej přitom dostal jeden člověk

(Ilustrační snímek)

Začátek třetího týdne nového roku není pro kryptoměny vůbec příznivý. Prakticky všechny ztrácejí na své hodnotě....

Prchající migy mířily na ostrov dánský. Američané jim chtěli dát letiště

MiG-15bis (s číslem 346 na přídi) na ostrově Bornholm. S letounem uprchl...

Během studené války se u Američanů vyvinula intenzivní touha po sovětských stíhačkách mig. Ne snad, že by je chtěli...Proč na faktech nezáleží? Náš mozek panikaří a brání se cizím názorům

Souboj racionality a emocí (ilustrační foto)

Dohodnout se s tím, kdo s vámi nesouhlasí, je nesmírně těžké. Fakta budou dost možná překřičena emocionální reakcí....

Přelomové osmičky: Neúspěšná ofenziva Vietkongu přispěla k jeho vítězství

Vojáci vyvádí posledního útočníka z řad Vietkongu z půdy americké ambasády v...

Před 50 lety, v lednu 1968, zahájily severovietnamské síly mohutný útok známý jako Ofenziva Tet. Přestože šlo o...

Japonský astronaut nečekaně „vyrostl“ o devět centimetrů, pak se omluvil

Japonský astronaut Norishige (Norišige) Kanai

Japonský astronaut Norišige Kanai, který v současné době pobývá na Mezinárodní vesmírné stanici, uvedl, že za pouhé tři...

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: Jak zakázat automatické aktualizace dlaždic

Tipy a triky pro Windows 10

Podíváme se nejen na to, jak vyřadit z chodu automatickou aktualizaci dlaždicových aplikací, ale také jak vypnout...

Aplikace pro vánoční atmosféru, předpověď počasí nebo výkon tabletu

Abyste na něco nezapomněli, využijte tablet.

Přinést vánoční atmosféru pomůže animované pozadí se zimním motivem. Zda jít ven, poradí efektní předpověď počasí. A...

Stáhněte si zdarma: Zamaskujte je. Naučte se schovávat data

Ilustrační foto

Neviditelné složky pomohu skrýt data, která by neměl nikdo objevit aktivací SecretFolderu. Monitorování zařízení v síti...

Najdete na iDNES.cz